Jenže onen neodym je z cca 90% právě v Číně, ten zbytek zkrátka je naprostá zanedbatelnost, jako Švédsko nebo Vietnam. Ty naleziště jsou právě jen někde, Čína je v tomto hegemon.
Zkuste si o tom neco zjistit. Treba tady:
Zajímavá pasáž:
“China is the largest supplier and refiner of rare earth elements, but rare earth metals are very common,” says Scott Cassel, chief executive officer and founder of the Product Stewardship Institute, a non-profit organisation based in Boston, Massachusetts. “The mining and refining come with a lot of environmental concerns that have not made it appealing to other nations.
Ve zkratce je to co jsem vám psal. Předtím než se těžba neodymu ve velkém rozjela v Číně tak se nejvíce těžil v Kalifornii. Ještě jedna poznámka vždy se těží takzvané rare earth Metals ne jen neodym.
Netěží se jen neodym:
Bastnasite is found in carbonatites and pegmatites and refineries can acquire quantities of europium oxide, cerium, lanthanum, neodymium, and praseodymium from this mineral. Monazite is a mineral composed primarily of cerium, lanthanum, neodymium, yttrium, and phosphorus. Monazites typically contain high concentrations of radioactive elements such as uranium, thorium, and their intermediate decay products.
Zdroj a je tam i mapa se známými nalezišti:
A ani zdaleka to není jen v Číně jen to není moc výnosné to těžit, ale jakmile poroste cena tak se budete asi divit. A to mluvíme pouze o známých nalezištích.
Opravdu???? Když najdete nová světová naleziště např. neodymu, smeknu! A dalších prvků, nikdo jiný to totiž nemá a bez toho si auta ani neškrtnou. Čína má 90% nalezišť neodymu, naprosté minimum má Švédsko, to jsou naleziště k smíchu, jinak nikdo. Ale když myslíte.
Více pragrmatismu než antičínského a dalšího fanatismu.
No tak zrovna hledání nových nalezišť kovů pro permanentní magnety není ten problém. Je to o těžbě a následném zpracování které je silně neekologické (silně zdraví škodlivé, protože většinou jde o naleziště s malým obsahem Thoria takže vyzařují malé množství radiace a to vede ke zvýšenému počtu rakoviny mezi místními a pracovníky.) v Číně a jiných zemích se toto moc neřeší a tím pádem je těžba pro ně jednoduchá a i o dost levnější než v západních zemích. Nikdo nechce mít velkou halu na výrobu čehokoliv poblíž bydliště natož těžbu. Dále je problém s ochranou pracovníků atd. Takže shrnutí není problém najít naleziště, ale je problém z něho ekonomicky a ekologicky získat to co potřebujeme. Takže prosím nešířit nesmysly.
Nechapu proc by mel kemp platit neco VISE, za to ze si tam dam pivo. Vemte si ze nechate v Kempu 1000. 5% si veme Visa. Majitel Kempu zaplati za vyprani povleceni pradelne 950 Kc. Majitel pradelny si zajde do Kempu na jidlo za 905 Kc....... Nakonec z te tisicovky zbyde jen par drobnych. Vetsinu hodnoty zustane u VISY aniz by vynalozila nejakou praci. Platte kesem, dokud se poplatky za bezhotovostni platby nesnizi na 0. (cryptomeny jsou cesta. Nektere si za prevod milionu Kc reknou 1 halir)
Vy dostavate vyplatu na ruku? Pokud ne je to co jste napsal k nicemu. Jakykoli vyber z banky nebo bankomatu muze byt zpoplatnen. Takze pokud nebudete vyuzivat sluzby banky (nektere banky maji podminku pro vedeni uctu zdarma min 5 plateb kartou za mesic) tak budete mit zpoplatnene jine sluzby treba vyber z bankomatu (vyber z pobocky banky je dnes taky problem protoze ne kazda pobocka ma kasu protoze drzet kasu na kazde pobocce je dost draha zalezitost kvuli nutnosti zabezpeceni), na kterou stejne tu platebni kartu potrebujete. Pokud by se ted vsichni rozhodli prejit na vas model tak zaplacete. Protoze najednou budou po vaz banky chtit poplatky za vse (za poslani na jiny ucet, za vyber penez, za zrizeni trvaleho prikazu, za vedeni uctu atd. ...)
Tak pokud Vás mohu vzdělat, tak tyhle elektrokoloběžky jsou dle zákona vnímány tak, že do max. rychlosti 25km/h a nebo výkonu motoru do 1000W jako jízdní kolo a nad max. rychlost 25km/h nabo výkon motoru (motorů) nad 1000W jako motorové vozidlo, tady motocykl se všemi povinnostmi z toho z litery zákona plynoucími. Takže trestat lze podle zákona. 😉
Ne tak uplne. Dost se zapomina na to, ze EU narizeni je nadrazeno nasi vyhlasce takze trvaly vykon muze byt do max 250W.
Odkaz na vysvetleni:
Přečíst to umím, polsky mluvím plynule. Prostě je to správně a vztekejte se jak chcete.
Tak somozřejmě pravdu nemáte. Tady je příklad ze stránek Naše řeč:
ba) příjmení na -ec:
Příjmení tohoto typu má zpravidla stejnou podobu jako jméno obecné, z něhož vzniklo a v němž se -e- při skloňování vysouvá; toto -e-vypouštíme i při přechylování: Chovanec — Chovancová, Palivec — Palivcová. Pouze v případě, že by vysunutí -e- působilo výslovnostní potíže, v přechýlené podobě je (podobně jako i při skloňování) ponecháváme: Kadlec (Kadlece) — Kadlecová. K příjmení Švec máme analogicky se skloňováním další možnou podobu příjmení, a to vedle Švecová též Ševcová.
bb) příjmení na -ek, -ček:
U těchto příjmení, která mají charakter zdrobnělin, platí při přechylování stejné zásady jako v ba): Havránek — Havránková, Hájek — Hájková, Vacek — Vacková, Macháček — Macháčková. Při obtížné výslovnosti však můžeme vkladné -e- ponechat: Vepřek — Vepřeková i Vepřková, Glembek — Glembeková i Glembková.
Samozřejmě analogicky dle Macháčková je i Slowioczková a Wieczorková, také jste špatně zapsala cz (napsala jste zc) u jména Wieczorek což mi poukazuje na to že lžete ohledně toho jak dobře mluvíte polsky. Jestli toto nechápete tak je to s vámi zbytečná ztráta času.
Videl jste je jen v krabici nebo i rozbalene? A pokud jste zarizeni od Applu vubec zapnul pracoval jste na nich vubec? Z vasi reakce soudim ze ne a nebo nekdy v hodne vzdalene minulosti protoze co jste napsal je dost mimo. (Uz jen tim sviticim logem jste me privedl na fakt ze jste produkt od Applu mel naposledy v ruce nekde v roce 2015 kdy vysel posledni MacBook se "sviticim" logem Applu). Spis by me zjimalo jake zkusenosti mate s Xcodem a programovanim ve Swiftu a objective C na Mac zarizenich ze takhle argumentujete. Taky by jste mohl vyzkouset upravu fotek a videi na alespon M1 cipech a porovnat to se stejne drahym PC a uvidime jak si povedou. To co na Macu nikdy moc neslo je hrani her a bohuzel ani vetsina CAD softwaru na nem nikdy podporu nemela. Jinak k cene vzhledem k pouzitym materialum a kvalite zpracovani bych se hadal i s cenou, ale obecne Apple cenu dost prestreluje a chybi mu produkty v kategorii dobra cena/vykon. A taky musim uznat ze nektere jejich produkty (monitory, kolecka k Mac pro, hadrik na lesteni atd.) jsou hodne mimo jak parametry tak cenou. Co se tyce lightning konektoru tak si fakt nepamatuju kdy naposled jsem ho pouzil jinde nez pro nabijeni Magic Mouse protoze jinak pouzivam Magsafe nabijecku a data uz vsude (i na PC nebo Androidu) prenasim jedine pres cloudy.
I domaci server neni problem udelat za pouziti Mac mini M1 jen jestli ho vyuzijete (ten server). Za me ma Apple jedinou a pro me dost podstatnou vadu a to je absence siroke skaly CAD softwaru protoze k praci potrebuju Creo + Windchill a to na Macu bezproblemove proste nejede.
Já se kolem nich motal, dokonce mám lidi kolem sebe a nikdo mi nedokázal vysvětlit ty strašný výhody za ty strašně vysoký ceny. Kapacita baterií u mobilu poloviční, takže jednomu kolegovi z kapsy neustále trčí kábl od powerbanky. Za mě to tragédie je.
To snad ani nemyslite vazne? Jde videt ze se moc nevyznate no. Uz od 13 Pro maji nejlepsi battery management a jen malo ktery smartphone ho porazi ve vydrzi na jedno nabiti (stejna kapacita baterie). To co je u iPhonu na dve veci jsou "levne" verze kdy za osekany iPhone zaplatite prilis vysokou castku. U nejvyssich rad jsou ceny dost podobne jako u konkurence (bavim se o nejnovejsich ne o starsich modelech protoze cena u Androidu pada raketove dolu oproti iPhonum).
Jmenuje se Wiezcorek, v českém jazyce se přechýlí příponou -ová, tedy je to správně. Stavějte se třeba na hlavu, tak to je.
No to fakt ne! jsem Slowioczek a moje mamka, babička, teta atd. Jsou Slowioczková a NÉ Slowioczeková. Ono to taky dost blbě zní, ale to byste to musela umět přečíst abyste na to přišla.
No zrovna diskety nejsou etalonem spolehlivosti. Takže i když jejich životnost může být dlouhá tak stejně musíte mít nejlépe tři až čtyři zálohy abyste nepřisel o nenahraditelná data. A co se týče vaší obavy o životnost flash-ky, většinou za její krátkou životnost může špatné zacházeni a ne pouze dlouhé uskladnění. Tady je příklad:
Testy firmy SanDisk:
Za účelem testování životnosti flash paměťových buněk v produktu Memory Vault zvýšili pracovníci firmy SanDisk teplotu na 125 °C a měřili, za jak dlouho flash paměť data ztratí. Při této teplotě to šlo poměrně hladce: po téměř 350 hodinách už data z „trezoru“ nebylo možné přečíst. S životností 105 let se tedy dá počítat při stále ještě pro disk „nepohodlné“ teplotě 40 °C. Poměr mezi teplotou a životností je totiž exponenciální, a ne lineární.
Oficiálně uvádí SanDisk u svých produktů životnost 100 let. Teoreticky by bylo možné při skladovací pokojové teplotě (kolem 20 °C) dosáhnout dokonce životnosti okolo 1 300 let. V tomto časovém rozmezí už by ale pochopitelně hrály roli i další faktory okolního prostředí (koroze). Proto má SanDisk svůj paměťový čip potažen speciální ochrannou vrstvou. Všechna tato opatření se samozřejmě projevila na ceně disku.
Jeste doplnim, ze zivotnost flash pameti nejvice ovlivnuje pocet cyklu prepisovani dat. To se resi tim ze flash pameti urcene pro archivaci dat maji funkci "uzamceni prepisovani", tedy po urcitem poctu cyklu nedovoli dalsi prepsani a slouzi dale pouze pro cteni dat. Tedy ochrani sam sebe pred znehodnocenim.
Nejsem si jist s zivotnosti v radu mnoha let. Oproti disketam.
No zrovna diskety nejsou etalonem spolehlivosti. Takže i když jejich životnost může být dlouhá tak stejně musíte mít nejlépe tři až čtyři zálohy abyste nepřisel o nenahraditelná data. A co se týče vaší obavy o životnost flash-ky, většinou za její krátkou životnost může špatné zacházeni a ne pouze dlouhé uskladnění. Tady je příklad:
Testy firmy SanDisk:
Za účelem testování životnosti flash paměťových buněk v produktu Memory Vault zvýšili pracovníci firmy SanDisk teplotu na 125 °C a měřili, za jak dlouho flash paměť data ztratí. Při této teplotě to šlo poměrně hladce: po téměř 350 hodinách už data z „trezoru“ nebylo možné přečíst. S životností 105 let se tedy dá počítat při stále ještě pro disk „nepohodlné“ teplotě 40 °C. Poměr mezi teplotou a životností je totiž exponenciální, a ne lineární.
Oficiálně uvádí SanDisk u svých produktů životnost 100 let. Teoreticky by bylo možné při skladovací pokojové teplotě (kolem 20 °C) dosáhnout dokonce životnosti okolo 1 300 let. V tomto časovém rozmezí už by ale pochopitelně hrály roli i další faktory okolního prostředí (koroze). Proto má SanDisk svůj paměťový čip potažen speciální ochrannou vrstvou. Všechna tato opatření se samozřejmě projevila na ceně disku.
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Bohužel jste vedle. Co se týče letišť tak ty musí být upraveny pro potřeby našich spojenců v nato (v NATO začíná převládat F-35) a nemá vliv jaké stíhací letouny budeme provozovat my protože je stejně musíme upravit pro přistávání spojeneckých letounů. Co se týče ceny za nejmodernější Gripen JAS 39 E (pokud chceme modernizovat letectvo jinou variantu nelze brát v potaz. Verze C/D jsou zastaralé a do budoucna nedostačující) a F-35 tak tady je celkem zajímavé čtení: Odkaz 1 . Pokud neumíte anglicky tak alespoň nešiřte bludy okolo ceny F-35 vs JAS 39. V čem je vcelku velký rozdíl je cena za jednu letovou hodinu. Tady je to ve prospěch Gripenů. Dále se bavíme o modernizaci našeho letectva na mnoho let dopředu takže je zcestné do toho započítávat darované stávající kusy Gripenů. Protože každý letoun má omezenou letovou životnost a generální opravy nejsou zrovna za hubičky když vezmeme v potaz jak zastaralé a nevyhovující budou v té době. Bohužel u nás je znát značný lobing SAABu. Tím nechci říct, že F-35 bude dobrý poměr cena/výkon, protože mám obavu, že našinci budou kupovat stroje za přemrštěnou cenu oproti okolním státům kvůli zkorumpovatelnosti našich vládních úředníků.
Proč je v tabulce napsána převodovka E-CVT, když to auto žádnou převodovku nemá ?
Je to správně převodovka je pořád převodovkou i když má jen jeden převodový stupeň. Nádherně vysvětlený princip této převodovky mají na youtubu WeberAuto Honda E-Drive transmission, pokud tedy umíte anglicky. Honda pořád používá v tomto E-drivu ozubená kola a hydraulicky ovládanou spojku. Vcelku by mě zajímalo odkud se šíří fáma, že Honda v hybridech nemá žádnou převodovku. Nejste jediný od koho tohle slyším. Pokud myslíte CVT s kladkami a řemenem (řetězem) tak to opravdu nemá ale to nemá ani Toyota ve svých hybridech, ta zjednodušeně používá planetovku místo hydraulicky ovládané spojky.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Cituji:
“Letoun zaznamenal rapidní změnu gravitační síly.“
„Tyto rapidní změny gravitační síly vedly během 4,6 vteřiny k výškovému propadu o 54 metrů.”
Autor článku je absolvent FFUK! 😱😱