To mi připomíná dobu, kdy nám učitelům hospodářka řekla, že budeme mít plat 7000,-, čili zhruba jednou tolik než té době. A já jsem jen tak bez rozmýšlení pronesla, že jsem zvědavá, jestli si za to koupíme aspoň tolik jako za tehdejší plat. No, nekoupili, ceny letěly nahoru. Takže možná si i vyděláme jako Němci, osobně tomu nevěřím, ale určitě si za to nekoupíme tolik jako Němci.
Tak to bylo, je a bude, v každé rodině je to jinak. Dcera to vyřešila šalamounsky s tím, že Ježíšek přijde tam, kde na něj děti věří, a kluci se takřka až v dospělosti přiznali, že někdy od 2.třídy nevěřili, ale nechtěli si kazit vánoční atmosféru, tak pilně psali dopisy Ježíškovi ještě několik let. 🙂))).
Děkujeme. My jsme sami pro sebe, snažíme se myslím na max. Kromě každodennosti jezdíme co nejvíc na výlety, poznáváme různá města, jezdíme plavat apod. Aspoň víme, že budeme prarodiče, co to nejvíc půjde.
Tak si to užívejte co nejvíc, to dětství je relativně krátké a rychle uteče. Nedávno jsem viděla vnuka 20minut po porodu a v so jsme slavili jeho dvacetiny. A na babičkovství je krásné to, že nic nemusíte a všechno můžete, máte prostě čas nebo si ho čas od času uděláte. My jsme se dcerám věnovali v podobném duchu jako vy, ale s vnučkami teď dělám daleko víc než kdysi s dcerami, protože jsem v důchodu. S vnuky to bylo horší, ještě jsme pracovali, ale zase jsme byli 2 a ten čas jsme si prostě udělali. Užívejte si to 🙂)))))).
Jsem ráda, že jste pečující babička. Bohužel moje maminka zemřela ve svých 65letech, dcera měla 3,5r. Mladšího se nedožila. Otec zemřel 2 roky na to. On se však nikdy o nás nestaral. Manželovym rodičům je +- 55, rozvedení, každý si žije po svém. O nás se nezajímají. Na jednu stranu jsem ráda, když vím, jací jsou, na druhou zavidime prarodiče dětem, kteří chodí s našimi do MŠ a ZŠ. Mladší syn si užívá "babičky" ve školce, je tam se starší generaci moc rád.
To je mi líto a nechápu prarodiče, kteří nemají zájem o vnoučata, protože to je krásné období. Na druhou stranu, každý jsme prostě jiný. Mějte se krásně 🙂))).
Tak to jste byla mimořádně osvícená. Já mám zkušenost s nevybíravým bezesmyslnym drilem, s didakticky neschopnými učiteli, kteří z fyziky a chemie umí udělat horor. Nemluvě o dějepise a zeměpise ve formě stažených prezentaci bez jakékoli přidané hodnoty..... A mohla bych pokračovat. Jenže já základkach je to ještě horší, tam nadané dítě přes spolužáky s poruchami chování a psychiatrickými diagnozami neslyší ani učitele (tedy pokud se vůbec pokouší o výklad).
Základku jsem si zkusila 2 roky jako důchodkyně a učí se tam hrozně špatně. Za sebe učitele základek obdivuju, protože musí vydržet opravdu hodně. Na co mi na gymplu stačily 2-3 hodiny, trvalo na ZŠ 5-6 a stejně to některé děti nepochopily. Nevím, že bych byla osvícená 🙂))), ale kantořinu na gymplu jsem měla moc ráda.
Otázkou toho, že dnes rodí starší matky, což jsem i já😃, je především to, že dnešní dospělí jsou informováni o sexu (do zač 90 let byly běžné mámy kolem 18let, prostě si pár nedal pozor a nebyla dostupná antikoncepce. Museli se brát a taky od 90 tech je obrovská rozvodovost. Moje máma byla za exota, protože mě měla ve svých 30letech, tzn za zenitem. Spousta současných dospělých 50+ měla děti velmi brzo, nebyli ani zralí a dle mého okolí nejsou někteří zralí ani teď. Chtějí si užívat a ne být za plotnou, či se starat o vnoučata) a mají velkou finanční zátěž skrz hypotéky, nájmy apod. A ano finančně na tom nebyli dobre minulé generace, žilo se ve více lidech na jednom místě. I tam bylo dost konfliktu. Každá doma má svoje +-. Jestli se dožijí 60tky, tak taky budu asi říkat "to za nás".. Prostě to tak je. Neurovady řeší i "mladí" rodiče.
Obecně si myslím, že je velmi málo opravdu zdravých dětí. U části z nich to vyplyne až později.
Ano, když jsem v roce 77 nastupovala jako učitelka na zdrávku , ze 3 tříd zhruba po 38 studentkách maturovalo 19 matek v různém stupni těhotenství🙂))). Já jsem měla 1.dceru po VŠ v 26 a už jsem byla stará prvorodička, 2.ve 32, protože se dřív nezadařilo, a to už tam byly matky s 3.-5.děckem. Antikoncepce byla, sama jsem ji 2 měsíce užívala i přes manželovu nechuť-holt jsem byla ta chytrá, ale naštěstí mi nedělala dobře, tak jsem přestala. A předpis byl v Praze bez problémů, mladší kolegyně se pak divily, protože v menších městech to byl ještě problém. Ale jak píšete, každá doba má svoje + a -. Naštěstí já děti miluju, takže být v 52 babičkou bylo skvělé, ještě jsem vnukům stačila, teď v 72 s holkami 8 a 6 je to už horší, už leccos pobolívá, ale jsem s nimi hrozně ráda, jsem holt rodinný typ, bohužel manžel si holky už neužil.
Dobrý den paní učitelko, jsem rodič 2 malých dysfatiku (řeč, porozumění motorika, sociální nezralost). Vývojová dysfazie je neurovyvojova vada, stejně jako PAS, ADHD aj. Dětských dysfatiku se v ČR udává přes 100.000, plus k nim x tisíců děti s dyslalii, autismem apod. Děti s PAS se udává asi 10.000, o něco víc je děti s ADHD. Co to způsobuje se přesně neví. Obecně za to může genetika, životní prostředí, jídlo, vzduch, poškození mozku v 1trimestru, stres, porod a poporodní péče, zamlkle infekce, novorozenecká žloutenka. Jsou rodiny bez genetického základu, porod v pořádku, a stejně mají dysfatika.
Dříve se VD, PAS, AdHD udávalo chybné jako LMR, LMD. Ve Vašem okolí mohly být pomalejší děti, s motorickým neklidem, sociální nezralosti (pláč, vztek, nekontaktní) aj akorát to nikdo neřešil a děti se v tom plavaly. Nyní je mnohem lepší diagnostika, ale i tak stále zdravotnický a školský systém pokulhává.
Dysfázii jsem si vyhledala, o ADHD taky vím dost díky dceři, chápu i to , že je lepší diagnostika, což bezesporu je, ale matou mě ty příčiny. Jasně, chemie je všude okolo nás, ale mluvila jsem o tom i se svými bývalými studentkami ze zdrávky, kde jsem 11 let také učila-dnes je jim 52, takže jsou zkušené- a dost se jich přiklání i k tomu, že hraje roli i věk rodičů. Mně to připadá docela logické, protože třicetiletá a starší matka má v sobě víc škodlivin než dříve ty dvacetileté, a totéž lze říct o otcích. Nevím, je to jen úvaha. A je pravda i to, že za nás se prostě tyto děti hodnotily jako pomalejší, nevyzrálé apod. U nás v rodině naštěstí tyto problémy nebyly a nejsou ani u 4 vnoučat- 20,18, 8 a 6 🙂. A ještě Vám chci poděkovat za fundovanou a kultivovanou odpověď, dokonce s oslovením, bez napadání apod., to se dnes moc nevidí, ale takhle by měla diskuze vypadat. Díky.
Určitě se to stát může, ale učila jsem na víceletém gymnáziu přes 20 let a takový případ nepamatuju. Od začátku jsem dělala s dětmi anonymní dotazníky ve smyslu: co se vám tu líbí, nelíbí, vrátili byste se na ZŠ, co byste změnili v našich hodinách..... a 95% vycházelo jednoznačně pozitivně. Za těch víc než 20 let se na ZŠ vrátilo minimum dětí, možná bych je spočítala na prstech rukou. Většinou šlo o kluky, kteří byli chytří, ale ještě hodně hraví, takže sociálně nezralí, rodiče pak bez problému souhlasili s návratem na ZŠ. Někteří to nevzdali, smířili se s horšími výsledky a začali se zlepšovat kolem těch 14-15 let, prostě dozráli.
Profesor Jan Sokol: „„Pravdivých vět jsou miliony, kdežto o pravdě se skutečně dá říct, že je jen jedna, že je všem společná a že nikomu nepatří.“ Na profesora Sokola jsem si vzpomněla díky otázce „Může mít každý svou pravdu“, která je v popisku pod videoklipem Armáda lásky. A s láskou si na něj vzpomenu pokaždé, když někdo mluví o „své pravdě“.
Mně se líbí vyjádření pana Čapka v trilogii Hordubal, Povětroň a Obyčejný život, kde dochází k závěru, že pravda je relativní, záleží na úhlu pohledu. Ale na druhou stranu jsou i pravdy neoddiskutovatelné, např. fyzikální zákony.
Nějak nechápu, kde se bere tolik dětí s logopedickými vadami, když dětí se podle statistik celkově rodí málo. Jsem ročník 52, takže jsme byly silné poválečné ročníky a chodil s námi 1 spolužák, který, když byl nervózní-např.u tabule, tak koktal, ale to je všechno. Sama jsem 40 let učila, ale na střední škole, kde už děti s logopedickými vadami nebyly, ale dcera učí 1.stupeň a ten nárůst potvrzuje. Vím, že narůstá počet autistů, kde ten problém zřejmě souvisí s touto diagnózou, ale proč je obecně ten nárůst tak velký, to je pro mě záhada.
To snad autor nemůže myslet vážně. Proč nemají problémy Vietnamci a většinou ani Ukrajinci, ale pouze migranti především z islámských zemí. Nechtějí se přizpůsobit životu v nové zemi, naopak vyžadují, aby se např. ve školách přizpůsobili jim, jejich postoj k ženám je pro nás nepřípustný, prostě jde o naprosto odlišné kultury, které nemají šanci existovat spolu bez problémů. O obohacení bych si vůbec netroufla mluvit.
Bohužel před sebou národ hlupáků má když ho za podobné nesmysly zvolili. Nebudeme zvyšovat daně tečka... Nesáhneme na důchod... Atd. Už před třemi lety každý normální člověk věděl že to jsou lži.Tak mám obavy aby opět nezvítězil a pak se ti hlupáci nedivily, že stále nemají ty německé platy ale na opak mají ještě výrazně méně.
V tomto směru máte pravdu, někteří zase uvěřili podobně jako v roce 89.
Pan premiér si neuvědomuje, že ti, kteří zvonili v roce 89 klíči, byli naivní, chyběla jim zkušenost s kapitalismem, takže mnozí uvěřili řečem, že do 5 let doženeme Rakousko. Dnes už máme dost dlouhou zkušenost, takřka stejně dlouhou jako se socialismem, takže se už nedáme tak snadno obalamutit. Docela by mě zajímalo, jak bude toto období jednou hodnotit generace našich vnoučat a pravnoučat, ale toho už se nedožijeme.
1
Sledujících
3
Sleduje
1
Sledujících
3
Sleduje
Je smutné že pracující člověk má dnes problém poplatit základní životní potřeby tj. bydlení,strava,energie,škola a kroužky pro děti a oblečení.At dělá člověk jakoukoliv profesi měla by mu zaručit aby tyto položky mohl poplatit,jinak pracovat ztrácí smysl
2 odpovědi
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
To tvrdím už hodně dlouho, bohužel to tak není.