Jen pro pořádek. Na inflačním cíli jsme již od ledna. Ceny v průměru od ledna již téměř nerostou, respektive rostou přibližně v souladu s inflačním cílem. Sledujte meziměsíční inflaci, ne meziroční, která je zavádějící!
Pokud je měsíční inflace 0,2, tak to dělá 2,42 ročně. V tom se průměrně již od ledna držíme.
Jenže to není pro čechy žádná špatná zpráva. Je to konečně důsledek inflace. Obchodníci a výrobci zvedli ceny mnohem víc, než museli. Ten pokles tržeb byl očekávaný a konečně přišel. Jedině to totiž donutí prodejce zlevnit. Pokud totiž prodejce zdraží a kupující nakupují stejné množství, pak opět zdraží a budou to takto dělat tak dlouho, dokud mu to kupující dovolí. Když teď češi začali konečně šetřit, tak prodejci půjdou s cenou konečně dolů. Už ten nadpis je zavádějící. Češi jsou šampioni v utahování opasků jen z toho důvodu, protože jsme byli i šampioni v inflaci. Např. rakušané omezili nákupy mnohem dříve a měli i menší inflaci.
Za mne jenom technická. O jaký test se jednalo? O testování z krve? To by znamenalo, že cca poslední max. 3 dny nebrala žádné drogy. Bylo by to podobné jako kdyby byl někdo nařčen, že řídil opilý, ale on argumentoval tak, že si po třech dnech nechal udělat krevní test a žádný alkohol nenašli.
Pokud by si ovšem nechala udělat test z vlasů, kde se stopy najdou i po letech, tak by se ji měli omluvit. O jaký test šlo jsem ale nikde neviděl..
"Inženýři, o kterých by asi dnes kdekdo pochyboval, zda vůbec nějakými inženýry" proto udělali to, co měli. Stiskli tlačítko "AZ5" pro nouzové odstavení reaktoru. Přesně pro tento účel tam bylo. Nic jiného jim nezbývalo. To spustí všechny regulační tyče a odstaví reaktor. Ale z důvodu vysoké teploty v reaktoru byly šachty pro tyče již deformované a nešly zasunou úplně (zasekly se asi v 1/3), navíc zasunutí tyčí trvá cca 20s, takže je otázkou jestli by se to stihlo.
A opět z důvodu sovětského utajiní nevěděli, že ty tyče mají hroty z grafitu, který reakci zvyšuje namísto snižuje.
Tlak páry v reaktoru prudce vzrostl natolik, že "odstřelil víko" reaktoru o hmotnosti 1000t, pak následoval výbuch plynů (vodík a CO), které vznikaly v reaktoru po smíšení se vzduchem. Tento druhý výbuch plynů měl ekvivalent 10 tun TNT. Došlo ke zničení haly a střechy. Hořící reaktor pak chrlil radioaktivní materiál do vzduchu.
"Inženýři, o kterých by asi dnes kdekdo pochyboval, zda vůbec nějakými inženýry" udělali vše tak, jak měli vzhledem k utajování konstrukce. Zaplatili za to životem. (A. Akimov, který stiskl AZ5 zemřel po dvou týdnech).
Hlavní viník, kromě sovětského svazu, byl její produkt A. Ďatlov.
To, že odstavili turbínový generátor a poklesl výkon čerpadel by za normálních okolností nevadilo (přesně to se testovalo), ale při snaze zvýšit výkon z 200 MW na 700 MW při předchozím delším sníženém výkonu, a nevědomosti (utajeno), proč je důležité udržovat tzv. operativní zásobu reaktivity, vysunuli všechny regulační tyče. Ale i tak se výkon nezvýšil.
Jako součást experimentu totiž byla spuštěna hlavní cirkulační čerpadla. Vodní tok překročil meze pro bezpečnou regulaci, což žádný předpis nezakazoval, ale v kombinaci s delším sníženým výkonem (tzv. xenonová otrava) se vytvořilo nestabilní prostředí a nebezpečné podmínky. Voda, xenon a malý výkon totiž zabránil v dalším zvýšení výkonu i při vysunutí všech tyčí.
Nestabilní stav se ale nijak neprojevil ve velíně (inženýři o něm nevěděli)
Při testu se pak odstavila turbína - tlak páry v reaktoru rostl, tvořili se v něm "bubliny" páry, a ty přispívají k růstu výkonu - výkon stoupá.
Odpojená turbína běžela setrvačností - vyráběla méně proudu pro čerpadla, takže do reaktoru šlo méně vody - výkon stoupá.
Čím více výkon stoupá, tím více "bublin páry" - výkon stoupá.
Čím větší výkon, tím rychleji se štěpí xenon - výkon stoupá.
Díky tomu se výkon ze stovek MW prudce zvedal až na 30 GW (normální provoz je 3,2 GW) a to během několika sekund.
Paní redaktorka píše "Inženýři, o kterých by asi dnes kdekdo pochyboval, zda vůbec nějakými inženýry" a "nevymysleli nic lepšího" se mýlí. Inženýři měli vysokou kvalifikaci. Hlavní viník je A. Ďatlov a Sovětský svaz, který utajoval detaily konstrukce nezbytné pro obsluhu. Zkusím to popsat blíže:
Za havárii nemohli "nekvalifikovaní inženýři". Za havárii mohl zejména A. Ďatlov, který test vedl. Ostatní inženýři na směně dělali dle znalostí, které jim sověti o reaktoru poskytli to, co měli.
Za havárii mohl sovětský svaz, který tajil důležité konstrukční prvky reaktoru, které byly důležité pro obsluhu. Také zvolil méně bezpečnou a levnější konstrukci reaktoru.
Inženýři nedělali "experiment" jen tak, byla to důležitá bezpečnostní zkouška, která se dělala několikrát předtím. Byl to opět pouze Ďatlov, který trval na tom, aby se provedla za nestabilních podmínek (příliš nízký výkon reaktoru).
Normální výkon reaktoru byl 3,2 GW, při testu měl být snížen na 700 MW, ale skutečný výkon klesl na pouhých 30 MW. Při takto malém výkonu byl normální postup reaktor odstavit několik hodin počkat. Opět Ďatlov trval na tom, že odstavení neprovedou, zvýší výkon a test provedou i tak.
Test prováděli, když se jim podařilo výkon zvýšit na pouhých 200 MW, a ne na 700 MW, jak bylo v předpisech, a přesto test provedli (opět na příkaz Ďatlova).
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Za mne Priske ukázal, že je kvalitní trenér. Kolik trenérů před Priskem ve Spartě pohořelo? Proč si ho asi Rosický vybral? I ve Spartě se zpočátku nedařilo.
Ono nový systém, rozestavení, hodně změn v kádru, to všechno prostě chce čas. Jinak to nejde. Ve Spartě ho dostal.
Pokud ve Feyenoordu chtěli dál hrát stejný systém jako ordinoval Slot, tak měli vybrat jiného trenéra. To pak není chyba Priskeho, ale sportovního ředitele.
1 odpověď