A další článeček, který se snaží podsouvat bezhotovostní platby jako řešení na všechny ty "nepoctivce" a veškeré problémy státu, ne-li světa... No, počítám nás v krátké době čekají ještě tak 2 další, jak bývá zvykem 🙂
Jenom by mě zajímalo, jak se dá dojít k přesnému číslu šedé ekonomiky, z čeho se vlastně vychází, předpokládám, že účastníci se na úřadu k zaevidování nepřihlásí. :D
Takže zase klasické řešení, budeme zalévat betonem a asfaltem zemědělské plochy ještě rychleji, než doposud... To bude zase protáhlých obličejů až se zjistí, že to na dostupnosti nic neměnilo, jenom se zlikvidovalo x ha půdy... A proč? Aby si tu polovina světa kupovala nemovitosti na investici a ve velké části se ani neobtěžovala s jejich pronájmem. Investičním fondům, oligarchům a šejkům, kteří chtějí utopit/zainvestovat prachy prostě naši lidé nemají šanci konkurovat, nehledě na to, že developeři ceny nesníží... Oni se rádi vymlouvají na zdlouhavé povolování, ale s cenama dolů zásadně nepůjdou, i kdyby mohli :-)
Ale, ale... Kdo to chce? Možná tady na diskuzích ano, ale jinak lidi automatiky sahají po hotovosti. Za celou sezónu jsem zažil jen pár lidí, co chtěli platit kartou a z nich pouze jednoho člověka, který neměl hotovost jako variantu a tak měl peška.. Jinak jsou kartičkáři dost vynalézaví, aby mohli zaplatit i tam, kde karty neberou. Ty silácké řeči tady na diskuzích jsou rovny hospodským kecům 🙂
Obecně až si veškeré náklady na kartu ponese nakupující, tak tuto možnost platby budu taky akceptovat a nabízet, jinak nikdy, ani z donucení. To bych rovnou vystavil fakturu, ale nebudu nikomu odevzdávat ani halíř za to, že vubec za svoje zboží/služby přijímám platbu.
A pro rýpaly, poplatky jsou rozmanité a variabilní, závisí na řadě faktorů... Druhou věcí je, že 2/3% z celkové ceny je o poznání víc % z čistého zisku a ne, nebudu o to zdražovat, protože čím dražší, tím víc pošlu zase bance. Navíc nemá smysl trestat většinu platící hotovostí kvůli pohodlnosti pár lidí. :-)
A plán spočívá v dalším rozhazování peněz, nebo zase snížením nároků a požadavků na studium? Ne, že bych si stěžoval, když mě v restauraci obsluhuje pingl s VŠ, jen mi to připadá jako naprosto zbytečně vyhozené peníze za studium... Vysoké školství je třeba zpoplatnit, protřídit ty, co na to mají od těch co chtějí jenom diplom a podle toho se zařídit. Fakt nejde financovat všechno všem, na to by se museli razantně zvedat daně a to nikdo soudný fakt nechce.
Prošel jsem si diskuzi a k těm co neustále melou o lenosti mladé generace mám jen jedno, matematika je jasná... Známí v roce 1996 kupovali v naší obci barák na celkovou rek./demolici za nějakých 150 000,- a v průběhu let (asi 10ti) do toho nacpali další milion včetně úroků na úvěru. Při pořizování měli výplatu 6 000 Kč čistého, takže na pořízení a rek. potřebovali 192 výplat. Výpočet nezohledňuje růst mezd, který v oněch 10ti letech nastal a který je ve prospěch "starší" generace a konečný počet výplat značně snižuje.
Dneska když chci ve stejné obci koupit dům ve stejném stavu, začínám na 3,5 - 4 milionech + případná rek./demolice a stavba za nejméně 3 miliony.. Při mzdě 30 000 Kč (ani zdaleka ji tu nemá ani polovina pracujících) potřebujete 234 výplat a to nepočítám úroky z hypo, které při aktuální situaci dělají cca 600 000 Kč za každý půjčený milion, čili 7 x 600 000 Kč je dalších 4,2 mil = dalších 140 mezd... Možný růst platů by počet potřebných výplat také mohl snížit, jen ne tak razantně jako u prvního příkladu.
Tohle už není o tom víc pracovat, šetřit atp... Prostě se to stává nedosažitelným i v pozdějším věku, protože za svůj život těch milionů zase tolik nevyděláte.
Pořád to samé dokola, nejsou peníze, musíme vybírat víc, případně si ještě soukromě připlácet... Nebylo by lepší jít krok za krokem a zjistit, kam všude se ztrácejí stávající prostředky? A je jedno, jestli jde o stát jako takový, nebo v tomto případě o zdravotnictví... Můj názor je, že cpaním dalších prostředků do bezedných děr se ničeho nedosáhne, za pár let (pokud budu optimista) se zjistí, že je třeba spoluúčast zase zvednout a tak pořád dokola...
Budou-li i peníze z tak základní věci jako je bydlení (aj.) ve velkém odtékat za hranice, nikdy to v tomto státu nebude/nemůže fungovat. Opravdu se nabízí otázka, jestli by se neměl jak bytový, tak také půdní fond začít konečně chránit před nájezdy "cizáků" a domácích spekulantů, protože v současném rozpoložení i kdybychom celý stát zabetonovali a zastavěli, pořád tu budou nemovitosti pro běžné lidi (tzn. ty co berou pod prům. mzdu) naprosto nedostupné... A ruku v ruce s tím jde i na u nás běžné mzdy přepálený nájem.
Jsme opravdu taková dokonalá ekonomická kolonie pro kde koho.
Problém s kartami by se dal jednoduše vyřešit tím, že se poplatky budou strhávat kupujícímu, nikoliv prodávajícímu. Možná by jste pak byli překvapeni, kolik Vás ta pohodlnost nenosit hotovost měsíčně stojí. Já osobně odmítám byť jen jediný halíř odvádět třetí straně jen proto, že prostě podnikám a prodávám... Taky by jste nechtěli, aby Vám banka strhla 1-3% z výplaty jen proto, že Vám k ní přijde na účet.
Navíc poplatky jsou dost variabilní a závisí i na obratu, případně jestli fungujete celoročně, nebo pouze přes sezónu.
Druhou věcí, která mě na těchto diskuzích baví, jsou ty silácké řeči jak tam kde neberou karty nenakupujete atp. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že kartičkáři jsou sakra kreativní ve vymýšlení způsobu jak za službu/zboží zaplatit. Snad jen jeden člověk se mi za tento rok opravdu otočil, protože neměl ani korunu a v okolí sotva vybere :-)
Když tu čtu tolik souhlasných názorů na zavedení další daně (resp. zrušení výjimky), tak si říkám, jestli to samé budu číst až se opět zvedne daň z nemovitosti, příjmu, případně se obnoví superhrubá mzda. Z "cizí" kapsy Vám to nevadí, tak snad budete mít pochopení i v okamžiku, kdy se to dotkne Vás 😄
Mmj je znepokojivé, že volební právo mají i lidé, kteří stále, po několika měsících co se to řeší, jaksi nepochopili rozdíl mezi SPOTŘEBNÍ daní a DPH a stále tu opakují ten nesmysl s kojeneckou vodou 😄
PS: Problém s touto daní není v 18kč/lahev, případně 23 Kč/litr (+vyšší DPH), ale v tom, že tu z toho vznikne další byrokratické zvěrstvo s potřebou nabrat nové státní zaměstnance = v žádném případě se 4 miliardy nevyberou. Druhou věcí jsou celní sklady a práce v tomto režimu, ale to běžnému člověku nevysvětlíte 🙂
Raději bych ořezal státní výdaje, tam leží desítky miliard, než abych tady luxoval drobné a napomáhal k likvidaci drobného podnikání - většina vinařů jsou malovinaři, ale pokud chceme ve státu jen velkokolchozníky a korporace, jdeme správným směrem.
Ve státě, ze kterého i peníze z nájmů ve velkém odtékají za hranice, kde je každá zakázka nesmyslně předražená, kde je na státní rozpočet napojeno téměř milion produktivních lidí a cca 3 miliony důchodců (nic proti nim), kde máme snad nejdražší nemovitosti v Evropě, kde máme přemrštěné ceny energií atd... to nikdy fungovat nebude a žádné zvyšování daní to nezachrání.
Aby byl rozpočet vyrovnaný, musíme růst. Aby se rostlo, musí na to být podmínky a ty tu moc nejsou - šílená byrokracie, drahé energie a nemovitosti (protože každý v tom vidí investici, jako by nic jiného neexistovalo) a všeobecná neefektivita v neskutečně nabobtnalém státním sektoru. Zahraniční investoři sem nechodí zachraňovat náš rozpočet, ale vydělat, takže co půjde vyvedou ven. Drobné podnikání tu likvidujeme preventivně v zárodku (co kdyby z toho někomu mohla časem vzniknout konkurence) předpisy, buzerací úředníků (kdo nezažil neuvěří) aj.. Zvedáním daní rozhodně nedocílí vyrovnaného rozpočtu.
Nemyslím si, že by měla šanci stát se prezidentkou, takže tohle zakazování je spíš kontraproduktivní, jen to zbytečně vytočí lidi. Navíc odůvodnění je opravdu směšné, nemůžu trestat někoho za něco, co neudělal a nebo jen proto, že předpokládám, že to někdy v budoucnu udělá... To bychom mohli pozavírat do lágrů preventivně jedno jisté etnikum, protože jeho zločinnost dosahuje určitých výšin, tak co kdyby náhodou...
Tohle s demokracií nemá nic společného, ta má být o vládě lidu/národa a pokud by si ji lidé zvolili (čemuž nevěřím), tak je to jejich svobodné a demokratické rozhodnutí, bez ohledu na to, co si o tom myslíme. Tohle "chránění" demokracie ji jednoho dne pohřbí.
Pokud z našeho státu budou i peníze z nájmů odcházet za hranice (a to ne v malých částkách), tak to tu fungovat ani nemůže. Jsme dokonalou ekonomickou kolonií - sami a za své si udržujeme pořádek a prachy nám vesele odtékají pryč.
Představa, že budeme ročně stavět vyšší desítky tisíc bytů a problém vyřešíme je mylná, protože obratem ruky vše skupuje zahraniční kapitál, kterému konkurovat nemůžeme a pro který je to investice s minimálními náklady - daně z nem. jsou opravdu směšné, pár stokorun, nanejvýš tisícovka/2.
Druhotným problémem nekonečné zástavby je, že planeta není nafukovací a naše republika také ne a zalévat vše betonem a asfaltem nelze, protože pak zaprší 4 dny v kuse a půlka rep. plave (když je vše z těch ploch svedeno kanály do říček/řek, tak se to prostě projeví)
Navíc problém s přemrštěnými cenami za nem. není jen otázka Prahy a Brna, ale téměř všech oblastí, vyjma těch kde je i přes den docela tma.
Čekal jsem zajímavou diskuzi a dočkal se jí...
1) Celý článek pojednává o budoucích důchodcích a jejich potřebě investovat, ti současní jsou zajištěni státem a to tak, že tak dobře se už žádná budoucí generace důchodců fakt mít nebude.
2) To fňukání o "okradení" důchodců už je ohrané. Od covidu jsou důchodci jediní, kdo na následné inflaci tratil nejméně, většině pracujících nikdo mzdy zásadně nezvedal, natož o inflaci.
3) Řeči o tom, že důchody máme vzhledem k prům. mzdě nízké jsou tak na ránu mezi světla. Ve státě, kde 2/3 pracujících nedosahují na prům. mzdu napsat takovou drzost.. 😄
Realita je taková, že nejhůř na tom budou Husákovic generace (ty si ještě mohou něco k přilepšení nainvestovat) - platí všem a na ně už nebude mít pořádně kdo, protože moje generace/ročníky se státním důchodem už vesměs nepočítají (ne, v 67-70 do něj fakt nepůjdeme, což znamená, že socko platit zbytečně také nebudeme) a zařizují se jinak . Druhá věc je, že nás je prostě málo...
Takže se nabízí jen 2 řešení - zvedat opravdu razantně odvody na soc. a další daně (tomu se mladí budou snažit co nejvíce vyhnout) a nebo začít revidovat celý stát a systém, jinak to není ufinancovatelné.
Řekl bych, že se na to jde zase odzadu. Když nebudu vymýšlet nesmysly (myšleno stát), nebude potřeba téměř nic digitalizovat..
Já osobně platím výhradně hotově a nehodlám na tom nic měnit jen proto, abychom v tabulce vypadali lépe. Nechci se jednoho dne pro samou digitalizaci probudit do světa, který bude takovým krásným, pokrokovým digi. koncentrákem...
Rád bych se vyjádřil k jedincům, kteří stále dokola opakují slušně řečeno nesmysl s "nedaněným" tichým vínem a kojeneckou vodou.
Z vína platíte jak DPH(daň z přidané hodnoty), tak daň z příjmu, stejně jako u jakéhokoliv jiného zboží/výrobku - tzn. i kojenecké vody.... Spotřební daň by byla jen další extra daní, která rozpočtu rozhodně žádné 4 miliardy nepřinese, protože zavedení této daně bude mít za následek opětovný nárůst počtu státních zaměstnanců (celníci), šílené byrokracie (u vína už je to tak šílenost) a více než pravděpodobné ukončení činnosti drobných vinařů (to jsou ti co udržují nějakou kulturu, folklór a krajinotvorbu) a tím pádem pokles výběrů daní od jejich subdodavatelů, takže v konečném důsledku se může stát, že stát vybere méně, než když zachová stávající stav. Ostatně spotřební daň na tabákové výrobky je více než vypovídající, rok co rok se zvedá a rok co rok se vybírá méně a méně...
V tomto státě je třeba se rozmyslet jaký stát vlastně chceme (asi nejlépe pomocí referenda, z něhož by měli být vyřazeni všichni placení ze stát. rozpočtu). Chceme štědrý sociální stát? Pak musíme razantně zvednout daně a množství lidí ve státním.
Pokud chceme malý stát, je třeba si uvědomit, že nelze udržet současný stav a redukovat veškeré soc. dávky (pomáhat jen těm, co to opravdu potřebují po krátkou dobu), zrušit inkluzi a zpoplatnit vysoké školství (mohlo by zamezit věčným studentům), začít převádět důchody i do kapitálové části a obecně přenést zodpovědnost za svůj život zpátky na lidi. Pak můžeme také osekat veškerou byrokracii a zjistit, že není co digitalizovat
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nízká porodnost není jen o financích, ale celkově o jiné mentalitě populace. Na svých rovnících (ne všech) vidím, že jsou fakt nevyzrálí, bez nějaké vize/cíle a bez zájmů, s jedinou výjimkou a tou je chlastání. Na druhou stranu dostat se dneska k bydlení, nebo v tomto státě chtít rozjet nějaké podnikání je pro mou generaci problém. V devadesátkách jsme ještě nebyli ekonomicky aktivní a zrovna tohle byly roky, kdy se majetky, firmy a půda "přerozdělovaly" za pár šupů, zatímco dneska? Byty a domy v milionových cifrách, polnosti cca od 50 do 100 Kč/metr (takže zase miliony), všechno předražené dotacemi na které jako drobný podnikatel nedosahujete atd. A výhledově nic optimistického před námi.
U slečen zase vidím problém (ať se to někomu líbí, nebo ne) v tom, že jsou zblblé svými vzory z internetu, jsou přefeminizované a přeemancipované... Domácí práce jim nevoní, protože přece není středověk a ať maká i chlap (nic proti tomu), ale současně očekávají, že se o ně postará a uživí je... O nárocích při výběru partnera tu už předchůdci psali...
Osobně to vidím tak, že nemám problém postavit barák a rodinu uživit, ale taky očekávám, že moje polovička bude ta, která z té hromady cihel udělá domov. Pokud nějaká slečna očekává, že budu fungovat ve své firmě a pak ještě doma kmitat kolem úklidu, zatímco ona nic, tak ji prostě nepotřebuju. To nás vyjde levněji opravdu ten escort, případně pouze milenka. 🙂
PS: Známý experiment s myší populací vypovídá za vše. Krásní stále o sebe pečující samci a agresivní mladé samice v poslední generaci před zhroucením celé populace. 🙂