Ve svém kantorském životě jsem se setkala s několika adoptovanými dětmi a ty osudy rodin a jejich dětí jsou hodně podobné popsaným příběhům. Vlastně jsme to ani jako kantoři neměli vědět, že jde o adoptované děti, ale často nám to prozradili sami rodiče, většinou, když si nevěděli rady. Osobně obdivuju všechny rodiče, kteří si dítě adoptují, protože nikdy nevědí, do čeho jdou. Zklamat může i vlastní dítě, ale pak musí rodiče pátrat u sebe a své rodiny. U adoptovaných dětí je to vše náročnější a složitější.
Mě zaujala věta, že děti ze stabilních, úplných rodin rodin se těší do školy víc a já osobně s ní jako učitelka v důchodu naprosto souhlasím. Děti z úplných rodin nemusí řešit vztahy s nevlastními sourozenci, rodiči, mají doma tátu a mámu, s kterými můžou řešit svoje problémy. Mnohokrát jsem zažila změnu chování u dětí, kterým se rodina rozpadla, které byly ve střídavé péči- záškoláctví, propad prospěchu, nechuť k učení a i vzdor vůči učitelům, kteří vlastně pro to dítě představovali svět dospělých, kteří ho zklamali. A bylo úplně jedno, kolik těm dětem bylo let. Prostě funkční rodina je pro dítě to nejdůležitější.
Kdysi dávno si v primě rodiče jednoho žáka stěžovali, že ostatní jejich syna šikanují, že mu berou svačinu. Měla jsem je krátce, ještě jsem je moc neznala, navíc braní svačiny bych nezařadila-tenkrát-do kategorie šikany, ale přesto jsem zpozorněla a při nejbližší příležitosti jsem s dětmi začala mluvit ve stylu.....nemusíte se jeden druhému líbit, nemusíte spolu všichni kamarádit, ale měli byste se tolerovat, protože každý jsme jiný.... To mi v různých obměnách vydrželo až do oktávy a až na jeden specifický případ se šikana neobjevila. Ten specifický případ byl chlapec, který žil léta v Japonsku a byl jedináček. Vyžadoval neustálou pozornost i velice neomaleným způsobem, skákal mi do řeči úplně mimo téma, bral mi věci z katedry, protože seděl v 1.lavici a na harmonizačních dnech jsem ho přistihla, že vlastně ty ostatní stále provokuje. Tatínek byl velice rozumný a vysvětlil mi, že byl obletované dítě, kterému se krátce po sobě narodily 2 sestřičky a on to nezvládl. Bohužel mu to vydrželo až do maturity na SPŠSE, kam v kvartě přešel a kde učila dcera.
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
Kdysi jsem si koupila italské lodičky a hrozně brzo se začaly loupat. Bylo mi asi 16, reklamovat boty šel se mnou taťka a uzemnil nás dotaz prodavačky, jestli jsem je nosila často, protože to jsou boty jen do společnosti. A něco podobného jsem zažila s kozačkami a dotazem, jestli jsem je nosila v tomhle počasí- zima, čvachta....Ale většina bot opravdu vydržela i několik let, kožené kozačky jsem nosila asi 5 let. Děti po sobě boty dědily /dnes se to nedoporučuje, vím/ a byly nepoškozené, prala jsem je i v pračce.
2 odpovědi