Jestli je ale nějaký konkrétní projekt smysluplný, se těžko kontroluje. „Velkou částku jsme například dali na vytvoření genderových auditů. To je i srovnání platů mužů a žen. Ale ta firma, kde se dotace aplikovala, nedala informace o tom, kolik zaměstnanci berou. Takže to nešlo zkontrolovat. Přesto ta dotace byla vyplacena,“ popisuje příklad Miloslav Kala.
„Jedna firma si chtěla například přenést svoje sídlo jinam, ale se zhoršením ekonomické situace se správně rozhodla, že radši stavět nebude. Jenže jí začali volat z Ministerstva průmyslu a obchodu, kolik jí můžou poskytnout, aby tu investici provedla, a nakonec ji zaplatili skoro z 80 procent,“ popisuje ekonom Petr Sklenář.
Že se tu ale vysoké ceny tak dobře zahnízdily, za to podle bankéřky ČNB může svou rozpočtově neodpovědnou politikou minulý kabinet Andreje Babiše. „Podhoubí inflace bych postavila do let 2019 až 2021, tedy už před pandemií covidu, kdy dostaly v tehdejší vládě sluchu návrhy MPSV (Ministerstvo práce a sociálních věcí) a byla implementována řada opatření, která zvýšila strukturální nerovnováhu veřejných financí,“ řekla Eva Zamrazilová.
Pravidelná renta by podle Jurečky chodila na účet střadateli po dobu ideálně 10 let. „Já bych preferoval, aby státní příspěvek chodil pod podmínkou 10 let postupného vybírání,“ upřesnil. „Jednorázový výběr bez ztráty státních příspěvků by byl možný jen v případě investic do bydlení,“ zvažuje předseda lidovců.
Podle Krogmana ale není ukrajinské obilí levné, jen tuzemští zemědělci nechtějí z přemrštěných cen slevit: „Znám takové, kteří odmítali prodat obilí i za devět tisíc korun za tunu. Že jim něco zůstalo na skladě, je smutné, ale je to jejich rozhodnutí. I dnes mohou prodat, kdykoli si vzpomenou, za šest tisíc a je to pořád mnohem lepší cena, než byla před dvěma roky.“
Že jde vzdělání ruku v ruce s vyššími příjmy, potvrzují i tvrdá data českých statistiků. Čech se základním nebo nedokončeným vzděláním si přijde měsíčně na 27 tisíc (medián hrubé měsíční mzdy). Kdo vystuduje střední školu bez maturity, bere přes 29 tisíc, víme z dat statistiků za rok 2021.
U středoškoláka s maturitou se hrubý plat vyhoupne už přes 36 tisíc. Vyšší odborná škola nebo bakalářský titul s sebou nese střední hodnoty průměrné mzdy kolem 42 tisíc, vysokoškoláci pak pobírají přes 50 tisíc korun.
371
Sledujících
0
Sleduje
371
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Mít tak v Česku nějaký tučný fond, z kterého bychom vypláceli penze… oh wait…
8 odpovědí