A co bys navrhovala místo inertního, ekonomicky výhodného PET materiálu?
SKLO, to je super recyklovatelné a stojí jen 3 Kč na záloze (zatím). Zakázat plasty a používat je jen tam kde sklo nejde využít... Pamatuju dobu, kdy mléko, smetana, jogurty byly ve skleněných obalech a totéž minerálky, pivo atd. Tak se k tomu vraťme a bude pokoj od plastů.
V pořádku. A platí to i pro bolševické Stačilo a fašounské SPD, které hodlá nabalit Trikolóru a psychopata Rajchla (v obou případech se tam takhle chtějí dostat naprosto obskurní pijavice, na rozdíl od topky, která má svých 5 %), nebo je to vaše spravedlivé rozhořčení zaměřené jen proti Spolu? 🙂
Pan
Svoboda jasně napsal každá strana... Co na tom nechápete.
No já v roce 1988 makal už 6. rokem a jako VŠ jsem měl vyšší plat než většina mých spoluzaměstnanců (VŠ i SŠ), konkrétně 2.300 Kč (čistého). Asi tak 3.300 měsíčně měla tehdy moje šéfová, která pod sebou měla, myslím, kolem 14 či 15 lidí. Takže s tou průměrnou mzdou se to mělo asi jako dnes. Min. 2/3 pracujících na ni nedosáhlo a rozhodně ji nemělo 90% lidí, jak tvrdíte... To za prvé.
Nájem se tehdy pohyboval (ve státním) od cca 2 do 4 Kč /m2 - podle kategorie bytu (bez sužeb a energií). Lokalita v ceně nájmu ve státním nehrála roli (na rozdíl ode dneška).
Takže shrnuto: Ano, spousta zboží je s ohledem na cca 10-15násobný růst platů (inflace) relativně k platu levnější (zvláště spotřební zboží).
Náklady na bydlení a třeba vodu jsou ale o dost dražší. Dle lokality a typu bytu a nájmu někde třeba jen 10x, někde 30x a v Praze či Brně klidně i 100x.
Navíc platíme věci, které jsme předtím neplatili (zubař aj.) nebo ani které nebyly k dispozici (např. internet 🙂)
Takže obecně se dá říci, že za potraviny, oblečení, benzin, elektroniku, auto, drogerii atd. platíme menší procento svého platu, než před r. 1989.
Za spoustu věcí (energie, pivo atd.) platíme podobně nebo o něco více.
A za nájmy platíme násobně více. Každý to tedy má jinak. Záleží, jaký má plat, zda a kde bydlí (ve svém či v nájmu), zda kouří, pije, za co utrácí a za co šetří. A podle toho se má buď líp, hůř či podobně jako za komančů.
Osobně bych řekl, že se materiálně máme sice většinou o něco lépe, ale jsme ve větším stresu a nejistotě a hlavně lépe vidíme, jak stát špatně hospodaří a jak kdo krade 😕. To naštve.
V 1984 jako mistr na stavbě 1800,- nástupní plat, no a v 1988 jsem to dotáhnul na 3200,- pak už jako OSVČ to bylo lepší 🙂 Mrzí mě, když se stále mluví o průměrném platu 44.000,- a pod. přitom se o tom bohužel většině lidí ani nezdá. Kamarád po 18 letech u policie 34.000,- Kč a prodavač elektroniky v Praze 26.000,-
Autor píše :
"Přesvědčit se o tom ostatně můžeme jednoduše. Pokud srovnáme průměrnou hrubou mzdu v roce 1989, která tehdy činila 3.170 Kčs, s průměrnou mzdou v 1. pololetí roku 2024 (44.943 Kč), zjistíme, že dnes se máme opravdu lépe."
Jen zapomněl, že tenkrát 90 procent národa ten plat mělo ale dnes jen tak 25 procent... 🙁
Jako vždy skvělý pan Petr Fiala, já mu věřím, že to dokáže. Včera mě v tom utvrdil jeho ministr financí Stanjura, který na Nově při dotazu Korantenga, jestli je to realné málem omdlel, byl skoro na intubaci a nevěděl co na to odpovědět. Ale on to dá a ty platy na úroveň německých z dob Watra Ulbrichta a Ericha Honeckera dostane.
On měl na mysli platy politiků, ty už dnes ve sněmovně chtějí opět zvyšovat... aby se na úroveň Německa dostal alespoň on a pár vyvolených (soudci, poslanci).
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Ale nikdo vám přece nenařizuje je vracet. Můžete je dál házet sešlápnuté do kontejneru. Já je budu dál házet do odpadků. Holt to pro mě znamená zdražení .
4 odpovědi
2
Sledujících
2
Sleduje
2
Sledujících
2
Sleduje
A o to jim jde...peníze z nevrácených Petek si rozdělí...
1 odpověď