Byl to zakladatel české národní hudby. Před ním tu byly desítky českých skladatelů, ale všichni měli nějakého zaměstnavatele a plnili jejich objednávky, psali absolutní hudbu, nikoliv národní. Smetanův životní příběh je fascinující, jako klavírního virtuóza, jako učitele hudby, jako dirigenta, hudebního organizátora, skladatele devíti oper, mnoha skladeb klavírních, vokálních i komorních, symfonických, vrcholem Má vlast. Svého času byla jeho opera Prodaná nevěsta evergreenem světových operních scén a hrála se po celém světě. Celkem nedávno v Metropolitní opeře v New Yorku. Zatím tu chybí film, který by vystihl to podstatné a samozřejmě aby nebyl encyklopedický, ale zábavný. Příležitost pro další filmové tvůrce!
U Amadea vám ty vyfabulované milostné pletky a celá zápletka a divné chování Mozarta nevadilo?
Pokud si vzpomínám, ve filmu Amadeus byla použita výlučně Mozartova hudba v geniální interpretaci New York Philharmonic. To bylo příčinou, že si tisíce lidí zamilovaly Mozartovu hudbu. Dokonce v Americe si mnoho lidí pořídilo historický oblek podle Mozartova vzoru.
Já jsem několikrát v životě četl "román ze života skladatele" (Čajkovského, Beethovena a jiných), takže upřímně řečeno 50 procent pravdy a 50 procent fantazie.
Podobně jsem se cítil při sledování filmu o Smetanovi. Tvůrci si vzali nelehký úkol a bohužel ho také nezvládli. Chyběla v tom týmu poučená osobnost, která by ty informace vytřídila, aby to nesklouzlo na úroveň červené knihovny. To množství práce, které Smetana odvedl v době, kdy byl již zcela hluchý, je úžasné. Hlavně ta Má vlast, která je na repertoáru světových orchestrů dodnes, byla tam jen nepatrně zmíněna a intelektuální hodnota tohoto díla svědčí o tom, že autor to měl v hlavě naprosto v pořádku, když ji tvořil.
Myslím si, že tento článek byl napsán s dobrým úmyslem. Nicméně některá tvrzení mi nesouhlasí. Například to, že v roce 1983 byl průměrný plat 3600 Kč. Kdo ho měl? Jedině příslušníci těch preferovaných skupin, především vojáci a policie. Lékaři byli silně podhodnoceni, dále učitelé, běžní dělníci. Můj otec jako provozní stolař vydělával 1400 Kč měsíčně čistého, což odhaduji jako 1800 Kč hrubého. Já osobně jako člen filharmonie jsem měl až do roku 1989 hrubý měsíční plat 2200 Kč, čistého 1700 Kč. Tedy, chci říci, že bylo hůř, než se oficiálně uvádí. Výplata se prováděla dvakrát měsíčně, v polovině měsíce jako záloha a na konci měsíce jako výplata. Vzpomínám si, že jsme měli v domácnosti obálky, kde se dávalo 300 Kč na týden na potraviny a to se nesmělo překročit. Zbytek byl na ošacení, dopravu a bydlení. No, však ono se to zase vrátí, až se navrátíme do náruče Sovětského svazu, o což usilují někteří politici.
Já jsem strávil v Německu část svého života a vím, že většinou jsou Němci velmi solidní a příjemní lidé. Tento problém s poukázkami je velkým omylem německých občanů. Oni nepočítají s tím chytračením a proradností asiatů. Stejný omyl byly postoje paní kancléřky Angely Merkelové, kterým umožnila usnadnění přístupu do Německa milionům migrantů. Oni si všichni na Západě slibují, že ten přiliv migrantů nahradí nízkou porodnost a že ti imigranti budou pracovat. Ale nevím, nevím! Oni jsou asi tak 800 let opožděni ve vývoji myšlení oproti Evropanům, tedy někde na úrovni středověku a do práce se moc nehrnou. Raději čerpají ty dotace a podpory.
Ten nadpis je poněkud přehnaný. Česko se nijak nezměnilo působením Jiřího Hromady. A co Morava, ta se také nějak změnila působením Jiřího Hromady? Česká republika je správný název naší vlasti a tvoří ji Češi, Moravané, Slezané a některé národnostní menšiny. Československo se změnilo působením osobností jako byl Ronald Reagan, Margarete Thatcherová, papež Wojtyla, francouzský prezident Mitterrand, německý Helmut Kohl a další, kteří iniciovali pád železné opony a konec panování Sovětů ve střední Evropě. Nesmí se zapomenout na Gorbačova, sovětského předáka. Potom, bez referenda je rozdělili Mečiar a Klaus na Českou a Slovenskou republiku.
Ve srovnání s tím, co učinil Jiří Hromada? Jakživ jsem o něm neslyšel. Pokud byl vedoucím nějaké zájmové skupiny, tak mu patří přiměřená úcta, ale mne se tyto problémy opravdu netýkají.
Štrougala pokládám za jednoho z nejinteligentnějších politiků české historie. Škoda, že se narodil ve špatné době a že sloužil tomu, komu sloužil...
Já jsem se také narodil ve špatné době (1949) ale těm grázlům jsem nesloužil. Samozřejmě také nemám žádný majetek a kapitál. A co prosím Vás Štrougal zařídil. Vždyť za vlády Husáka a jeho bylo nejhůř! Zabránil Sovětské invazi v r. 1968? Zabránil normalizaci? Neřekl ani půl slova proti, jelikož by ho to stálo kariéru. Lidově se tomu říkalo koryto.
V nadpise napsáno krutý, ale v článku o tom není žádná informace. Štrougal krutý nebyl.
Mě se kdysi jako klukovi dostalo vysvětlení : někdo to musel dělat , někdo si to na sebe musel vzít, jinak by se ke korytu dostal nějaký pořádný darebák, třeba krejčí Biľak .
A takoví lidé se v historii objevují, s vědomím, že budou proklínáni - třeba ve Francii to za ww2 na sebe vzal Philippe Petain, u nás v protektorátu Emil Hácha. A všichni to museli dělat s úlitbami okupantům tak, aby ve funkcích nebyli nahrazeni a pak popraveni jako Alois Eliáš.
Štrougal byl komunista ale nebyl internacionalista a pohrdal Rusama. Věděl čeho jsou schopni. Byl to vysoce inteligentní a vzdělaný člověk a hlavně díky němu jsme v Československu nepociťovali důsledky ruské nadvlády tak jak to pociťovali v okolních státech v ruském područí. A také jsme se měli nejlépe ze socialistického tábora, lidé v Rusku o nás říkali že jsme buržousti.
A to že je to pravda, Štrougal dokázal svým odstoupením z politiky v roce 1988 když už věděl, že režim padne a tím je jeho role dále zbytečná. Štrougal si proto zaslouží určitou formu respektu , minimálně aby jsme ho neuráželi.
Osobně si myslím , že po roce 1989 se měla komunistická strana zakázat a všem členům KSČ plus funkcionářům stran a organizací Národní Fronty měl být doživotně zakázán vstup do politiky a práce ve státním aparátu.
Promiňte, ale já jsem zažil, že u nás byl vliv Ruska daleko krutější, než např. v Polsku anebo v NDR. Poláci měli volný přístup na Západ, když proběhla u nás sametová revoluce, oni už měli obsazená pracovní místa např. ve všech hotelích v západní Evropě. A z Rakouska vozili zboží na zahrádkách automobilů navršené do metrové výšky. V NDR měli beze sporu největší životní úroveň ze všech socialistických zemí. Sledování občanů a špiclování bylo u nás asi nejsilnější hned po Sovětském svazu.
Pokud jsem pochopil, tak byl Štrougal pravá ruka Husákova, což byla velmi odporná postava v českých dějinách. Nemohl to být dobrý člověk, byl to chytrák, který všelijak kličkoval, aby se udržel na výnosném místě a národ byl zotročen a trpěl. Nepatří mu žádný obdiv, i když snad někdy potřepal rukou Kodešovi, nebo nějak přispěl na divadlo Semafor.
Nevím, nevím, považuji stav školního stravování za havarijní. Několikrát jsem byl hostem ve školní jídelně a sledoval jsem, jak se děti stravují. Příklad: dítě ve druhé třídě dostane porci svíčkové na smetaně, Dostane kousek masa, podle mého odhadu asi 30 gramů, dva knedlíky a omáčku. Sní jeden knedlík, trochu omáčky, ochutná maso, ale protože je tvrdé, tak ho vůbec nejí, a vše co zbude jde vyhodit. To je nedostatečné stravování. Ptám se občas dětí, jak jim chutnalo ve školní jídelně a často se dozvím, že snědly jen polévku, případně k tomu jen suchou rýži, protože ostatní bylo hnusné ( např. maso po čínsku). Pak jsou podvyživené, mají nedostatek vitamínů, a často nemocné. Chybí kontrola ze strany inspekce, nebo nevím koho, kdo za to zodpovídá. Často mají buchty, ty jim chutnají, nebo těstoviny s rajskou omáčkou, to jim chutná, ale výživová kvalita je minimální. I ostatní učitelé konstatují, že vyhazují celkově obrovské množství. Ale to nikoho nebolí,
hlavně , že rodiče zaplatili.
Není pochyby o tom, že pro domácnosti největší inflaci představují nákupy v supermarketech. Jinde vlastně ani nejde nakupovat a zahraniční vlastníci většiny supermarketů jsou úplně nelítostní. Všechno permanentně zdražuje, kromě symbolických rohlíků, které se drží na 2.90 Kč. 100 gramů běžného sýra stojí 20 Kč, takže koupím maximálně 150 gramů, občas musíte koupit i maso nebo nějakou uzeninu, případně nějakou drogerii a zjistíte, že každý týden něco šlo nahoru a už kupujete nejlevnější jogurt, nejlevnější chleba, pivo jen v akci, kávu už vůbec jenom v akci, šunku jen občas a také jenom v akci. Jinak se nedá přežít.
Dostat se do Evropské unie je snem mnoha milionů lidí na světě. Proč asi? A teď si představte, že maličký národ, jako Česká Republika má 4 europoslance, kteří dělají ostudu a blokují rozhodnutí parlamentu Evropské Unie. Co je to za lidi? Jsou to vůbec lidi? Já si myslím, že všichni jsou kariéristi, kterým jde jenom o plat europoslance a další peníze dostávají z nepřátelských bloků za narušování disciplíny v evropském parlamentu.
Nevím, podle mne by bylo jistě na místě zdravotní vyšetření slečny Grety, jestli třeba nemá v hlavě o kolečko míň, nebo víc, těch přešlapů už bylo víc, asi by se měla domluvit média a ta její prohlášení neuveřejňovat, nemá to hodnotu. Možná je v pozadí nějaký guru, který to diriguje, celkově to na mne nedělá dobrý dojem.
Já si myslím, že naději na úspěch mají pouze ty státy, kde panuje určitá jednota směřování, jako Švýcarsko, Norsko, Kanada a další. Jak se pustí ke kormidlu živly, které usilují o rozvrat a odklon od EU, tak do dopadne špatně. Málo jsme si užili marxismu-leninismu v mladých letech a jeho bídné konce v době Husákova kralování? Ještě ho tu chceme obnovovat skrze různá hnutí jako Stačilo? Nechápete, že jde o boj jednotlivců o poslanecké a europoslanecké platy a národ je jim ukradený?
Jsou lidé, kteří Gustáva Husáka obdivují a píšou o něm publikace. Já jsem si plnými doušky užil jeho kralování a sice od svých 20 do 40 let a musím konstatovat, že to byl odporný režim. Na každém kroku špiclové, mikrofony na odposlouchávání, člověk se musel přetvařovat a hlavně neříkat vlastní názor, aby přežil. Naproti kostela v budově Fotografie měla policie kameru a natáčela všechny, kdo chodili do kostela, aby pak měli v zaměstnání problémy. Upřednostněni byli důstojníci armády, pracovníci veřejné i tajné policie, donašeči, funkcionáři KSČ, vlastně každý občan, který byl členem KSČ. Naprostý hnus. Kdo na tu dobu vzpomíná radostně z důvodů, že byly laciné okurky, tak je trouba.
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Poněkud chaotický článek. O sportovní byznys se nezajímám, takže nevím co vlastně kombinace sportovní a politické úvahy znamená.