Trocha historie...před rokem a půl vyšel na Ruiku hanlivý článek o hráči Sparty a spousta i dnes aktivních přispěvatelů to tady vydávala za jasnou pravdu a posmívala se Spartě a Tomáši Čvančarovi. Takže si teď můžeme přečíst závěr celé vymyšlené kauzy a ti, kteří s tím tady "hrdě argumentovali", se můžou v klidu zastydět 🙂
David Beňo, autor textu „Čvančara v obřích problémech! Policie jej údajně vyšetřuje kvůli kokainu, Sparta se jej plánuje zbavit“, který byl publikován dne 5. 5. 2023 na internetové platformě Ruik.cz, byl soudem uznán vinným ze spáchání trestného činu pomluvy dle § 184 odst. 1, 2 trestního zákoníku. Hráč je tak po roce a půl definitivně a z rozhodnutí soudu očištěn.
David Beňo je vinen a odsuzuje se k trestu odnětí svobody v době trvání tří měsíců. Výkon tohoto trestu je podmíněně odložen na zkušební dobu 12 měsíců. Dále musí autor uhradit peněžitý trest ve výši 50.000 Kč a je povinen se veřejně omluvit Tomáši Čvančarovi.
Mám dotaz. Jestli si dobře pamatuji, tak v článku na Ruiku bylo v souvislosti s kokainem zmíněno více hráčů. Nechci ani náznakem zmiňovat kteří. Kauzu jsem se snažil sledovat, ale konec neznám, je-li už vůbec nějaký. Myslím, že ti dva dotyční si udělali cca s desetidenním zpoždění krevní test a ten přítomnost kokainu neprokázal. Ten však dokáže zjistit v podstatě jen akutní intoxikaci. Podstoupili i jiný test, třeba z vlasů, který by je definitivně tohoto nařčení zbavil? Soudili se také s Ruikem a autorem článku? Abyste zde neslavila tak trochu pro Spartu Pyrrhovo vítězství. Každopádně vůči Čvančarovi hrozná prasárna a jsem rád, že je čistý a má na to i rozsudek od soudu.
Právě proto, že každý případ je jiný a opět právě proto se každý případ posuzuje zvlášť, jinak by tresty mohla rozdávat rovnou policie a nemuseli bychom mít žádné soudy ( kdyby stačilo jen plácnout každému pachateli na čelo konkrétní paragraf ). Velice pravděpodobně bylo přihlédnuto k osobám pachatelů - bezúhonnost, mimořádný zkrat, projevená lítost, dost možná i snaha o vyrovnání před samotným soudním procesem - úhrada nákladů na léčbu, bolestné apod. A tedy za mě osobně je toto zcela správně, je přeci něco jiného, když vás zbije někdo, kdo něco takového udělá poprvé a naposledy v životě a do té doby žil řádný život, nebo, když vás zbije někdo, kdo má již plný trestní rejstřík podobných skutků a je nenapravitelný a obdobného jednání se dopouští opakovaně a dlouhodobě. Samozřejmě konec u bezpečnostního sboru je naprostou samozřejmostí a je to zcela neomluvitelné, ale brát to jako přitěžující okolnost by ve světle jiných případů bylo opravdu fackou do obličeje trestnímu právu.
Rozumím vašemu pohledu na individuální posuzování případů a souhlasím, že každý čin má své specifické okolnosti, které je třeba zohlednit. Nicméně si stále kladu otázku, zda by příslušnost k bezpečnostnímu sboru, tedy k instituci, která má zajišťovat dodržování zákonů, neměla být automaticky chápána jako zásadní přitěžující okolnost. Vždyť taková funkce přichází s větší odpovědností a důvěrou společnosti, která byla v tomto případě zneužita. Nemělo by být právě toto hlavním vodítkem při posuzování trestu? A není riziko, že přílišná shovívavost může u veřejnosti vyvolat dojem, že se těmto lidem měří jiným metrem?
Navíc poznámka o tom, že by stačilo 'plácnout paragraf' a tresty by mohla rozdávat rovnou policie, mi přijde v kontextu demokratické společnosti zavádějící. Rozdělení pravomocí mezi policii, státní zastupitelství a soudy je klíčovým pilířem právního státu, aby byla zajištěna spravedlnost a zabráněno zneužití moci. Policie má zjišťovat skutečnosti a shromažďovat důkazy, státní zastupitelství má dohlížet na zákonnost procesu a podávat obžaloby a soudy pak na základě právní kvalifikace rozhodují o vině a trestu. To vše v souladu s přesně formulovanými zákony, které stanovují mantinely. Odkazovat na to, že jasnější paragrafové znění by činilo soudy zbytečnými, tedy podle mě popírá samotné principy právního státu.
Pripad Necesany je jenom dukaz toho jak jsou nasi soudci zkorumpovany a ze penize vladnou svetu.
To je jeden úhel pohledu. Bohužel rozsudku nevinen nepomohlo jen odvolávání a peníze tatínka (který před činěn nejprve svého drogově závislého syna zavrhl), ale i hrozivé chyby ve vedení vyšetřování. PČR to hodně podělala a tím zkušeným advokátům výrazně pomohla.
A právě zde jste uhodil hřebíček na hlavičku, víte, trestní právo je mnohem složitější, než pouhá primitivní citace z trestního zákoníku nějakého paragrafového znění a státní zástupce zcela očividně zná trestní právo mnohem více a lépe, než vy......Já tím vůbec neříkám, že si nezaslouží pořádný trest, jen reaguji na váš komentář, kdyby šlo vždy jen vytáhnout paragraf a plácnuout ho na každé jednání, kterému toto zkrácené znění odpovídá, to by mohl soudce, právní zástupce, státní zástupce a vyšetřovatele dělat každý Honza z putyky....
Z jakého důvodu je složitější? Proč nestačí paragraf a jeho zjevný výklad? Proč se zjevně v tomto případě neklade příliš důraz na to, že velmi závažnou přitěžující okolností byla příslušnost ke službě v policejním sboru? Ale k polehčujícím okolnostem se evidentně přihlíží více než dost - projevená lítost a jednání pod vlivem, které snížili rozpoznávací schopnosti. Proč je právo takto zbytečně záludné?
Ad absurdum. Plně se věnovat řízení neznamená, že nemůžete rozsvítit dálniční světla nebo vypnout topení. Znamená to, že nesmíte zadávat ručně celou adresu do navigace, protože to už se zjevně plně řízení nevěnujete. Co tam máte dál? Rád bych vedl slušnou a smysluplnou konverzaci, ale bohužel mám sklon se v takto neplodné debatě trochu oponentům vysmívat.
Pane praporčíku , snad to , že vyhláška nebere na vědomí , že vozidla jsou vybavena PC s obrazovkou a dotykovým ovládáním. Včetně telefonu, navigace a desítek dalších ovladačů asistentů. Jaký je rozdíl? Ten skutečný? Neboť dotýkat se telefonu a navigace je zakázáno i když jsou ve stojanu na pevno. Jak mnoho je ten, nebo onen nebezpečný? Proč není toto zohledněno? Nicméně si myslím , že dopravní nehody zaviněné ovládáním mobilního telefonu a smrkáním jsou asi tak stejně ekonomický nákladné, co se týče škody a následků i počtů. Jestli máte nějaký relevantní důkaz o škodách přímo zaviněných telefonováním , včetně částky, tak rád si přečtu Váš odkaz. Děkuji.
Tak nízkou hodnost? 😭 to se nemáme dál o čem bavit 🤣. A vyhláška vše zohledňuje, jen nevyjmenovaná každé zařízení zvlášť, protože pak by se snadno na něco zapomnělo, případně by se s každou novou funkcí musela vyhláška novelizovat. Jeden z mála příkladů, kdy české zákony a normy nepopisují vše zvlášť a hned se najde takový, kterému to stejně nevoní.
To moc není, cca 37 000 zacvaknutí ročně, to je za rok a půl auto zralé na výměnu mechanismu 😄
Po tom testování to musí stále bezpečně a bezchybně fungovat. Sedm dní v týdnu 150 balíku denně nerozváží asi žádné auto, ale ano, může se stát, že takto extrémně zatěžovaný mechanismus bude potřeba jednou za pět let vyměnit. To se prostě stává.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Orientovat se v daňových systémech se dá považovat za jakýsi sport... 😉
1 odpověď
68
Sledujících
0
Sleduje
68
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Jakýsi? Nejvíc adrenalinový sport. Proto také není na olympiádě. Hrozilo by příliš mnoho infarktů.