To šetření je, jak víme, dosud nepublikované. Jsem zvědav, v jaké podobě a kdy bude publikováno, protože ten závěr, který nám prezentují trenéři, se mi zdá přecejen dost přitažený za vlasy. Máme skutečně bez dalších informací věřit tomu, že aktivně sportující děti nejsou dnes ani na úrovní průměru v devadesátkách? To mi připadá jako hovadina. Že je trend sestupný víme dávno, ale tohle mi připadá neuvěřitelné. Dokud neuvidím tu zprávu celou, budu dál předpokládat, že je to špatná práce s daty.
Je to kravina, že by dnešní 3x týdně trénované dítě na tom bylo hůř, než v 90' průměrné děcko. Ale celkově to za těch 30 let šlo dolů a to docela dost. Myslím, že mnohem víc, než si většina lidí myslí.
Prý je jiná doba a rodiče děti samotné ven nepouští, aby se hýbaly sami jen v rámci institučních kroužků a to i děti "profi" sportovci. V článku píše autor, že ubývá ploch nevím v mém městě od těch 90 tek se zrekonstuovali hřiště u škol, která byla za nás zamčená a chodili jsem tam tajně dírou v plotě, vytvořili se cyklostezky atd. Prý nění taky taková bezpečnost no nevím.
Co si pamatuji na 90 tky:
Na přechodě má přednost auto.
V obci se může jet max 60km/h
Auta neměla deformační a ergonomické přizpůsobení při srážce s chodcem, takže při nárazu osoba spadla pravděpodobněji pod kola, než že by vletěla na kapotu. Tudíž horší zdravotní následky.
Na hřišti šlo najít jehly, ležící feťáky, opilé bezďáky či toulenem zčichané cikány.
Pamatuji si taky, že jsme dováděli na zbytách panelů a suti po stavbách sídliť nebo v chátrajích budovách po neúspěšné kupónové privatizaci - jistě bezpečné prostory pro děti 🙂
Tak mi teď vysvětlete čím jsou dnes města pro děti nebezpečnější?
V čem jsou dnešní města nebezpečnější oproti 90'? Kromě větší dopravy v ničem. Všechno je bezpečnější. Přímo v centru města jsme na betonu hrávali v 90' letech "hokejbal", hned vedle hlavní silnice. Dneska by na nás přišla sociálka. A tak je to se vším. Všechno se jenom reguluje, reguluje a reguluje, až se to nakonec všem zhnusí. Dneska místo betonu je třeba krásný tartanový hřiště, ale nesmí se na něm x, y, z, tak zeje prázdnotou.
Za nějakou dobu v zákopech se stane z každého dobytek. Zjistí a vidí jak je jednoduché zabít a bez výčitek svědomí.
A za to je pak debi*ové hned po návratu z fronty budou trestat. Ti samí, co je do tý války nahnali... A to tam nejspíš ještě asi ani neznaj zvrácenosti jako istanbulská úmluva, to je úplný skvost.
"Za 500.000 se dal byt minimálně 2+1 v krajském městě pořídit ještě v roce 2003"
Ano, dal ale už se nedá. Mně přijde, že se neumíte srovnat s neúprosností plynoucího času.
Tak to Vám přijde špatně. Celá moje reakce byla na Váš naprostý nesmysl, že by byt v roce 1990 měl stát 500.000 a pak nesmyslnost argumentováním spotřebitelskou inflací ve vztahu k cenám bydlení. Víte, on taky byl rok, nevím jestli 2015, 2016 nebo někdy tak, kdy inflace byla 0,2 % a ceny nemovitostí vzrostly o 15 %. Často se to chová naprosto protichůdně kvůli vlivu úrokových sazeb. Já se s ničím srovnávat nemusím, tyhle problémy s bydlením budou řešit mladí, já jsem se jich jen snažil zastat.
Staré časy se Vám už nikdy nevrátí. Jako já chápu, že to pro Vás musí být frustrující. Půlku života žít tak, jak Vám řeknou a pak bum přijde 1990 a Vy se vzbudite do reality, kde máte zodpovědnost za sebe a své blízké.
Ale teď jsme tady my. A my už nebudeme a nechceme žít v zemi, kde komáři stříleli do svých spoluobčanů na hranicích, kradli majetky, zavirali celé rodiny do basy jenom proto že vybudovali nějakou fungující manufakturu nebo továrnu....
A vy s tím už naštěstí nic neuděláte. Nemáte k tomu předpoklady, zdraví ani potřebné know-how.
Užívejte si důchod a kvalitu života, kterou byste za komančů neměli a nešiřte kolem sebe nenávist k mladým. Stejně nad nimi nevyhrajete 🤪🤟
Vy se mi snad zdáte... 1) Kde píšu, že sympatizuju nebo jenom souhlasím s minulým režimem? To, že oznamuji, že v minulém režimu bylo daleko jednodušší obstarat si bydlení, znamená, že s tím režimem automaticky souhlasím? 2) Když už se furt oháníte tou inflací, máte aspoň elementární představu o tom, jak se inflace počítá? Nemáte, kdybyste měl, tak byste věděl, že se týká především spotřebního zboží, bydlení je tam zahrnuto jen ve formě imputovaného nájemného a to v tak malé míře (tuším, že je to cca 10 % spotřebního koše), které naprosto nereflektuje reálnou situaci drtivé většiny lidí. Drtivá většina lidí v ČR za bydlení vynakládá více, než 10 % příjmu. Když Vám bydlení zdraží o 10.000 % (a to fakt zdražilo, nepřeháním) od roku 1990, tak je Vám prostě naprosto k ničemu, že za tu samou dobu byla inflace "jen" 600 %, protože namísto toho, abyste si bydlení koupil za tehdejší 3 roční mzdy, tak nyní si za 3 roční mzdy nepořídíte ani základ pro hypotéku na horší bydlení, než tehdy, kterou budete splácet až do důchodu. 3) Když nemáte naprosto žádnou představu o cenách bydlení, tak tu nemystifikujte lidi. Už Vám to tu psal i někdo jiný, že takové ceny nebyly! V roce 1990 stála 3+1 v krajském městě 80.000 (žádných 500.000, jak jste psal) a byla to v podstatě novostavba, to se nedá srovnávat ani s dnešním bytem za 4,5 mil, protože takový je v současnosti o 34 let starší. Kdyby se to srovnávalo s novostavbou, tak taková je dnes spíše za 7 mil. V Praze to bude ještě absurdnější. Za 500.000 se dal byt minimálně 2+1 v krajském městě pořídit ještě v roce 2003.
Ta kalkulačka mluví pravdu. Ekonomickou statistiku nezajímá, že ste v roce 1990 nemusela platit za internet, netflix nebo soukromou školku. Ale to nemusíte ani dnes. Kdybyste měla základní ponětí o vývoji hodnotu peněz, tak byste nenapsala, že kalkulačka lže. Matematika nelže.
Vztahovat obecnou kalkulačku inflace na přepočet bydlení, to je opravdu majstrštyk. Zatímco od toho roku 1990, kterým se furt oháníte, benzín zdražil 2x, bydlení zdražilo 100x!!! A Vy se snažíte vysvětlovat někomu, kdo si chce dnes pořizovat bydlení, že je to stejně drahé... Ale v průměru je to přece dle statistické kalkulačky 7x dražší, protože spotřebitelská inflace = zdražování bydlení, tak si přece není na co stěžovat...
Vám evidentně uniká koncept inflace.
Můj otec hned po převratu vydělával cca 2000 Kčs. A to byl na tom ještě dobře. V roce 2023 by to bylo necelých 15 000 Kč.
Na co vám v roce 1990 stačilo 2 000 korun, na to byste v roce 2023 potřebovali 14 263 korun. Průměrná meziroční inflace mezi zadanými léty dosáhla hodnoty 6,13 %
Zdroj: penize.cz - inflační kalkulačka
Vždyť Vám to celou dobu píšu. Problém je v tom, že ten byt v roce 1990 nestál 500.000 korun ani omylem, jak Vy tvrdíte, ale stál 80.000 korun. Při přepočtu do dnešních cen, když budu věřit těm údajům o inflaci, co píšete, je to pak dnešních 570.000 korun. No jenže ten samý byt stojí teď 4,5 mil!!! A mladí se ptají, kde na to mají brát, hledají často chybu u sebe, tak jim neblbněte hlavu, že to bylo stejně drahé! Za to, co dnes mladí vynaloží za 1 byt, se dal tehdy koupit celý činžák při přepočtu kupní síly. Pokud si tedy tehdy každý nemohl dovolit koupit celý činžák, tak dnes si každý nemůže dovolit koupit 1 byt v tom činžáku. Je to však zhruba stejná výzva!
Na co vám v roce 1990 stačilo 500 000 korun, na to byste v roce 2023 potřebovali 3 565 829 korun. Průměrná meziroční inflace mezi zadanými léty dosáhla hodnoty 6,13 %.
500 000 Kčs v roce 1990 má dnes hodnotu 3,6 milionů Kč. Takže žádný zázrak. Je to podobně. (Kdybyste teda stavil celý bytový dům, tak "výrobní náklady" na jednu bytovou jednotku jsou obdobné, možná i nižší.
Zdroj: inflační kalkulačka na peníze.cz
No jenže v roce 1990 byt jaksi nestál ani těch 500.000 korun, třípokojový byt v krajském městě stál 80.000 korun. Tak po tom Vašem přepočtu je to jako za 3+1 v krajském městě platit nějakých 570 tisíc. Tak neplácejte nesmysly, že je to podobné. Takový byt by teď stál třeba 4,5 mil. Akorát tím urážíte mladé.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
To , že ti nějakej pepík co byl v Japonsku maximálně prstem na mapě něco nakecal, aby na takovýho hlupáčka dělal světovýho borce a to hned žereš, jako další blbosti o násobku ceny bytů v Praze oproti Tokiu. Najdi si fakta ze statistik a pak něco povídej a nedělej tu machra. Takový mám nejradši a pak jsou tady ještě drzý na ženy.
1 odpověď
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Plácáš nesmysly a děláš ze sebe akorát blbečka. Bydlení v současnosti je v ČR daleko větší problém, než v Japonsku a kdo to nevidí je prostě jenom slepej. Už dávno nejsou 90' léta, kdy tu byt v krajském městě stál 80 tisíc, kdežto v Tokiu byl v té době 2x dražší, než v New Yorku. Když jsi tak chytrej, tak jsi určitě i slyšel o deflaci v Japonsku, která od 90' let trvala v podstatě až dodnes. Zatímco tady ceny bytů rostly v průměru tak o 15 % ročně po dobu 30 let, v Japonsku to stojí pořád stejně. Ve výsledku pak ten byt, co v Praze stál cca 100 tisíc, teď stojí 10 milionů a v Japonsku stojí pořád 10 milionů. O tom, že v Japonsku na tom nejsou se mzdami daleko lépe, než v ČR, se může přít zase jenom blb. Je to tam prostě dostupnější. To, že si ta fakta, o kterých mluvíš, nedokážeš najít, není můj problém. A ano, jestli si někdo v Tokiu stěžuje na nájem 26 tisíc, tak musí dělat velmi podřadnou práci. Howgh, domluvil jsem.