Tak hlavní pravidlo je, že léky musí předepsat ten lékař, který vás léčí. Lecite se s vysokým tlakem u kardiologa-léky píše kardiolog. Lecite se s vysokým tlakem u praktika- léky píše praktik. Pokud vas onen kardiolog (resp.jakykoliv jiny lékař) s léky odkazuje na praktika, tak je to špatně a víc mu záleží na sobě než na vás.
Opět diskuze neznalých o nepochopeném. A pane redaktore Švihele, víte co je to elektronický lékový záznam pacienta? Do toho jdou POVINNĚ VŠECHNY předepsané léky až do detailu kdo, kde, kdy lék předepsal, namíchal, vydal. A pokud pacient lékaři povolí přístup (dá číslo OP nebo pasu), tak tam je celá léková historie za posledních pár let!!!
Dokumentace VŽDY byla a bude majetkem zdravotního zařízení. Z forenzních a právních důvodů ji lékař nemůže jen tak někomu předat.
A pokud si paní právnička o sobě myslí, jak je úžasná, když podá žalobu, tak přeji hodně úspěchů. Čeká ji totální fiasko a pacienta zbytečně vyhozené peníze pro samolibou nerozumnou ženskou!!
Ano, souhlas. Ale v lékovém záznamu jsou předepsané a vydané léky pouze za poslední rok- ale i to dostačuje k tomu, aby zdravotní péče mohla bez přerušení pokračovat u jiného lékaře.
Máme úžasnou praktickou doktorku, je zlatá, vždy důkladně prohlédla, vyšetřila, poptala se. I v době covidu u ní nepřicházelo v úvahu, když člověk zavolal, že má kašel, teplotu a je mu zle, že by jen po telefonu poradila - řekla: přijedte, musím vás vidět, poslechnout, vyšetřit, po telefonu vám nemůžu říct, jak vás mám léčit. A léčila. Pořád. Díky jí za to. Dnes je z ní, chudinky, telefonní ústředna - vůbec nemá čas léčit a vypadá úplně uštvaně. Za to náš doktor na orl, ten se s tím moc nepáře. Když na mě tedy přišel omikrooon a dorazil jako rýma, tak sem si poprvé v životě došla na test a oj, byl pozitivní. Rýma zůstala rýmou, jen pak se zarazila a byl z ní zánět dutin - rýma nic, kašel nic, teplota nic, ale bolest dutin - poslední den karantény mi vycházel na pátek, neuměla sem si představit víkend, tak volám na orl, že tedy mě bolí dutiny (už sem to předtím jednou zažila a bylo to na atb a kortikoidy) a že tedy mám poslední den karantény, že mi nic jiného není a zda můžu přijít, aby mě vyšetřil a dal případně atb. Bylo mi řečeno, že nesmím přijít, že k doktorovi mohu až 2 dny po odeznění příznaků!! a že dutiny jsou příznak. Tečka, dál se se mnou nikdo nebavil, konec hovoru. Zůstala sem jako opařená, doktor mi sdělil, že k němu vlastně můžu přijít jen až budu 2 dny úplně zdravá??!! To tedy svět neviděl toto.....naštěstí se tedy umím léčit i alternativně a nahradit atb tedy sem věděla čím - ale bylo to 50 na 50, že se mi to povede, víkend přede mnou - no povedlo, v pondělí sem už pracovala. Pochopila sem proč je možné, že lidi končí s "rýmou" "kašlem" v nemocnici
no tak to ze strany ORL lékaře byl špatný postup- pokud se covid pacientovi s "rýmou" stav zkomplikuje, tak by měl být samozřejmě vyšetřen- covid necovid. Optimální je pacienta pozvat na určitý čas (třeba ke konci ordinace), aby se nedostal do kontaktu s necovid pacienty v čekárně
Tak děkujeme p. Veselému za vysvětlení teorie, ale v praxi mělo 99% lidí právě tu zkušenost "paralen, čaj a rychlá"...
S tím, co popisujete jsem se osobně v praxi prostě nesetkal, ani já ani nikdo z mých příbuzných (rodiče, děti, sourozenci). Např: teď.. můj tatík je od soboty pozitivní... a tak chtěl vědět co a jak... a s čím se setkal? Okresní město a PCR mu nikde neudělaj (objednejte se někde v týdnu), léčba, nebo vyšetření... opět... pokud máte slebé příznaky tak ten paralen a jinak rychlá... i teď, po dvou letech ho nikdo nikde nechtěl vidět...
Běžte do... doktorové.
.. a aby nedošlo k mýlce: v ambulantní sféře se nekomplikovaný covid léčí jako jakákoliv rýma či škrábání v krku, čili i ten čaj a Paralen a klid je v podstatě správná rada. Jediný dostupný lék na Covid ambulatně byly monoklonální protilátky a nyní molnupiravir- ale na tuto léčbu mělo a má nárok jen malé procento nemocných a nebyla vždy dostupná..
Já je ušel... co vy? Půjdete do mých bot?
Znovu opakuji... komentáře mám k tomuto tématu možná trošku drsnější, ale odrážejí jen a pouze realitu, se kterou jsem se osobně setkal. A jak říkám, nevychází pro lékaře zrovna 2x příznivě.
Pokud jste se s takovou realitou setkal, tak ji zkuste změnit- je svobodná volba lékaře. Nevěřím, že 99% lidí má tuto zkušenost a odsuzovat celou profesní skupinu (běžte do..) není správné.
Jenže zaměstnanci call center nedostávají každý měsíc kapitační platby za každého člověka , kterého mají v kartotéce.
1. 200 kč.. do kapsy. Realita: 176 kč hrubý příjem ordinace- odečtěte náklady, odvody, daň.. a máte "do kapsy".
Ten telefonát, jak píše jedna paní výše, není jen: vemte si paralen a nashle, je to (měla by být) komplexní edukace pac., vystavení žádanky na PCR (+ kontrola, zda-li splňuje na test nárok..), mnohdy objednání pacienta (starší generace..) na PCR, posouzení, zda-li splňuje kritéria (která se neustále mění) na monokl. protilátky či antivoritika a příp. jejich objednání v nemocnici+ vystavení žádanek na ně vč. jejich objednání v ISIN a poučení pac. o tom co to obnáší, zápis do dokumentace, vystavení karantény (většinu jich vystavili praktici a ne OHS) či izolace (t.j. neschopenka) atd. atd.
Nenapadlo by mne se vyjadřovat v diskusích k něčemu, čemu nerozumím- ale zde (nejen) je to standard. Každý velmi dobře rozumí tomu, co nedělá..
Nevím, jaký vhled má autor článku či zástupci pojišťoven do reálné praxe praktiků, nicméně jen požadavek na 15 min. hovor s pacientem znamená při dlouhodobém průměru 100- 150 covidových (lidé ale volají i s necovid problémy) telefonů denně (!!) 25- 37,5 hodiny denně na telefonu... Pokud někdo namítá, že nebyl vyšetřen, nedovolal se apod.- tak prostě proto, že kapacita prim. péče byla mnohonásobně překročena- skoro všichni pacienti (potvrzeno přes 3,7 mil. případů z více než 50 mil. Ag+ PCT testů) šli přes prim. péči- v nemocnicích jich skončil zlomek z celkového počtu. Před případnou kritikou je dobré si tato čísla uvědomit.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Se stavem zdravotnictví s vámi naprosto souhlasím. Neodpověděl jste mi ale na otázku. Praktik dostane měsíčně 100-150 tisíc navíc než ten specialista, jen za kartotéku. To nevyžije že musejí stávkovat? To mi hlava nebere. Pak se diví že lidi už jsou naštvaní.
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ale praktik už nedostane nic za vyšetření pacienta (cílené a kontrolní vyšetření), kdežto specialista ano. Historicky praktici taky jeli na výkonový systém, ale z různých důvodů příjmy byly zprumerovany do kapitacni platby. Takže když půjdete k praktikovi 1x ročně s problémem nebo klidně 50x ročně, tak za Vaše vyšetření má pořád stejně.
1 odpověď