Tak předně, skok z 10 na 15 není 40%. No co už, že? Máme ve vztahu k šířce pojištění ( možnosti léčby), jedno z nejlevnějších zdravotnictví na světě. Netvrdím že se nemůže zlepšovat, ale bičovat se. Ztráty jsou hlavně v korupci (nákup techniky, stavby čehokoli, opravy).
Chybí mi také objektivita. Když se mluví o platech lékařů, sester i dalšího personálu, dozvíme se celkový průměrný příjem. Jenže již provládní média taktně mlčí za kolik hodin. Lékaři v nemocnicích jsou rekordmany v přesčasech a to včetně porušování zákona, s vědomím všech zůčastněných. Rád bych znal příjem lékaře, který by dělal 40 hodin týdně na ranní směně bez víkendů.
12 platových stupňů, 12. až 16. platová třída. Kompletní rozptyl je 41 389 Kč až 76 540 Kč. Tudíž ten nejvíce vzdělaný lékař, se všemi atestacemi, provádějící tu nejspecializovanější léčbu která existuje, s praxí nad 32 let, se zodpovědností za ostatní, si vydělá 76 tisíc HRUBÉHO, za práci od pondělí do pátku/40 hodin. Dle mého nazoru, nic moc. A domnívám se, že pokud by měl takový (nejzkušenější) lékař prakticky před důchodem možnost nesloužit, raději by nesloužil. Služby jsou peklo, ničí fyzické i mentální zdraví a krátí život. Průměrná mzda v ČR je v současnosti 43 967 Kč.
Mladi maji mnohem vetsi pracovni zatizeni, nez meli jejich rodice. Komunisti vymysleli nesmyslne pozice, aby pracovali vsichni. Takze ono, ze nekdo nevydela je smutne, protoze nevydela ne diky tomu, ze nechce, ale diky tomu, ze jich je malo a musi vydelavat na cim dal vetsi skupinu senioru.
Článek je specificky o gen Z, a jejich rodiče povětšinou prožili v komunismu maximálně dětství. Do pracovního života většina vstoupila teprve po revoluci. Tudíž dnes převážně stále pracují, a jejich zatížení je proto minimálně stejné, jako jejich dětí.
Snažíte se působit inteligentně, ale plácáte páté přes deváté. Nejdříve se pouštíte do lidí, kteří se právem ohrazují proti sprostému, neomalenému jednání a pak to v zápětí popíráte s tím, že Vás ten a ten nepochopil. Neslušnost a nevychovanost je neomluvitelná u každého ať už je to zdravotní personál nebo prodavačky v obchodě. Já bezdůvodně neurážím a nikoho nenapadám, představte si, jde to. Když Vás rodiče v dětství naučili slušnosti tak s tím v dospělosti nemáte problém. U zdravotních sester, doktorů a porodních asistentek je toto chování samozřejmě o to horší, protože k nim máme přirozenou autoritu a jsme ve stavu, kdy potřebujeme pomoct, ne vynadat. Hádat se se zdravotním personálem v situaci kdy je mi vážně špatně, něco mě bolí, mám strach o své dítě a jsem psychicky na dně, je opravdu to, co v tuto chvíli nepotřebuji! Vaše podivné argumenty nemají ani hlavu ani patu, pardon. Sprosté chování je neomluvitelné za každé situace, u zdravotníků obzvláště. Co se děje jinde ve světě je argument úplně z cesty, mluví se zde snad o zdravotnictví u nás a o tom jaké máme zkušenosti tady.
Tak jste si zanadávala. A protože z Vás přímo sálá svaté rozhořčení, musíte mít pravdu, to je jasné. Snad Vám ten tlak trošku klesl. Co se týče originality, máte ode mně tak trojku mínus, promiňte, vic to nejde. Plácání 'pátého přes deváté' zdar!
Já jsem se ptala první, přijde vám v pořádku, že se slovní úlet sestry nebo doktora strašně řeší, a agrese pacientů se omlouvá? A ano, pokud jde o fyzickou agresi, tak by měli zdravotníci mít právo takového pacienta odmítnout a předat ochrance. Ale nevím, jestli to má oporu v zákoně. Každopádně pacient nemá jen práva, ale taky povinnosti. Pokud je agresivní chování pacientů častější, můžeme se divit sestrám, že si řeknou, že tohle nemají zapotřebí, a odejdou pracovat mimo obor? Čímž se ve výsledku kvůli těmhle jedincům zhorší zdravotní péče pro všechny.
A ne, nemyslím si, že je v USA agrese na nižší úrovni než u nás, rozdíl je v tom, jak se toleruje. Zkuste tam být agresivní na policistu (nebo mu třeba jenom odporovat), a uvidíte.
Myslím, že jste uhodila hřebík na hlavičku. Celá tato diskuze s paní Rothovou a dalšími je ukázkou kulturních rozdílů mezi zeměmi. Ta paní, co zmiňuje svůj zdravotní kurz, kde jim vykládali o "zranitelnosti" pacientů, si myslí, jako většina Čechů, že to je vždy dostatečná omluva špatného chování. Zdravotníky ale omlouvat nechce nikdy..klade 'vysoké nároky'. Tak jí to koneckonců řekli na kurzu. Považuje tento přístup je nejen správný, ale i 'univerzálně' morální. Jak by rozhodovaly soudy je zásadní- nevím, je dost možné, že v ČR by opravdu rozhodovaly ve prospěch pacientů. Opět, je to kulturní záležitost. V zahraničí by to tak nebylo, tam je morálka nastavena jinak, včetně legální zodpovědnosti. Zranitelnost pacienty neomlouvá a od všech se očekává stejný standard chování. V anglosaském prostředí je tento přístup akcentován extrémně, pacienti mají absolutní kontrolu nad svým tělem, co zdravotníkům dovolí a co ne, a zkuste si pacientovi jen zavést kanylu, když s tím nesouhlasi...budete souzeni na fyzické napadení! a odsouzeni! Zároveň nikdo nenutí pacienta čekat celý den na lékaře aby podepsal reverz, prostě odkráčí středem, když léčbu odmítnete nebo se chováte tak, že byť i náznakem ohrožujete své okolí, a jste považován za mentálně způsobilého, jste ven ze dveří jako blesk (ochranka) i pokud z vás visí hadička.. A později si stěžovat nebo dávat trestní oznámení je naprosto k ničemu. Osobní svrchovanost i osobní zodpovědnost pacientů je výrazně silnější než v ČR, a je to považováno za jedinou morální věc.
Zkušenost z Itálie nemám, ale z Ameriky ano, a i tam se chovají slušně a s respektem, sice se tam hodiny a hodiny čeká (u nás jen hodiny), ale nezažila jsem nic agresivního ani urážlivého či necitlivého ze strany personálu. A to nejen vůči sobě, ale díky open space, který byl rozdělený jen prostěradly, ani vůči ostatním asi patnácti pacientům. Není nic nemorálního požadovat profesionální chování a neomlouvat slovní úlety lékařského a zdravotnického personálu v situacích, kdy za to druhá strana vůbec nemůže a není takového úletu příčinou. Pacienti jsou zranitelnými osobami a zdravotnický personál je k přístupu učen. Sama jsem to na kurzu zažila v nemocnici v Litoměřicích. Stejně tak jsou ke správné komunikaci vedeni medici. Očekávat a vyžadovat profesionální chování není hřích a už vůbec ne omlouvat urážky a neomalenosti porovnáváním s jinými standardy. Nelze tedy souhlasit s vaším pojetím zranitelnosti ve smyslu posouvání problému na jednu skupinu, a to proto, že právě tato skupina má interakce se zranitelnou skupinou, a proto je od ní vyžadováno i adekvátní chování. BTW, já jsem ráda, že jsem v našich podmínkách super kvalitního zdravotnictví přežila, když si tak ležíte na interně na kapačkách a jde k vám opravdu milá sestřička s prášečkama, no tak šup tam s tím a hezky zapít. Opravdu? Já nesmím nic jíst ani pít. Ale tohle musíte. A na co to je? No na cukrovku a vysoký tlak. Ale já nemám ani jedno. Ale určitě ano. Určitě ne, ale děkuji ..a šup s nimi pod polštář. Tohle je úsměvné, léky jsem si nevzala, jiné zkušenosti už tak úsměvné nejsou.
Opakujete jen to, co napsala paní Vymazalová - na tu už jsem reagovala. Zdravotníci se maji chovat profesionálně, absolutně, a to pořád! Pacientům "stačí" jen chovat se slušně. Pořád. Je to evidentně výzva pro obě skupiny a pro obě skupiny musí být selhání náležitě pojmenováno. Že jste nepochopila o čem mluvím, se nedivím, to evidentně většina. Tak poučujte, litujte sebe a ostatní na internetu, a užijte si společnost i zdravotnictví, které se nezmění. Pokud nevidíte problém v reálném světě, a samu sebe vidíte automaticky "vně" problému (POUZE jako jeho potenciální oběť, a nikdy jinak) , jste jeho součástí a jeho tvůrcem. Neberte si to osobně. Hezký večer.
V porodnici opravdu nebývají rodičky moc agresivní, na to mají svých starostí dost. A to co článek popisuje jsou opravdu dost velké nehoráznosti, navíc se týkají hodně intimních věcí, ne jako někde na poště nebo na úřadě. Nevím, co na nich stojí za takové obhajování.
Pokud jste si z toho vzala, že jednu stranu "obhajuji", tak byl můj komentář buď nejasně napsaný, anebo moc složitý. 🙂 Původně jsem chtěla odpovědět peprněji, ale potlačila jsem to: snažím se na sobě pracovat tak, jak sama hlásám.
Na rozdíl od pošty nebo tělocvičny přicházíme do zdravotnického zařízení zranitelní - nemocí, narušením vlastní intimity, obavou o zdraví své či našich blízkých. Proto jsou na komunikaci se zdravotníky kladeny vyšší nároky, v roli pacienta jsme často citlivější a hůře neseme zdánlivé či opravdové křivdy. Jinak i já mám spíše dobrou zkušenost včetně čtyřech pobytů v porodnici.
Částečně jste si sama odpověděla. Právě tímto je ČR specifická, v zahraničí nikdo nečeká ve zdravotnictví jiný standard chování, než všude jinde. Prodavačka v obchodě s vámi bude jednat stejně slušně, jako lékař v ordinaci. V ČR "klademe vyšší nároky". Agument o zranitelnosti pacientů je lidsky pochopitelný a známý, ale posunuje problém, který má pouze celospolečenské řešení, na bedra jedné skupiny. Já jsem velmi citlivá na neslušné chování, a jako pacient si nenechám líbit vůbec nic. Ale nebudu si ublíženě stěžovat na internetu, protože to nic neřeší, pouze to staví jedny proti druhým. Češi si myslí, že argumentace "zranitelností" jim dává právo se ve zdravotnictví nesetkat se subjektivně nepříjemným jednáním, a pokud ano, psát o tom články nebo nadávat na sítích. Pozitivní zkušenosti nikdo aktivně neinzeruje, byť pevně věřím, že jich je většina.
Mimochodem - na vlastní oči jsem viděla nekompromisní vyhození pacienta s rozříznutou rukou omotanou krvavým hadrem z italského urgentu, poté co byl (jen) slovně agresivní na personál. Jeho "zranitelnost" jako pacienta v tu chvíli nikoho nezajimala. Vrátil se pokorně sám za půl hodiny, div že s omluvami nebušil hlavou do podlahy.
V Česku by vyhozen vůbec nebyl, my nepřijatelné chování omlouváme - ale jsme hákliví na občasný slovní úlet sester a doktorů.
Řeč neni o českém zdravotnictví en bloc, které je opravdu na velmi slušné úrovni, ale konkrétně o porodnicích, kde zbytečné a nešetrné poznámky můžou udělat v psychice rodiček velkou paseku
V porodnicích pracují normální lidé, starající se o normální rodičky. A všichni, jak pacienti, tak personál se "v průměru" chová tak, jak je v Česku běžné. Mnozi pacienti mají špatnou zkušenost. KAŽDÝ zdravotník potvrdí, že byl více než jednou za svuj profesní život napaden pacientem, většinou (diky bohu) slovně. Porodnice nevyjímaje. Do novin o tom většinou nepíšou. Žádné zdravotnické zařízení nestojí ve vzduchoprázdnu. Takže mohu jen zopakovat, začněme u sebe.
Komentovat konkrétní věci z článku (jestli se staly přesně jak popsáno, jak byly pochopeny) není nutné. Řeknu pouze, že Češi mají zvláštní náhled na své chování (a okolí). České zdravotnictví jako celek je podle mne vynikající a lidé profesionální. Ale čekat, že každý, koho potkáte v nemocnici či na středisku, se bude chovat vždy a za všech okolností jinak, než se chovají všichni ostatní? Opravdu? Článků o buranském chování či nevyžádaných poznámkách, které zažívá každý z nás denně – na poště, v autobuse, na úřadě, v obchodě, v tělocvičně, i doma – je relativně málo, rozhodně jako šafránu ve srovnání se stěžováním si na sestry a lékaře. A nevyvolávají takovou baráž ublížených komentářů. Hlavně se tak často chováme sami, ale máme problém to připustit – rozhodně se k tomu málo lidí přiznává v internetových diskuzích. Tam si většina stěžuje na ostatní. Má zkušenost jako pacienta je historicky velice dobrá, NE 100%, ale to bych ani nečekala. Proč si myslíte, že by běžná komunikace ve zdravotnictví měla být vždy diametrálně odlišná, než v ostatních aspektech denního života? Nemůže být. Takto k sobě chováme. Ne pořád a ne všichni, ale relativně běžně. Kdo žil delší dobu v jiných zemích, vidí to ještě jasněji. Jsou země, kde je společenský úzus úplně jiný – lidé komunikují jinak,některé věci by nevyslovili v běžném hovoru nahlas a rozhodně ne na pracovišti.... (ale urazit vás dokážou jinak, ještě efektivněji). Vždy když čtu podobné stěžující si texty – chcete změnu? začnětě u sebe. Společnost se mění, a každá nová generace je trošku jiná, takže šance je.
Shrnutí. Řešením situace je, parafrázuji, "otevřít trans ženám dveře do ženských šaten, toalet a vězeňských cel dokořán", a až to uděláme, můžeme se začít bavit o tom, "jak přitom nastavit pravidla v ženském sportu". Předpokladem samozřejmě je, že se ženy (které se musi prvně smířit s newspeak nálepkou 'cis') se také smíří se ztrátou přirozeného pocitu bezpečí a soukromí, a budou náležitě převychovány k pochopení, že vrozený stud před biologickými muži (vcetne trans žen v různých fázích tranzice nebo úplně bez) a pocit sníženého bezpečí je pouze známkou jejich zaostalé bigotnosti, a ta se nebude tolerovat. Lidská historie je jedna nekončící kulturní revoluce.
Nevím kde žijete. Můj syn žil v Německu. Výměna kyčle tam probíhá více méně stejně jako u nás. Po 12 týdnech od operace v Česku jsem absolvoval první dvanácti kilometrovou turistickou vycházku. Měl jsem v té době 70 let.
UK. NHS zdravotní systém většinou otřesný, zvláště primární a urgentní péče. Ale plánovanou, tu umí
Musíte své zkušenosti předat ministrů zdravotnictví. Já jsem toho po osmi dnech od výměny kyčelního kloubu moc nenachodil. O tom, že to stále bolelo ani nemluvím. Dopadlo to dobře. Ale Váš příběh je prostě zázrak. Nějak se mi tomu nechce věřit.
Ano, bylo by fajn kdyby za mnou chodil cvičit fyzioterapeut, ale po pravdě, to je luxus, který u většiny pacientů není nutný. Měsíc před operací 2 hodinová konzultace fyzio, nácvik a ukázka všech cvičení, materiály domů. Pak 2 telefonáty, domů poštou mi přišly
2 nástavce na toaletu, vysoká židle, chňapec na podávání věcí, dokonce i dlouhá lžíce na boty. Příjem v úterý, spinální anestezie (na kterou jsem přistoupila až po dlouhém hovoru s anesteziologiem, díky bohu za něj), po operaci okamžitý nástup fyzio když se nohy "probudily", ven z postele, chůze v choditku, pak o 2 holích do a ze schodů, svačina, večeře, 2 paraleny 1 ibuprofen, 2 litry fízáku, domů v 10 večer s analgetiky, ředidlem na krev, nahradnim krytim na ránu.Telefon od sestry den 3 a 5 po op. Cvičím doma jako zběsilá. Mám veškerou podporu rodiny,.což je rodiny zodpovědnost, ne zodpovědnost zdravotního systému. Tak by to mělo být. A staré paní z vedlejších 2 postelí šly domů o den později. Nepochybně jim bude rekonvalescenci trvat déle, ale úvodní postulát o nadbytečné a příliš drahé péči v ČR kterou většina pacientů nepotřebuje, ale vyžaduje, platí
Musíte své zkušenosti předat ministrů zdravotnictví. Já jsem toho po osmi dnech od výměny kyčelního kloubu moc nenachodil. O tom, že to stále bolelo ani nemluvím. Dopadlo to dobře. Ale Váš příběh je prostě zázrak. Nějak se mi tomu nechce věřit.
To vám věřím. Jsem zdravá a je mi 47. Rozhodně ještě nejsem zcela mobilní. Ale to podstatné je, že i starší a ne-fit lidé nemusí být hospitalizováni po náhradě kyčle týden a poté převezení na 2 týdny na lůžkovou rehabilitaci, jako v ČR. To na západě není nikdo. A ne, lidi neumírají, netrpí, a maji stejné výsledky jako v ČR. Český systém je nastaven špatně, a seznam výkonů jednodenní chirurgie v rozvinutých zemích je obrovský, a právem. Jsem přesvědčena, že kdyby skvělé (bez sarkasmu) české zdravotnictví konečně otevřelo oči a dělalo to, co data moderní medicíny prokázala už bezmála před 20 lety (že to je efektivní, pro pacienty bezpečnější a lepší, a sráží to náklady), ušetřilo by to tolik peněz, že se by se nám o tom ani nesnilo, které by se daly investovat do zdravotnictví jinde.
Tolik neznalostí o důvodech, ne/bezpečnosti, ne/vhodnosti a zdravotních / finančních dopadech případného zkrácení hospitalizace pacientů po některých zákrocích jako na této diskuzi jsem už dlouho nečetla.
Jsem přesně 8 dní po náhradě kyčelního kloubu chodím, bolest 0. Standardní zadní přístup, žádný miniinvazivni - ten u mě nepřicházel v úvahu. V zahraničí, v systému, který má do dokonalosti velmi daleko. Domů jsem šla v den operace večer. Bála jsem se, ale celkově zkušenost veskrze pozitivní. Moje 2 (starší) sousedky z pokoje šly domů druhý den. Nejen že to jde, šetří to systému obrovské peníze, a krátí čekací doby, ale hlavně je to pro pacienty dokonce bezpečnější než být hospitalizován s lepšími výsledky v perioperační morbiditě. Vim, že tady tomu nebude věřit nikdo, protože to mění dogma, kterému Češi věří odjakživa.
Vždyť vy mluvíte o něčem úplně jiném. Odjakživa vychovávali např. osiřelé nebo opuštěné děti příbuzní, případně opatrovníci. Někdy dědeček, jindy strýček nebo tetička, která taky někdy sdílela byt se svou přítelkyní. Je skutečně jedno, kdo dítě vychovává, pokud mu dokáže dávat lásku a péči.
Neni to jedno. To, ze vychovavat dite MOHOU dobre i lide, kteri nejsou jeho otec a matka, neznamena, ze ve vychove vsech deti na svete je vychova otcem A matkou v harmonicke rodine ekvivalentni vychove kymkoliv. Ten rozdil tam statisticky jasne je, a ti nejvetsi guru detske psychologie, kam pan Ptacek blahe pameti nepatril, to vedi. A my bychom meli vzdy preferovat ideal (ve vsem], respektive se snazit k nemu alespon nejak priblizit, kdykoliv to jde, ne pouze rezignovat, ze zadny ideal neni, vsechno si je rovno, a primo vytvaret situace, ktere maji od idealu nejdale (ale mohou v individualnich pripadech obstojne fungovat). S vetsinou ostatniho se da celkem souhlasit.
Docela Vám věřím, jenže z představy, že mě v ohrožení života ošetřuje lékař který je jako mátoha a a de facto usíná ve stoje docela mrazí. Já už jsem také párkrát pracoval víc jak 24 hodin v kuse a nedá se to dělat pořád. A to jsem se celý život staral jen o stroje a ne o lidi.
Pamatuji si, jak jsem viděla sloužící lékařku v půl čtvrté ráno jít chodbou z lékařáku na ambulanci, kam ji poněkolikáté za noc zavolali (30 minut "spát"pokud to tak lze nazvat, hodinu a půl léčit, tak čtyřikrát za noc, pořád lepší než non-stop což bylo častější). Šla, motala se, a napálila to rovnou nosem do zdi. Myslím, že jela na autopilota a nevěděla, kde je. V práci od 7 od rána, a po službě ji čekal "odpočinek" na oddělení do 3 odpoledne .
Trochu se otřepala a pokračovala jako zombie na ambulanci. Kdyby to nebylo děsivé, bylo by to legrační.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Jsem zastánkyně tradic, i těch bizarnějších. Ale účastnit se jich vždy musí jen ti, co dobrovolně chtějí. To je absolutni bazál. Takže ti, co tady podporují držení ženy násilím a jeji zbití tak, že má modřiny, protože je to "tradice", jsou obludy. Tohle nemá s wokismem nic společného. Pokud jsou ženy, které to skutečně dobrovolně aktivně a bez byť i jen slovního nátlaku rády podstupují, budiž. Takových ale v reálu moc nebude, že?