Nevím kolik lidí má zkušenost s rekvalikací , také jsem to chtěl zkusit , ale když jsem zjistil jaký to je byznys a kolik nesmyslných byrokrativních překážek to obnáší , tak mě okamžitě přešla chuť. Cesta do pekla je opravdu dlážděna dobrými úmysly .Na dělnické profese se přisálo spoustu školitelů bez jejich razítka se za žádný stroj , nebo automobil apod. neposadíte . Jsou to stovky hodin drahého školení , chtějí po vás třeba čtyřista hodin praxe než vás vůbec pustí do kurzu a ke zkouškám. Jak si máte udělat praxi když na ten stroj nemáte papíry ? Úplně schizofrení prostředí. Další věc jsou exekuce , jurečka sáhnul na dohodáře , nařídil jim odvody a ty lidi okamžitě zmizeli s oficiálního pracovního trhu a zmizeli do šedé zóny , aby nemuseli splácet dluhy anebo jdou do Německa. Když už ti studování páni v rámci své hrabivosti něco vymyslí , měli by se nejdřív poradit s lidmi z praxe.
Sranda tyhle rekvalifikace v Česku. Jen tak pro srandu jsem to absolvoval dvakrát. Docela nuda. Když zjistíte že máte větší přehled v dané problematice než lektor. Ale, důležitá je ta "bumážka". Bez toho papíru se dál nedostanete. Aby jste potom ve finiši zjistil, u potencionálního zaměstnavatele, že si s ním můžete tak leda vytřít....
a to je právě špatně, že lidi nejsou schopný sami investovat do svého vzdělávání. Zbytek jsou jen výmluvy...
Hmmm... A teď něco z osobní zkušenosti. Mám několik, vlastně docela dost, i speciálních, kurzů a školení. Na všechny i patřičné certifikace. A k nim i potřebnou praxi a zkušenosti. A víte co na to HR krasotinky zaměstnavatelů? "No, to Vás ale pane nemůžeme přijmout. To asi budete hodně chytrej, jste na nás moc převzdělanej, máte moc praxe (jen přes 35 let). To asi budete chtít zaplatit, to budete moc drahej.". Inu tak to je, když máte víc zkušeností a praxe v oboru, než manažerek který má vaši práci řídit. Aniž by o ní většinou cokoliv věděl, alespoň holé základy. Víte, několikrát jsem měl možnost pracovat v zahraničí. Ve dvou diametrálně odlišných oborech. Takže mám jistou možnost srovnání. Veškerý tenhle humbuk, dávající vinu obyčejným dělníčkům, zaměstnanečkům, je cíleně manipulativní. Pravda je ale jinde. V neschopnosti, lenosti, bezpáteřnosi, amorálnosti českého managementu a zaměstnavatelů.
Bych babu poslal do pice takovou rychlosti ze by nestihala pocitat schody a ani hul by nepotrebovala jak rychle by je sebehla... "miluju' tyhle odporny stary parazity.. kdyz je se.e zivot tak at pojdou a neotravujou tim lidi okolo
Starý, odporný parazity co je se.e život.... Nebojte, taky takový budete, všeho do času. No, oni vlastně nikoho neotravují, pokud nikdo neotravuje je. Na druhou stranu, pokud mě osobně začnou otravovat ludry z SVJ s nějakou kravinou, co nemá základ v domovním řádu či OZ, pak je odešlu do patřičných míst způsobem jaký ony použijí při své snaze "zčekovat" mě kvartýr. Jako třeba osobní odečty energií a médií výborem SVJ. Ve třetím tisíciletí? Kdy celý barák jede přes 19 let na dálkové odečty?
Jen si odložím vlastní zkušenost a jak jsem postupoval, prostě a jednoduše jsem napřed na patře oznámil termín začátku a konce a čas od kolika hodin do kolika hodin se bude pracovat, pak jsem tu stejnou informaci písemně vyvěsil na nástěnku domu a striktně jsem to dodržoval a dodržel, věřte mi, že se nikdo neohradil.
No, tohle by snad měla být slušnost a samozřejmost. Nicméně to dnes není zdaleka ani jedno, ani druhé. A mnozí z rekonstrujících, resp. jejich firem, se opravdu chovají jako prasata. U nás v domě je 50 partají. Jen letos se jich rekonstruovalo 5. V pořádku, je to jistě potřeba. Nicméně, jediná partaj to provedla jak popisujete. Ale ani ta nedodržela časový rozpis. A s úklidem po řemeslnících taky problém, když soudružky z SVJ nepřipustí najmutí úklidové služby. A to ani stávajícím obyvatelům.
Nebylo za komunismu volno pro vsechny každou sobotu a neděli a 24.. automaticky také ? Tedy až na špitály, hasice.. jinak bez rozdílu všichni ? Já nevím, ale nedělaj to zlo mezi lidmi už 35let hamižní byznismenu, politici a emancipovaný feministky v politice.. = co vidí jen sami sebe a svou bezbřehou hamižnost i přes mrtvoly starých lidí co se nedoplazi ani do důchodového věku, který tímto pro mnohé vlastně zanikl ? Joooo kde jsou ty časy .. I já jsem ve špitále jako bezdětná chodila na vánoce do práce a chápala jsem ty, které děti měli a v práci proto nebyly. Co je to za kecy.. "schovávat se za děti.."? Že vám už huba neupadne ! Je tady někdo, pro koho je práce důležitější než děti ? Je tady někdo, kdo čekal od narození až bude od rána do večera makat sedum dnů v týdnu a večer usinat s prostoduchých úsměvem a pocitem štěstí z naplněného smyslu existence svého života ? 😉)) Ten přístup k ženám a maminkám !!!! To mě hned láká k tomu pořídit si děti.. 🙂-) opravdu se těm mladým nedivím, že nechtěj ..s tou drahotou, mzdovou almužnou, přístupem, nasilim, bezpravim, plnými decaky, kriminaly, Bohnicemi, patriarchálním a prožidovský mstivym systémem a státem, haldou cizinců na stát velikosti myšího bobku, rájem pedofilů a pěstounů v říši lží.. !!! Odstrašující, ale realita!!!!
Volno za bolševika rozhodně automaticky nebylo. Já třeba pamatuju i takové subotniky a akce Z. To se pracovalo o víkendech a zadarmo. Když jsem byl mladý, svobodný a bezdětný, odpracoval jsem 13 let po sobě všechny Vánoce i Silvestry. Právě za kolegy co rodiny měli. A vůbec jsem za ně zaskakoval všude možně. Nicméně, dnes to ty euromatky opravdu přehánějí.
Kdyby se mělo posuzovat jen podle hospod.... Za bolševika bylo hospod, počínaje bufáčem na stojáka ve čtyčce a jedničkou na stříbře konče, podstatně, ale opravdu podstatně víc. A byly narvané od ranních do večerních hodin. Tenkrát se ovšem konzumovalo, ba chlastalo, nesrovnatelně víc než dnes. Aby jste mohl dělat šéfa v hospodě, i v tom hloupém bufíku na stojáka, potřeboval jste vzdělání a letitou praxi v oboru. Dnes z toho není potřeba zhola nic. Zatím co dřív si dal chlap po šichtě v místní knajpě denně něco k obědu a takových 10-15 zrzků, proložených několika tuzemáky, dnes zajde jednou za měsíc s kumpány tak na 2-3. Ale raději si koupí basičku pivní imitace na doma k fotbalu a seriálům. A nebo se sousedi domluví na soudku co ho pak cucají v garáži některého z nich. Takže, ano, bída tu je, a hlavně ta morální.
Nerozdělujte lidi. Blbí jsme zde všichni (s pár výjimkami).
V USA i některý ten řemeslník dokáže vybudovat celostátní firmu, školní nedouci, co nedodělali vysokou, v garáži zbastlí základy světové firmy.
A český dělniček? Proč je jen dělníček, námezdní síla, a nezkusil prosadit se s nějakým nápadem. (Totiž i v těch patentech a zlepšovacích jsme daleko za USA a vyspělou Asií.)
Tak v tom asi máte i pravdu. Je tady ovšem jistý rozdíl. Průměrný amík je poněkud tupější než průměrný čecháček. Nicméně, jejich tzv. demokracie jim dává jisté významné možnosti. Jednou, asi tou nejvýznamnější, je možnost šance. A to šance pro jednoho každého z nich. Jeden každý jouda z Horní-Dolní tam dostaně šanci.To v Česku možné není. Tady jsou možnosti tak neskutečně sešněrovány legislativou, postbolševickým establišmentem, pseudozákony,... A, v neposlední řadě i českou morálkou. To pak jen otrlý, dalo by se říci amorální, skrupule postrádající, jediněc který se nebojí jít až na hranu zákona, nebo i za ni, se někam pohne, někam dostane. Viz třebas Kellner. Na druhou stranu, co se českého managementu týká, mám cca 25 let osobních zkušenosti a vazeb ze zahraničí. Takže...
Myslím, že průměrný kuchař o integrálech neví vůbec nic a matematiku jako povinný předmět u maturity neměl. A pokud měl, měl by mít především přehled v jejích praktickém využití třeba v tom účetnictví a počítání úroků.
Já mám naopak doživotní trauma z dávno překonaného národoveckého výkladu literatury národního obrození a dalších úchyláren s tím souvisejících. Samozřejmě povinný předmět u maturity, ale naprosto k ničemu.
Žijeme v technické civilizaci. Přitom většina lidí je prakticky technicky negramotná...
Mno, v době kdy jsem já dělal maturitu při zaměstnání, toho kuchaře, po nás takové věci chtěli. Nakonec to bylo jedno, místo maturitní zkoušky jsem narukoval. Ale maturitu jsem dokončil při vojenské základní službě. Samosebou v oboru. Nicméně, civilní sektor mě ji neuznal. Tak či tak, marná snaha a nula od nuly pojde. Řemeslo jsem dělal 15 let. Ve druhém oboru mám praxi pomalu 35 let. A, kromě jiných, i certifikaci programování robotů a řídících systémů. Ale věřte, to dnes žádného zaměstnavatele naprosto nezajímá. Jen aby to nemusel platit.
ta neefektivita nespočívá v tom, že by čech za těch osm hodin udělal méně než němec nebo nor, to vám naopak řekne každý, kdo pracovně byl v německu, že se tam zase tolik nepředřou
problém je v organizaci práce. česko je prostě levná montovna a těm zahraničním vlastníkům se vyplatí mít tady velký podíl lidské práce, protože ta práce je prostě levná. takže máte deset lidí, co vyrobí nějaký hmotný statek, zatímco jinde k výrobě té stejné věci stačí dva lidi a údržbář. takže dva lidi a údržbář logicky můžou mít lepší peníze než těch deset.
Dalším problémem jsou technologie používané při výrobě. Běžné je to tak, že firma ze zahraničí převede do Česka výrobu na 10-15 let starých technologiích i vybavení. Automaticky ale dojde k 10-20% navýšení norem, při zachování kvality. Ovšem, za české platy. Ale nikoho už nezajímá zda je to technologicky možné. Navíc to pak velice často dopadá tak, že Česi potom vyrábějí až o 50% více a ve vyšší kvalitě. Ale za 1/5 mzdy německé. Ze strany českého managementu ale český dělník neslyší ani to prosté "Děkuji".
Také lze dodat dva důvody:
a) Nejsme právě národ podnikatelů, čtyřicet let socialismu se na nás podepsalo.
b) Nemáme moc národního kapitálu. Jinak řečeno, něco podobného, co předvedla naše zbrojovka, která koupila americký Colt a zahraniční firmy na střelivo, nebo co předvedl nebožtík Kellner v zahraničí, umí u nás málokdo. Kdežto u nás vlastní firmy kde kdo.
Pokud máte známé v cizině, poptejte se jak je na tom český managament. A najednou zjistíte, že ne český dělníček, ne český řemeslníček, jsou tím kozlem v zahrádce české ekonomiky.
"A když v nadějném nadšenci do počítačů škola jeho zájem zabije memorováním celoživotního díla Karla Havlíčka Borovského a Aloise Jiráska, tak se potom nemůžeme divit, že na západní Evropu jen vytřeštěně koukáme."
Přesně tak. Měl jsem své češtinářky v zásadě rád. Ale češtinou a literaturou jsem strávil neúměrně více času než kolik informace z těchto oborů potřebuji ve své práci programátora...
Inu, to ani integrály a rovnice vyššího řádu nejsou potřebné při vykonávání funkce šéfkuchaře. Tam se spíš hodí účetnictví a vedení skladového hospodářství. Nicméně, chceš maturitu v oboru?...
Jako technik, po šedesátce, s víc jak třiceti lety praxe v oboru vstřikování plastů, mohu napsat jen jedno. Je to pěkná snůška blábolů. V dnešní situaci, kdy jde automotive do kytiček, už nechce za práci pořádně platit nikdo. A to ani za tu odbornou. Vlastně... Ano, management je v Česku solidně přeplácen. Vzhledem k výkonům které podává.
Bohužel, jsou. Hodně často žačky a studentky. A nebo semetriky od 40 výš, dnes často z UA. Slečny většinou čumí do mobilu nebo se hlasitě baví. Semetriky spolucestují s kabelkou nebo batohem. Prakticky neznám jiný způsob jejich cestování. Víte, mě bylo šedesát. A nejsem úplně zdravý. Nicméně, radši postojím. I když mě není kolikrát úplně dobře. Ale než se handrkovat s takovou pakáží? Nicméně... Pokud dojde trvdé a tvrdé, pak se s takovou sběří nemažu a vyřím to velice rychle a klidně i silou. Protože, jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. A život je sakra krátký na nějaké handrkování.
"Demokratičtější" - takže holky to samé co kluci ale navrch ještě hezky sexisticky vaření a děti 🙂 Jsem ráda, že mě tahle varianta školství minula.
Nj já, hezky sexisticky ale bohužel hlavně ze zdravotních důvodů, kromě na dílny chodil s holkama vařit. A nějak mě to nepřišlo ponižující tenkrát a ani dnes. Nj, ono to bylo možná i tím, že už na škole mě to hodně bavilo a uměl jsem vařit líp než ta *souškačitelka" co školila holky. Na JAMU mě bolševik nepustil, tak holt ke sporáku, já vnuk kulaka. No, a pak jsem se tím vařením hezkých pár let slušně živil. I v cizině. A, představte si, vůbec mě jako chlapovi nevadilo míchat cibulku nebo zadělávat knedlíky. A ta péče o dítě se nakonec vlastně taky hodila. Když jsem si piřídil svoje vlastní.
Tak to byla dost ppdpasovka a vůbec se jim nedivím. Dneska už je snad standard, že v dobré restauraci dostanete tatarák namíchaný. Vzhledem k tomu, že někteří cizinci nejsou schopni sníst normálně ani svíčkovou, co jste čekali? To bylo
od vás dost levné. Přitom správně připraveny tatarák je tak vynikající a vy jste takto znehodnotili kus kvalitního hovězího masa.
Pokud by mě osobně, v té tzv. dobré restauraci, kuchař tatarák namíchal, pak si ho nechám vyvolat, veřejně mu to vysvětlím a do takového podniku už nevkročím. A na druhou stranu, píšete že to bylo od pořadatelů akce levné. A co ti zúčastnění? Sebevědomí až na půdu, arogancí proplachovaná huba v každé větě, chytrostí plný pytel,.... A nakonec si neumí ani namazat pomazánku na chleba?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Presne. Uz jsem to taky chtel napsat ze to s tou slepici neni chyba. Video ocividne delal mestak co nikdy neskubal zadneho operence. Mame li jiz zvire zivota humanne zbavene, na venkove vetsinou dekapitaci, tak prijde na radu oskubani (ne Babisem) A tady prichazi na radu varici voda kdy se operenec poleje vrici vodou a peri se skube pak skoro samo. Bohuzel je to udelano vtipne aneb nikdy se mi to nepovedlo sparit tak ze by peri zustalo v hrnci, vzdy se muselo skubat. Ale tady to teto klasice odpustime. Spis by mi prislo divne jak mohl chvili pred tim vylezt z mouky z truhly do ktere vlezl zespod, jaktoze ta mouka nepropadla do toho tunelu, a kdo sakra kdy skladoval mouku v truhle? :)
4 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Mouku v truhle skladovali naši předkové. A není to zase tak dávno. Nějakých 150-200 let. Lednice v té době bývala kamenná sklepní místnost vyložená ledem. Časy se mění.
1 odpověď