Podle Balušky jsou na úrovni buněk rostliny v podstatě komplexnější než živočichové. Ačkoliv nemají nervovou soustavu, jejich složitost lze podle slovenského profesora charakterizovat takzvaně soustavou neuronální: „Neuronální soustavu chápu jako systém buněk propojený chemickými a elektrickými synapsemi. A tyto synapse koordinují a integrují mnohobuněčné organismy do jednotného celku,“ vysvětluje. Například při namočení špiček kořenů třicetimetrového stromu do vody zareagují jeho listy v podstatě okamžitě uzavřením pórů. A tento mechanismus funguje i naopak. Například při experimentech s kukuřicí florentský profesor Stefano Mancuso (s nímž Baluška spolupracuje) zjistil, že při popálení listů téměř okamžitě nastanou elektrické změny v kořenových špičkách. Ty se pak dají označit jako centra této neuronální soustavy. Kořenové buňky totiž vykazují nejvyšší neuronální aktivitu, a dokonce mezi sebou komunikují, „takže celá soustava kořenových špiček, kterých bývá v jedné rostlině tisíce, se chová na způsob difuzního rostlinného mozku,“ konstatuje Baluška.
Ano děkuji Vám za edukaci🙏Za svým názorem si stojím. Mějte se hezky.
Jsem odpůrce zábavné pyrotechniky a je mi jedno, jestli je z Lidlu a s certifikátem. Nemám ráda kvůli zvířatům, ale před mnoha lety jsem jako sestra na plastické chiturgii viděla co to dokáže udělat. Jestli dnes něco zabezpečuje návod je zbytečné. Lidská hloupost je nezničitelná.
Souhlasím 👍 Lidská hloupost je nezničitelná. Mně je líto i těch zvířat . Když jsou lidi tupci ať si urvou ruce. Zvířata za nic nemůžou 🤟.
Celý problém a “týrání zvířat” je to jen v tom, že je to vidět. Jatka kde se zabijí prasata, nebo krávy jsou za plotem a proto to nikomu nevadí. Stejně tak mražené ryby ze supermarketu.
Pokud je kapr usmrcen odborně prodejcem, tak je to uplně stejné jako někde ve velkozávodě.
A mne to třeba vadí . Viděla jsem a stačilo mne to. Melo by to byt povinné a uz by nikdo zvíře nevzal do pusy. Amen
Miluji zvířata, měla jsem jich od mala řadu, ale malých, do paneláku. i tak jsem brala ohledu a nepořizovala si jednotlivce, kteří více či méně strádají, jako jsou papoušci, kanáři apod. Ve svém prostředí jsou součástí ohromného hejna. Dát ho doma do klece a hodit mu sem tam cosi k jídlu nenahradí nikdy svobodu a dav... Takže vždy více jedinců. Nikdy jsem neměla šelmy, ač - nebo právě proto - že je obdivuji, nespoutanost, dravost, krásu, svobodu. Poslední dobou čtu jen články, kdo koho zabil: tygr, lvi, medvěd, hroch... Na druhou stranu, jak se píše v článku, pán byl sobec, který si přivlastnil to ohromné a nebezpečné zvíře, ač ho znal a miloval. Nerespektoval varovné signály, neposlechl radu... Bohužel. Smutné, ale tato zvířata nepatří do bytu, domku, ani do klece v soukromém vlastnictví. Někdy to chápu, pokud se jedná o zachráněné a nemocné či zraněné jednotlivce, ponechané osudu, nebo odsouzené k usmrcení. Za ně děkuji, no i tak: stále jsou to šelmy, zrazené, zklamané, mnohdy nemohoucí, ale opatrnost je na místě.
Souhlasím s Vámi na sto 💯.
Ani zdaleka nejde jen o mlékárenský průmysl, ale o celou živočišnou výrobu ve velkém. Naopak produkce masa bude ještě horší než mlékárenství, viz. zmiňovaná jatka. 🙁 Bohužel je to trend dnešní obrovské nadspotřeby masa ve vyspělých společnostech a s tím související "výroba" masa v obřích velkochovech. Pak to dopadá tak, jak je popsáno v článku. Nehledě na ekologické dopady.
Ano samozřejmě souhlasím na 100%. Jsem vegetarián a pomalu jistě bych chtěla směrovat to k veganství 🤟
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Doporučuji knihu Tajný život stromů. Ono Vás to přejde.
Krásné svátky!
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ano děkuji. Ráda přečtu. A Vy se podívejte na záběry z velkochovů, také Vás to přejde 🤟🤟Krásné svátky.
1 odpověď