Pro vysokoškoláka je dnes plat 40 tisíc Kč plat nízký......Vámi uváděných 20-25 tisíc je spíše dnešní důchod, ne plat :-)
A tímto jsme se dostali k bodu, kdy je jakákoliv další diskuze bezpředmětná.
PS: Pokud mi do firmy nakráčí člověk s tím, že coby vysokoškolák chce 40 000 plat, tak taky rychle odkráčí, peníze se dávají za schopnosti, ne vyseděný a mnohdy naprosto zbytečný titul 🙂 Vraťte se do reality. Přeji pěkný den
Je vidět, že máme demokracii, když články mohou mohou psát lidé se sníženou inteligencí. Je zajímavé, že některé státy dávají procentuálně více peněz na důchody než my. Asi si důchodců více váží.
Srovnejte si v oněch státech také výši odvodů a celkového zdanění a pak poměr mezi mzdou a penzí... Poté to srovnejte s tím u nás :)
Hnusnej prolhanej ,rejpavej článek ,..neznám a nevěřím že je důchodce ,který není spokojen s 20tis., důchodu, je to sprostá pomluva, za to by měl být trest, s manželem bydlíme v podnájmu, jsme v druhém manželství,s celkovým důchodem jeho i mým-31tis., a taky držíme hubu. i když nemáme veselo...toto věčné rejpání do důchodců,je snad nějaké nařízení, aby nás rozčilovali až do skonání, aby nás už nemuseli vyplácet vůbec, jinak to není normální..
Tak si tu pročtěte diskuzi a poznáte těch nespokojených důchodců spoustu
Ano, samozřejmě trochu manipulujete s čísly. V roce 1993 byl čistý učitelský plat 4-5 tisíc Kč, dnes převyšuje 40 tisíc (byl jsem učitel). Ten nárůst platů a cen nemovitostí narostly zhruba 10x od roku 1989, u nemovitostí asi opravdu trochu více. Navíc udáváte hodnotu starého domu vhodnou k demolici s domem, a porovnáváte jeho cenu s domem, který je udržovaný. U dnešního nového domu samozřejmě o dost více, ale to už potom srovnáváme s nesrovnatelným.
Jj manipuluju, samozřejmě 😄. Napsal jsem Vám reálnou částku, kterou tu lidé v té době brali (nemluvím přímo o roce 93) a kterou berou dneska, totéž platí i u uvedených cen. Stejně tak jsem výše napsal, že těch 3,5 mil je cena za dům vhodný k demolici, rozhodně ne udržovaný, ty se pohybují v jiných cifrách. Můžete sice za těch 3,5 zkusit celkovou rek., ale stále je to cpaní nemalých peněz do starého baráku.
Dále k té mzdě - dneska v žádném případě 40 000 Kč není běžná mzda, kterou by každý, nebo alespoň většina pobírala, takže můžete si tu vypisovat pohádky jaké chcete, ale ceny nem. šli nahoru mnohem víc, než mzdy.
A jsme u toho za co náš stát utrácí peníze. Podívejte se kolik dává na důchody v poměru HDP a snad si to uvědomíte. Věk odchodu do důchodu se neustále prodlužuje. Např. i já jsem šla do důchodu o 6 let později než moje mamka. Do práce jsem chodila ještě 7 let na zkrácený úvazek, abych měla naspořeno. A pak najednou vám inflací zmizí 30% vašich úspor....
O hospodaření státu není třeba mluvit, to je katastrofa, ale stejně tak odmítám, aby se vše točilo kolem penzistů. Když už zmiňujete okolní státy, podívejte se také na jejich odvody a srovnejte tamní poměr mzdy a penze s tím naším...
PS: Nevím v kolika letech šla do penze Vaše matka, ale je rozdíl posunout odchod z např. 53 na 60 let, nebo ze 65 na 70 a více let (k tomu nevyhnutelně dojde) a ještě Vám k tomu důchod pokrátí a v produktivním věku zvednou odvody.
Krásně napsáno. Doufám, že Aneta podle toho bude i žít, a vůbec jí nevyděsí, že z uspořených 5000/měsíčně jí oficiálně inflace za 3 roky "sežere" 1/3 a Fiala jí slíbí, že za letošek to bude "trochu" mínˇˇ, ovšem léky a potraviny se zvednou o větší trochu, energie - to je kapitola sama pro sebe.
Dnešní důchodci měli rodiče a mají děti, většinou obě strany během života dotovali. Vyrostli v zemi, kde sice inflace byla, ale rozhodně ne taková, jako v posledních 30-ti letech.
Váš problém je, že si pod pojmem spoření představujete peníze pod polštářem že? Lze za ně i pravidelně investovat a tam už je zhodnocení jinde. :)
Je to marný, je to marný, je to marný, pipka hrubě vytržena z reality, každý nemůže si přivydělávat k důchodu, neboť zdraví mu to už nedovolí.
To máte pravdu, ne každému to zdraví umožní, jenže ta pipka jak ji označujete bude moct jít do důchodu mnohem později a s mnohem menší penzí, než pobírají současní důchodci. Ne každý má sice zmiňovaných 20 000 důchodu, ale osobně jich znám také dost a vím, že jejich mzda byla jen o něco málo vyšší... Není normální se mít ze stát. důchodu stejně, nebo snad lépe, než když člověk pracuje.
Za tu cenu je prodávali obce svým nájemníkům, a to v 90. letech. "Cizím" zájemcům se nastavily jiné ceny. Pokud byste ten byt prodávala vy, na tu nízkou cenu byste také nepřistoupila. V té době ovšem byly platy skoro 10x nižší (nominálně).
Otec kupoval pozemek se starým domem k demolici krátce po revoluci za 140 000 Kč, při mzdě 6-8 000 Kč. Dneska se tu prodávají srovnatelné domy nejméně za 3,5 milionu při mzdě 20-25 000 Kč. Mzdy tu reálně vzrostly 3/4x, cena nemovitosti více než 20x. Ten rozdíl asi pochopí každý
V Německu jsou 3x větší důchody toho se s touhle vládou nedožijeme …
A z čeho by je měl taky stát platit? Tady se "řeší", že nejsme schopni ufinancovat ani současné důchody a pořád máte málo? Co po státu a produktivních lidech chcete, aby se vše točilo kolem současných důchodců a těm budoucím budeme posouvat věk odchodu do penze (takže se toho možná ani nedožijí), zvedat jim odvody a stát si na to bude ještě půjčovat? Opravdu není možné, aby se člověk v důchodu měl stejně dobře, ne-li lépe, jako když pracoval - pokud si teda sám ještě něco nenašetřil.
Rakouští důchodci říkali už kolem roku 1990, že naletěli na ujišťování různých bank a fondů. Jak celý život šetřili aby se měli v důchodu dobře, místo toho aby si užívali života dokud jsou mladí. Každá mince má dvě strany.
Jenže tady jde o investování, ne šetření a navíc můžete naprosto obejít jakoukoliv banku. Také záleží na Vás jak moc na to budete "tlačit" a škudlit a nebo naopak žít. Vybalancovat si to můžete jak uznáte za vhodné.
Vážený , naposledy jsem byl v práci v říjnu 1996, tak mi můžete hodně vyprávět a burza je rizikovější než nemovitosti, jen včas koupit, ne dnes , když už je vše předražené a návratnost třicet let . . .
Takže jste co, rentiér, žijete z nájmů, nebo snad důchodce? Samozřejmě, že je burza rizikovější než nemovitosti, jenže rozdíl je jak sám uvádíte v dostupnosti, já se narodil pozdě na to, abych mohl kupovat pozemky za 100-150 000 Kč a za relativně rozumné peníze na nich postavit, případně skupovat byty. Na to je pozdě a nic se na tom už nezmění, lidé jsou rádi za vlastní střechu nad hlavou, natož do toho investovat. Na burze ta možnost je i pro běžné lidi, jen je třeba k tomu přistupovat rozumně a uvážlivě.
Hezký den jmenovče. Celý život jsem spořil, investoval a nepokrylo to ani inflaci. A to jsem byl školen a pracoval u firem přes finance. Příčilo se mi dělat u klientů sviňárny. takže jsem nezbohatl. Co jsem po letech měl, stačilo na dva roky předdůchodu a menší rekonstrukci domku. Pak jsem naštěstí dostal starobní důchod, jinak bych byl na ulici a chcípl zimou a hlady.
Po letech investování je pro mne slovo investování sprosté.
Přeji vám úspěšné investovíní a osobní důchod od 40. let.
Zdravím, neznám Váš konkrétní případ, Vaše portfolio a investice o kterých mluvíte, ale inflaci (reálnou, ne statistickou), která tu je poslední roky Vám nepokryje nic. Tu běžnou inflaci Vám burza musí i přes výkyvy pokrýt s přehledem, s dividendou jako bonus. Rozdíl samozřejmě je, jestli si obchodujete přes brokera sám, nebo to děláte přes banku/poradce, kde platíte za všechno, ale to už je na jinou diskuzi.
Co se mého důchodu týče, ve 40ti to neklapne, navíc jsem investoval souběžně i do firmy, takže dokud mě to bude v tomto státě bavit, budu se "hrát" i v ní, nicméně mě opravdu mrzí, že jsem poslouchal podobné řeči jako máte Vy a investování vždy zavrhoval... Přeju pěkný den a užívejte důchodu
Pane Marek proto jsem přes FIO přišel o 140 tisíc no špatná investice. Vytunelovali to většinoví akcionáři.
P. Adamec, já v žádném případě neinvestuji přes banku, ale přes brokera, konkrétně XTB - sám si rozhodujete kolik a do čeho investovat. U tohoto brokera do 100 000 euro/měsíc neplatíte žádné poplatky, nevýhodou je vyšší zdanění dividendy.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Pravda je v tom, že na své zabezpečení měli dost času. Odcházeli do důchodu brzy a mohli si přivydělat. Mí rodiče mají dohromady důchod 32 tisíc, tedy hodně podprůměrný, ale bydlí ve svém domě, jsou šetrní a ještě ušetří. 20 tisíc čistých opravdu často nemají ani někteří mladí lidé s dětmi.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Souhlasím s Vámi, už jen aby to pochopili všichni, že za svůj život zodpovídá každý sám a opravdu není možné, ani ufinancovatelné, aby řada penzistů měla přes 20 000 čistého, když to mnohdy nemají ani pracující, kteří je "platí"