U nás se to vyřešilo jednoduše, zůstala jsem doma a občas pomáhám manželovi ve firmě. On je tak vytížený, že by se zapojit nemohl (odvoz na kroužky, vyzvedávání a tak). Doma je klid a vše klape a spokojenost na obou stranách. Spousta starostí tím odpadá. Mít oba plný úvazek, to by bylo vše na mně a asi by mi šéf netoleroval, že musím dítě několikrát denně vozit na kroužky atd.Mne domácnost baví, takže mi to nevadí, kariéru nehoním.
Chápu, jen od roku 2026, pokud jste pečující osoba a dětem bude víc, než 7 let k nákladům budete muset přičíst ještě zdravotní pojištění (momentálně cca 3000 měsíčně, ale bude se to zvedat) a sociální se těmto lidem nepočítá už ted od 4 let věku dítěte. Pokud tedy nejste zaměstaná ve firmě. Je to v nové novele zákona o zdravotním pojištění.
No jako ve všech rodinách, tak to bylo a bude. Jenom si dříve každý nestěžoval.
Když jsem chodila do školky já, pamatuju se, že každé ráno se nějaká zdravotní sestra dívala dětem do krku, než šly do třídy a nemocné děti obratem posílali domů. Učitelky mohly dětem kontrolovat hlavy, jestli nemají vši a dětská doktorka zase říkala, že se řešilo, když měl někdo ve třídě streptokoka. Celou rodinu poslali na výtěry. Dnes by to byla diskriminace a omezování osobních práv, takže to ve školce vypadá každé ráno jako v lazaretu.
A predstavte si, ze na zapad od nas zeny ani takovou dlouhou rodicovskou nemaji a vraci se do prace, kdyz maji jejich deti 3 mesice (Francie), 6 mesicu (Belgie), 12 mesicu (Nemecko). Kdyz jsou deti nemocne dostanete osetrovacku max. na 2 dny a pak jde dite do jesli nebo skolky a vy se modlite, aby nemelo horecku, aby Vam ho nevratili, babicky bud pracuji nebo bydli daleko … musite si poradit sami, pokud dite nevykuryrujete do 2 dnu (chuva, dovolena), nikdo to za Vas nevyresi. Je to drsne, ale deti to nejak zvladnou a Vy take. Je ovsem take nutne prehodnotit pristup skolek v CR, kde Vase dite s rymou nebo kaslem ihned poslou domu. Na Zapade se to bere tak, ze je to u malych deti bezne, v jeslich a skolkach podaji detemni jeho lekarem predepsena antibiotika … dite poslou domu s horeckou, zazivacimi problemy nebo infekci (napr. zanet spojivek). Nase astmaticke dite s chronickou rymou by asi do skolky chodit v CR vubec nemohlo.
Tak to jsem ráda, že žiju v Čechách. Moje dcera mívala čtyřicítky horečky od dětí, co měly jen rýmu. Nemyslím, že takováto bezohlednost by měla být jako vzor a že je to jinde v pořádku. Je nutné spíš přehodnotit, že nemocné děti do kolektivu prostě nepatří. Nikde.
Přesně tak!I jedno dítě je záhul, zvlášť když do hodiny alespoň dvakrát musíte měřit teplotu sobě i dítěti, protože jste nemocní oba dva a nikdo vám nepomůže.
Největší peklo bylo starat se o tři nemocné děti při svém zvracení a teplotě 38, když člověk spal k tomu několik dní tak maximálně 2 hodiny denně, protože nemocné děti se budily každé jinak, brečely, že je jim špatně...přežili jsme nakonec všichni, ale ani na to nechci moc vzpomínat..manžel byl tou dobou na služební cestě a nějak si to vůbec neumí představit...pohoda, stejně jsme byli doma a nikam nemuseli, tak co..v tu chvíli jsem si říkala, že je škoda, že to od nás aspoň pak nechytil
Moc děkuju za tenhle článek, už jsem si začínala myslet dle svého okolí, že jsem snad jediná na světě. Pořád se mluví o tom, jak nejsou školky, ale že i když nakrásně ty školky jsou, tak tam děti stejně nemůžou chodit kvůli nemocem, o tom nikde ani zmínky.. a chtěla bych vidět zaměstnavatele, když bych mu řekla, že budu v práci cca 5 dní v měsíci, někdy ani to ne. A dávat děti při nemoci osmdesátiletým rodičům ...na to nejsem asi dost drsná. A ještě od nich slyším: ony jsou ty děti zas nemocné a ty zase taky, to si snad už děláš srandu...jako bych je snad schválně nechala nakazit a od nich sebe, abych nemusela do práce...došlo to tak daleko, že když doma někdo zakašle, sevře se mi srdce a špatně se mi dýchá..všechny akce zas šup šup zrušit, další roky se nevidět s kamarády, rušit dovolené a platit stornopoplatky, několikrát přesouvat naplánované doktory, kde mi dají termín zas za další 3,4 měsíce. rušit kroužky a tak pořád dokola...a doma jen ty 4 stěny, padesátkrát denně utírat nos, potom paraleny, spreje do nosu, do krku a vůbec... zdravím autorku, nejste v tom sama... vždycky si snažím říkat, že aspoň nemáme žádnou vážnou nemoc a nějak vyjdeme a třeba se to někdy zlepší...jen jsem se teď dozvěděla, že pokud se to nezlepší ani ve škole, tak si pak budeme muset platit zdravotní pojištění, mzcr už připravuje novelu
Já zase mám doma malého autistu s přidruženými dalšími diagnózami. Momentálně se ho snažíme naučit na speciální školku. Dvě dopoledne týdně a i to je docela peklo, protože mi z toho dítě "spadlo do nouzového režimu". Takže jsou dny, kdy jsem na nohou od šesti ráno a snídám ve čtyři odpoledne. 🙂 Nám aspoň nakonec přiznali příspěvek na péči ve třietím stupni... upřímně, i to je finančně naprostý výsměch.
Napiste prosim na ministerstvo zdravotnictvi. mzcr@mzcr.cz, ať to ještě přehodnotí, já už jsem jim psala. Sice mi neodpověděli, ale třeba si to alespoň někdo přečte.
Správně, jen líná žena je s dětmi do 15 let doma. Něco jiného je když je dítě postižené, to chápu, ale jinak jsou to dámy, kterým se nechce pracovat. A pokud má manžela, který ji živí, fajn buď si doma, ale pojištění si plať sama za sebe, ne stát!
Mám 3 děti, věčně nemocné, to školkové v posledním ročníku školky bylo letos ve školce téměř co napočítám na prstech jedné ruky. Navíc má ADHD, když jsem byla na pracáku, párkrát jsem ho zkusila dát do školky i odpoledne a byla to katastrofa, učitelky při 28 dětech ve třídě ho moc nezvládají a on už je odpoledne unavený. Asistentku tam mají jen na dopoledne. V pedagogické poradně mi bylo doporučeno dávat dítě do školky jen na dopoledne a až bude ve škole, nedávat ho do družiny. Stejně je ale většinou doma a sourozenci od něj nemoci chytají a já také. Moc ráda bych šla do práce na zkrácený úvazek, ale ty bohužel nejsou, navíc když bych byla v práci 5 dní v měsíci a zbytek na nemocenské, brzy by mě stejně vyhodili. Moji rodiče mají 80 let a už hlídání dětí nezvládají, navíc jejich nemoci snáší dost špatně a částečně se už musím starat i o ně. Manžel má náročnou práci, i když ho baví, ale tak tak se uživíme. Bohužel nemůže pracovat méně, takže je vše kolem dětí na mě a být na nemocenské si nemůže dovolit a my si nemůžeme dovolit přijít o jediný příjem, který máme. Navíc už nám zrušili odpočet z daní za manželku, což bylo kolem 2 tisíce měsíčně. Věřte, že mě opravdu nebaví "válet se s nemocnými dětmi doma", je to práce na 20 hodin denně, závidím manželovi, že může být v práci. Nicméně sami být doma nemůžou, dcera má navíc u každé virozy 40 horečky. Pokud jsou náhodou vyjímečně všichni ve škole a školce, což opravdu bývá maximálně tak 5 dní v měsíci, snažím se zařídit, co normálně nestíhám, mám na to cca 3 hodiny dopoledne.
To je tak zmatený,jako všechno! Máma nejde do práce, protože nemusí platit ZP? A kdo si to může dovolit? Nevydělávat?
Bohužel některým jaksi nic jiného nezbývá. Mám 3 děti, věčně nemocné, to školkové v posledním ročníku školky bylo letos ve školce téměř co napočítám na prstech jedné ruky. Navíc má ADHD, když jsem byla na pracáku, párkrát jsem ho zkusila dát do školky i odpoledne a byla to katastrofa, učitelky při 28 dětech ve třídě ho moc nezvládají a on už je odpoledne unavený. Asistentku tam mají jen na dopoledne. V pedagogické poradně mi bylo doporučeno dávat dítě do školky jen na dopoledne a až bude ve škole, nedávat ho do družiny. Stejně je ale většinou doma a sourozenci od něj nemoci chytají a já také. Moc ráda bych šla do práce na zkrácený úvazek, ale ty bohužel nejsou, navíc když bych byla v práci 5 dní v měsíci a zbytek na nemocenské, brzy by mě stejně vyhodili. Moji rodiče mají 80 let a už hlídání dětí nezvládají, navíc jejich nemoci snáší dost špatně a částečně se už musím starat i o ně. Manžel má náročnou práci, i když ho baví, ale tak tak se uživíme. Bohužel nemůže pracovat méně, takže je vše kolem dětí na mě a být na nemocenské si nemůže dovolit a my si nemůžeme dovolit přijít o jediný příjem, který máme. Navíc už nám zrušili odpočet z daní za manželku, což bylo kolem 2 tisíce měsíčně. Věřte, že mě opravdu nebaví "válet se s nemocnými dětmi doma", je to práce na 20 hodin denně, závidím manželovi, že může být v práci. Nicméně sami být doma nemůžou, dcera má navíc u každé virozy 40 horečky. Pokud jsou náhodou vyjímečně všichni ve škole a školce, což opravdu bývá maximálně tak 5 dní v měsíci, snažím se zařídit, co normálně nestíhám, mám na to cca 3 hodiny dopoledne.
Hlavně je potřeba nejdřív zajistit školky a hlídání tak aby tam mohly být děti flexibilně a delší dobu někdy. Práce 8-14 nebude nic moc placená.
Taky by bylo potřeba zajistit, aby do školky a do školy nedávali rodiče nemocné děti, od kterých to ty moje chytají a já mimo jiné i kvůli tomu nemůžu nastoupit do práce.
No nesmysl je platit někomu zdravotní pojištění kdo se rozhodne zůstat doma i přesto, že dítě už chodí do ms a do zš...jo je tam podmínka, že ditě nesmí navštěvovat druzinu odpoledne, ale vím jak to v realitě funguje...dítě šoupnou do druziny (nikdo to nekontroluje)a mamky mají free cely den místo toho, aby už byly v práci...další vyhozený peníze těch co chodí do práce/ či se vratí do práce dřív než ve 3 letech dítěte...
Mám 3 děti, věčně nemocné, to školkové v posledním ročníku školky bylo letos ve školce téměř co napočítám na prstech jedné ruky. Navíc má ADHD, když jsem byla na pracáku, párkrát jsem ho zkusila dát do školky i odpoledne a byla to katastrofa, učitelky při 28 dětech ve třídě ho moc nezvládají a on už je odpoledne unavený. Asistentku tam mají jen na dopoledne. V pedagogické poradně mi bylo doporučeno dávat dítě do školky jen na dopoledne a až bude ve škole, nedávat ho do družiny. Stejně je ale většinou doma a sourozenci od něj nemoci chytají a já také. Moc ráda bych šla do práce na zkrácený úvazek, ale ty bohužel nejsou, navíc když bych byla v práci 5 dní v měsíci a zbytek na nemocenské, brzy by mě stejně vyhodili. Moji rodiče mají 80 let a už hlídání dětí nezvládají, navíc jejich nemoci snáší dost špatně a částečně se už musím starat i o ně. Manžel má náročnou práci, i když ho baví, ale tak tak se uživíme. Bohužel nemůže pracovat méně, takže je vše kolem dětí na mě a být na nemocenské si nemůže dovolit a my si nemůžeme dovolit přijít o jediný příjem, který máme. Navíc už nám zrušili odpočet z daní za manželku, což bylo kolem 2 tisíce měsíčně. Věřte, že mě opravdu nebaví "válet se s nemocnými dětmi doma", je to práce na 20 hodin denně, závidím manželovi, že může být v práci. Nicméně sami být doma nemůžou, dcera má navíc u každé virozy 40 horečky. Pokud jsou náhodou vyjímečně všichni ve škole a školce, což opravdu bývá maximálně tak 5 dní v měsíci, snažím se zařídit, co normálně nestíhám, mám na to cca 3 hodiny dopoledne. Docházka dětí se píše ve školce i ve škole.
Vy snad chcete platit mamky, které se rozhodnou nejít pracovat a parazitovat na státu jen proto, že nechtěji pracovat a dítě už je zralé na predškolní a školní výchovu? Takže mají dopoledne na péci o sebe a o děti mají postaráno. Jak k tomu přijdou ty mámY, které dají ditě do školky ve 3 letech a vratí se do práce? Fakt chceme mít povaleče nebo motivovat lidi k praci?
Mám 3 děti, věčně nemocné, to školkové v posledním ročníku školky bylo letos ve školce téměř co napočítám na prstech jedné ruky. Navíc má ADHD, když jsem byla na pracáku, párkrát jsem ho zkusila dát do školky i odpoledne a byla to katastrofa, učitelky při 28 dětech ve třídě ho moc nezvládají a on už je odpoledne unavený. Asistentku tam mají jen na dopoledne. V pedagogické poradně mi bylo doporučeno dávat dítě do školky jen na dopoledne a až bude ve škole, nedávat ho do družiny. Stejně je ale většinou doma a sourozenci od něj nemoci chytají a já také. Moc ráda bych šla do práce na zkrácený úvazek, ale ty bohužel nejsou, navíc když bych byla v práci 5 dní v měsíci a zbytek na nemocenské, brzy by mě stejně vyhodili. Moji rodiče mají 80 let a už hlídání dětí nezvládají, navíc jejich nemoci snáší dost špatně a částečně se už musím starat i o ně. Manžel má náročnou práci, i když ho baví, ale tak tak se uživíme. Bohužel nemůže pracovat méně, takže je vše kolem dětí na mě a být na nemocenské si nemůže dovolit a my si nemůžeme dovolit přijít o jediný příjem, který máme. Navíc už nám zrušili odpočet z daní za manželku, což bylo kolem 2 tisíce měsíčně. Věřte, že mě opravdu nebaví "válet se s nemocnými dětmi doma", je to práce na 20 hodin denně, závidím manželovi, že může být v práci. Nicméně sami být doma nemůžou, dcera má navíc u každé virozy 40 horečky. Pokud jsou náhodou vyjímečně všichni ve škole a školce, což opravdu bývá maximálně tak 5 dní v měsíci, snažím se zařídit, co normálně nestíhám, mám na to cca 3 hodiny dopoledne.
Ono jde asi o 3 věci:
a) ty děti, i když jsou na tom obědě, jí doma skoro stejně, jako když tam nejdou vůbec - netuším, čím to je, ale je to prostě tak. Rozhodně to není tak, že se těch 50 Kč jen přesune jinam, odpočítá se třeba dvacka.
b) tyhle rodiny mívají dětí/členů víc. Pro víc lidí navaříte obvykle ve větším levněji. V momentě, kdy část dětí jí ve škole (stylem viz bod a)) a dospělí a část dětí jedí doma, se ty výhody vaření ve větším stírají. Za 50 korun na jednoho nenavaříte, ale třeba za 200 pro šest už v pohodě ano. Vychází pak líp dát 150 za 3 děti a 50 za 3 další členy rodiny, nebo mít 200 pro všechny?
c) tyto rodiny nemívají žádné rezervy - tj. pokud potřebují něco nakoupit levně ve větším, musí na to mít, jinak to budou muset kupovat v menším dráž. Tj. buď nechají viset třeba při třech dětech 3000 ve škole, kdy navíc ty děti budou část měsíce chybět kvůli nemocem, nebo za ně nakoupí ve větším levně a budou zbytek měsíce vařit z toho. Ano, nepůjde o vyváženou stravu dle školních spotřebních košů, ale to je už prostě život chudiny, kdy musí vyhledávat levná vysoce kalorická jídla, protože jsou to shodou okolností často lidé, kteří mají fyzicky náročná povolání... a děti se na tom vezou.
Tohle zdaleka není jen o té laciné výmluvě na cigarety a alkohol (i když nepopírám, že takové rodiny samozřejmě jsou), to je třeba i tom nastavení, na které se poukazuje už trochu hůř, totiž že s výjimkou luštěnin jsou levné potraviny prakticky jen kombo sacharidy + hnusné tuky. Tohle se třeba při změně DPH mohlo nějak změnit - ale nereflektoval to nikdo.
Pokud někdo ve škole chybí, stravné za oběd se vrací. Sociální případy mohou mít obědy zdarma, pokud o ně někdo nepožádá a potom chodí plakat novinářům, že nemá na obědy, to je pak těžké. V naší školní jídelně v Praze stojí obědy 30 Kč za jednoho žáka. A stejně občas maminky slýchám stěžovat si, jak jsou ty obědy drahé a může za to Fiala.
Bohužel autorka nechápe a neví, která bije.. Ano opravdu jsou rodiče, pro které je problém dát celou částku na obědy, třeba pro dvě děti. Jasně, že se jedná o ty neschopné, to víme. Ale taky víme, že když těm dětem ty obědy někdo nezaplatí, dopadnou často hůř, než jejich rodiče, to je léty ověřený fakt. Tam, kde začali dětem obědy platit, se výrazně zvýšila docházka dětí do školy. A když už v té škole jsou, ony se i něco naučí. Takže asi takto. Když rodičům chodí dávky, automaticky, by měla jít částka na obědy(to není a stát to není schopný zprocesovat, takže to zachraňují neziskovky). Další věcí je, že neexistuje nějaké rozumné bydlení pro nízkopříjmové rodiny. Chodí pak po ubytovnách a víme jak to tam vypadá. Jo a co se týče těch cen, tak často rodiče takových dětí chodí do potravinové banky a opravdu tedy nakrmí děti za méně peněz(protože jídlo neplatili).
U nás ve škole je možnost pro sociálně slabé požádat školu a obědy mají zdarma. Je to tak u více škol, co znám. U nás ve škole stojí oběd pro jednoho žáka 30 Kč. Je v tom polévka, hlavní jídlo, salát a většinou i moučník. Přidat si dítě může 2x. Bydlíme v Praze. V obědech to opravdu není.
Naprosto souhlasím. Za 30 let, co dělám mzdovou účetní, si za dobu, kdy trvá tato nesmyslná sleva, uplatňovali slevu na manželku pouze ti s vyššími platy. Jejich manželky si totiž mohly dovolit nepracovat. Ti, kdo počítají každou korunu a kterým by tato sleva pomohla, na ní nedosáhnou. I maminka na rodičovské si co nejdříve hledá brigádu, aby přinesla domů nějaké peníze, takže této rodině není nic platné, že rodičovská se nezapočítává.
Mám čtyřleté dítě, které je ve školce stylem 2 dny ve školce a pak týden až 14 dní doma a tak stále dokola. Mezitím nakazí většinou ještě své dva sourozence a mě. Hlídání nemáme, manžel má náročnou práci, kterou ale nemůže opustit, protože bychom už vůbec nevyšli s pěnězi. Vyjdeme opravdu jen tak tak. Manžel uplatní slevu na manželku, ale je nás 5. Moc ráda bych pracovala, už toho mám doma plné zuby a už takhle počítám každou korunu. Která firma mě ale zaměstná, když uvidí, že jsem v práci cca 5 dní v měsíci celkem?
Záleží na tom, koho považujete za ,,malé dítě”. Já bych to omezil do 3 let věku dítěte. Myslím, že se najde hodně žen, co nepracuje ačkoli dítě je už 4 leté nebo starší. Zejména pokud manžel vydělá dost na to, aby si to mohla žena dovolit. Pak je taky zřejmé že tam jdou peníze naprosto zbytečně. A pokud jde o výši příjmu ze kterého se dá tato sleva uplatnit, uvědomte si že platy hodně narostly, těch 25 tisíc ročně na dani (po uplatnění základní slevy na poplatníka) už zaplatíte třeba i z příjmu 30 k hrubého.
Mám čtyřleté dítě, které je ve školce stylem 2 dny ve školce a pak týden až 14 dní doma a tak stále dokola. Mezitím nakazí většinou ještě své dva sourozence a mě. Hlídání nemáme, manžel má náročnou práci, kterou ale nemůže opustit, protože bychom už vůbec nevyšli s pěnězi. Vyjdeme opravdu jen tak tak. Moc ráda bych pracovala, už toho mám doma plné zuby. Která firma mě ale zaměstná, když uvidí, že jsem v práci cca 5 dní v měsíci celkem?
Diky. No ja si prave trochu myslim, ze u nas je to sice delsi, ale financne obdobne nebo horsi. A to uplne pomijim mizernou situaci, co se tyce dostupnosti skolek. Ale srovnani prave nemam, resp.nemam to nijak overene, jen muj pocit, co jsem tak ruzne zaslechla.
V naší rodině je to 2 dny ve školce a pak týden až 14 dní nemoc a tak stále dokola. Takže dostupnost školek taky není všechno. Každopádně přídavky na každé dítě v Německu až do jejich 18 let nebo déle, když studují, jsou srovnatelné s naší předlouhou rodičovskou, jen s tím, že u nás je rodičovská maximálně 4 roky. Navíc každý si může tu dobu zkrátit, není to povinnost brát rodičovskou 4 roky, to je jen možnost.
10
Sledujících
1
Sleduje
10
Sledujících
1
Sleduje
Tyhle dětské nemocí, to je boží plán. Děti si tím přijdou, jejich imunita se na trénuje v dětském věku, potom už jsou zdravé.
Moje 90letá teta nebyla ve skole nemocná ani 1 den !! Absence na všech vysvědčeních- 0 !
Ale v předškolním věku si odstObala ona i sourozenci Všechno - spálu, plné neštovice, i ten černý kašel. Kromě toho i ty týmy a obyčejné kašle.
Přirozezná imunita, to je zázrak.
Pokud budete chtít, vyhledejte si, co je to "mikribiom".
To je asi 5 kg různých víry, bakterií i parazitů, které máte v sobě. Vsichni mají mikribiom. Vy nejste výjimka. Čím víc bakterií a virů, ťím lepší imunita.
Dítě, které by vyrůstalo ve sterilním skleníkovém prostředí, by umřelo při první srážce s nejakým bacilem.
I ty škodlivé bacily, co máte v sobě, jsou na něco dobré, i když na co? - to doktoři ještě neví. Mikribiom a jeho důležitost, to je objev tak posledních 30 let.
Přirozená imunita je skvělý přírodní plán. Díky tomu v minulosti přežívali ti silní jedinci, a předávali své zdravé geny dál. Navíc - pro ženě získaná imunita se přenášela i na dítě, které bylo chráněno do 1 roku komunitou matky.
Takže miminka do 1 roku ne onemocněla na soklu, na skalničky, na dětské neštovice, černý kašel. Dostaly tyhle dětské nemocí až byly dost silné na to, aby tu nemoc zvládly. A potom si udělaly vlastní celoživotní imunitu.
Bohužel - plošné očkování ten řetěz přenášení imunity z matky na dítě přerušil. Což je špatně. Ted můzou onemocnět na černý kašel, neštovice i miminka, což je pro ne daleko nebezpečnější
Nemají ještě obranyschopnost vyvinutou, jsou bezbranné.
3 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Já to od dětí chytám pořád a leckdy s horším průběhem. Byla jsem často nemocná ve školce, na základce, na střední škole i v práci a ted, co jsem s dětmi doma taky. Tak doufám, že v důchodu už se konečně promořím (ale ten mít stejně asi nebudu)