V 90. letech se masově plynofikovalo a ještě si pamatuji na tu první zimu, kdy dvě třetiny vesnice nezatopily uhlím. Rozdíl byl znát, čistý vzduch a bílý sníh. Pak se odsířily všechny tepelné elektrárny, které spolu s fabrikami vybavily svoje komíny filtrem. Emise popílku a oxidu siřičitého klesly o 90%. Pak přišlo nařízení, že každé auto musí mít katalyzátor. A kdo si pamatuje ten smrad, když projel okolo žigulík nebo vartburg, ten ví. Kromě toho se Eu v rámci Green Dealu zavázala do roku 2030 vysázet 3 miliardy stromů. Do roku 2022 se podařilo v celé EU vysadit jen 2 900 000 stromů, z toho v České republice 1 300 000. Zasadili jsme jich skoro víc než zbytek Evropy. EU také chce snížit spotřebu pesticidů na polovinu současné spotřeby. No jo, ale v roce 2019 spotřebovala Belgie 8 kg pesticidů na hektar, Itálie 7,7kg/ha, Španělsko 5,6kg/ha, Francie 3,8kg/ha, Německo 3,4 kg/ha, Rakousko 3,1kg/ha a Česká republika 1,9 kg/ha. Novější údaje jsem nenašla. Když se spotřeba sníží na polovinu, pořád tam toho budou rvát víc než my dosud, ale nám na polích poroste akorát lebeda. A my jsme nejjedovatější zemí? Odkaz 1 Odkaz 2
Mám ještě původní, nevykleštěnou verzi. A existuje z té doby stejnojmenný film.
Jinak, ty dětské knížky byly plné běžných dětských starostí. Třeba taková Anička z 1.A Jana Rysky. Starosti prvňáků, ale také náhled do jejich rodin. A také dle ní natočili film, paní učitelku hraje Jiřina Bohdalová.
Nebo o Letadélku Káněti Bohumila Říhy.
Mám všechny knížky z dětství schované, četli jsme je se syny. Občas si vzpomenu na nějakou, kterou jsem si půjčila z knihovny a někdy ji seženu v antikvariátu. A sleduji trend, kdy ceny starých dětských knížek letí do astronomických výšin. Takové Malované počasí od Ondřeje Sekory, tenký sešitek za ranec peněz. A žádná ideologie, jen vysvětlení pro prcky, jak funguje počasí. Zajímalo by mne, proč je vlastně žádné vydavatelství znovu nevydá.
...Problém je, že nevznikají kapacity na finální recyklaci...Recyklace plastů nic nevyřeší. Stačí se podívat, kolik stojí betonová dlažba, kolik z recyklátu a je jasné, co si koupíte. Ani největší ekolog si nevydláždí před domem chodník za dvojnásobek ceny nového výrobku.
Problém je, že se nesjednotily druhy hmot, ze kterých se obaly vyrábí. Problém je, že obal jednoho výrobku obsahuje několik druhů hmot. Takové tavené sýry v kartonové krabičce a hliníku+foliový pásek na roztržení obalu. Proč by se nemohly dávat do kelímku s víčem ze stejné hmoty? Nedejbože do skla? Cokoliv na vaničce potažené fólií. Umělohmotný kelímek od jogurtu + alobalové víčko. Fakt se musí prodávat deset deka salámu ve fólii? Dvacet deka ve stejném obalu by nikdo nesnědl?Výrobcům cigaret se nařídí, že v krabičkách nesmí být alobal. To jde. Ale nařídit ostatním výrobcům snížení plastů a snížení druhů hmot, ze kterých je obal, to ne. A čím víc budeme separovat, tím víc bude odpadu, tím víc nabádání ke třídění. Samostatnou kapitolou je textil s přídavkem PET. Je to ještě textil, umělá hmota nebo směsný odpad?
...„Česku hrozně škodí to, co asi máme v DNA, že maminka, která pracuje, je špatná maminka, což tady pořád ještě je,“ ...
Drahá, my to ale nemáme v DNA. Tento narativ se objevil na konci 90. let, kdy byla velká nezaměstnanost. Jesle, školky a dřívější odchod matek do práce začal být veřejně pranýřován politiky, médii i "odborníky". Výsledkem bylo zmizení jeslí a části školek(na lukrativních místech), mateřská do 4 let, kdy její délku musí rodič určit na začátku s nemožností ji změnit a tisíce žen, které díky tomu vypadly z trhu práce. Samozřejmě i počet nezaměstnaných se snížil, takže tehdejší vláda měla příznivá čísla a plácala se po ramenou. Úspěch se ještě zvýšil přidáním 9. třídy základní školy, kdy se oddálil příchod na trh práce absolventům.
Během let se situace změnila. Trh práce se změnil, pracovníků se nedostává. Tak se obrátí strategie. Sice ty jesle nejsou, školek málo, zkrácené úvazky naprostá utopie. Ale opět se vrhnem na matky, tentokrát obráceně. Dřív byla pracující matka krkavčí matka, dnes je matka na rodičovské líná flundra. Mimochodem, zahlédla jsem kdesi úvahu o zrušení 9. tříd základních škol.
Až se vybudují jesle, školky a zaměstnavatelé budou více ochotni zaměstnávat rodiče na částečné úvazky, bude jistě i více žen chodit do práce. Stát by na tom měl mít zájem, konečně rodiče malých dětí pečují o budoucí daňové poplatníky.
Ochrana před nikotinem či alkoholem je přímo úměrná snaze naplnit státní kasu neustálým zvyšováním daně z tabáku a alkoholu. Až si na e-cigarety navykne více lidí, nejspíš budou zdaněny i ty. Je to stejné, jako když se bojuje proti gamblerství a zároveň se zdaní výhry z loterií a Sazka dotuje vrcholový sport.
K válce a rozpadu Rakouska - Uherska vedl atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda. Bez atentátu by Ferdinand nastoupil na trůn. Jeho plánem byla přeměna rakousko-uherské monarchie ve federativní Spojené státy Velkého Rakouska. Měl to být svazek patnácti poloautonomních států na etnickém základě. Nešlo jen o Čechy, ale také Moravu, Západní a Východní Halič, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Sedmihradsko, Vojvodinu, Chorvatsko, Terst, Kraňsko a další. Podrobnosti, jak si to představoval neznám, nicméně pokud cílem mělo být snížení národnostního pnutí, asi by autonomie dávala předpoklad k zachování jednotlivých národů, jejich zvyklostí, rozvoji apod.
Muži používali Pitralon, ženy Živé květy.
Pitralon byl, pokud vím, dezinfekce nebo voda po holení, rozhodně ne parfém. A Živé květy používaly ženy většinou v případě, že je dostaly od svých dětí k MDŽ. Tedy, já je tak mamince pravidelně kupovala. Živé květy fialky. A dohlížela jsem, jestli se navoní na cestu do práce. Chudinka, neměla šanci to neudělat. A protože nás darujících bylo víc, celý autobus pronikavě voněl směsí fialek, konvalinek a frézií. Která dostala šeřík nebo karafiát vyhrála, protože ta vůně nebyla tak intenzivní.
Taky jsem synům stříhala vlasy strojkem. Nejdříve před nimi manžela, aby viděli, že jim hlavu neuříznu. Pak jednoho po druhém. Mladší měl krásné vlnité blond vlásky, které jsem měla v úmyslu ponechat mu co nejdéle. Mou představu chlapečka s dlouhou hřívou zhatil starší syn přilepením žvýkačky do bráchovy kštice.
Do kadeřnictví začali chodit někdy v době, kdy staršímu bylo 15 a pohrdli matčinou úpravou.
...Muži při vykládce z nákladních aut do prasat a krav kopali, dávali jim elektrošoky a radili si, jak seleti šlápnout na hlavu. ...
Uvědomuje si vůbec někdo, že nade všemi farmami má dohled Státní veterinární zpráva? Že jsou povinni dohlížet také na jatka a mají mít, dle veterinárního zákona, zaměstnance i při vykládce a nakládce zvířat? Když aktivisté tlačí na Madetu, pláčou na špatném hrobě. Proč se nezajímají o zřejmě formální dohled Státní veterinární zprávy? Jakto, že si veterinář nevšimne úrazů u zvířat nebo jejich špatného stav. Nepozná rány po bití? Nikdy na jatkách osobně nebyl a vše schvaluje jen byrokraticky? Odkaz 1
Nad každým z těchto kravínů, ostatně ve všech, má dozor Státní veterinární zpráva. Ostatně i na všech jatkách.To, co se někde odehrává, je výsledkem laxního přístupu této státní instituce a jednotlivých veterinářů. Dokud si toto ochranáři neuvědomí, nic se nevyřeší. Možná potrestají majitele farem, možná zaměstnance, ale veterinář i instituce budou z obliga.
Na základce mých synů a později i na středních měli, kromě třídních schůzek, i 3x do roka konzultační hodiny. Byly mezi 15 a 18 hod. Během nich seděl třídní ve třídě, my jsme za ním jednotlivě chodili a on nám oznamoval známky, chování, případně to, co bylo třeba. Na třídní schůzky jsem nechodila, na konzultačky cestou z práce na autobus, i když jsem věděla, jak se kluci učí a nic nového mi o nich učitel jaktěživa neřekl. Někdo u třídního strávil půl hodiny, já většinou pět deset min. Když jsem měla odpolední, napsala jsem, že nepřijdu, učitel mi poslal hodnocení, případně další informace.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Topinambur je v ČR zařazen na seznamu invazivních rostlin. Tady na jihu roste všude. Každý se může přesvědčit, že chuťově nic moc. Jako kytka je hezký, vydrží dlouho ve váze.