tomu se mi ani nechce úplně věřit, ale jestli vám to takhle ostrovně funguje tak smekám
Mám minimální spotřebu. Dům je navržen s ohledem na energetickou úspornost, zateplení 20cm grafitem, trojitá okna plněná kryptonem (včetně střešních), krov vypěněn 25 cm stříkané izolace, žádná okna na severo východní stranu, velké prosklené plochy na JZ stranu kvůli solárním ziskům, zateplené předokenní rolety které se automaticky zatahují na noc a běhen dne kdy nikdo není doma a nesvítí slunce které by dávalo solární zisky oken větší než je jejich ztráta. TČ o výkonu 6 kW hlavně kvůli ohřevu užitkové vody, na vytápění domu o podlahové ploše 250 m2 by mi stačilo 4,5 kw TČ. Dále je podlahové topení uděláno hustěji aby stačilo natápět vodu na nižší teplotu a tím pádem díky menšímu teplotnímu spádu dosahuje lepšího topného faktoru a větší účinnosti TČ. Samozřejmě, že píši o běžných zimních dnech, pokud je celý den -15, tak to FVE neutáhne, ale těchto dnů je u nás tak 7 za zimu.
kterou před tím úložite do baterek za 100 tis a a to nesmí být týden pod mrakem, což se v zimě celkem stává .
No a nebo máte zázračné panely co vyrobí elektřinu i v absolutní tmě
FVE nepotřebuje vyloženě slunečné dny. Mám instalovaný výkon 10 kWp a uložiště 11kWh. Stačí mi denní světlo a pokud panely pojedou na 20% jejich výkonu 6h během dne, tak mi to v klidu utáhne spotřebu na vytápění a dobije uložiště o to co bylo spotřebováno během noci.
To bych to chtěl vidět. Kolik máte kWp na střeše nebo okolí a jakou roční spotřebu? Mám takový dojem, že se jen vytahujete a nebo škádlíte nevědoucí. Spíš si myslím, že "B" je pravda.
Instalace je cca 10kWp, baterie 11 kWh, tepelné čerpadlo o výkonu 6 kW s průměrným topným faktorem za sezonu 3,9 a to hlavně kvůli rychlosti ohřevu užitkové vody. Roční spotřeba tepelného čerpadla 3,6 MWh. Čistě na vytápění domu o podlahové ploše 250 m2 by my stačil výkon 4,5 kw. Během slunečného dne téměř nemusím topit protože většinu tepla dodají velké prosklené plochy orientované ne JZ. Pokud v domě nikdo není a nesvítí slunce, tak se automaticky stáhnou předokenní rolety aby došlo k zmírnění tepelných ztrát. Když se v domě nebydlelo, tak jsem vůbec netopil a jen díky solárním ziskům oken a tepelněizolačním vlastnostem domu neklesla teplota v domě za celou zimu pod 11 stupňů.
Ale to je také musí mít co nabýt že? Kolik pak je slunečních dní v zimě kdy se topí...a jak dlouho slunce svítí - nízký horizont
V zimě je sice kratší dobu světlo a menší intenzita slunečního záření, ale při chladných teplotách je zase větší účinnost panelů. Vůbec nepotřebuji slunečné dny, stačí mi deník světlo, i když panely budou vyrábět jen 25% svého instalovaného výkonu po dobu 6 hodin, tak mi stihnou doplnit baterii o el. spotřebovanou v noci. Během dne dělají strašně moc solární zisky prosklených ploch orientovaných na JZ a pokud svítí slunce, tak není téměř potřeba během dne dodávat teplo, dále je systém nastaven tak aby když není nikdo doma a nesvítí slunce natolik aby solární zisky oken byly větší než tepelné ztráty oken, tak se zatáhnou předokenní rolety čímž vznikne další bariéra proti tepelným ztrátám. V době kdy jsem v domě ještě nebydlel, tak vůbec nemuselo být zaplé topení a jen díky solárním ziskům oken a tepelně izolačním vlastnostem domu neklesla za celou zimu vnitřní teplota pod 11 stupňů.
9
Sledujících
1
Sleduje
9
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tak to je vysloveně nádhera takovej domeček (závidím).
Tady instalace tepelného čerpadla = většinou řadovka 40 let a vyměněná původní paneláková okna za plastové, často ani polystyren na boku není o střeše ani nemluvím - no a těm se stane že po prvním vyúčtování od ČEZu je klepne pepka.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
TČ neni vhodne pro kazdou stavbu. Tepelne ztraty obálky jsou jedna vec, ale jsou stejne pro vsechny druhy vytapeni. Pokud ten dům bude mit hodinovou ztratu 10 kw, tak se tam z nejakeho zdroje musi vyrobit 10 kw tepla. Pokud by bylo topeni navrženo pro TČ, tak se to vyplati i s touto ztrátou protoze v standardních zimnich teplotách by na 10kw tepla stacilo dodat 3,8 kw el. Ovsem dulezitejsi je system otopneho okruhu. Pokud je vysokoteplotní, coz jsou radiátory kde je potreba vodu ohrivat na 55 stupnu, tak uz pri minus 5 venku klesa topný faktor diky vysokému teplotniho spadu. Pokud bude v dome nizkoteplotní zdroj jako podlahové vytapeni ktere bude navrženo pro TČ, tak stačí vodu hřát na 30 stupnu a diky teto zmene teplotního spadu stoupne účinnost TČ cca na dvojnásobek. Pokud ma nekdo velke úniky tepla a nevhodný otopný system, tak se mu investice do TČ za jeho zivotnost cca 20 let sotva vrati.