Tak sladkosti nejedí snad děti stále od rána do večera.
Jako dítě jsem měl v ústech pouze jednu malou plombu, jinak zuby zdravé.
Za mých školních let chodili dentista se sestrou 2x za školní rok do školy kontrolovat dětem zuby, což už dnes zkrátka není.
Jasně, že děti nejedí sladkosti od rána do večera. Mluvila jsem hlavně o skrytých cukrech, co jsou třeba v džusu, susenkach apod. To složení potravin je opravdu jiné, než bývalo dřív. A ano, dnes už sice zubaři do škol nechodí, ale je běžné, že dnešní děti začínají chodit k zubaři s prvním zubem. Což mě před pár lety jako mámu překvapilo. A taky zjištění od jedné paní zubarky- že kazů je v dnešní době víc i z toho důvodu, že je zakázané přidávat do vody fluorid. Ten dřív víc pomohl v boji proti kazum.
Vidím to asi takhle :
Když jsme byli se sestrou a vrstevníky děti, tak nás též prarodiče někdy rozmazlovali.
V jídle jsme se v ničem neomezovali a taky nám to nikdo nezakazoval, ani nás nikdo nijak neomezoval.
Hlavní jídlo jsme ale jíst zkrátka museli.
Ovšem byli jsme štíhlí až dokonce skoro hubení, vrstevníci jakbysmet.
Bylo to proto, že jsme byli neustále v pohybu jak to šlo, chodili jsme ze školy pěšky z menšího města domů (někdy i jezdili na kole), do školy ráno někdy taky, ovšem ne 100 nebo 200 m, ale několik km.
Pocházím z vesnice a tam jsme se zkrátka pořád pohybovali různé v lese atp., lezli jsme po stromech a neustále jsme někde běhali a jezdili na kole, no tak různě a navíc nás to moc bavilo, na dětství mám krásné vzpomínky.
Též jsme ovšem jako větší museli doma i adekvátně věku rodičům i prarodičům pomáhat, což už se dnes běžně asi nevidí.
Při takovém pohybu se toho pak jistěže hodně spálí, dítě se tak potom nemusí nijak omezovat v jídle.
Všiml jsem si v článku, že tam není ani slovo o tom, kolik má dítě pohybu, kolik toho zkrátka spálí za den v průměru zhruba, kolik zkrátka spotřebuje kilokalorií či kilojoulů (kcal či kJ).
Jen pro orientaci :
1 kostka cukru (5 gramů) má asi 20 kcal, tj. přes 80 kJ.
100 g čistého cukru má 383 kcal, tedy necelých 400 kcal.
Takže se to vše dá dobře spočítat.
1kcal = 4,18 kJ (přibližně 4,2 kJ).
Takže pokud má dítě dost přirozeného pohybu, nemá nadváhu ani není dokonce obézní, tak to je vlastně docela vyhráno i s těmi sladkostmi navíc atd.
No strava má být i pestrá.
No je to celkem ne nic složitého, to pokud jsou děti zdravé.
Máte skoro pravdu, až na to, že pokud děti mají cukru opravdu hodně, začne jim to kazit zuby a to dítě může běhat od rána do večera. Potvrdí vám to každý zubař. Nemluvě o závislosti na cukru apod. A hlavně- dřív v potravinách a regálech v obchodech tolik cukru v jídelníčku nebylo.
Vy si opravdu myslíte, že žena mohla ležet v koutě šest týdnů? K šestinedělce se chodilo proto, že sama mohla do společnosti, a zejména do kostela až po uplynutí šestinedělí, po tzv úvodu.
Jedna o koze, druhá o voze. Mějte se krásně, vidím, že Vám nedělá dobře zjištění, že dnešní mámy a tátove to dělají zkrátka jinak a jsou tu pro to své nové stvoření 👋
To Vy napadáte moji generaci. Já mluvím o našich babičkách a prababičkách. Nepletete si to s úvodem? Stačí si přečíst Jiráska nebo Raise.
Opravdu Vaši generaci nenapadám. A k tématu- Z vyprávění babiček vím, že když chodily návštěvy k novorozencům a šestinedelkam, tak se chodilo do tzv. "Kouta". To znamenalo, že odpradávna byly postele umístěné v koutě, většinou u pece, kamen apod. A bylo to posvátné místo, protože úkolem novopecene maminky bylo postarat se o miminko, kojit ho a ne péct buchty pro návštěvu. A o tom to je. Ne se předhánět, kdo toho víc stihl v šestinedělí.
Ony to totiž naše babičky a prababičky ještě v minulém století a dříve dokázaly. Prostě se sezvali hosté na křtiny a bylo! Kdo myslíte, že napekl a připravil pohoštění?
Od kdy se dělaly křtiny v šestinedělí? To si trochu pletete, tady je řeč o období krátce po porodu. Mně by hanba fackovala chtít po šestinedělce, aby mě obskakovala a chtít po ní, aby mi upekla buchtu. Je to pro mě obdobné, abych chtěla po někom, kdo je např.po operaci, aby mi něčím posluhoval. Proč má Vaše generace neustále tendenci se srovnávat s tou dnešní a shazovat ji? Já měla to štěstí, že po porodech jsem běžně fungovala, ale spousta maminek to štěstí nemá. Moc děkuji autorovi článku, že jde proti názorům jako máte vy a vámi podobně smýšlející.
Proto jsou v kvalitním kočárku bezpečnostní pásy. Dítě z něj nemůže vypadnout. Bohužel mnoho rodičů je nepoužívá i když je tam mají - omezují dítě v pohybu, práce navíc. To, co dítě ohrožuje nejvíce je vypadnutí z kočárku a následný náraz do překážky, nikoliv samotné jeho převrácení. Bezpečnostní pásy v autě fungují stejně.
Ano, přesně jak píše paní. Jednalo se o 3 měsíční miminko, tudíž nejspíš bylo v korbě, kde pásy nenajdete.
Rozhodně nejsem ,,neznalá,,.a ničím se nechlubím.Nevím jak jste k tomu dospěla?.Vyjadřuji jen svůj názor a mám na to právo.
Paní, tak proč komentujete každý článek, který zde o panu Ptáčku vyšel? Neznala jste ho, tečka. Tak co se do toho furt vrtáte? Závidím vám váš čas, který vynalozite sahodlouhymi komentáři ke člověku, ktereho jste ani mediálně neznala.
Tak mně už se z těch mediálních chvalozpěvů na Radka Ptáčka dělá špatně.S takovou mediální hysterií jsem se ještě nesetkala.Dozvídám se že to byl superman, geniální vědec, světové uznávaný, král mezi psychology . pomalu Bůh.Ted se dozvídám že to byl nejlepší Čech a všichni na něho máme neustále vzpomínat.Drtivá většina Čechů ho neznala, neznala ho ani spousta psychologů, najednou se vynoří odněkud a následuje mediální masáž otřesného rázu.Co za tím asi je?
Co by za tím bylo? Třeba že jste neznalá a ještě se tu tím chlubíte. To je vše.
1. Těch plakátů je několik, já jsem psal o tom s migrantem a s kudlou.
Tady to máte černé na bílém, že SPD opět obeslo zákon. Nemáte zač.
Myslíte si, že vám bude lépe, až vám ten žaludek probodne migrant podobný tomu, který je na tom "fujky fujky rasistickém" plakátu SPD?
Na tom plakátu byla fotka matky s dospělým zakrváceným synem a textem, že nevychovala syna pro to, aby ho poslala do války. Prosím, vysvětlete mi, kdo z vlády posílá muže do války a proč Okamura využívá tohle téma ku svému prospěchu. A taky, pokud by postoupila válka na Ukrajině až k nám, tak jak by ji Okamura zastavil. Děkuji.
Člověk by čekal, že si psycholog se svými problémy poradí, když přesvědčuje ostatní, že všechno se dá zvládnout. Ale jak je vidět, někdy člověk nemůže dál a je jedno, jestli jde o psychologa, nebo třeba o prodavačku.
Ono to bude trochu hlubší. Víte, zubař si taky sám neošetří kazy, kadeřnice si taky neudělá sama perfektní střih...
9
Sledujících
0
Sleduje
9
Sledujících
0
Sleduje
Prosím pěkně, autorko, Vy si dávejte svým dětem třeba naklíčený hrách, ale nenuťte nás ostatní se řídit podle Vás. Moje heslo - všeho s mírou, včetně toho cukru. Dceři jsem dávala vše včetně občasného sladkého (většinou peču doma) a jaká je z ní dnes, v devatenácti, krásná štíhlá holka! Nemá moc ráda ani fastfoody, ani hranolky, ale sušenku nebo tu buchtu si občas dá ráda. A já říkám - proč ne.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
O tom píše paní autorka na konci. Ale to byste to musela dočíst, že jo, namísto kritizování.