Jasně, že na to mladé rodiny nemají. Jeden celý plat jde na nájem a poplatky, z druhého se musí vyžít. Bydlení je tak nedostupné, že u střední třídy drsně klesá porodnost. Ale my budeme řešit vstupné na pouť... A dnes reklama, ze pracujici mama s miminem neni tabu. Kam jsme se to dostali? I pořízení jednoho dítěte je dnes luxus. Prarodiče na hlídání jsou v práci, když je mrně nemocné, je to další ztráta příjmu. Tak holt potomkům vysvětlíme, že pouť stojí peníze, které nemáme a raději vyrazíme do lesa, ten je zatím ještě stále zadarmo.
Hlavní faktor je bydlení. Před 9 lety se v pohodě dal před založením rodiny pořídit byt. Dnes nereálné. U nás tehdy postavili bytový dům. Drtivou většinu koupili mladí lidé, byty vel. 2kk, 3kk. Hypotéka vycházela na 8.500 kč měsíčně + provoz. Dnes na ten samý byt vychází hypotéka na 25.000.- plus provoz. Jídlo drahé, voda, elektřina, vše pro děti je drahé. Všechny byty, co šly v poslední době v tomto domě do prodeje skoupili investoři. Obyčejní lidé bez šance. Když máte žít z jednoho platu 3 roky a ve 2kk, protože tržní nájem se téměř rovná průměrné mzdě, sotva vyjdete, i při maximálním šetření a jdete zpátky do práce hned jak to jde. A to s vyhlídkou, že v důchodu skončíte pod mostem, protože tržní nájem nezvladnete, pokud už zdraví neumožní pracovat. Pořídit si za takové situace víc než jedno dítě? Návrat po mateřské? Pokud není hlídání a dítě pořád nemocné, je to problém. Sehnat práci, problém. Dostat dítě do školky? Taky na řadě míst problém. Vidím to ve svém okolí. Mladé rodiny se stěhují na vesnice a za levnějším bydlením na periferii, chtějí více dětí, ale jednoduše si je nemohou dovolit. A to by krom uživení rodiny ještě měl každý vydělat a ušetřit 2 mio na důchod... Nereálné. Jasně, že celková ekonomická situace je pro porodnost zvlášť střední třídy, naprosto devastační.
Tenhle systém už jsem zažila. V reálu to vypadá takhle: Na daném pracovišti musíte vychytat jeden jediný den v měsíci pro objednání - a to první pracovní den ten daný měsíc, kdy se lze objednat, jindy to nejde. Přesně v 8.00 otevřít objednávací aplikaci a máte pár sekund na kliknutí, než budou veškeré termíny rozebrané. Nestihli jste? Smůla...a za další měsíc to samé. Při neúspěchu nezbývá než obvolávat ostatní kliniky, kde se dozvíte, že nové pacienty neberou, nebo si vyšetření prostě někde zaplatit ze svého. Tenhle systém prostě nemůže fungovat, když lidí, kteří potřebují vyšetření je násobně víc než kapacita pracovišť. Objednacím systémem se nic nevyřeší...
To se stává, když člověk skočí do vody šipkou a neodhadne při tom kde je dno, nebo skáče do neznámé vody, která je nečekaně mělká. Následuje náraz hlavou do dna. Žertování není na místě, často se jedná o velmi vážné úrazy. Střižné poranění páteře a zlomeniny krčních obratlů, často s velmi vážnými trvalými následky, pokud to ten člověk vůbec přežije. Poranění míchy, ochrnutí celého těla... Při velkém štěstí to skončí jen rozbitou hlavou, otřesem mozku a zablokovanou krční páteří. Pánovi moc přeji, aby se z toho dostal bez následků.
Spousta extra značkových výrobků je opravitelných už dnes a výrobce na opravitelnost a dlouhou životnost rád upozorňuje. Bohužel servis je pak za takové ceny, že si člověk stejně koupí raději nové. 1)Pračka (i když stála 25tis., záruka byla 2 roky): oprava po záruce, nutná výměna ovládacího panelu - stálo by to: 12tis.materiál, náhradní díl+1200.- cestovné opraváře+1200.- každá započatá hodina práce.... 2)Parní hrnec - prasklá plastová miska - lze koupit jen v celém setu za 1490kč. 3)Inhalátor - náhradní inhalační set - 400kč tam, kde není opravitelný samotný přístroj (zvlášť u ultrazvukových se často používá průhledný křehký plast a tyto díly nelze koupit náhradní). 1000-2000kč za set u přístroje, který je opravitelný. Takže sice výrobce uvede životnost přístroje 5let, ale když je obvyklá životnost inhalačního setu 1rok a náhradní předraží, stejně ho opravovat budou jen skalní fandové... EU si může vymýšlet předpisy jaké chce, výrobce vždy vymyslí, jak to obejít...
Měli by to posuzovat individuálně, např. ve spolupráci se závodními praktiky. Pokud už ten člověk nebude fyzicky nebo mentálně způsobilý svou profesi vykonávat, umožnit mu důstojný odchod do předčasného důchodu. Někteří jsou i v 60letech fit, jiní už doslova padají na ústa a pracovní tempo nezvládají. "Najít si lehčí práci"?! Tu už v té době budou ovládat automatické systémy a umělá inteligence. Míst, kde se budou moci takoví lidé uplatnit, bude zcela jistě méně než těch, co ho budou potřebovat. Vrátný? Musí mít fyzičku, aby se ubránil. Recepční? Tam chtějí mladé atraktivní holky. Téměř každé zaměstnání bude po 40 letech vykonávání náročné a tělo dotyčného specificky opotřebované. Třeba učitelství je v kategorii lehké. Pro 65-68letého člověka už lehké rozhodně nebude. Vydržet celý den v hluku, stát 5h na nohou a mluvit, udržet celou dobu pozornost a tempo s dětmi, mít trpělivost s inkuzívními jedinci, ucit tělocvik, pak další 3h sedět nad opravami sešitů a přípravami hodin? Řidiči, obzvláště v MHD? Uklízečky? Zkusili jste někdy, jak fyzicky náročné je uklidit panelák nebo celé patro kanceláří? Dalo by se dlouze pokračovat...
Lidé po celoživotní dřině budou trpět v práci, kterou už nezvládají, nebo živořit. Mladí se budou válet na pracáku a ti, co v životě nemakali? Budou zcela vysmátí pobírat průměrný důchod... Na nepracující stát má, na zbraně má, na podporu cizinců má, tak proč se nejvíce šetří na těch, co tady dřou, vytvářejí hodnoty a celý život platí sociální pojištění a daně???
Rok 2016 (Praha): vlastní bydlení - možnosti - garsonka 1.900.000.-, 2kk (novostavba) nebo 2+1 (starší byt) 2.250.000.- Hypotéka vycházela na 9 tis. měsíčně+poplatky. Nájemné v té době 12.000.- Ubytovna 6.000.- S běžným příjmem manželé v pohodě pořídili bydlení a zajistili rodinu.
rok 2023: Jděte do nájmu, nic jiného vám stejně nezbývá. Vláda nic nedělá. Byty jsou v majetku zahraničních investorů. Zisk je zisk... Města byty rozprodali známým nebo je mají, ale pravidla jsou nastavené tak, že je dostanou jen lidé "velmi sociálně slabí", že ani matky samoživitelky a lidé s nízkým příjmem ze zaměstnání na ně nedosáhnou. Zatím je klid, stále hodně Čechů žije ve svém a tohle je netrápí... Ale jednou bude. Až se změní poměr těch, co vlastní bydlení nemají, 2/3 platu odevzdají za bydlení, budou mít s bídou na jídlo a vyhlídku na změnu žadnou. Mladá generace bez perspektivy. To v minulosti prakticky vždy vedlo k vítězství extrémistických stran.
Dnešní ceny: 2kk (novostavba) - 10.000.000.- i více, splátka 23.000.- měsíčně, plus provoz. Dům 20-30 mio. Na dům za 15mio i 40 zájemců. Vysoké úroky. Investoři platí hotově, běžní lidé nemají většinou šanci. Střední třída na svoje bydlení už nedosáhne. V důchodu nebudou mít kde bydlet, tržní nájem nezvládnou. Natož společně ušetřit dalších 8 mio, které se doporučují na zajištění základních potřeb v důchodu. Školky pro nejmenší děti nedostupné, jesle nejsou, porodné není narok. Jedno dítě, druhé už je luxus. Důchodci, co celý život makali, živoří. Ti, co nikdy nemakali se jen smějou... Co bude dál?
Jsem máma dvouleté dcery a s pravidly naprosto souhlasím. Diskriminovaná se rozhodně necítím. Za prvé majitel má mít své právo určit "cílovou skupinu", když už má jako provozovatel zodpovědnost a za druhé, druzí lidé mají mít možnost se v klidu najíst. Za třetí, při pořizování potomka slušně vychovaní lidé počítají s tím, že nějakou dobu budou muset některé aktivity omezit nebo oželet. To k rodičovství prostě patří. Rodičům přece nikdo nebrání zajistit si hlídání, pokud tam chtějí jít. Mimochodem když dítě potřebuje běhat a chovat se hlučně, má s ním být rodič trávit čas venku na hřišti a ne v restauraci...
Život v nájmu je a bude pro normální pracující noční můra. Pohoda to je jen pro ty na dávkách, za které to zaplatí stát. Ve stejném bytě (2kk Praha) - když je Váš, platíte 4.500.- provozní náklady, ale nájem se pohybuje kolem 22.000.- včetně energií. Z běžné mzdy to je víc než 2/3 a to je člověk rád, že mu zbývá tak akorát na jídlo... Zdražení nemovitostí za poslední rok víc než na dvojnásobek, i pro střední třídu začíná být vlastní bydlení nedostupné. Utáhnout nájem a uživit rodinu z jednoho platu není jednoduché. Vidím to kolem sebe, spousta pracujících se rozmýšlí jestli si může dovolit druhé dítě. Za to vyznavači filozofie "tyhle ručičky nikdy dělat nebudou", si díky štědré podpoře pořídí 8 děcek a stát se o vše postará až do důchodu. Tahle skupina narůstá rychleji a ano, tolik lidí stát opravdu neuživí. Nechápu, proč to mají odskákat ti, co celý život pracovali... Do toho "senzačního balíčku" co současná vláda vymýšlí už zbývá jen schválit eutanázii, aby ti, co už po celoživotní dřině nebudou schopní pracovat a nedosáhnou na důchod, nemuseli pomalu umírat hlady...až jim po zaplacení nájmu nic nezbyde, pokud rovnou nebudou žít pod mostem.
Další zcela nesmyslný a nesystémový krok, na kterém se zase akorát někdo dobře napakuje. Pracující mámy místo mateřské naženou do práce, aby děti hlídali sousedi? To jako vážně? A kteří, když se do 68 let bude chodit do práce??? Ti na dávkách? Důchodci 70+? Máma, která doma hlídá to svoje? Zkoušeli ti, co to vymysleli, v jednom člověku hlídat 4 různě stará batolata? A co pobyt volně venku, vaření, plus méně standardní situace, kdy jedno např. krvácí silně z nosu, zvrací, apod...? Proto bývají ve školce vždycky k dispozici aspoň dva lidé, v jeslích také...
Vytvářet víc míst a stavět nové MŠ je asi moc práce a málo zisku. A ať mi nikdo neříká, že to nejde. O nedostatku míst se mluví přes 10let. Kdyby byla vůle, tak už to politici mají dávno vyřešené. Hlavně, že na zbraně, tanky a spol. peníze jsou.
V MŠ jsou kvalifikovaní pedagogové a vysoká míra zabezpečení (odpovídající vybavení, nároky na personál). Denní režim odpovídající fyziologickým potřebám dětí. Navíc získávají sociální dovednosti a učí se spoustu nových věcí, včetně přípravy na školní docházku. Být zavřený u sousedů, místo pobytu s kamarády v herně a na zahradě, to je fakt terno... Degradace kdysi špičkového českého školství má novou metu...
Takže na to, aby mohli v audi, mercedesu a podobných nových drahých autech jezdit hojně do nákupních center v Praze a ve velkém nakupovat značkové oblečení a drahé potraviny mají, ale na jízdné ne?! Oni nemají zdarma jen pražskou MHD, ale taky vlaky a dálkové spoje. Proč?! Naše děti měly slevu na jízdném pouze na průkazku na trase do školy a zpátky. Nikdo jiný tady není takhle protěžovaný. A chování? Zaberou si na zastávce celou lavičku, staří lidé stojí. Zapálí si tam cigáro půl metru od kočárku s miminem, nezájem. V busu hluk. Na hřišti se s českými dětmi nebaví, ignorují je. Arogance a nadřazenost. Všude UA vlajky. Připadám si jak cizinec ve vlastním státě.
Ta organizace Spolu to asi myslí dobře, ovšem v praxi to bude znamenat další totální degradaci základního školství. Borci ze ziskovek by si měli zkusit jit do takové třídy učit, nebo mít v kanceláři inkludovaného agresivniho kolegu a muset s nim spolupracovat. Nechat se mlátit a být stále rušen při jakékoliv práci boucháním do stolu a stálým vydáváním různých pazvuků. Když bude k zápisu stačit jen věk dítěte a adresa, v pohodě se zapíše do 1. ročníku běžné ZŠ i žák s těžkou poruchou chování a IQ 50. K tomu se navýší počty dětí ve třídách, protože přibyli Ukrajinci. A nadavat se bude učitelům. Ti schopní utečou do jinych oborů, což se ve velkém děje už teď.
Příčiny?
1) Covid a jeho léčení po telefonu Paralenem a čajem - pokud ti lidé neumřeli doma, do nemocnice se často dostali až když průběh nabral fatální směr. Na těžké zápaly plic se umíralo i před covidem, existuje spousta jiných mikrobů, kteří umí zabíjet.
2) Odkládání operací - např. 2x odložená operace srdce "ve jménu covidu". Třetího termínu už se strejda nedožil. Onemocnění srdce a cév je nejčastější příčinou úmrtí v ČR (covid je až na 3. místě). Dále ti, co čekají na operaci přes 2 roky a denně mají velké bolesti. Analgetika a těžké omezení plynoucí z nemoci, to jim také ubere na životě.
3) Omezení péče ve většině oborů - vše po telefonu a pokud nejde akutně o život, máte smůlu. Dlouhé čekací lhůty. Když už seženete specialistu, kde vás vezmou, čekáte půl roku na termín. A dalších několik měsíců na předepsané vyšetření - pokud máte to štěstí, že vás na něj pošlou a arogantně neodbydou hned mezi dveřmi. V případě nádorů to stojí řadu lidí život (2. nejčastější příčina úmrtí v ČR). Výdaje za covidové testování jsou astronomické a pojišťovny na to ty peníze někde vzít musí... Šetří se i na léčbě. Politikům je to jedno, ti si péči zaplatí a covid testy jsou zlatý důl do soukromých kapes. Ale média řeší jen covid a spory ohledně očkování.
Potřebnou (a možnou) péči řada lidí zkrátka nedostane. Statistika podle toho vypadá.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Klid, je to jen marketingová strategie. Když dali cenu másla na 74,90.- , lidi maximálně omezili spotřebu a nekupovali ho. Pak vyhlásili, že na Slovensku už stojí přes stovku a další článek, že je ho nedostatek. Ejhle, šla jsem nakoupit a za "úžasných" 69.90.- byly zcela vymetené regály, nezůstala jediná 250g kostka čerstvého másla... Kolekce? Buď už to nechtějí vyrábět a český spotřebitel by se zlobil, ať mu neberou tradici. S cenou za 600.- bude skvělý argument - nic jsme neprodali, rušíme ztrátovou výrobu. Musí jim být jasné, že za 600.- to nikdo nekoupí. Upřímně ale spíš čekám, že dají slevu 50% na "úžasných" 299.-, v době, kdy se dělají největší předvánoční nákupy. Hodně lidí pro ní půjde a rovnou nakoupí... Problém jak dostat zákazníka zrovna do konkrétního řetězce vyřešen.