A jaky mate recept na zvyseni porodnosti. Husakovy deti jsou proto, ze byly byty za hubicku ci se primo rozdavali zdarmo a stacilo si pockat. Cim vic deti tim se kratila doba treba na pouhy rok.
Jak ukázalo nedávno Polsko, na zvýšení porodnosti žádný recept není. Pokud na to půjdete penězi, podpoříte množení jistého etnika, které z pohledu rozpočtu a společnosti moc žádoucí není..
Dostupnost bydlení, resp. ceny za nem. jsou v ČR absolutně mimo realitu, ale i kdyby nebyly, na porodnosti to moc nezmění. Společnost je jinde, spousta single lidí (nejenom mladých), chiméra vysokého vzdělání, z něhož je většina absolventů sotva využitelná, spousta jiných způsobů zábavy, koníčky atd. Navíc Husákovi generace také nevznikly nasypáním peněz, jen se "jeho" opatření trefilo do období, kdy zakládaly rodiny silnější ročníky, což se dost opomíjí a podpora zveličuje.
Můj recept na udržitelné důchody je zrušit průběžný systém a přejít na kapitálový. Pak nemusíte řešit porodnost a další neřešitelné věci. Možností jak by mohl kapitálový vypadat je spousta - burza (rizikovější), nebo bezpečný model, např. vlastní účet u ČNB (případně jiné čistě české/státní alternativy), kam si budete posílat soc. poj. (včetně zaměstnavatele) a kde budete mít buďto základní míru úročení, nebo přímo možnost nakupovat státní dluhopisy. Teoreticky by se takhle dala financovat stavba železnic, dálnic, přehrad nebo aktuálně JE. Vše generuje zisk, takže by nebyl problém na dluhopisech mít slušnější výnos. Pro stát by to znamenalo, že si nemusí půjčovat jinde a úroky platit cizím, ale vlastním lidem, kteří časem prostředky utratí z valné většiny u nás = vyšší ekonomický růst = bohatší stát a občané...
Pracuju pro zdravotni pojistovnu a v minulem roce ukrajinci zaplatili vice, nez cerpali. A mlady tu chceme, kdo bude vydelavat na duchody?
Tyhle argumenty že kvůli důchodům je třeba sem natahat bůhví koho mě fakt nas***jí. Potřebujeme vlastní mladé lidi, Čechy, Moravany, Slezany, ne naplaveniny, které sice možná něco na důchod přisypou (pak ho ale také budou chtít čerpat), ale v konečném důsledku způsobí víc problémů, než užitku. Při pohledu do historie je jasně viditelný vzorec - vícenárodnostní stát = dříve či později rozpad státu. Příkladem můžeme být my před válkou (s Němci) i po převratu (Slováci), totéž Poláci před válkou (s Ukrajinci a dašími), později Jugoslávie atd. Jediný kdo funguje je USA, které vznikly uměle promícháním národností a i tak si prošli občanskou válkou a dodnes ne všechny státy jsou nakloněny federaci.
Pořád to samé dokola, nejsou peníze, musíme vybírat víc, případně si ještě soukromě připlácet... Nebylo by lepší jít krok za krokem a zjistit, kam všude se ztrácejí stávající prostředky? A je jedno, jestli jde o stát jako takový, nebo v tomto případě o zdravotnictví... Můj názor je, že cpaním dalších prostředků do bezedných děr se ničeho nedosáhne, za pár let (pokud budu optimista) se zjistí, že je třeba spoluúčast zase zvednout a tak pořád dokola...
A takhle to funguje již více než 30 let. A to se ještě nepíše o tom, že zpočátku byly některé zahraniční firmy zbaveny povinnosti danit zisky.
Jo, funguje to tu tak úžasně, že máme dluh téměř 3,5 bilionu a každý rok k tomu něco přes 200 miliard přidáváme... Nejhorší na tom je, že po revoluci tu byly nějaké prostředky z privatizace, které se promrhaly a zadlužujeme se ne kvůli investicím (např. stavba JE), ale kvůli spotřebě - jinými slovy prožíráme peníze, které si půjčujeme.
Fungovat takhle moje firma, tak mi dlouho nezůstane
Budou-li i peníze z tak základní věci jako je bydlení (aj.) ve velkém odtékat za hranice, nikdy to v tomto státu nebude/nemůže fungovat. Opravdu se nabízí otázka, jestli by se neměl jak bytový, tak také půdní fond začít konečně chránit před nájezdy "cizáků" a domácích spekulantů, protože v současném rozpoložení i kdybychom celý stát zabetonovali a zastavěli, pořád tu budou nemovitosti pro běžné lidi (tzn. ty co berou pod prům. mzdu) naprosto nedostupné... A ruku v ruce s tím jde i na u nás běžné mzdy přepálený nájem.
Jsme opravdu taková dokonalá ekonomická kolonie pro kde koho.
Chtěl bych vidět, jak bude země vypadat, třeba 2000 let po vymření všech lidí a jaký druh bude na zemi dominantní. Muselo by to tu být krásné. Čistý vzduch a všude jen příroda.
A nebo taky radioaktivitou zamořený vzduch, protože by neměl kdo zlikvidovat jaderné el., případně zabezpečit chemičky, ropovody atd. Já se spíš obávám, že těch zásahů jsme udělali tolik (a stále děláme kvůli "nekonečné" zástavbě), že je snad nemožné, aby se planeta vrátila do pův. stavu.
Aha děkuji, musím všechny info vstřebat ale začínám chápat...Můžete prosím ještě jako na začátek než trošku začnu lépe chápat co použít jak první variantu?Ivesca tam to necháme na dlouhodobé zhodnocení, potom Xtb...Tam si s tím budu hrát...🙂
XTB je broker přes kterého nakupuju.
Invesco je ETF fond s akciemi z celého světa a napříč obory - pokud na stránkách XTB zadáte do vyhledavače - FWIA.DE, uvidíte tam k tomu nějaké informace, grafy atd. Tohle mám osobně já na dlouhodobou investici s cílem zhodnocení vložených prostředků. Je docela finančně dostupný. Podobná varianta je i ETF od Vanguardu (má o +-1000 akcií firem víc než Invesco), ale je značně dražší, na můj vkus až zbytečně moc...
Tak či tak si to prostudujte a sám rozhodněte do čeho budete/nebudete investovat. Hodně záleží na invest. horizontu a očekáváních/cílech. Na zkoušku možná doporučuju nakoupit pár českých akcií a na těch se za pár kaček rozkoukat co a jak 🙂
Pro dlouhodobé investice (zmíněné ETF od invesca) a běžné obchodování kde si hraju s prodejem v zisku a přikupování v propadu používám XTB, protože je do 100 000 euro/měsíc bez poplatku a můžu u něj mít 3"podúččty" s různou měnou. Ale je absolutně nevhodný pro České akcie (daní divi. 35%)
Na důchodovou část budu používat FIO ebroker, protože umožňuje nákup akcií přímo v Americe (onen SCHD), byť má nějaké poplatky, takže je třeba si spočítat v jakých částkách se to oplatí. A je ideální pro České akcie.
Nakupovat když je vlastně propad...Logické...
Přesně tak, když je propad trhu, můžu koupit levněji a více akcií, než běžně kupuji, takže ačkoliv se mi líbí zelená čísla a rostoucí procenta zisku, čas od času nepohrdnu nějakým výkyvem, abych mohl levněji přikoupit 🙂 A to stejně jako Vy dělám na sebe, takže naprostou většinu financí reinvestuji do firmy, na burze točím jen přebytky a i s menšími ciframi se dá vypracovat.
Samozřejmě vím, chce to sledovat to byl příklad. Do čeho kdo dělá atd...🙂taky co bude furt potřeba.
Nemusíte sledovat jednotlivé firmy, existují ETF, které mají zahrnuty akcie stovek/tisíců firem napříč světem, obory atd.
Například uvedu akumulační fond od Vanguardu FTSE All world- 3600 firem, nově docela dostupný (aktuálně za 6,37 euro) fond od Invesca s 2600 firmami - též celý svět, případně americký distribuční (vyplácející divi.) SCHD -nutno nakupovat u brokera umožňující přístup na Americkou burzu...
Možností tu je opravdu spousta, jenom se "nepodělat" z propadu a namísto apokalypsy v tom vidět příležitost pro nákup ve slevě :-)
Schválně jsem ptal naší účetní a opravdu to jedno procento je, a to nemáme na kartách takový obrat, vetšina tisku jde na faktury. Na zákazníky to přenášet nemusíme, to v pohodě pokryje marže
Proboha ptejte se koho chcete, je to variabilní a závisí to na tom, jaký máte obrat, jak velké částky se kartou platí a jestli fungujete s terminálem celý rok atp. Opravdu mě prosím nepoučujte o něčem, v čem se pohybuju.
to jedno procento, co si u nás banka strhne ani nepoznáme. a tu platí lidi kartou klidně dvě koruny a kopii A4
Jednak to není 1%, závisí to na množství plateb atd. Navíc rád bych viděl jak by situace vypadala, kdyby se těch pár % přeneslo na kupující, kolik lidí by pokračovalo kartou a kolik s hotovostí... Ono pokud se strhává druhým, tak mě to nepálí, že?
Navíc je také fakt, že i kdyby se strhávalo 1%, je to 1% z celkové částky, ne z čistého zisku, na kterém to těch % udělá víc... Taky nevidím důvod, proč platit třetí straně za to, že mi zákazník zaplatí.
Ale kumulovat hotovost a pak ji nosit do bankomatu či banky je pohoda. Já jsem byl rád, že se nemusím tak často otravovat s tržbou.
Jaké kumulování hotovosti proboha? Děláte, jako byste měl měsíční obrat ve statisících, ne-li milionech. Beru hotovost, dodavatelům tudíž platím taky hotově, v obchodě hotově a do banky chodím jen v případě, že mě tam nutně potřebují kvůli podepsání nových dokumentů/aktualizaci dat jednou za 5 let.
No oni tam nejsou na dane zvykli. Ani víno nemusí danit, tak proč by danili cokoliv jiného. Šak oni to lidovci v tej Praze zase nejak zařídijó 😅
Jak nemusí danit víno. DPH, daň z příjmu a kolem toho několikrát do roka různá hlášení - o sklizni, produkci a stavu zásob (čtvrtletně)... Že neplatí další spešl. daň v podobě spotřební není jejich vina, ale státu, který výjimku vytvořil a naprosto chápu, že se tomu teď brání, protože nejde ani tak o vyšší cenu, jako byrokracii a podmínky kolem. Taky by se Vám nelíbilo x let podnikat a najednou nevědět, jestli nebude požadování zřízení celního skladu, na který ve stávajících prostorech nemáte podmínky = eventuální ukončení živnosti jen kvůli nové povinnosti...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
To zni dobre, ale jak chcete prejit na ten system. Bouchnete do stoluna rekne se ted a tim ale zrusite duchody vsem stavajicim duchodcum, nedostanou ani korunu, protoze pracujici budou davat penize jinam. Nebo reknete ze pracujici budou platit na soucasne duchodce a k tomu si davat stranou na svuj vlastninduchod? Ten prechod je to nejtezsi. Sam bych potom premyslel jak system obejit, platit totiz 2x to same je nemoralni.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Přechod měl proběhnout po převratu, dokud byly prostředky z privatizace a už se vědělo, že průběžný systém nelze ufinancovat. Tehdy se to mohlo provést rovnou pro všechny. Dále se nad ním mělo přemýšlet, když v době ek. růstu vládl Babiš, jenže ten místo abychom se zadlužili na ukončení průběžného systému rozdával plnými hrstmi půjčené peníze jak stát. zaměstnancům, tak důchodcům (prostě 1/3 voličů ve státu), takže tu příležitost taky promrhal. Aktuálně by se muselo přecházet postupně, vybrat ročník, který by byl posledním v průběžném a ostatní už směrovat do kapitálového. Potíž je, že pokud by se nemělo platit 2x, musel by se stát na nějakou dobu dosti zadlužit.. Nicméně všechno jde a není problém vymyslet způsob jak to provést, problém je přesvědčit lidi, kteří neumí nést zodpovědnost za svůj život, aby nechtěli zůstat přisátí na státní ce**k.
Nevím kolik let je Vám a kolik máte ještě do důchodu, ale já jsem z těch ročníků, které budou (možná) odcházet někdy v 70ti letech a to kdoví jakou almužnu dostaneme, takže už teď v podstatě platím 2x - státu a sobě. Chápu, že člověk, který má ještě nějaký reálný předpoklad pro čerpání z průběžného systému ho bude chránit, ale já zase dělám to, co jste naznačil Vy, obcházím současný systém jak to jenom lze a vzhledem k tomu, že se tak zařídila spousta podobně starých lidí, moc bych na něj nespoléhal a zařizoval se sám :-)