Tak to píšete taky kraviny pěkný... nejhorší jsou zrovna ty, co si vzpomenou párkrát do roka že existuje něco jiného než město a pak to tak po těch lesích a parcích vypadá, když přijdete na místo po mě, kde jsem přespal, tak to nepoznáte, ale za to z lesů odnesu dost bordelu po těch nebudu je nazývat... a taky dneska už lidé moc neumí držet v přírodě klid a řvou tam jak v lunaparku...hovada
Já to psala nikoliv vám, ale pánovi čundristovi, co vykládá, že v Krkonoších není co chránit.
Píšete blbosti. Vždyť s tím mlékem má pravdu! Proč myslíte, že vám vydrží? Protože je nadopované chemií. A o chuti bych raději pomlčela. A i kdybych si chtěla koupit mléko od farmáře, jako že nechci, protože je vysoce rizikové, tak nevím kde.
Ne, není nadopované chemií. Mléko je tak levné, že nějaký doping chemií by ho leda prodražil. Je normálně ošetřené proti kažení, najděte si UHT technologii. Jo, UHT má vliv na chuť, mně třeba taky trvanlivé nechutná, ale to není nějakou chemií nebo co si myslíte za nesmysly. Vím jak chutná čerstvě nadojené (pěkně hnusně, když je nevychlazené), vím jak chutnají běžně dostupná mléka i trvanlivá. Výběr je fakt široký.
Mléko od farmáře se koupit dá buď přímo u farmáře, nebo si najděte prodejní automat, na farmářských trzích, mají je i řetězce, dokonce jde objednat na on-line shopech... Šetrně pasterové, čerstvé nehomogenizované mléko, tak se jmenuje to, co hledáte.
Ale ono je snazší se rozčilovat, že je v něm nějaká vymyšlená chemie, že? 🙂
Nekupuji nejlevnější. Problém je v nových postupech, kdy potravinářský chemik narve do prýtu kyselinu fosforečnou, aby mu vázala vodu, a aby vodu nevyudil, párky jen namáčí do uzené vody.
Vlastně máte pravdu - tohle vše dělá párky lacinější. A do dražších párků s tradičními postupy průmysloví chemici nejdou.
A vám někdo přikázal nakupovat u "průmyslových chemiků"? Přece existují řemeslná řeznictví a uzenářství, každou chvíli se někdo holedbá tím, že používá staré receptury a technologie. Kupte si párky u nich a uvidíte.
Většinou tady každý píše svoje dojmy. Od toho ostatně tyhle blogovací platformy jsou. I vy píšete svoje dojmy. Ano, nic než jen dojmy, protože kdybyste znala fakta, tak byste zase nenapsala takové hlouposti.
Přísné normy byly. Šulilo se to, jak mohlo. To říká spousta pamětníků, co v tom pracovalo. Separátovo-éčkové hnusy? Jasně, separát se tomu možná neříkalo. Éčka nebyla, protože jsme nebyli v EU a nemuseli jsme povinně označovat látky E-kódy. Přídatné látky se samozřejmě používali i tehdy. Plus tu a tam i obsah věcí nechtěných, jako třeba rezidua širokoplošně využívaných pesticidů.
Obarvený tukový blaf se dneska nesmí jmenovat čokoláda, to jste si asi ještě nevšimla. Jasně že "pochoutka z kakaovo-tukové hmoty" je hnus. Ale tak si ji neberte, je to tam jasně napsané, že to není čokoláda.
A ještě na jednu věc nesmím zapomenout - mléko!
Tam je vaše neznalost úplně největší! Dnešní mléko je skvělé, můžu si jeho chuť užívat několik dní a ne to honem vypít do druhého dne, aby nezkyslo a nebylo ke zbl... Když chci kysané mléko, vyberu si dle chuti - a ne jen mléko, ale třeba i kysané podmáslí. Ale to vyznavač té ultranechutnosti jako je škraloup asi nepochopí.
V dnešní době vám ale nic nebrání si koupit "farmářské" mléko, které neprošlo homogenizací. Pak si užijete i ten škraloup, když vám tak strašně chybí. I to zkysnutí. Jenže vy beztak kupujete trvanlivý krabičák za 12.90 a pak se divíte, že máte "bílou břečku".
Uherák (pravý s plísní na povrchu!) z masokombinátu Valašské Meziříčí, nyní Krásno, jsem od socialismu takový luxusní nejedl! Totéž jejich kabanos byl tehdy šťavnatý, chutný, prostě famózní, dnes si ho tam nekoupím. Co jsem se bavil s lidma, co dělali i ve dvou jiných konkurenčních masokombinátech, tak třeba z Makra to po třech týdnech museli stahovat salám (bylo ve smluvních podmínkách) sami přelepit etikety s trvanlivostí o další tři týdny a znovu tam ten samý, přelepený dovézt. Z jiného masokombinátu borec zase vyprávěl, jaké hrozné kýbly chemie musí do uzenin dávat, aby byly trvanlivé. To se za socíku neřešilo tímto způsobem. Dnes nás lobistické skupiny v honbě za mikroby, tedy v tom navozeném trendu zabíjejí přímo, namísto mikrobů!Tehdy se třeba mléko běžně zkazilo, tedy zkyslo na tvaroh druhý, či třetí den v létě, srovnejte to s dneškem! Jogurty ve skence z Olmy, ani nemluvím, takový dnes nekoupíte ani ve speciálce, bylo ho čtvrt litru a normální stál kolem dvou korun a smetanový, jahodový, který jsem od té doby taky žádný takový nikde už nejedl, byl tuším něco přes tři koruny. Když to vynásobím desíti i dvacíti, cena v podobné relaci s dnešními prcky, spíše levnější, kvalita ovšem absolutně nesrovnatelná, tedy upřesněno ta dnešní...
A to jsem těžký antikomunista, ale tvrdím, že dnes jsme krmeni chemickými svinstvy a ne obyčejnými potravinami. Hnusný byznys je nám podsouván, coby ochrana zdraví spotřebitele a záruka kvality. Je to lež! Podívejte se jak stoupá rakovina a genetické choroby, přičemž vzduch máme dnes čistší, ale potraviny a vodu naopak a je jasno!
Za socíku vám ani neřekli, co tam dávají, prostě nasypte z pytle tohle a hotovo. Dneska si to můžete aspoň přečíst, co přesně tam za chemii je.
Mléko se běžně kazí i dneska, jen si můžete vybrat jestli chcete trvanlivé, ošetřené, bez mikrobů, které vydrží měsíce, nebo jestli si chcete koupit mléko čerstvé, které zkysne. I když nechápu proč, když si člověk může vybrat různé kefíry, podmáslí, acidofilní mléko, několik druhů tvarohů... tak na co si kupovat mléko aby zkyslo aby si člověk udělal tvaroh.
Jo a ty vaše jogurty ve skleničce mají v Bille, Albertu, Kauflandu, Globusu a dalších.
S přidáváním mouky, máte pravdu. Ale dnes naopak do směsy pro uzeniny semelou i pařáty s kostmi. Oni by to možná dříve dělali také, ale nebyla taková technologie výroby. Navíc dnes složení potravin neodpovídá požadovanému druhu masa.
Nesemelou. Resp. pokud ano, nemůžou ve složení uvádět jako složku maso, ale museli by uvést masokostní směs. Takže stačí si kupovat výrobky, kde je ve složení maso. No a nebo aspoň aby tam nebyla uvedena drůbež, prasata ani krávy nemají pařáty. :)
Článek:
"Není pravděpodobné, že si desítky let pamatujete přesně chuť konkrétní potraviny, lidský mozek takové věci zapomíná a pamatuje si jen dojem, že v mládí prostě bylo všechno lepší."
Lidi v diskuzi:
"Já si přesně pamatuju, jak mi před 50 lety chutnal špekáček a basta! Dnešek je špatně a může za to vláda a tenhle pisálek!" 😄
Chuť socialistických uzenin a potravin byla skutečně chutná, Napřkl. Uzené skutečně vonělo uzením. Dnes uzené vypadá hezky ale uzená chuť je umělá. Špekáčky byly voňavé ze skutečného masa, nikoliv náhražkami jako dnes
Salám, čabajky aj. to byla chuť neskutečná. Dnes jíte některé uzenony bez chti a cítíte jen koření.
Ten kdo se snažit socialistické potraviny je asi nejedl, protože se snaží hanit minulost a chválí přitomnost, za peníze.
Voňavé špekáčky ze skutečného masa dneska koupíte už naprosto normálně, zejména proto, že aby se výrobek mohl nazývat špekáčkem, musí být vyroben jedině z hovězího, telecího a vepřového masa.
Miluju tyto články v duchu: "Všichni, co tvrdí něco jiného než čemu já věřím jsou naprostí dementi! Pravdu mám jen já, já, já a nikdo jiný!"
(Ne)vážený autore. Píšete naprostá lejna 🤷♂️ Babička s dědou bydleli na vesnici. Slepice, králíci, prase, kráva, zelenina, ovoce, ... Vše bylo k dostání z vlastních zdrojů a ta kvalita je s tím co se dnes prodává jako BIO naprosto neporovnatelná. To co se dnes prodává na pultech je něco jako Vaše názory a komentáře, tedy odporně to smrdí i chutná.
Maso, vajíčka, mléko, mrkve, rajčata, okurky, brambory, kedlubny, ředkvičky, jablka, hrušky, švestky, rybíz, ... To vše bylo a věřte nebo ne, tak na tu chuť nikdy nezapomenu, protože to byla chuť dětství. Zážitky, vzpomínky, cokoli co nás dělá námi je často spojeno s nějakou chutí či vůní a věřte nebo ne, tak do dětství mě cokoli z dnešní produkce nevrátí ani omylem. Naposledy mě vrátila do dětství uzená panenka z farmářských trhů, tedy vezmete vepřovou panenku, tu osolíte a vložíte do udírny, nic víc a nic míň. Tak málo stačí k tomu, aby chuť a kvalita byla v prvotřídní kvalitě a mě to tak vrátilo do dětství ve chvíli, kdy si ukrojím plátek a vložím jej do úst. Přesně jsem si vybavil tu chuť, když probíhala zabijačka a uzení bylo její následnou nedílnou součástí. To samé rajčata. Není nad to, když ochutnáte rajče ze Slunce. Rajče tak lahodné, že i ještě nazelenalé má lepší chuť než všechna ta BIO rajčata s plastovým vzhledem a stejnou chutí.
A takto bych mohl pokračovat hodiny a dostat se až k samotným výrobkům, kde hlavním měřítkem kvality nebyla cena a množství 😉
Ale to můžete mít dneska na vesnici stále, nikdo se nepře, že maloprodukce z vlastního dvorku je kvalitou jinde než velkoprodukce určená pro uživení velkého počtu lidí. Jenže zkuste chovat v Praze v paneláku prase. Je o tom hezká povídka od Šimka.
Je to více o krmení zvířat. Vepř-brambory obilní šrot, kopřivy a nějaké minerály (Plastin) Hovězí- seno, obilní šrot, řepa, řezanka se slámy, tráva, jetel. To však ve velkochovech najde zajistit. Je to daň pokroku.
No, ale uměle vytvářenou krmnou směsí se krmilo už za komunistů. Doporučuju seriál Druhý dech, to je hodně podnětný náhled na velkoprodukci masa/mléka.
A když jdete navštívit jinou národní kulturní památku, také vás překvapí, že je tam vstupné?
Průhonický park holt není Stromovka. Není to ani "procházka v přírodě", park je (protože je to park) vybudován uměle. Do Botanické zahrady Troja se taky nedostanete zdarma. Nepochopitelně? Nebo že by to bylo proto, že je potřeba mít peníze na údržbu?
Součástí parku je také zámek a různé naučné expozice, takže to, že za to všechno zaplatíte v sezóně jenom 140 Kč za dospělého, je vlastně ještě pěkně levné.
Já bych to viděl naopak, dříve byly stanovené normy, co má každá uzenina obsahovat. Zato dnes je to sama chemie. Když jsem si koupil třeba špekáčky, tak tak chutnaly, za to dnes je to sázka do loterie. Autor článku by si měl ty informace ověřit u lidí, kteří to jedli. Já jsem si na kvalitu nikdy nestěžoval.
Zrovna na špekáček existuje norma, která se dnes musí dodržovat, pokud si koupíte špekáček, tak to prostě je špekáček. Žádná sázka do loterie to není.
A banda komoušů jako hejno potrefených hus, s nostalgii vzpomínají jak jim lůza u moci házela odpad a oni u toho mohli vděčně mlaskat a hlavně věděli, že zítra dostanou další, aniž by pro to museli hnout prstem. Degenerovaný dobytek.
To je u těchto článků normální. Dědci nemají v důchodu co dělat, ale bohužel už se naučili s internetem.
8
Sledujících
4
Sleduje
8
Sledujících
4
Sleduje
Farmáře mezi známými nemám, automat na mléko jsem viděla maximálně v televizi a farmářské trhy u nás v širokém okolí žádné nejsou. Do Prahy mám daleko, paní chytrá, jet kvůli flašce snad lepšího mléka přes sto kilometrů, to bych musela být padlá na hlavu. Trvanlivé "mléko" nekupuji a to, co se dnes nazývá mlékem lze použít maximálně na vaření. Pít se to fakt nedá, ani do kafe. Je to hnus, velebnosti. To, co se prodávalo kdysi ve skleněných lahvích, to bylo mléko na pití.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tak ale to zase není můj problém, že bydlíte evidentně na pustém ostrově a nejste schopná si koupit mléko, které by vám chutnalo. Holt kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.