Vzhledem k mým zkušenostem se divím, že je procento používání amalgámu v naší zemi tak vysoké - tím spíš, že se mi nepodařilo sehnat zubaře, který by byl ochoten amalgámové plomby vůbec dělat. A že jsem jich opravdu obvolala mnoho (nemluvě o tom, že spousta z nich nové pacienty nepřijímá - ale to je zase jiný příběh). Vždy mne to zaráželo - když je to jediná verze, která je hrazená ze zdravotního, proč je takový problém ji někomu poskytnout? Je opravdu nepříjemné vědět, že mám v zubu kaz, a budu o 2-3tis. lehčí jen proto, že amalgám mi nikdo neudělá - i když za mě zaměstnavatel odvádí měsíčně nemalé peníze na zdravotní. Neexistuje horší pocit, než když po zaplacení nákladů na bydlení a jízdného do práce musíte přemýšlet, jestli začnete vynechávat tento měsíc večeře, abyste si mohl dovolit jít k zubaři... Tak se asi cítí senioři, kteří se rozmýšlí, jestli si koupí jídlo nebo léky...
Kdyby Váš lékař začal dělat amalgámové plomby poctivě a bral jen peníze od pojišťovny, tak do měsíce zkrachuje a skončí zadlužen. To je realita, milá paní, a pak se divte, že je nikdo nechce dělat. Pokud pojišťovna začne odlišovat trvání výkonu, rozsah výplní, lokalitu ordinace (a s tím související minutovou kalkulaci), pak budu amalgámy s láskou dělat na pojišťovnu. Pokud je mám pacientovi platit ze svého, tak je mi líto, ale charita mi hypotéku nezaplatí.
stále jde jen někomu o prachy, o kolik těžší je vyrobit materiál na bílou výplň, když rtuť také něco stojí. spíše pojišťovny nechtějí proplácet vyšší částky, aby nepřišly o zlaté klece a jejich ředitelé o milionové odměny, a ani zubaři nechtějí slevit ze svých zisků, proto je většinu najdete natěsnané v Praze, tam kde je hodně lidí, a hlavně ty dva tisíce za čtvrt hodiny, neznamená takovou položku....na co je nám lékařská komora, v čele s vysmátým zubařem, když ve zbytku země je problém k nějakému se dostat
Nikomu o prachy kromě pojišťoven, pro které bezzubý pacient=ideální pacient, nejde. Lékaři chtějí za svou práci dostat adekvátní plat, který většinou dosahuje nebo mírně přesahuje průměrný plat lékaře v ČR (viz google). Na kvalitně zhotovenou amalgámovou plombu o středním až větším rozsahu, za kterou bych se nemusela stydět, bych potřebovala 30 minut i s anestezií a nasazením kofferdamu. To by v naší minutové kalkulaci, která je ZE ZÁKONA daná, znamenovalo platba pacientem 1800kč, pojišťovna dá lékaři za amalgámovou plombu nějakých 700kč. Už je Vám to malinko jasné, nebo to mám zkusit vysvětlit na úrovni mateřské školky? Kvalitní bílá výplň zabere 45-60 minut práce, přepočteno, aby výkon nebyl ztrátový to opět znamená až 3600kč. Na co ty peníze jdou? Na materiál fakt ne, tuba kvalitního kompozitu o 4 gramech stojí cca 1500kč, drahé jsou náklady na plat a práci lékaře, sestry, křeslo, celkově zkrátka vybavení (to může stát i miliony!), energie a tak dále.
Dělám zubařku na malém městě ve větší soukromé klinice, která nemá smlouvy s pojišťovnami. Je na čase pořádně vysvětlit proč. Pojišťovny v současné době hradí z prevence pouhých 6 minut! Za takový čas je ve většině případů nemožné prevenci udělat. Z plomby hradí pouhých cca 10 minut. Chtěli byste snad mít v puse plombu, co byla udělaná za takový čas? Pokud ji budete dělat déle, tak už ji lékař dotuje ze svého. Představte si, že by komukoli z vás prodavačka platila váš nákup, to je přece nonsense! Ano, existují většinou starší lékaři, kteří plombu stejnak vykážou na pojišťovnu, a vezmou si od vás doplatek pár stovek, nicméně toto není ze zákona přípustné!
Pro české občany existuje jediná možnost, buď budou o své zuby pečovat (mám spoustu takových pacientů, takže vidím, že to jde) a budou docházet jen na pravidelné prevence, přičemž jakýkoli problém se zavčas podchytí a mnohdy snadno a levně vyřeší. Anebo zkrátka za kvalitní péči zaplatí lékaři a sestře jejich kvalifikovanou práci, čas, vybavení a materiál. Auto, mobil nebo televizi koupit problém taky nemáte. Případně burcujte pojišťovny jako to udělali Slováci.
A jen tak pro zajímavost, můj plat s pětiletou praxí je o něco málo nižší než průměrný plat lékaře v ČR bez služeb na pohotovosti o víkendech, takže nezkoušejte to na mě. Navíc spousta "bohatých" a dobrých zubařů své peníze investuje do drahého vybavení (i v řádu milionů), takže věřím, že mají svědomí o dost čistší než šidilové na pojišťovnu.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Prosím, nechápejte můj komentář špatně - já tu výše popsanou situaci nedávám za vinu zubařům, nýbrž českému zdravotnictví jako takovému, resp. v tomto případě zdravotním pojišťovnám. Já naprosto souhlasím, že za odvedenou práci (jakoukoliv) je třeba zaplatit. Co ale považuji za alarmující je fakt, že pojišťovna tento jednoduchý princip zcela očividně odmítá, resp. se tváří, jakože plomby hradí, ale ve výsledku to tak vůbec není.
Proč si tedy platím zdravotní pojištění? A proč ze zákona musím, když mi pak stejně (a to se netýká jen zubařů) adekvátní péče není poskytnuta?
Můj partner měl před lety vážné potíže se zády a málem přestal chodit. Proč? Protože si lékaři spletli akutní výhřez meziobratlové ploténky se zatuhlým svalstvem. Proč? Protože mu nevěřili, že má dost velké bolesti, a odmítli mu napsat magnetickou rezonanci. Proč? Protože takové vyšetření je drahé a zdravotní pojišťovna by to člověku před třicítkou neuhradila...
Já netvrdím, že by lékaři měli hradit péči pacientů ze svého. Já tvrdím, že by zdravotní pojišťovna měla buď hradit vše potřebné, a nebo by neměla být zákonná povinnost zdravotní platit.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
V tom případě s Vámi zcela souhlasím 😉. A držím palce, ať je Váš partner v pořádku.
Já bych nesmírně ráda dělala na pojišťovnu, ale pokud to chci dělat poctivě, mít i nějaký zisk (je potřeba si přiznat, že lékaři si zkrátka zaslouží mít nadprůměrnou mzdu) a nevykazovat věci, které jsem neudělala, lhát tak sobě, pacientovi i pojišťovně, jen abych vykompenzovala ztrátu, tak to raději budu dělat bez ní a má práce bude placena na základě minutové kalkulace, kterou musí mít ze zákona každý zubní lékař.
Mám-li být upřímná, tak zdravotní pojištění je v našem státě pouhý populismus, fungujeme na principu solidarity, to znamená, že všichni dají na hromádku peníze, které vyčerpá určité procento populace. Pro všechny tam bohužel není...
1 odpověď