Není to ale tím, že platba kartou je jinde naprosto normální? 🙂
I v nejmenší putice nebo obchůdku v Itálii, Rakouske nebo Německu jsem s platbou kartou neměl problém. I tam běžně nechám nějaké € v hotovosti navíc.
Není problém zaplatit kartou za parkování, nápojový automat a pod.
Ale je pravda, že je to věc provozovatele nebo majitele, jestli umožní bezhotovostní platby. Schválně nepíši kartou. Možností je dnes více. A stále častěji u nás potkávám QR kód. 😉
Rakušáci v této restauraci nemají problém vytáhnout portmonku s hotovostí. Jen jsem reagovala na tento problém v této situaci. Jste výjimka, že dáváte spropitné, v praxi by ho málokdo dal a personál by za holou hodinovku nedělal. Mohu uvést jinou situaci třeba u nás na tvrzi. Není připojení, neni terminál a odsere to chudák průvodkyně. Mám ubytování v soukromí, když se všichni připojí na wifi, neotevřu ani mail.
Celkem běžně platím kartou a dýško dávám v hotovosti. Sice terminály umí i dýška, ale obsluha je ráda za hotovost. A v Krkonoších jsem zjistil, že se dá takto platit kartou i tam, kde se zdráhali.
Je to rozumné. Pokud budou trvat jen na placení v hotovosti, tak ta je, pro 4člennou rodinu, vždy dost omezená (nenosím s sebou vyšší tisíce) a tím i na útratu je menší rozpočet, včetně dýška.
Pokud umožní platbu kartou = umožní vyšší útratu a můžu dát i vyšší dýško, aniž by to výrazně omezilo nošenou hotovost.
Ale je pravda, že dávat zpropitné, není zrovna česká zvyklost. 😉
Přesně o tom to je. Dcera si díky spropitnému o letní brigádě přivydělá na studentské bydlení. Pracuje ve slušné restauraci v pohraničí a ví o rozdílech v chování hostů i celkovou stále se zhoršující morálku. Na nemožnost platby kartou si stěžují pouze Češi.
Pardon, ale tenhle hospodský systém, že ofiko minimální mzda a nezdaněná dýška jdou do kapsy personálu veřejně obhajovat? Záleží jak si platby nastavíte, kartou se dá platit včetně dýšek.
Nejde o žádné ofiko, či neofiko, ale o trh práce a kvalitní personál ( co za vydržkování od zákazníka ještě poděkuje-poslední dobou je to bohužel norma) na sezónu se hledá těžko.
Jen aby ty recenze byly taky pravdivé a ne smýšlené od cestovek, nevím zda tomu stoprocentně věřit. A pak - každý má jinou představu a to o všem, o pláži, o ubytování, to je pak těžké. Já mám vytipovaná tak tři místa, na která se vracím a vím do čeho jedu, takže nejsem zklamaná.
Recenzím se také nedá věřit. Není zas takový problém si hezké pořídit (i booking) a nejednou hosté ubytovatele vydírají: výrazná sleva vs. špatná recenze.
To je blbost, dnešní parchanti neví co roupama.
My v 60. a 70. letech jsme měli taky problémy (lowe nebyly, zboží, žrádla po málu, žádné mobily, dovolené sporadicky) a drželi jsme hubu, protože při jakékoliv naší neposlušnosti či vybočení z normálu jsme dostali po čuni, no a dnes prd a to je výsledek......
Také jsem vyrůstala na vsi bez sladkostí, mobilů, hadříků, dovolený a celkem jsem si dětství užila lumpárnami....a teď problém dnešní doby: máš všechno, všechno co máš my jsme neměli, tak buď v lajně, buď ten nejhodnější, nejproduktivnější, nejlepší, nejšťastnější....a dej nám pokoj, máš přeci vše
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Také si myslím, že v bytech by se mělo bydlet. Problém je, že plánované omezení poškodí třeba někoho, kdo poskytuje ubytovací služby v nevyužité části rodinného domu ve kterém sám trvale bydlí a zajišťuje si alespoň mizerný příjem třeba na údržbu. Na dlouhodobý nájem vesnice není lukrativní, zato pro turismus ano.