čím více úředníci mají vyšší platy, tím méně se snaží. To je ověřená pravda. Digitalizace ? Jedni z nelépe placených povolání v tomto státě je už řadu let IT specialista. Jak je tedy možné, že i přes zvyšující se profesionalizaci IT specialistů a dramatickému rozvoji sw a hw systémů nejsou schopni tito "specialisté" rychle zavést IT systému do reality a navíc se ještě dozvídáme, že se termíny musí prodloužit ? Někdo tady selhává a asi nedělá práci na úrovni svých příjmů. Jinak si to neumím vysvětlit. Potom jedině nastává otázka, zda to některá ze zúčastněných složek nesabotuje, aby nepřišla o "teplá a jistá místečka" a zaručené příjmy.
Já mám osobně strach z lidí, z jejich nelogických a netolerantních názorů, z jejich nerespektu k okolí a ostatním. Bojím se budoucnosti a toho, že lidi budou stále více a více podléhat desinformacím a že se snadno nechají zblbnout kdejakým populistickým křiklounem a lhářem. Také se obávám, že společnost se tím pádem stává stále více agresivnější a násilnější. Jinak všecko ostatní je docela fajn, samozřejmě vždy vidíme, že by mohly jít věci i politika lépe. Ale nejsme v žádné těžké krizi ani v bezprostřední válce na našem území, není u nás hladomor jako na Ukrajině za socialismu. I když ne všechno jde úplně skvěle, tak bych ale před rok 1989 nechtěl zpět. Ono je to o tom, že bychom měli více používat mozek, být více tolerantní a také větší porce skromnosti by české společnosti (i Evropě) neuškodila.
Slovo "svoboda" vymysleli lidé a podle toho to i tak vypadá. Podobně jako slovo "demokracie". Nicméně svoboda se nedá jednoduše definovat, jak tady píše mnoho přispěvatelů, každý je jiný a tu svobodu vidí v jiných věcech. Navíc lidé v postkomunistických zemí budou hodnotit jinak a jiné věci, než např. lidé v zemích, kde se režim nemění po mnoho desetiletí a systém se zde vyvíjí kontinuálně. Podobně to bude v různých zeměpisných oblastech a náboženstvích. U nás máme tendenci míru svobodu porovnávat pouze podle rozdílů před r.1989 a po něm. Ale asi je potřeba vidět více věcí v kontextu spíše staletí, než jenom pár desetiletí. Jeden z největších výrazů svobody byl již ve středověku, byla absence xenofobie. Dalším takovým počinem byl např.. Toleranční patent z r.1781, kdy bylo povoleno více náboženství. Ale i tak byly takové počiny jenom dílčími věcmi a o "totální" svobodu člověka rozhodně nešlo. Obecná definice svobody podle Wikipedie je o osobní možnosti každého člověka rozhodovat o svém životě a osudu. Ale i to naráží na různá omezení daná zákony nebo místními předpisy, které je potřeba respektovat a dodržovat. Například nemohu jet po dálnici rychlostí 180 km/hod. i když k tomu mám všechny vhodné prostředky, dovednosti a zkušenosti, ale zákon mě "omezuje v mém svobodném rozhodnutí" na 130 km/hod.
Pan Šíma a jeho názor - vypadá to na současný nebezpečný trend a to i u lidí, kteří nemají existenční potíže a mají se dobře. Obdiv Ratha, i když kradl, je typická situaci i u dnešních voličů Babiše a jiných podfukářů, kterým akorát stačí být viditelní a vyřvávat na veřejnost silná alibistická prohlášení. Můžou krást, můžou podvádět, můžou lhát, ale hlavně aby přeřvali ty ostatní. I když se máme dobře, máme nejnižší inflaci za poslední léta, máme zajištěno právo na vzdělání, máme dobré zdravotnictví, dopravu, služby, ale hlavně pořád musíme fňukat. To už tak nějak patří k českému kulturnímu koloritu. Vůbec netuším, jak bychom se chovali v době skutečných problémů jako například v některých jihoamerických nebo afrických zemích. Takže otázka odpovědnosti každého člověka za svůj život asi nepadla na úrodnou půdu ani po více jak 30 letech změny režimu. Z toho pramení, že je zde permanentní možnost, že padne každá další zvolená vláda, i kdyby byla ze zlata a dělala maximum.
Tak jsem si dal tu práci a dvě hodiny pročítal všechny příspěvky až na stranu 10. Scénář je jasný: 1) mezi lidmi je hodně zatrpklých a nepřejících bez empatií 2) Syndrom vyhoření potkává stále více a více lidí a věk tohoto syndromu se snižuje. Závěr (pro mě): vypadá to na další ze současných tzv. civilizačních chorob a měla by se zavést účinná prevence například formou odborného poradenství a předcházení těmto stavům. I pro stát by to bylo ekonomicky přijatelnější, kdyby lidé pracovali s pocitem potřebnosti a dosažených úspěchů a osobního rozvoje. Bohužel v současné době tzv. "pseudomanažerů" to není u firem možné. Už jenom to, že lidé nejsou lidé (dříve tzv. "osobní oddělení") ale jenom zdroje (dnes HR- Human Resources-lidské zdroje) staví zaměstnance na úroveň inventáře firmy, kdy se nehledí na užitečnost a kvalitu provedení, ale dá "se koupit" nový a modernější nábytek, stroj, lidský zdroj, auto atd.....
Střídání času bylo zavedeno uměle, mělo by ted být zrušeno. Který čas je pro lidi "ten zdravější" bych ponechal odborníkům, nemělo by to být politické rozhodnutí. Po desetitisíce let lidstvo čas nemělo, tak by to tak mělo zůstat. Vzhledem k tomu, že až do druhé sv. války byl "normální" čas ten zimní, jak mu dnes říkáme, tak by se měl ponechat alespoň ten. Tyto posuny jsou mimochodem i ekonomicky nezdravé, musí se měnit jízdní řády, letové řády, plánovat výroba, doprava atd. Tato opatření jdou do stamilionů, které musíme zaplatit ze státních peněz, tedy z peněz daňových poplatníku. Lidský organismus je nastaven na určitý biorytmus spánku, stravování, aktivity tak by neměl být narušován umělým politickým rozhodováním.
Pokles humoru je vidět hlavně v kultuře. Typické komedie od režisérů Macourka, Vorlíčka a dalších už asi nikdy nevznikou. Poslední komediální fimy od Z.Trošky také končí. A současné tzv. "komedie" jsou spíše melodramata, člověk se ani moc nezasměje. Osobnosti typu Wericha, Horníčka, M.Šimka a dalších už asi nebudou. Humor typu Stand Up komedy není někdy až tak moc vtipný a hlavně má omezený rámec posluchačů. A tak hurá do "smutnosti"....
Článek je hezky napsaný, i kdyby byl výtvorem AI. Podobné zkušenosti jsem zjistil u mnoha známých a nakonec to potkalo i mě. Po dlouhé a vyčerpávající práci jak v korporátu, tak i v malé soukromé firmě, jsem najednou začal uvažovat o tom, že vlastně jedu jenom setrvačností a že mě už dávno nebaví ranní vstávání a plnění nařízených úkolů (z mého pohledu i hodně dementních a bez přidané hodnoty). Vědomí, že i z mojí práce někdo nahoře bohatne a bohatne, o penize se nechce podělit, mě přesvědčilo o tom, že jenom dávat najevo jak jsem dobrý, zkušený a pracovitý mě už nemotivuje. V r. 2022 jsem v té euforii zažádal o předčasný důchod bez výplaty s tím, že do důchodu půjdu tak cca 1 až 1,5 roku před řádným důchodem. Ale život běží jinak, "naštěstí" jsem byl odejit dva a půl roku před důchodem a další práci jsem nenašel. Nikdo o starce nestojí, i kdyby byl superman a měl zkušenosti a pracovitost za polovina zaměstnanců firmy. Nakonec padlo rozhodnutí - peníze nejsou středobodem světa, důchod budu mít lehce nad průměr a moje svoboda a volný čas jsou větší priorita. Užívám si volna, i když nechápu, že nestíhám vše, co bych chtěl udělat. Systém a organizace práce se od r.1989 rapidně změnily, nejprve to člověk "dával", ale s přibývajícím věkem ztrácí motivaci v té nesmyslné honbě za cíly a čísly shromažďovanými v excelovských tabulkách a grafech. Volný čas a důchod jsem si začal užívat a vůbec mi nechybí to nesmyslné množství dementních mítinků, porad a hodnocení, které byly z 95% neefektivní a otravné. Ráno spím déle, cítím se lépe. Držím palce současným mladým, aby nezblnuly v 50.
Na první pohled to vypadá, že v celé zemi máme jenom čtyři "odborníky" na tanec (i když o R.Genzerovi pochybuji- to že před sto lety tančil v souboru Uno z něj ještě odborníka nedělá, i když vystudoval taneční konzervatoř). Máme dost kantorů vyučujících tanec na konzervatoři, tak se dá vybrat někdo další. Chlopčík se diskvalifikoval sám, protože chtěl více peněz za vystupování ve Star dance. Nakonec bude vystupovat v jiných pořadech a v jiné TV stanici, ale myslím, že soutěž se obejde i bez něho a že je nahraditelný.
Nechápu, proč se zde stočila debata na Ukrajince. Článek je o něčem jiném- že si zdravotníci a lékaři nárokují vyšší mzdy. Jsou to nenažranci, od dob socialismu se stále považují za "bílou šlechtu" a nadřazenou rasu. Proč nemají na stejně velké platy nárok např. policajti, kterých je hluboký podstav a denodenně riskují svoje zdraví a i životy při potírání zločinnosti. Lékaři by měli zavřít na čas kušnu a respektovat současný stav financí. Umí jenom natahovat ruku na peníze, ale že zdravotnictví je jedna velká černá díra na prachy, o tom slyšet nechtějí. Přitom mají platy, o kterých se lidem v jiných oborech ani nezdá. Navíc - v minulosti si už značně finančně polepšili, ale na jejich výkonech a chování k pacientům to moc znát není. Takže peníze jenom kazí jejich charakter a brání zachovat skromnost a empatii směrem k pacientům, z jejichž peněz si pěkně (až luxusně) žijí. Byl by potřeba nějaký razantní otřes a radikální finanční řez, aby si uvědomili, že peníze se musí nejprve vydělat, nikoli vyžebrat.
Bohužel, není všechno zlato, co se třpytí. Na jednu stranu se dá najít mnoho kladných věcí, Vietnamci jsou dobře integrovaní v české společnosti, nevytvářejí žádná gheta. Většina z nich nepraktikuje žádné nábožentství v Čechách, nejsou radikální. Neorganizují se v gansterské gangy a nepáchají teroristické činy. Svoje děti posílají do českých škol, kde jsou plně integrováni mezi ostatními žáky a mají dobrý prospěch. Jsou cílevědomí a mají obchodní talent, vyhledávají příležitosti a jsou schopní se rychle přizpůsobit situaci na trhu. Ale bohužel, vietnamcká komunita je největší pěstitel a distributor konopí a marihuany (zpráva BIS). A také je velká pravděpodobnost, že večerky propírají nelegálně získané peníze z prodeje drog a výroby falešných víz. Odkaz 1
Jiná situace je na vesnici a jiná ve městě. Sám jezdím na chalupu do Jižních Čech do malé vsi, ale tady ani Vietnamci se neuchytili díky tomu, že 9 km je okresní město se všemi obchody a dnes mají mladí na vsi auto a většinou ve městech pracují, takže i nakupují. Rozhodně ale nechci popírat přizpůsobivost a pracovitost Vietnamců v Čechách.
V 21.století neuvěřitelná hloupost. Připomíná mi to stejnou lidskou tupost, jako odpor proti přehradě v Nových Heřminovech. Tam teď sklízejí "plody svého ovoce".
Jenomže v této obci zatím asi nouzy o lůžka pro staré zatím nemají, ono je to dostihne v budoucnu. Ale hloupost to je jako trám a ta argumentace o dětech, jízdách sanitek a pohřebáků je hodna vesnického buranského tupce.
Svým prostým rozoumkem nejsem schopen pochopit, proč celkem jednoduchá kauza trvá tak dlouho. Buď tedy porušil zákony, nebo ne. Takový případ by měla být policie a soudy schopni rozlousknout během měsíců, max. do dvou let. I přes různé obstrukce ze strany AB a jeho právníků. To že sám vrátil neoprávněně čerpanou dotaci 50 milionů je pro mě znakem toho, že uznal vinu. Tak co......
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Za druhé sv. války to byli Slováci, kteří kolaborovali s německými nacisty a vytvořili tzv. Slovenský štát. V roce 1968 to byli opět Slováci, kdo lezl do podbederní části Moskvě a pozvali sovětská vojska do ČSSR. No a nyní jsou to opět Slováci, kdo zase tíhne do Moskvy. Jsem rád, že se Slovenskem již netvoříme společný stát. Asi by se mělo začít uvažovat o nové "železné oponě", tentokrát na Česko-Slovenské hranici. Slováci jsou nebezpeční, arogantní a nevyspytatelní stejně jako Rusové.