Je vůbec známo nějaké datum, kdy zmiňovaní dva agenti Vrbětice navštívili, existují o tom aspoň nějaké písemné záznamy - např. deník návštěv Vrbětického skladu, nebo to tam funguje jako „průchoďák“, „samoobsluha“? Podle vyjádření některých obyvatel okolních obcí nedlouho po výbuchu to vypadalo, že areál je téměř volně přístupný libovolným osobám.
Kontroloval někdo, co dotyční do zbrojního skladu vnášejí či vynášejí, případně jaké mají vybavení? Při návštěvě jakéhokoliv vládního či jiného úřadu v Praze vás zkontrolují „od hlavy k patě“, málem nakouknou i do „spoďárů“.
Kdo, nebo kolik bylo přiděleno průvodců agentům při jejich návštěvě areálu, kteří snad měli dohlédnout na to co tam činí? Nebo tam byli agenti vpuštění „na čestné slovo“, mohli se volně pohybovat v areálu bez jakéhokoliv dozoru a činit tam co je napadne, nebo co měli úkolem?
Měli povolenou návštěvu jen toho skladu, co vylétl do povětří jako první, nebo i toho dalšího, co „šel do luftu“ až o pár týdnů později (vzdálenost 1200 metrů od původního skladu není úplně zanedbatelná)?
Je i po tomto „průšvihu“ (chtěl jsem původně použít ostřejší slovo „selhání“) firma Imex Group stále držitelem licence na obchodování se zbrojním materiálem? Nebo je „tak pevná v kramflecích“, či má dobré „zastání z vyšších míst“?
Překvapivé (bohužel) bylo i zjištění televizních štábů krátce po výbuchu, že po republice existuje nejméně několik „taky skladů“ zbrojního materiálu např. v polorozpadlém kravíně či jiné „šopě“. Byly vyvozeny nějaké závěry a provedena opatření k nápravě, nebo opět se jen čeká, až to zase někde „bouchne“?
Před mnoha lety jsem se spolu s dalšími kámoši pokoušel vylézt na Gerlachovku.
Nevylezli jsme, ale cestou dolů jsme potkali nějakou polskou výpravu se stejným cílem, ve které bylo též několik holek jenom v opalovačkách a boty na jehlových podpatcích.
Jak dopadla tahle jejich výprava nevím, snad přežili 🙂
Zajímavé je, že silnice (dálniční nájezd na D56) ze které komín údajně stíní výhledu na baziliku, v době výstavby komínu ještě neexistovala, jak je uvedeno např. v článku "Jak zneužít komín a výročí 21. srpna" (Lidové Noviny, středa 21. srpna 2024, str. 9).
Ale zřejmě tato "drobnost" nikomu nevadí ...
Zajímalo by mne, jak autor článku došel k poznání, že to byla srážka s vojenskou Tatrovkou?
Podle fotografie v článku je to nejspíš vůz západní provenience, asi Dodge W51 / W52 nebo něco podobného, s čim naši vojáci přijeli po skončení druhé světové války ať už ze západní nebo východní fronty, nebo z pozdějších poválečných dodávek.
Autore, chtělo by to trochu více pečlivosti!
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
MF Dnes, úterý 12.11.2024, titulní strana:
BIS: Návrat vojáků z Ukrajiny je riziko
Po konci války hrozí migrace otrlých mužů, pašování zbraní, organizovaný zločin
Nově zvolený prezident USA Donald Trump se netají snahou ukončit v co nejkratší době válku na Ukrajině. Pokud se podaří zastavit boje, okamžitě se to odrazí na vnitřní bezpečnosti Česka.
Podle českých tajných služeb se musíme připravit na novou – velmi rizikovou – vlnu migrace. Poslance bezpečnostního výboru Sněmovny na to při uzavřeném jednání upozornil šéf civilní kontrarozvědky BIS Michal Koudelka.
Desetitisíce ukrajinských vojáků se budou chtít spojit s rodinami, které uprchly před válkou. Do Česka přicestovalo od zahájení války na 380 tisíc lidí, převážně žen a dětí. Mohou je následovat právě muži.
Mluvčí BIS Ladislav Šticha potvrzuje Koudelkovo varování. „Je nutné se už dnes připravovat na ukončení války na Ukrajině. Existují vážná rizika spojená s pašováním nejrůznějších zbraní včetně těch nejsilnějších a také s příchodem velkého množství veteránů poznamenaných válečnými útrapami včetně posttraumatického syndromu. Nezvládnutí jejich příchodu by mohlo vyústit v závažné bezpečnostní problémy,“ sdělil MF DNES Šticha.
1 odpověď