Nadpis článku "Nižší cena zabrala. Poptávka po iPhonu 13 stoupla o polovinu" je sice správný, ale chybí další podstatná informace o současném odvětví mobilních telefonů.
Totiž, že někdejší velmi silná konkurenční pozice (zejména technologická) firmy Apple přece už jen zeslábla (a proto i iPhone dnes zlevňuje). Konkurence v tomto odvětví určitě nespí.
Už i český básník Jan Neruda měl kdysi správný postřeh: "Kdo jen chvíli stál, dnes je opodál." Takže se můžete těšit na budoucí technologický vývoj v odvětví mobilních telefonů.
Mne osobně zajímá zařízení Surface Duo 2. Teoreticky má toto zařízení velký tržní potenciál, ale v tržní ekonomice "Zákazník má vždycky pravdu". Ale zatím se zákazník ještě přesvědčivě nevyjádřil.
Americké technologické sankce proti Číně vyvolal schopný obchodník Donald Trump, který ale nerozumí technologii. Takže v konečném důsledku obchodník Trump urychlil technologické osamostatnění Číny.
Ještě připomenu, že vývoz americké výroby do Číny předtím přivodili ekonomové-finančníci. Finančníci zlepšují hodnoty finančních ukazatelů, dle kterých jsou hodnoceni. Tím ale dlouhodobě podřezávají národní konkurenceschopnost, protože nerozumí technologickým souvislostem.
Konkrétně šlo o poměrový ukazatel návratnosti aktiv, ROA (return on assets). Je to intelektuálně docela primitivní zásah. Když totiž americkou výrobu vyvezete do rozvojových zemí, snížíte jmenovatel zlomku ROA (celková aktiva) a fantasticky vyskočí hodnota celého ukazatele ROA. Proč? Stejnou hodnotu čitatele (čistý příjem) podělíte mnohem menším jmenovatelem. Tuto operaci bezpečně zvládnou žáci základní školy.
Wikipedia: Return on Assets is one of the efficiency ratios that use to measure and assess how efficiently the company’s assets are being used. The main indicators to measure the efficiency of assets in this ratio are Net Income and Total Assets.
Nejdůležitější je poslední věta článku. Cituji: "...Ukončení či pozastavení vývoje Windows 10X tak rozhodně ještě není oficiální."
Takže si počkejme na oficiální oznámení firmy Microsoft.
Testování dvou obrazovek u koncových uživatelů probíhalo prostřednictvím menšího zařízení Surface Duo (kterému se firma Microsoft ale zdráhala říkat Surface phone).
1. Inovace výrobkové architektury u firmy Apple, Inc. se vytratily (nebo alespoň zeslábly) s úmrtím firemního vizionáře Steve Jobse. Generálním ředitelem po zemřelém Jobsovi se stal dřívější viceprezident pro výrobu a zásobování Tim Cook (the company's chief operating officer under its co-founder Steve Jobs), takže současný inovační směr firmy Apple (nová architektura chipů) je celkem logický krok.
Praktické použití dvou obrazovek je testováno na již tržně dostupném zařízení Surface Duo (Firma Microsoft odmítá ho pojmenovat jako Surface Phone).
Poměrně vysoká vyhlášená cena (toho trh-testujícího zařízení) Surface Duo byla sice později snížena, ale i tak naznačuje, že ani budoucí Surface Neo nebude pro zákazníka levnou záležitostí.
Každý špás něco stojí! Snad to adekvátně zvýší vaši produktivitu.
Připomenutí historie je jistě záslužná osvětová činnost.
Důležité je ale také připomenout, že lidská inteligence je dosud přece jen flexibilnější, než velmi úzce specializované strojové (počítačové) učení. Obecná inteligence je u člověka stále vyšší, i když ve specializovaných úlohách se člověk již stává nekonkurenceschopným. Strojovému učení (ve spojení s brutálním výpočetním výkonem počítačů) člověk v mnohých specializovaných úlohách již nemůže konkurovat.
Připomenu z historie, že výkonová soutěž lidských svalů a nějakého stroje (lisovacího stroje) v době průmyslové revoluce skončila tehdy srdečním infarktem tehdy nejlepšího fyzického pracovníka. Jeho jméno bych musel dohledat, ale vím, že byl to fyzicky velmi zdatný černoch.
Výhled: Nahradíme-li postupně nejen svaly, ale i lidský mozek, co z člověka zajímavého pak zbude pro stávající formu kapitalismu?
Vězte, že na patentech nelze vydělat velké peníze. Důležitá je vlastní výroba a prodej.
Někdy se ekonomicky vyplatí ukrást novou myšlenku, rychle zahájit výrobu a pokutu pak zaplatit z prodeje vyrobených výrobků. O etice ať dělají přednášku faráři a etické komise.
V Číně nerespektují evropské a americké patentové právo (obvykle cca 20 let), které vzniklo kdysi ve středověku z prohlášení jednoho Britského panovníka. Jenže Číňané nerespektují ani čínská pravidla ochrany duševního vlastnictví (pokud vůbec existuje). Tam je velmi drsné podnikatelské prostředí, které ale nutí čínské firmy co nejrychleji inovovat. Což pro čínskou ekonomiku (jako celek) představuje konkurenční výhodu ve střetu s Evropou i Amerikou. Takže je to složitější problém.
Připomenu, že na budoucí tržní zlom v oboru, tj. přechod z otáčivých disků na SSD upozorňoval (i když pevné datum nestanovil) ve své knize (Disruptive Innovation) z roku 1997 profesor Clayton M. Christensen.
Tímto sdělením chci jenom připomenout, že parametry budoucí technologie jsou docela dobře předpověditelné, ale nelze předem předpovědět, která firma na té budoucí technologické změně vydělá nejvíce.
Závěr článku by bylo možno ještě umocnit pohledem do naší budoucnosti (pokud se tedy - nějakou katastrofou - nezastaví technologický pokrok IT odvětví). Dle předpovědi Ray Kurzweila budou do cca 20 let počítače, jako krevní krvinky, už putovat cévami našeho těla.
Závěr článku:
Dnešní počítače mají zpravidla paměť schopnou pojmout jeden TB (terabyte) a rychlost 2,5 - 3,5 GHz, mají tedy téměř 5,5 miliardkrát větší kapacitu a pracují zhruba 30000krát rychleji než ENIAC.
Cituji z článku: "... Ceny notebooků budou startovat na 30 999 Kč, přitom nabídnou vyšší výkon než dřívější modely s GeForce 2080 SUPER, jejichž cena byla více než dvojnásobná. ..."
Komentář: Čím později koupíte, tím levněji. Jenže někdy se musíte rozhodnout to už koupit. Proč? Délka vašeho života pozemského je totiž konečná. Délka života se sice prodlužuje také, ale je konečná. Takové jsou neměnné biologické zákony. Takže kdy (v technologicky měnícím se světě) koupit nový počítač, aby člověk nevypadal jako ekonomický hlupák? Dilema.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
.".. společnost Apple. Jobs ji založil v garáži svého otce v dubnu roku 1976 ..."
Připomenu, že v přibližně stejné době se v Česku/Československu (v tehdejších ekonomických kruzích) diskutovalo, z jak vysoké úrovně řízení by se mělo rozhodovat o inovacích. Vycházelo to tehdy tak, že o nejdůležitějších inovacích by se mělo rozhodovat na té nejvyšší úrovni řízení, tj. na ministerstvu (tzn. rozhodovat by měli úředníci).
Zatímco v USA významná (radikální) inovace, jakou byl osobní počítač firmy Apple, vznikl pod důstojnou úrovní řízení - vznikl totiž v garáži.