Autor píše :
"Přesvědčit se o tom ostatně můžeme jednoduše. Pokud srovnáme průměrnou hrubou mzdu v roce 1989, která tehdy činila 3.170 Kčs, s průměrnou mzdou v 1. pololetí roku 2024 (44.943 Kč), zjistíme, že dnes se máme opravdu lépe."
Jen zapomněl, že tenkrát 90 procent národa ten plat mělo ale dnes jen tak 25 procent... 🙁
Jako vždy skvělý pan Petr Fiala, já mu věřím, že to dokáže. Včera mě v tom utvrdil jeho ministr financí Stanjura, který na Nově při dotazu Korantenga, jestli je to realné málem omdlel, byl skoro na intubaci a nevěděl co na to odpovědět. Ale on to dá a ty platy na úroveň německých z dob Watra Ulbrichta a Ericha Honeckera dostane.
On měl na mysli platy politiků, ty už dnes ve sněmovně chtějí opět zvyšovat... aby se na úroveň Německa dostal alespoň on a pár vyvolených (soudci, poslanci).
Je až úsměvné číst tady ty komentáře, prostě Češi, jak jinak to nazvat ? Omezený pohled, polopravdy až úplné lži. Elektroauta budou to je jasné, otázka komu prospívá udržovat spalovací auta , kdo má monopol na ropu ?? Pokud padne závislost na ropě, kdo to pocítí nejvíc ? Proto je tak extrémně vyvíjena propaganda proti elektrice. Kolik obyčejných lidi potřebuje auto které bude mít dojezd 700 , 800 km ? Ze zkušenosti víme, že drtivá většina najede za měsíc cca 1000 km , takže to v nejhorším případě 3 x za měsíc nabíjet. Ale tohle se neříká, tohle se nehodí, to by pak mohli lidi začít myslet a zjistit , že vlastně pro drtivou většinu je elektroauto v pohodě. Takže problém je to pro 1% lidí, a to dokáže vyřešit hybrid
A cena auta ? Až bude do 400.000,- tak snad to lidi začnou i kupovat...
V této věci mě překvapilo,že to dosud nikdo neřešil. Manželka presidenta nemá vlastní peníze, neodvadí zdravotní a sociální . Roky se jí nepočítají do důchodu. To není správné. A ta závist , to je ostuda těch co závidí. Není dobré jim věnovat pozornost.
Pokud jí manžel ze svého platu neuživí, tak ať jde do práce. Když má tak malé výsluhy od armády ...
Zajímavý komenty, dotace bych zrušil všechny bez rozdílu. Na palivo, zemědělství, fotovoltaika, Ev, prostě na vše bez rozdílu ať se tu kvůli tomu nemusíme hádat a druhými závidět.
Máte pravdu, dotace jen pokřivují cenu. FV za 300 tisíc s dotací stojí 500.000,- Tu samou umí známý elektrikář udělat za 300.000,- a ještě slušně vydělá. Takž dotace ZRUŠIT !
Pana Pavla jsem volil. Navzdory všem, co tvrdili: jednou bolševik, vždycky bolševik. Bohužel to vypadá, že měli pravdu. V situaci, ve které jsou manželé Pavlovi, je spoustu českých rodin. Tj. manžel vydělává, živí rodinu a manželka nemá příjem. Sociální a zdravotní pojištění za ni hradí manžel, resp. si je hradí ona z peněz, které vydělal manžel. Tímto způsobem mohli Pavlovi také postupovat. A nic nemuseli řešit. A zaměstnávat další státní aparát. Pokud bychom předpokládali, že na takovéto řešení pan prezident nepřišel, to by byla pro nás pro všechny špatná zpráva. Protože bude muset řešit mnohem složitější problémy. Já se ale bohužel domnívám, že on tomu dobře rozuměl a rozumíí. Tísm spíš, že na Hradě je poradců dost. Takže mi z toho nevychází nic jiného než BOLŠEVICKÁ NENAŽRANOST.
Naprostý souhlas.
Klidně můžete mít dál svou 1,9 TDI, ale pokrok jde dál.
Ano, co je to pokrok ? Předražená auta, nemožnost kdykoliv a kdekoliv doplnit rychle palivo, nemluvě o ceně za provoz el. auta až stát na elektřinu uvalí spotřební daň, o kterou pochopitelně přijde až se v rámci toho pokroku přejde na elektroauta. To jsou ty světlé zítřky :-(
7
Sledujících
0
Sleduje
7
Sledujících
0
Sleduje
No já v roce 1988 makal už 6. rokem a jako VŠ jsem měl vyšší plat než většina mých spoluzaměstnanců (VŠ i SŠ), konkrétně 2.300 Kč (čistého). Asi tak 3.300 měsíčně měla tehdy moje šéfová, která pod sebou měla, myslím, kolem 14 či 15 lidí. Takže s tou průměrnou mzdou se to mělo asi jako dnes. Min. 2/3 pracujících na ni nedosáhlo a rozhodně ji nemělo 90% lidí, jak tvrdíte... To za prvé.
Nájem se tehdy pohyboval (ve státním) od cca 2 do 4 Kč /m2 - podle kategorie bytu (bez sužeb a energií). Lokalita v ceně nájmu ve státním nehrála roli (na rozdíl ode dneška).
Takže shrnuto: Ano, spousta zboží je s ohledem na cca 10-15násobný růst platů (inflace) relativně k platu levnější (zvláště spotřební zboží).
Náklady na bydlení a třeba vodu jsou ale o dost dražší. Dle lokality a typu bytu a nájmu někde třeba jen 10x, někde 30x a v Praze či Brně klidně i 100x.
Navíc platíme věci, které jsme předtím neplatili (zubař aj.) nebo ani které nebyly k dispozici (např. internet 🙂)
Takže obecně se dá říci, že za potraviny, oblečení, benzin, elektroniku, auto, drogerii atd. platíme menší procento svého platu, než před r. 1989.
Za spoustu věcí (energie, pivo atd.) platíme podobně nebo o něco více.
A za nájmy platíme násobně více. Každý to tedy má jinak. Záleží, jaký má plat, zda a kde bydlí (ve svém či v nájmu), zda kouří, pije, za co utrácí a za co šetří. A podle toho se má buď líp, hůř či podobně jako za komančů.
Osobně bych řekl, že se materiálně máme sice většinou o něco lépe, ale jsme ve větším stresu a nejistotě a hlavně lépe vidíme, jak stát špatně hospodaří a jak kdo krade 😕. To naštve.
1 odpověď
2
Sledujících
2
Sleduje
2
Sledujících
2
Sleduje
V 1984 jako mistr na stavbě 1800,- nástupní plat, no a v 1988 jsem to dotáhnul na 3200,- pak už jako OSVČ to bylo lepší 🙂 Mrzí mě, když se stále mluví o průměrném platu 44.000,- a pod. přitom se o tom bohužel většině lidí ani nezdá. Kamarád po 18 letech u policie 34.000,- Kč a prodavač elektroniky v Praze 26.000,-
1 odpověď