Jestliže je u nás opravdu nižší produktivita práce, je to vinou především našich politiků a tzv. manžerů, jejichž práce, resp. produktivita je na velmi špatné úrovni (čest a sláva výjimkám).
Takový typický tzv. mažer se vyznčuje tím, že příslušnému oboru rozumí velmi málo, či vůbec ne, o to s větší nadutostí a arogancí ale vystupuje. Těžko také může něčemu rozumět, když se dnes stalo standardem, že takový manažer řídí jeden rok šroubárnu v Brazílii, příští rok mlékárnu v Polsku, pokračuje do továrny na jízdní kola ve Vietnamu a v další roce pokračuje do pojišťovny v Mexiku.
Hned v prvním týdnu svého působení takovýto manažer pochopitelně vytvoří záměrně chaos, zpravidla vyhlášením reorganizace, ve které se zbaví všech, kteří v příslušné firmě ještě něčemu rozumějí (mohli by mu vidět pod prsty a snadno prokázat, že dotyčný šéf je absolutní amatér), následně si samozřejmě za firemní peníze pořídí reprezentační limuzínu v nejluxusnějším provedení a samozřejmě přivede příslušně vyvinutou sexretářku, které se následně "nadstandardně" věnuje. Samozřejmě všechny úspěchy firmy si přičte jako svoji zásluhu, všechny neúspěchy (zejména ty, které způsobil svojí neschopností) hodí na podřízené a samozřejmě je potrestá. Po tři čtvtě roce, když problémy narůstají, vyinkasuje zlatý padák a odchází někam na druhý konec světa, kde nikdy nebyl, místní jazyk nezná a o firemním produktu nic neví, ale má samozřejmě připraven skvělý byznys plán, kde se to jen hemží slovíčky jako challenge, impact, rating, atd., atd.
Běžný pracovník nemá moc jak zvýšit svoji produktivitu.
Ale rozhodně ne! Zvládnutí stresu je součástí úspěšného složení přijímacích zkoušek. Nebo chcete řidiče autous, který teoreticky umí všechny předpisy, ale v reálném provozu je "ve stresu" a dělá chyby? Chcete lékaře, který zná dokonale anatomii, ale při operaci je "ve stresu" a jeho vinou dojde k poškození pacientova zdraví nebo dokonce smrti? Já ne. Zvládnutí stresu je součástí studia a práce.
A to je zajímavý paradox, že teď se slovenská vláda vlichocuje Maďarům jak může, a to že díky Československu došlo k záchraně slovenského národa je přinejmenším tiše přecházeno. Právě díky Československu vznikly na Slovensku školy, nemocnice, továrny, infrastruktura, atd. Ano, jistěže se všechno nepovedlo a Češi nejednou Slováky různě znevýhodňovali, ale nikdy neusilovali o jejich de facto likvidaci. Ani v dobách čechoslovakismu.
Tanzánie získala nezávislost v roce 1961. Od té doby tam udělali jaký pokrok? Velmi, velmi malý. Kromě dalších a dalších výmluv na útlak ze strany zlých Evropanů. Ti tam ale vládli pouhopouhých cca 80 let.
Máme si v Česku taky lehnout do trávy a říkat pořád dokola - my nemůžeme, na nás ve středověku útočili Tataři, my nemůžeme, na nás ve středověku útočili křižáci, my nemůžeme, na nás útočili Turci, my nemůžeme - my jsme úpěli pod Habsburky, my nemůžeme, na nás útočili Švédové, my nemůžeme, nás okupovali Němci, my nemůžeme, nás okupovali bolševici.
Nebudou ty poměry v Tanzánii důsledkem třeba něčeho jiného, než že tam 80 let vládli Evropané?
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
No jistě, skrytý klenot, který funguje v letních týdnech přes poledne.