Jaká tedy bude ona "garantovaná výkupní cena"? Abychom věděli, kde asi bude prahová cena za 1 kWh, od níž směrem nahoru poletí reálné ceny energie na trhu.
Podle této hodnoty se totiž už dnes můžou firmy i jednotlivci rozhodovat, do čeho v příštích letech investovat ve svých firmách a domovech, aby je účty za energie nesežraly zaživa.
Máte to tam napsáno, Cena výkupu bude taková, aby to zaplatilo stavbu. Cena stavby bude známa, až jí dodavatelé nabídnou.
Na tržní cenu elektřiny na spojeném EU trhu logicky tahle cena mít viditelný vliv nebude, protože to není ani 1 % výroby.
Moc lidí to asi nechápe, jak plyne z příspěvků.
Stavbu platí ČEZ. Stát si půjčí peníze za úrok X. Ty peníze pak půjčí ČEZu na stavbu za úrok X+Y. Žádné peníze poplatníků v tom nefigurují a stát (poplatníci) naopak vydělává.
Peníze to poplatníky může stát až při výkupu za pevnou cenu. Pokud tržní cena bude tou dobou nižší. Nebo naopak stát (poplatníci) vydělá, pokud tržní cena bude tou dobou vyšší. To, jaká bude tržní cena, určuje převážně (ne)kompetentnost politiků v EU, takže snaha o zajištění proti tomu je pochopitelná.
Vzhledem k tomu, že provoz/návratnost JTE ovlivňuje naprosto ultimátně stát svými zákony (a třeba i nesmyslnými kroky v energetice) měnícími se co 5 let, je naprosto nutné, aby podmínky takového 80-letého projektu garantoval, jinak by se do něj (kromě státu samotného) nikdo příčetný nemohl pustit. Navíc -nejde jen o podnikatelský záměr, ale o infrastrukturu, soběstačnost, bezpečnost.
Jen dvé reakce. Vítr je důsledek změny tlaku. Postavit jakoukoliv ekektrárnu stojí zdroje a peníze. Jen do klasických pak musíte dodat palivo. Takže další zdroje a peníze.
A změna tlaku je důsledkem existence a činnosti Slunce. Násobné množství surovin a těžby (cca 3-5x podle lokality) na vyrobenou kWh FVE oproti JTE se samozřejmě uvádí za celý životní cyklus elektrárny.
Ano ten kdo to staví si nedokáže spočítat návratnost a efektivitu. Pochybuju, že někde v Indii na to dostane dotace. Možná se vás měl nejdříve zeptat. Slunce nás zásobuje nekonečným množstvím energie. Atmosféra také. Je na čase to začít využívat.
1) Ten kdo to staví, si to právě dokáže spočítat.
2) V Indii jsou dotace na FVE i na výkup (dotace je i to, že je povinný výkup, i když tu energii v čase přebytku nikdo nepotřebuje).
3) Pletete si regulované politické zadání s neregulovaným volným podnikáním.
4) I tak jadernou elektrárnu nemůže postavit kdo chce, jako FVE. To je věc vlád/voličů/poplatníků, aby taky začaly počítat.
5) Slunce nás určitě nezásobuje nekonečným množstvým energie. Atmosféra také ne. Vítr je mimochodem taky energie ze Slunce.
6) FVE/VTE jsou jen další zdroj el. energie. Na jejich výrobu/dopravu/likvidaci se spotřebovávají omezené přírodní zdroje. Bez nesmyslných přívlastků jako "zelený", "čistý" a z toho plynoucích prolobovaných dotací, povinností vykupovat za určitou cenu, zákazů ostatních zdrojů, budou využity smysluplně (tzn. i ekologicky).
Pětkrát větší než Paříž. 30 GW instalovaného výkonu. Uráááá!
No ale vyrobí za rok asi tolik elektřiny jako 3GW jaderná elektrárna, která je 100 x menší než Paříž.
Bohužel těch roků bude jen cca 20 oproti cca 100 roků jaderné elektrárny. Takže obrovská těžba/doprava surovin na výrobu FVE/VTE a zabrané místo navíc.
No ale bylo odhlasováno, že tohle je energie "čistá". Kupředu zelená.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
"že se nejspíš navrátí na americké velitelství pro Afriku, které je situované v Německu."
Tak proto se Afrika stěhuje do Německa:)