Musím si v tom udělat jasno. Zas nás to v té škole učili špatně ! Takže Rudá armáda byli okupanti a Wehrmacht osvoboditelé. Čurda byl hrdina a Gabčík sprostý vrah. K.H. Frank byl tatíček českého národa a Slovenské národní povstání byla kontrarevoluce proti demokratické Tisově vládě. Inu, člověk se stále učí !
Památník se jmenuje Čest a sláva Sovětské armádě, ne Rudé. Ta byla přejmenována po válce a okupovala nás již Sovětská armáda, tedy ta, jíž byl památník zasvěcen. V době, kdy sochu instalovali, občané města tento památník rozhodně nechtěli a vnímali jej jako normalizační.
Památník Rudé armádě ve městě je na městském hřbitově a ten nikdo odstraňovat nechce.
Chudoba je relativní. Čr je bohatý a sociální stát. Chudobou je ohroženo minimum lidí, jako jsou např. invalidé, hendikepovaní.. Neopovrhuji těmito skutečně chudými, ale opovrhuji lidmi, kteří si stěžují, že jsou chudí, přitom jsou akorát rozežraní a rozhazují za zbytečnosti a se svou situací nic dělat. 2) Člověk má zajištěne cash-flow, jenže pak příjde nemoc, propad příjmu, plus nějaký nečejaný výdaj a je problém. Nehledě na to, že tyto půjčky mají většinou vysoké rpsn. Nehledě na to, že je doporučeno mít alespoň 6 měsíční finanční rezervu. Proto je zhovadilost půjčovat si na spotřebu.
Jasně, na spotřebu typu vánoční dárky nebo permice na fotbal to kravina je. Ta dovolená s krytým cash-flow je specifická záležitost. Všechno má svou cenu a tu má i odpočinek a zotavení se. A přesně tou cenou jsou úroky za půjčenou částku. Při vhodně zvoleném úvěru jsou náklady minimální. Samozřejmě, musí dojít k rychlému splacení v řádu pár měsíců, ideálně hned ten příští. A ani to nemusí znamenat, že je úplně švorc, jenom nemusí chtít utratit rezervu. Já vím, že to je hodně specifické, ale právě protože to není úplně černobílé se tento příklad už nedoporučuje používat.
"Chudý člověk může být nakrásně finančně gramotný" to je přesně ono, hromada lidí je chudá, protože je finančně negramotná. Půjčkou na dovolenou si svoji životní situaci opravdu nezlepší, právě naopak, potom se takovým lidem porouchá pračka, onemocní a jsou v pr*li. Když na něco nemám, tak si to nekoupim. I "chudí" jsou většinou neskutečne rozežraní a žijí si nad poměry. Ale tohle je spíše o skromnosti než fin. gramotnosti.
A řada je chudá i přes to, že není finančně negramotná.
Vzbuzujete pocit, že chudými opovrhujete, a to není pěkné.
A jen tak mimochodem, půjčka na dovolenou se už jako příklad finančně negramotného jednání neuvádí. V případě, že má člověk zajištěné cash-flow, je taková půjčka úplně v pohodě.
Uvídime za 10 let, můj názor je ten, že finanční gramotnost bude stále mizerná, i když mírně lepší. Problém je, že veškeré srovnávací testy hodnotí to, co se člověk našprtá. Důležitá je však retence učiva. Kdyby se veškeré srovnávací testy dělaly po 10, 20 letech, výsledky by byly odlišné. Lepší je se naučit 1/2 a pamatovat si ji, než umět 100% a po roce vše zapomenout. Na volební preference fin. gramatika určitě bude mít alespoň malý vliv. Od doby, co jsem pochopil finanční systém, investice, se na politiku dívám jinak. S tím bytem je to sporné. Určitě je koupě vlastního bytu lepší zajištění na stáří, než jít do nájmu a rozdíl v ceně prožrat. Tedy částečně je to investice a částečně spotřeba.
Za 10 let se to zvedne k nějakým 30 %, pokud nebude masivní další vzdělávání v této oblasti, což ovšem nejspíš nebude, protože resorty se nemohou dohodnout, kdo by to měl garantovat... jestli to je hodně nebo málo, to záleží na úhlu pohledu.
"Odpovědné" strany, mají tendenci volit lidé s vyšším vzděláním. Tito lidé patří k bohatší části populace a bohatší lidé se mnohem více zajímají o to, jak se svým bohatstvím naložit a jsou proto finančně gramotní. A tyto strany se jim odvděčují zvýhodněním, které může leckomu připadat i jako nespravedlivé. Chudý člověk může být nakrásně finančně gramotný, ale volit bude spíše ty "neodpovědné" strany, protože je to pro něj osobně výhodnější a jeho složitá situace jej nutí řešit problémy teď, ne ty co přijdou za 15 let.
Proto píši primárně spotřeba. Podstatou investice je to, že chci, aby se mi peníze vrátily, což se mi v tomto případě nevrátí (nebo ne v nějakém rozumném časovém horizontu) a určitě existují možnosti, které mi přinesou lepší výnos, než je koupě bytu. Investicí by se to stalo, pokud bych to po nějaké době prodal se ziskem. Ale je finančně gramotná spotřeba, protože zajištění na stáří je možná to nejdůležitější, co od FG chceme. V podmínkách ČR, kde je nájemné někde na 97 % hypotéky, je to jednoznačně výhodnější, než nájem, ale jsou země, kde je nájemné třeba 50 % hypoteční splátky a tam to investice není ani náhodou.
Usuzuji ne jen podle svoji zkušenosti, ale i podle většiny lidí v Čr. Finanční garamotnost 0. Pod pojmem investice si představí max koupi bytu. Akcie jsou podvod, loterie. Jak vzniká inflace, jak ji udržovat, krotit; vůbec neví. Jak vznikají peníze, hypotéka a mýtus jménem přeplácení hypotéky... taky nic. Pak se není čemu divit, proč je tolik exekucí, proč ve volbach volí tak jak volí.
Poslední průzkum MF uvádí asi 19 % finančně gramotných, což je posun z 15 % z doby před 5 lety. Takže málo, v tom s vámi souhlasím. Ale nehovoří to o tom, jestli se to na školách učí, nebo ne. Ukazuje to, jestli se to UČILO nebo ne (ne). Vzhledem k tomu, že na střední odborné se povinně vyučuje FG někdy od žáků, co nastoupili školu ve školním roce 2010/2011 (u menších oborů o rok či dva později), na gymnáziích od 2015/2016 a to samé na základkách. které jsou ovšem osmileté, tak povinně to měly děti reálně někdy v roce 2022 (ale hodně základek to zavádělo dříve dobrovolně, jakmile byl vytvořen Standard), tak vzděláváním prošlo jenom nějaký milión lidí a ročně přibude cca 100 000 mladých. Byť tedy některé výzkumy ukazují, že děti zpětně ovlivňují rodiče. Právě míra zadlužení a exekucí byla ten důvod, proč tehdejší vláda výuku FG zavedla. A byla jedna z prvních na světě. Náš systém je vysoce hodnocen na mezinárodní úrovni a v posledních testech PISA jsme dopadli v FG velmi dobře a ze zkoumaných předmětů to byl myslím náš nejúspěšnější. Volební preference nejsou ovlivněny finanční gramotností jedince, tam je trochu jiná korelace. A když jsme u toho, tak koupě vlastního bytu není investice, ale primárně spotřeba😉
Ne, finanční gramotnost se ve škole opravdu neučí. A je jedno, že v osnovách je předmět s názvem finanční gramotnost. Taky jsem tento předmět měl ve škole a finanční gramotnost jsem se musel naučit až při první práci. Teoretické žvásty a počítání odpisů nijak nesouvisí s finanční gramotnosti.
Usuzujete podle jedné zkušenosti a protože nemluvte o typu školy, jde hůře reagovat. Odpisy určitě nejsou součástí FG. Dokonce nejsou ani součástí rámcového vzdělávacího programu všeobecné ekonomiky pro střední odborné školy.
To je všechno hezké, ale proč se musí ten mozek zahlcovat zbytečnými informacemi na úkor těch zbytných a užitečných? Pamatuju si, jak jsme kdysi dávno na střední ekonomické museli v hodinách zeměpisu umět jako když bičem mrská ke každému státu světa sdělit zkoušejícímu učiteli hlavní město toho státu. Přitom za pár let už tyhle naše pracně nadrcené informace do mozku v mnoha státech neplatily, natož aby platily do dnešních dnů. Tohle biflování, podle mého, zbytečnými informacemi zahlcuje mozek, jehož mozkové buňky by se mohla využít daleko užitečnějším způsobem, než je biflování zbytečných a pro život v budoucnu už neplatných informací.
Zrovna takový absolvent ekonomky pracující pro firmu co obchoduje s celým světem může tyhle znalosti docela využít. Že to nepotřebujete vy neznamená, že to nebude potřebovat někdo jiný.
11
Sledujících
0
Sleduje
11
Sledujících
0
Sleduje
Která?
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Jiříkova. To jsou ta u výstaviště směrem na Českou Lípu.