Problém je, že stát (současná i všechny minulé vlády) nedokázaly regulovat ani usměrnit ceny na ubytovnách ve vazbě na kvalitu (čistota, plocha…). Pokud může vlastník požadovat za 10-15 m pokoj desítky tisíc (bez energií), je něco špatně. Pokud je v daném místě v pronajatém bytě m2 levnější než na ubytovně, je něco špatně…
Ano, přesně, souhlasím, mnoho let to různé vlády tolerovaly a věděly. Běžně smýšlící lidé to věděli od samotného začátku, že to je velmi výnosný byznys. Myslím, že místo osekání dávek, se již na samotném počátku nemělo dovolit, provozovat něco podobného.
Jenže důvodů umístění dítěte do ústavní péče, je samozřejmě mnohem více. Nejsou to jen zdravotní nebo bytové důvody. Bývají to mnohem častěji patologické jevy, které zapříčiní dysfunkci rodiny. Buď se rodiče o dítě starat nechtějí, neumí nebo nemohou. Sociální důvody jsou pak většinou toho příčinou nebo také následkem. My ale problémy prezentujeme zjednodušeně, zaobalíme je, či zaměníme za jakousi přijatelnou omluvu pro rodiče. Pokud se v rodině nenajde žádná náhradní osoba ve výchově, musí se dítě zařadit do zařízení vyžadující okamžitou pomoc, tedy Klokánky, pěstounskou péči cizí nebo při hledání v širší rodině příbuzenskou, či ústavní výchovu - dětské domovy. V posledně jmenovaných institucích, je také nejvíce volných míst pro umístění. Nejedná se však pokaždé o nejhorší řešení.
Je to tak, že už dávno, v těchto domovech nejsou volná místa. Pokud rodiče, rodina naprosto selže, což bývá důvod, pro umístění, pak je to opravdu oříšek takové dítě umístit do zařízení. Od nového roku vlastně již ani nesmíte. Bohužel dostatek pěstounů není. Jaký bude osud, co dál... to nikdo neříká, s tím jaksi novela zákona nepočítala.
Koukám, že autorka zas píše o něčem, co nezná, a ani neměla zájem si o tom něco zjistit. Babičky ani dříve nebraly jako POVINNOST hlídat vnoučata - už proto, že to nebylo možná. Za socíku měly ženy děti mezi 19-25 lety, takže babičkami se stávaly po 45 - a to měly před sebou ještě hodně let pracovní POVINNOSTI. Děti tehdy hlídávaly nejčastějí PRAbabičky, kterým bylo 60-65 a byly v důchodu a mohly proto vnoučata hlídat,
Myslím, že v době, kdy bylo hlídat potřeba nejvíce, už byly babičky a dědečkové v důchodu. Píšu o době, kdy dítě začalo chodit do školy a v čase dvouměsíčních prázdnin, různých prázdnin v průběhu roku, mohli jejich rodiče chodit do práce a prarodiče hlídali. Totáč je taky doba, kdy se na důchodce, ať už ženy nebo muže, koukali všichni jako na staré lidi, kteří už necestují, nesportují, mají zahrádky a vnoučata. Prostě babičky a dědečky. Dnes jsou lidi mezi 50-60 prostě vitální, vypadají dobře, chtějí si něco užít, možná právě proto, že měli děti mezi 18-22 roky a mládí prožili rodičovstvím :)
Tady jsou komentáře většinou jen závist. Starý chlapy závidí, že na to nemají. Starŝí dámy zase, že nemají šanci se nechat hýčkat a ukazovat s filmovou superstar.
Takový je úděl starých dam. Už na to nemají.
😄 Ona je ta příroda v tomhle spravedlivá. On ten chlap bez těch peněz, a většinou i bez té viagry, na to v tomhle věku taky nemá. 😄 Takový je úděl starých mužů, kupovat si lásku a erekci :D
Naprosto s Vámi souhlasím. Něco jiného je, pokud má dítě další jazyk v přirozeném prostředí, např. bilingvní rodina. Schopnost přirozeně "nasávat" se ale v určitém věku ztrátí, proto je lepší s nástupem do školy osvojit pořádně rodný jazyk a pak přidávat další. Jinak mě autorka článku pobavila tím, že není kvalitní, když se budou učit děti jazyk opakováním barviček, zvířátek, zpívat si říkanky. Jak se asi děti učí jazyku ...😄, přeci je běžné, že se děti učí pojmenovávat lidi okolo sebe, zvířátka, části těla, zpívají se písničky, říkají se jednoduché říkanky. Paní asi chtěla výuku "na úrovni" 😄 😄 😄
Je to docela mazec, jak se radí ženám nad 50, co si mají oblékat. Nejhorší je, že je to dílo ženy. Navíc by je ještě oblékla nudně. Nikde nejsou vidět články, že by se radilo mužům, jak se mají po 50sátce oblékat,chovat apod., prostě do jejich řad se nestřílí. Takovými články se ještě více dělá propast mezi slečnami a dámami. Na druhou stranu jsou pak články, kde se plastikou nacpané VIP ženy nad padesát obddivují, jak jsou dokonalé a krásné, u nich asi nevadí, že se oblékají prostě jak chtějí a třeba extravagantně... Prosím, zaměřte se také na pány, ať i oni ví, co na sebe 😄 😄 😄, samozřejmě na ty nad pade :D
Pamatuji doby, kdy děti byly v nemocnici, rodiče je směli navštívit jen v návštěvních dnech a hodinách, pokud byla chřipková epidemie, měly děti smůlu. Mobily tehdy nebyly, aby mohlo být alespoň nějaké spojení. Je to velké trauma, pokud dítě prožívá nemoc a je ještě vytržené z rodiny, nemá v té době vazbu na nikoho, je v té nemoci samo, natož pak třeba v lázních, kde je to na dlouhou dobu. Zažila jsem jako dítě kvůli vážné nemoci několikrát za totáče, byl to koncentrák, ne léčení. Dnes je to jiné, rodiče s dětmi být můžou, což je obrovská výhoda, smutné pak je, když za dětmi nikdo nechodí, prostě ho tam nechá vystonat. Jen si umím představit, že být tam s dítětem každý den po dobu hospitalizace, nevyužívat jen návštěv, je pro některé z rodin v dnešní době finančí darda. Ale to asi každá nemoc v rodině.
Asi je jedno, jak úprava péče bude nazvaná. Pokud se rodiče nedohodnou, pak je to vždycky pro děti mazec. Střídání se mezi rodiči, ať se to bude jmenovat jakkoliv, by mělo vyhovovat dětem. Ve chvíli, kdy dítě mezi rodiči cestuje několik desítek kilometrů, střídá školy, kroužky, kamarády, tak je to prostě "týrání" dítěte. V takovém případě, by si to měli vyzkoušet hlavně rodiče nebo ti, co o tom rozhodli. Pojďme si to vyzkoušet na půl roku my dospělí, pak to třeba uvidíme jinak 😉.
Nevěřím, že tatínek je dostatečně empatický, aby pochopil, co dítěti vyhovuje. Neznám děcko, které by nechtělo být raději s maminkou. Navíc tatínci bývají trochu sobci, také línější, takže tu střídavku odfláknou. Většinou ji tatínci chtějí proto, aby nemuseli platit alimenty. Ale určitě nedají dítěti do života to, co maminky. Osobně bych nechtěla být týden u tatínka, týden u maminky. Bylo by to pro mě za trest, tatínci nemají takové pochopení pro děti. Nejlepší je dohoda mezi rodiči, aby to bylo co nejlepší pro děti. Ale to se po rozchodu moc často nevidí.
Paní Ilono, poněkud zobecňujete, každý případ je individuální. Kde berete tu jistotu, že nejsou děti, které chtějí být raději s tatínky?! Jak jsem psala, je to individuální, někdy může být úplně "mimo" maminka, jindy tatínek, i když pevně doufám, že se to neděje často. Takže by to mělo být nastavené, jak to vyhovuje hlavně dítěti, v tom případě, klidně střídavka nebo společná péče, ale i třeba výhradní péče tatínka. Maminky přeci nemohou mít "monopol" na děti, ty děti mají i otce. Šílenost dnešní doby je ta, že se lidi rozchází často a mnohdy krátce po narození dětí. Co takhle v zájmu dětí rodinu zachovat 😉 a naučit se problémy řešit, komunikovat. Chápu, že jsou situace, kdy to nejde - alkohol, drogy, velké dluhy....
Nepochopila jsem proč od státu ani korunu..? Ženy by se měly snažit o odpovědnější výběr partnera, něco vydržet, když se ukáže, že to zrovna není bohatý princ na bílém koni, a když to přece jen nevyjde, obrátit se na svoji rodinu a alimenty. Třeba za cenu ztráty svého dnes moderního soukromí. Nevím, proč bychom byli povinni neodpovědným lidem přispívat(jako na milion jiných věcí). Což samozřejmě neřeší u nás nekřesťanské ceny bytů a domů a vysoké úroky hypoték bankám
Do určité míry máte pravdu, ale někdo zkrátka nemá štěstí na partnera, opravdu si neumíte představit, co to je žít s někým, vedle koho se každý den bojíte o svůj život nebo s někým, kdo Vás psychicky terorizuje tak, že už vlastně nemáte žádnou hodnotu. Prostě to nemusí být o tom, že hledáte až přeberete, máte prostě smůlu na partnera. Věřte tomu, že se to stává i hodně vzdělaným ženám. Zkuste si něco přečíst o obětech domácího násilí, jak je těžké najít sílu něco změnit, uvěřit tomu, že to dokážete. A když už ji najdete a jste člověk s normálními příjmy, tak prostě sama jako ženská na kauci na byt nebo hypotéku nedosáhnete. Jinak tam, kde si lidé nezodpovědně pořizují 4, 5 a více dětí, a vědí, že nemají, kde bydlet, tak tam je opravdu každá rada marná...
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Já to taky nechápu. Jaký má význam ponechávat děti v rodinách, kde nemají na jídlo? Co se tam asi tak naučí, co jim bude připadat normální? Děti do dětského domova, kde budou chodit do školy a dostanou všechno potřebné. A rodiče si holt budou muset rozmyslet, jestli tam děti nechají, nebo si máknou, začnou chodit do práce a pořídí slušné bydlení. Najednou i na to jídlo budou peníze.
3 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Patrně jste si nevšimla změn v zákonech, kdy děti do dětských domovů smějí pouze tehdy, pokud jsou v rodinách ohrožené na zdraví nebo životě, pokud jsou opravdu bez někoho, kdo o ně může pečovat. Dětské domovy a podobná ústavní zařízení jsou kolik let beznadějně plná, aktuálně prochází restrukturalizací, kdy se kapacity budou ještě snižovat. Děti do tří let pak nesmí být v zařízení vůbec, do čtyř pouze se staršími sourozenci a od roku 2028 tam nebudou smět být ani děti do sedmi let. Politické smýšlení je takové, že dítě patří do rodiny. Je představa, že vše zasanuje pěstounská péče, ale pěstouni jaksi nejsou.