Pomoc Západu byla liknavá záměrně. Šlo o to Rusko oslabit, ne porazit. Co se týče Ukrajiny, ta jim byla ukradená.
To je dost smutné. Otázkou je zda ekonomické oslabení = vojenské oslabení.
Může se stát, že Ukrajina kapituuje. A Rusko, aby se udrželo na nohou napadne další zemi. Gruzii? Moldavsko? Kazachstán? To požene země do náruče Číny.
Jen drobnost ..i když na UA byly jaderné zbraně tak nebyly by jim víceméně k ničemu ..jakékoli jejich použití bylo fyzicky reálné pod příkazem rusů.jen oni měli odpalové kódy ..
Chudáci. Museli by vyměnit elektroniku. Nechi říct, že by to bylo jednoduché, ale měli by na to cca 20 let. A hlavně Rusko by si nemohlo být jisté zda to zvládli, či ne.
Ukrajina bez podpdpory zemí EU a USA by padla dávno. Ta podpora byla velmi liknavá. Pokud by byla rychlejší, tak měla Ukrajina větší šanci.
Ochota Ukrajinců vzdát se území byla na začátku nulová, politici (včetně Zelenského) to jen tak, bez podpory ovyvatelstva nedokáží udělat.
Teď Ukrajině hrozí debakl a z určité míry si za to může už i sama (viz informace v článku).
To nic nemění na tom, že se Rusko na dlouhou dobu stalo vojenskou hrozbou pro státy EU. A tím větší, čím lépe to pro Putina dopadne. Z toho opravdu nelze mít radost.
Však do pár let Británii doženeme, a v dalších se propadne hluboko za ní. Povolili se opraťě v rámci zaštiťující se demokracií , pomalu přecházíme do anarchie, kde si dělá každý co chce.
Ano. Pokud se něco neudělá, tak se systém postupně rozpadne.
Jsme v situaci, kdy tržní princip žene mzdy lékařů nahoru. Jenže tržní princip nejsme schopni změnit. To bychom museli vystoupit z EU a to by byla pro ČR ekonomická smrt. Lékařů je málo jen relativně, je vysoký počet návětv u lékaře.
Jediné řešení je omezit pacienty = omezit rozsah hrazené péče. Nemusí se to dělat revolucí. Stačí každý rok trochu utáhnout kohouty a sledovat, kdy dojde k vyrovnání nabídky a poptávky.
Dále opravdu restruktovalizovat lůžkový fond - určit nemocnice, které budou poskytovat akutní péči s větším množstvím sloužících lékařů a naopak ty, které budou mít lůžka následné péče (po kterých je obrovský hlad).
Zrušit aktualní pojišťovny - sloučit do dnešní VZP, tu následně převést pod MZ ČR. Název pojišťění přejmenovat na zdravotní daň. A vytvořit zákony pro skutečné dobrovolné pojištění, které bude hradit tu část, kterou vyjmem z dnešního stavu.
A v tomto pojištění pak budou bonusy (preventivní prohlídky, pravidelná fyzická aktivita, stav krevních lipidů, cukru, kyseliny močové...) a malusy (kouření, nadváha, alkohol, dorgy, rizikové sporty...)
Jenže tohle si žádná strana do programu nedá, protože by je nikdo nezvolil. Ono to tak dopadne, tak jako tak (viz Velká Británie). Jenom to bude dražší a bolestnější.
Začal bych tím že bych zrušil všechny pojišťovny, nechal bych jen jednu státní. Nevím na co máme X pojišťoven, když je nás tolik jako má jedno větší čínské město. Nemyslím že by v roce 68 odešli všichni, někdo snad ,ale nikde jsem nečetl že by se něco zhroutilo v roce 68.
První část vynechám, je spekulativní , zda by to bylo lepší. Příklad si můžete vzít z Velké Británie, kde je zdravotnictví horší než u nás.
Všichni neodešli, ale ke zhoršení došlo. Už jsem jasně přirovnával k rautu. Raut naplánovaný na 105% je nesnězitelný a všichni mají pocit, jaký byl nadbytek, raut 95% je ndostatečný a všichni jsou nespokojení, jak bylo málo. Jde o prahovou záležitost. Pokles funkce o pár procent může vést k rapidní změně vjemu.
Stejně tak pokles lékařů o pár procent (při aktuálním relativním nedostatku) může vést k rpidnímu propadu dostupnosti zdravotnických služeb.
Moje maminka mi zdůrazňovala, že myslet je h.vno vědět.
Za komára se nic nesmělo zhroutit, jen se centrálně omezila dostupnost služeb, lékařům se nakázalo být více v práci. Takový přístup dnes není možný, obzvlášť, když ochota lékařů sloužit nad zákonný rámec se postupně blíží k nule.
Pochopil. Pokud bude mít stát a pojišťovny zájem, tak nastaví systém preventivní péče tím, že zaplatí za prohlídky ve školách tak, aby to bylo pro stomatology zajímavé.
Stylem jakým to probíhalo před rokem 1989 to nepůjde, hygienické normy to neumožní. Potulná praxe je zakázaná. Tudíž by se museli politici hodně snažit, aby to bylo vůbec reálně proveditelné.
A pojišťovny mají nesmyslné preventivní programy, kde mrhají penězi, ale toto je nenapadne? Ne, je to jen pro ně příliš pracné.
Chyba je v laxních občanech, kteří zbytečně lamentují na lékaře v diskuzích, místo aby tlačili na pojišťovny a politiky, aby něco zařídili.
Lidi stále nepochopili, že smlouvu nemá lékař s pacientem. Ale lékař pojišťovna a pojišťovna-občan. Pokud občan něco chce, tak to má chtít po pojiš´tovně, ta to má zajistit. Ale jednosušší je nadávat lékařům, zároveň je to zcela zbytečné.
Jenže na zedníka mi nikdo žádné zednické pojištění z výplaty nestrhává, na rozdíl od zdravotního, takže každý zubař by měl ošetřovat pacienta co si platí státem (pojišťovnou) garantované úkony. Prostě ze zákona bude provádět to co hradí stát ať má smlouvu nebo ne a stát by mu to měl uhradit. A výmluvy typu z tohohle mi neděláme, nebo to my neděláme, chceš dělat zubaře tak to dělat budeš, nebo nebudeš dělat zubaře. Až bude stát strhávat zednické pojištění z výplaty tak taky budete chtít po zedníkovi ,aby vám postavil zeď na pojišťovnu když to bude garantovat stát.
Vaše zdravotní "pojištění" nejde lékaři, ale pojišťovně a je jen jejím problémem jaké smluvní vztahy má. Smlouva je záležitostí ochoty obou (či více) stran ji uzavřít. Zákon, který by nařizoval smlouvu uzavřít nemá šanci projít Ústavního soudu. Tudíž ani žádný zubař nemá povinnost uzavřít smlouvu s jakoukoliv pojišťovnou. Pouze má povinnost ošetřovat akutní pacienty. I zde je výjimka, pacienty můžte odmítat z kapacitních důvodů = nezvládně už ošetřit tolik pacientů. Lékař beze smlouvy automaticky účtuje akutní péči pojišťovnám, které jí musí proplatit - cena je ale nižčí než 1Kč/bod (přesně si to již nepamatuji).
Diskuze ocenění výkonů by bylo na dlouhé psaní.
"A výmluvy typu z tohohle mi neděláme, nebo to my neděláme, chceš dělat zubaře tak to dělat budeš, nebo nebudeš dělat zubaře. " To také neprojde, protože pojišťovny také nemají povinnost nasmlouvat celou péči, tudíž stejná volnost je na druhé straně. Opět nemá šanci projít Ústavním soudem. A varianta, že budou mít všichni všechno je také nesmyslná.
Váš nesmyslný pohled pramení pouze z přání, co byste si přál, ale ne z reálných zákonných norem platných v ČR. A některá Vaše přání ani nejdou uzákonit beze změny Ústavy ČR. A v případě změny Ústavy doktoři vezmou kramle a půjsdou za kopečky jako v roce 1968.
Bylo by lepší místo "hospodského" nadávání (byť tady na diskuzi, přiložit ruku k dílu a snažit se něco změnit.
Lidé umírali u nás i na západě. Vše se vyvíjí i léky i péče. Ostatně sankce také zabíjí a zabíjely.
Takto jednoduše se z toho nevyvlečete. Průměrná délka dožití v Rakousku byla v roce 1989 vyšší než v ČR. Neumíralo se stejně na obou stranách železné opony a jednou z příčin bylo zdravotnictví, které nemělo prostředky na vyšetření a léčbu, která byla v Rakousku a Německu dostupná.
No, jista paralela tu je. Rozdil je v tom, ze nekteri zubari uz u ZP vubec neuzaviraji smlouvy a chteji platby na drevo.V kazdem pripade, je zjevne, ze kdekoli stat vybere nejake vetsi penize na inkasnich platbach, okamzite se najde nekdo, kdo ty prachy vytuneluje (a opet vesmes s posvecenim statu).
Stejně tak máte sociální služby, které se nehradí ze systému sociálního pojištění a jedou přímé platby. Proč by se měli zubaři dohadovat s pojišťovnami, když nemusí.
Evidentně lidi zapomínají komu mají spílat - pojišťovnám, které si zvykly nic nedělat a jen inkasovat prachy na provoz. Dokud nebudou úřednice a manažeři s.át magi v kostkách z naštvaných pojiš´tenců, tak si lidi ani nic jiného nezaslouží.
A všiml jste si ordinační doby zubařů?? Max.8-14 h.A to ne,každý den. Když bude mít každý zubař přidělenou nějakou školu,či třídy 1x za půl roku,tak se to asi nezblázní.Ale tady se nechce poskytovat péče,tady se chce jen vydělávat.Prohlídka zubů zabere 5 minut.
Chtít vydělávat je normální. Zapadá to do systému po roce 1989. Nic Vám nebrání vystudovat stomatologii a jezdit dělat prohlídky.
Ale Vy si melete stále svou.To,že nemáme zubaře,za to může stát.Zadarmo vystudují a pak jdou do soukroma,za přímou platbu.Ať si soukromničí,ale měli by mít povinnost mít i určitý počet na pojišťovnu.A nejedná se jen o zubaře.Nejsou lékaři všech oborů,Také jste zapoměl napsat,že ve Švýcarsku jdete k lékaři a do týdne jdete na magnetickou rezonanci.Výměna kyčelního kloubu do 1 měsíce.Ale u nás se polykají léta silné léky proti bolesti ,které mají vedlejší účinky a ničí zdraví.A hlavně,že živíme x pojišťoven.
Ti lékaři, co jedou bez smlouvy odvádí odvody v ČR. Pořád lepší než odchod do zahraničí.
Ale my žijeme v Česku,s nedostatkem lékařů.Kam mají lidé chodit na prevenci,když zubaři nejsou.??Můžete nám poradit? Že by si sjeli do Švýcarska,kde je zubař pomalu vkaždé vesnici? A co kdyby se vrátily preventivní prohlídky do škol.To by stát také nezruinovalo a ty děti by měly alespoň něco.Takový zubař dokázal za den prohlédnout několik tříd.
Jenže to pak nebude ten lékař v té ordinaci.
Ale nepůjdou, někteří možná jo, ale oni se tak špatně nemají jak kňučí.
Stačí, když odejde jen část. To je jak s rautem, bude-li naplánován na 95%, tak se sní a lidi budou mít pocit, že bylo málo. Dáte-li 105%, talk lidi budou funět, jak jsou přejedení a chválit. Ale přitom je rozdíl jen 10%. Tudíž i jen malá percentuální změna způsobí katastrofu dostupnosti.
A proto by mělo být nastaveno, že předpokládám každý občan ČR si povinně musí platit zdravotní pojištění, tak každý zubař povinně musí poskytnou ošetření v rozsahu pojišťovny a to by mělo být jednoznačně dané. Pokud ne, tak konec praxe na x let nebo na doživotí.
To je stejné, jako byste chtěla nařizovat zedníkům, za kolik budou pracovat. Lékaři beze smlouvy prostě nemají smluvní vztah a těžko budete dělat zákon, který by dlouhodobě platil. Buď by jej rovnou zrušil Ústavní soud, nebo by nakonec prohrála ČR miliardy u Evropského soudu. Nejhorší varianta, že by to prošlo, pak by odešla většina lékařů jako na Maltě. Nene pane, jen vlhké sny. Řešení těchto problémů bud ještě 20 let bolet.
Nemam v podstate nic proti tomu, pokud si budou lidi platit plomby u zubare kes. Mam ale vsechno proti tomu, abych odvadel platbu na zdravotni pojisteni ze mzdy a potom jeste jednou platil za peci u zubare... A rovnou odpovidam vsem tem, kteri stavajici stav budou obhajovat, ze normalni tohle fakt neni.
To je asi stejné, jakože platím sociální, ale důchod budu dostávat minimální. To také zaplatím. ale k vyžití to asi nebude.
Když zubaře nemáte, tak vás nikam nemůže poslat a musí práci dokončit.
Ne, musí udělat jen akutní ošetření. Lékař je odpovědný za poskytnutí péče, ne za její zajištění.
Zubař je registrující lékař a pokud má nadbytek pacient, tak nemusí už nikoho dalšího přijímat a tím poskytovat plánované ošetření. Zub odvrtá, ale plombovat nemusí.
Za socíku bylo vše zdarma a péče odpovídala své době i technickým možnostem doby. I za socíku se k nám jezdili léčit zapaďáci.
Tak to prr. To běžte říci rodinám, kterým umřeli blízcí na selhání ledvin, protože od určitého věku nebyl nárok. Nebyly léky běžné na západě. Celkový nedostatek vyšetřoovací techniky, nemocnice (stejně jako bytový fond, ale i fabriky) stavebně zanedbané. Pokud se sem někdo jezdil léčit, tak jen kvůli cenám a protože v ten okamžik byllo i na materiál. Běžný smrtelník měl často smůlu. Kromě vybrané skupinky papalášů, vojáků, šmelinářů a veksláků se měli všichni pacienti stejně blbě.
4
Sledujících
0
Sleduje
4
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Oni si Češi kupují nemovitosti v zahraničí kde žili jejich předkové? Jo? A kde??
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Jste důkazem toho, jak jednoduché je ze sebe udělat hlupáka.
Odkaz 1
Odkaz 2
Odkaz