Přesně. Stačí zachovat selský rozum. Rodiče by měli přijmout to, že děti mají různé možnosti a schopnosti a jakékoliv úlevy to nevyřeší. Žáci by měli přijmout to, že ve škole nejsou sami, je třeba s ostatními vycházet, je třeba se podřídit společenským pravidlům a zapojit se do všech činností, které vyučující nachystal. A že je to tak normální, nechodí totiž do zábavního parku, ale do školy.
Podzimní prázdniny nejsou novinka. Je to zažité už celá desetiletí, jedná se o dva dny kolem Dušiček. Jen si pán asi nevšiml. Když se k tomu přidá den státního svátku (mmch, to pán asi taky nepracuje a plat mu za ten den dají), zvýšená nemocnost mezi žáky nebo zaměstnanci či potřeba nějaké opravy v budově, tak se nabízí ty dva zbývající dny pracovního týdne prohlásit pro žáky volnými taky. Ona by stejně nejmíň čtvrtina nedorazila, i kdyby škola byla. A ten zbytek článku: než něco napíšu a začnu se ohánět čísly, napřed by se hodilo si zjistit realitu. Zrovna statistická čísla mívají k realitě daleko.
Málo žaludů? Asi jak kde. Nepamatuju rok, kdy by tady na Vysočině bylo víc žaludů a bukvic jako letos. Žaludů je tolik, že prakticky pokrývají lesní cestičky souvislou vrstvou. Jehličnaté lesy už nejsou, takže chodíme do listnatých... Naopak pamatuju roky, kdy jsem marně hledala bukvici a i žaludů bylo poskrovnu, třeba vloni.
Zase nařízení odněkud, kde sedí lidi, kteří s třídními kolektivy a v přidělených prostorách nepracují. My ve školách přece nemůžeme za to, že se některým dětem rodiče nevěnují a nevedou je k pohybu. Oni se jim totiž třeba nevěnují vůbec a nevedou je třeba vůbec k ničemu. Škola je tedy někdy jediným místem, kde mají šanci se naučit číst, psát, počítat a všechno ton ostatní, co je státem určeno jako základní vzdělání. Proto je taky do školy posílají a od nás je vyžadováno, abychom "je to naučili". Je to na dlouhou diskusi. Většina rodin je normální a o své děti normálně pečuje, všestranně je rozvíjí a jde jim o to, aby děti byly spokojené, zdravé, rozumně živené a později v životě úspěšné. Všechny tyhle výmysly se dějí kvůli menšině těch, kteří to nezvládají nebo neřeší. Já už nevím, kam vměstnat normální "učivo", když mám řešit chování, socializaci, vybavení dítěte pomůckami, wellbeeing, zdravotní a psychický stav, dostatečnou nebo alespoň nějakou pohybovou aktivitu, přísun ovoce, zeleniny a mléka...
Co je dnes standard? Dostáváme ho? Platíme (oba rodiče) zdravotní pojištění, měsíčně to dělá vyšší tisíce. Stejně je problém sehnat pro nás i naše děti lékaře (neberou, nejsou, mají plno, mají neskutečně dlouhé čekací doby, z okresního města za nimi jezdíme do vedlejších krajů), pak sehnat léky, které předepíšou (stále častější výpadky těžko nahraditelných léčiv na dlouhé měsíce). Když se povede, stejně se za léky dost doplácí. U některých lékařů, i když mají smlouvu s pojišťovnou, se platí nemalé částky za ošetření, říkají tomu "za materiál", i za některá přístrojová vyšetření. Nejde o malé částky, ale vyšší stokoruny a tisíce.
Já tomu prostě nerozumím. Řeknou, že pošlou tolik peněz, aby se platy učitelů průměrně dostaly na 130% průměrné mzdy z roku 2023. Zároveň potvrdí, že jistota je jen tarif a ten je 3/4 z celkové výše platu. Kdybych teda měla být náhodou ten pedagog s průměrným platem a mělo ty to být třeba 55 tisíc, tak já dostanu určitě 41 250, protože to je tarif v tabulce. Ta poslední nenároková 1/4 (z "mojí" částky teda přes 13 tis.) že se využívá na doplácení jiných zaměstnanců, tedy i nepedagogů. Tak jak ty peníze můžou počítat do vyplacených pedagogům ("poslali jsme do škol na platy pedagogů tolik peněz, že to vychází průměrně na 130%..."), když už předem ví, že je ti ředitelé musí použít i pro provozní zaměstnance, čerpají z nich na nemocenské, cestovní náhrady, odstupné a co já vím co dalšího?
Kolik takových výhrůžek ještě budeme muset řešit vyklizením školy, než budeme úplně imunní a jednou to fakt nebude planá výhrůžka? Za poslední cca rok a půl máme tohle podruhé. Dnes už jednali všichni s chladnou hlavou a sehraně, děti v klidu a skoro profesionálně. Ale i ty sedmileté děti se ptaly, proč tohle někdo dělá a jak bude potrestán.
Takže děti budou kromě dvou měsíců prázdnin mít ještě předprázdniny a poprázdniny a pak nějaký ten týden v zimě, kdy se netrefí do termínu jarňáků. Ze školy holubník. Rok od roku je těch rodin, které omluví děti týden v září a týden v červnu a týden v prosinci nebo lednu...víc a víc. Na jednu stranu je to pochopitelné, ceny a počasí jsou mimo sezónu fakt jiné, možná podnikání rodičů ani neumožňuje odjet v sezóně. Na druhou stranu jsou k rekreaci a odpočinku stanovené prázdniny. Když se sečtou tyhle rodinné důvody a k tomu nemoci, tak spousta dětí zamešká třeba třetinu vyučovacích hodin. To je dost. Práce navíc pro učitele (komunikovat s těmi zodpovědnými rodiči a podporovat je při doplňování zameškaného učiva), v jiných případech hendikep pro děti. Ony se totiž lízáním zmrzliny a blbnutím v akvaparku v přímořském resortu nic moc nenaučí. Prostě se změnou klimatu to bude chtít i změnu organizace šk. roku = jinak prázdniny, pololetí, trimestry nebo něco takového, personální změny ve školách (i učitelé mají děti a třeba chtějí cestovat mimo sezónu a do destinací, kam se v červenci nebo únoru nedá), technologie do školních budov atd.
Nevím, jak dlouhou dovolenou mají v Itálii, 3 měsíce prázdnin v kuse musí být masakr, určitě mají i něco přes zimu. Chápu, vedro, ale to je dneska technicky řešitelné, i když drahé. V ČR máme taky v učebnách nesnesitelně třeba už od května, taky by to chtělo stínění a nějakou formu klimatizace. I u nás mi přijde, že běžné 4 týdny (nebo 5) dovolené jsou prostě málo, když děti jsou za rok doma nejmíň 12 týdnů (když se sečtou všechny prázdniny, i ty jedno-dvoudenní). Kdo není učitel, ten má asi honičku zajistit po celou dobu péči o děti. U nás se to řeší příměstskými tábory (taky nejsou zadarmo), tábory (komerčáky vychází kolem 5 tis. týdně), babičkami (ty teda v mladším školním věku dětí obvykle taky pracují). Když se to nasčítá, tak takové prázdniny vč. společné dovolené celé rodiny musí vyjít na desítky tisíc korun, pokud potřebují rodiče chodit do práce a mají jen ty 4 týdny volna za rok.
Možná mají pohnutky různé, ale oficiálního řešení se ti pedofilové a šiřitelé dětské pornografie nebojí. Státu to trvá nehorázně dlouho nebo je trest velmi mírný, směšný, někdy díky vhodnému posudku žádný. V samotném článku je, že Policie "může stíhat". Pokud tohle pomůže státu jednat účinněji, proč ne. Do té doby bych to na samozvaných ochráncích nechala, ať je straší aspoň někdo.
A pokud ještě k tomu máte sklony k pocení a široké boky, nic z těch několika tipů nepomůže. Pásky se srolují, pudr by se musel nanášet co pár minut, vazelíny a krémy vyvolávají klouzavý pocit a při sednutí se přilepí k té sukni. Řešení jsou kalhotky s nohavičkou, pohodlné bavlněné nebo bambusové, vypadají jako krátké legíny na kolo.
To je vtip? Než se někdo naučí psát všemi deseti, napřed musí umět vůbec skládat slova. Nebo ne? To se naučí jedině postupně zapisováním písmen za sebe. Je jedno, zda vázaně nebo nevázaně, ale ručně. Chtěla bych vidět ty chytrolíny, jak budou 25 šestiletých dětí u počítačů učit vyťukávat na počítači (dokonce bez grafomotorické průpravy, to by ani tou myší neuměli správně pohnout), ukládat a vyhledávat vzniklé výtvory, zapínat digitální zařízení kvůli úplně každé potřebě něco zaznamenat. Pokud se nebudou učit psát jakýmkoli způsobem vlastní rukou, nenapíšou nikdy nic použitelného ani na počítači nebo mobilu.
I tři roky za opakované sexuální násilí je přece málo! Ten nechutný a násilnický člověk (nechci urazit žádné zvíře) žije s dalšími nevlastními dětmi. Jsou si páni znalci a soudci jistí, že neubližuje i jim? Soudy mi u nás přijdou zbytečné, protože tresty jsou stejně nízké, finanční tresty nevymahatelné a oběti až na posledním místě v tom všem marastu.
Přesně o tom přemýšlím už dlouho a došla jsem ke stejnému názoru. Naučit se plavat je život zachraňující dovednost, že je to ve škole povinné a pro rodiny zdarma, je jedině dobře. Všechny ostatní sporty, se kterými jsou děti seznamovány ve škole, jsou určitě fajn. Ideální je, pokud jde o sporty, které lze bez problémů provozovat v místě bydliště a bez nutnosti nějakých vysokých nákladů na vybavení. Na gymnáziu např. podepisujeme souhlas s účastí našeho dítěte na lyžařském výcviku, v případě nesouhlasu musíme vysvětlit, co nás k tomu vede. Prakticky se očekává omluva pouze ze zdravotních důvodů. Přitom kvůli tomu týdnu lyžování pojedou přes půl republiky na uměle zasněžovaný kopec (tohle je na jednu stranu fajn, když už tam jedou, mají na čem lyžovat, ne jak my kdysi... ale ekologicky, environmentálně a i pro rodiny ekonomicky je to zhovadilost). Náklady na pořízení a půjčení vybavení, pobyt, dopravu a skipasy budou nejmíň 10 tis. a zrovna naše děti pravděpodobně už nikdy sjezdové lyžování provozovat nebudou. Věnují se jinému pohybu, kvůli kterému nemusíme nikam daleko dojíždět.
Mně to přišlo podobně "náhodně" propletené jako třeba Bábovky, jen tohle dopadlo dobře a navíc to bylo atraktivně obsazené. Oceňuju taky, když film není uřvaný, obejde se bez násilí a akčních scén. Ale zatímco třeba Prázdniny (vánoční výměna režisérka z L. A. vs. redaktorka z anglického venkova) si klidně pustím každý rok a pořád mě baví, tohle mi asi stačilo jednou.
Bylo to, předpokládám, z FKSP. Tento "benefit" se od ledna dost mění, stát dost jasně určuje, jak s tímto fondem nakládat. Zejména v té části, že určuje, že minimálně 50% bude muset jít na nějakou formu podpory penzijního spoření. Proč by si s tím zbytkem nemohli udělat zábavu, která se jim líbí? Proč by nemohla být zábava s jídlem a pitím za 3000,- na učitele, když z jeho platu se tam za tento rok nastřádalo něco přes 9000,- ? Proč dýmky a gejši a kartářky nejsou pro učitele v jejich volném čase vhodné a u jiných profesí je to OK? Kdyby ten fond celý nebyl tak nesmyslný a nebylo potřeba ty peníze vyčerpat podle pravidel daných vyhláškou, žádného ředitele by taková akce ani útrata nenapadla. A zřizovatel na schůzi zastupitelstva do toho, jaká zábava je vhodná a jaká ne, nemá co mluvit. Ty peníze jsou od státu a ten si nastavil pravidla.
Vy berete informace o tom, jak se financují a tvoří ceny obědů ve školních jídelnách, odkud? Souhlasím, že celkově je to nastavené velmi nízko a mnoho jídelen se ještě snaží držet při spodní hranici limitu na suroviny. Navíc splnit limity spotřebního koše, požadavky na složení jídelníčku a obsah živin atd. mi přijde skoro nemožné. Také bych radši bych dala 50,- za jídlo, které děti sní a nepřijdou s vlčím hladem, než 30,- za něco, co po 5 hodinách v konvektomatu vypadá nevábně, masa je míň, než bych si představovala, třetí omáčka a vývar za týden už lezou krkem a po návratu z jídelny vyluxují lednici. Že platí učitelé nějakou směšnou částku je proto, že mají podle vyhlášky nárok na dotovanou stravu (platí jen za suroviny) a ještě si na ni leckde přispívají z FKSP. Prodej obědů cizím strávníkům je doplňková činnost, která může školám pomoci zlepšit příjmy. Za oběd do ešusu mi 80,- přijde akorát. V restauraci je dráž taky kvůli tomu, že tam posedíte v teple a klidu, vyberete si ze široké nabídky, někdo vás obslouží, dostanete pěknou porci masa, odnese a umyje po vás nádobí... Dost rozdíl oproti jídlonosiči, ne?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nebo objednáš v sobotu, dodání na Alza prodejnu mimo Prahu (mmch zpoplatněné) za 1-2 dny. Za ty dva dny ti napíšou, že se dodávka opozdila. Za další dva dny, že zboží je nedostupné a obstarávají je pro tebe a dají ti vědět, až bude k odběru. No, a jsme 9 dní od objednávky stále bez dárku.