Chybí Vám v tom ale zas to kardinální - to je ta motivace. Co je lidstvo lidstvem, tak dělalo jen to co muselo aby prežilo. A jinak to nebude. Současná doba je přece charakteristická tím, že mladí (generace tzv. "Z") dělá to, co chce a zaměstnavatelé jsou z toho nešťastní. To k prosperitě totiž tak úplně nevede. Jsem zvědav jak byste řešil tenhle problém.
Mamánek těžko kdy bude, když to přeženu, rubat uhlí v dole nebo tahat maltu na stavbě. Já už nějaká léta působím i v roli podnikatele a tak tohle vnímám dost intenzivně. Víc než těžko se hledají namotivovatelní lidé. I když nejde o nijak fyzicky těžkou práci. Proč by taky něco dělali když je jim teplo a pupek mají plný? Zkrátka se to týká klasického cyklu vývoje společnosti.
Technologie se posunula ale lidé ne. To je to kardinální. Ti mladí vyrostli s tou technologií a vidí její možnosti. Ale starší ročníky mají zavedené pořádku a naplánovaný svět. Takhle jim to vyhovuje a oni mají ty otěže tak diktují pravidla. Ale mladí nevidí perspektivu v tom makat v dole když uhlí nemá perspektivu.
Už moje generace vyrůstala s motem. Studuji ať nemáš vytahaný ruce jako opice.
A tak moji kamarádi mají snad všichni vysokou školu.
Půjde vysokoškolák dělat zedníka?
Půjdu já dělat práci která není aspoň pro středoškoláky? Ne a na domě si vše dělám sám. Kromě odborných věcí, na které potřebuji razítko pro úřady.
Měl jsem před pár lety post v jedné středně velké firmě a měl pod sebou několik desítek lidí. Sám jsem je nabírat. Takže vím o čem mluvíte co se týče generace Z.
Ale... zase musím říct že ta starší generace s vypěstovala dost lidí co se vezli na vlně socialismu.
Chlastání v práci. Vytváření práce pro práci. Ale měřitelný výkon za 8 hodin práce odpovídal 4 hodinám průměrného zaměstnance.
Znám se osobně s několika zedníky.
Všichni starší ročníky a všichni už to nedělají. Dva nejmladší mě řekli že raději budou jezdit ve skladu s VZV.
Proč by takovou práci šel dělat někdo z mladých bez zkušeností praxe a někoho kdo ho zaučí? Jedině na soukromo a pak neví co si za práci říct.
Znám automechanika, který je mladší než já a šikovnější než ti stáří. Nebere si moc a ví jak vydělat. Ale to jsou výjimky.
Vše směruje k tomu že budeme jen operátory. V horším případě pěšáky.
No fajn, je dobře že svoje děti učíte přesně tomuhle chování. Jenže právě ta významná část společnosti (někde až polovina) tak uvědomělá nikdy nebude. Nakonec i v tomhle se shodujeme. Vy jste fakt tak přesvědčený optimista v tom, že těmto lidem nezištně AI pomůže k lepšímu světu?
Jestli ono není lepší se tohohle spíš nezúčastňovat ....
I přes všechny války genocidy pohromy a mírové rány, se lidstvo dostalo na 8 miliard kusů.
Jsme rasou která je schopna kolonizovat další planety? S naší tělesnou schránkou... těžko.... jsme až příliš zranitelní. Potřebujeme nástroje.
S naším sebedestruktivním chováním, kdy jsme byli schopni opakovaně si vymazat vynálezy a uvrhnout se o staletí zpět je jediná možnost uchovávat znalosti a vědomosti v médiu, které bude schopno komunikovat s primitivem a dostat lidstvo zpět na původní technologickou úroveň.
Nikdy jsem nebyl optimista. Jsem od přírody melancholik a pesimista.
Když církev měla prostředky uchovávat vědění uchovávali jen co se jim hodilo.
Když teď máme svobodu slova a prostředky uchovávat cokoli nebylo by dobré mít svoji vlastní databázi s AI, která uchová vše pro další generace? Tak jak to je, bez příkras,bez ohýbání pravdy, pouze fakta a odviklananá tak aby jsme rozuměli?
AI by mohla děti naučit praktickým věcem, které uměli jejich předci. Místo sledování pořadů v TV,PC, tabletech a mobilech by mohla prostřednictvím médií učit děti tomu co je zajímá. Čerpat z databáze internetu a zároveň předávat dovednosti rodičů. Rozvíjet jejich dovednosti a informovat rodiče o tom co je trápí s čím potřebují pomoct nebo co jim chybí.
Takový průvodce a mentor. Důvěrník a ochránce. Vidím v tom pořád jen nástroj.
Pokud by AI přešla do formy samostatně fungující entity měla by mít o nás co nejvíc informací aby věděla proč si nás nechat.
Musíme docílit oboustranně výhodného vstahu. To je celé.
Nevím, jak můžete porovnávat víru v Boha a plochozemce. Chápu, že oboje vypadá podobně iracionálně, ale na rozdíl od existence Boha se dá tvar Země snadno dokázat a člověka, který ho v dospělosti nezná, lze považovat za nevzdělaného nebo hloupého. Právě takové názory jako je váš přiživují takovéto ignoranty faktů a konspirátory a způsobují, že seriózní vědecké názory a studie jsou znevěrohodňovány a přehlušovány hlupáky, kteří mají problém pochopit souvislosti a fakta a proto si vymýšlejí hlouposti jako je plochá zem.
Plochá zem byla zakořeněna v křesťanské víře po staletí a lidé s názorem, že by mohla být kulatá, byli upalováni za kacísřství. Takže já to nespojil to spojené bylo.
Přesně mi popiše jaký můj názor podporuje ignoranty faktů.
celý dvoustránkový elaborát v kostce. Kdo věří v placku je chytrý a je to jeho názor. OK, hoď globus do popelnice a objednej plackobus. Trochu se zamysli nad rozdílem názoru a blbosti. Polemika v 21 století o placatosti zeměkoule ? Napiš o tom folozofickou práci. Mimochodem v textu máš ve slově hloupí měkké, nikoli tvrdé Y ty Átreji .
Vaše nic v kostce.
Našel jste chybu a nic nepochopil.
Tleskám smekám a zcela přirozeně váš názor akceptuji a považuji ho za stejně infantilní jako placku.
Átrej je postava z nekonečného příběhu a zmínil jsem ho kvůli článku. Když máte čas psát najděte si čas i pro pochopení.
Tak předně jak zní definice druhé signální soustavy? Takhle :
"Druhá signální soustava je soubor podmíněných reflexů na abstraktní, tedy psané nebo slovní podněty. Člověk rozlišuje nejen zvuk slova, ale i jeho obsah. Tyto schopnosti označujeme jako vyšší nervovou činnost (řeč, psaní, myšlení). Druhá signální soustava je vyvinuta jen u člověka."
Vůbec tu přece nebyla řeč o tom, jak se dostávají podněty přes nervovou soustavu do mozku. To není druhá signální soustava ale pouze popis "cesty" informací. Domnívám se, že si dost pletete pojmy.
K tomu ostatnímu pouze krátce.: Vůbec evidentně neuvažujete o tom proč jsou některé funkce lidské společnosti jaksi nefunkční a proč se obrozují, jak k tomu dochází. Utopisticky si patrně představujete, že když uměle nahradíte nějakou nefunkční složku té společnosti něčím jako je AI tak dostanete funkční společnost. Není to tak a nikdy nebude. Stane se pouze jedno: ORGANIZOVANÝ ZLOČIN TOHO VYUŽIJE A PRÁVĚ TA KORUPCE A ZLOČIN SE MASIVNĚ ROZŠÍŘÍ PROTOŽE PROTI TOMU NEBUDE OBRANA. A to právě skrze tu techniku. Už teď právě ty chytré telefony jsou toho krásnou ukázkou. Jejich prostřednictvím se kradou osobní údaje, identita, ovlivňuje se velmi sofistikovaně veřejné mínění ve velkém. Ať jde o zločiny nebo třeba reklamu. A většina té společnosti NIKDY NEBUDE SCHOPNA TOMU EFEKTIVNĚ ČELIT. Ostatně se to ukazuje už teď. Přesně tohle nikdy ale opravdu nikdy ničím takovým nevylepšíte a už vůbec nezvládnete garantovat ochranu té technologie proti zneužití.
Kde se v definici píše o emocích?
Je to pouze naše soustava dorozumívaní.
Mohu si plést pojmy ale vy se opravdu nikam neposouváte.
Když vám hodinky řeknou, že máte nízkou hladinu cukru, nahrazují tak něco ve společnosti nefunkčního? Ne jen vás informují. A informovanou společnost potřebujeme.
Jsme ve věku informačního šumu. Nikdo se nevyzná ve všech oborech. Ale máme volit naše zastupitele? Na základě čeho?
Naší svobody? A není to málo?
Čemu můžeme věřit? Jen faktům.
Jak ty fakta hledat? Pomocí povelů ve vyhledávačích? Tak jako jste to udělal? Kdo myslíte že vám našel tu definici?
Algoritmus.
AI jsou komplikované algoritmy. Myšlení některých lidí je na horší úrovni než základní komunikační AI.
AI je schopna vypracovat v řadu vteřiny koncept ať už reálného článku tak naprosté blbosti na základě našeho požadavku.
Pokud nebudeme součástí vývoje AI tak, jak říkáte, ujmout se toho zločinci a naservírují nám překroucenou realitu.
Musím svoje děti učit kritickému myšlení. Budovat v nich vztah k elektronice jako k pomocníkovi.
Nečekám najivně na to, že za nás někdo něco vyřeší, ale lidi mají kvantum
Informací a nedokáží ho zpracovat. Takže potřebují nástroj a musí ho umět používat.
Jinak jim nezůstane ani ta svoboda mysli natož nějaká naděje.
Pořiďte si zvíře. A věnujte se mu místo psaní.
Pak třeba pochopíte jaké emoce zvíře má. Že je schopné závidět. Že jsou majetnické. A že nonverbální signály jsou někdy víc než naše psaní.
Přeji šťastnou ruku při výběru duchovního průvodce.
Smát se lidem s jiným přesvědčením, je stejně hloupé jako konspirace.
Viděl jsem pár videí kde zastánci placky řekli svoje názory.
Veskze jsou to nesmysly. Ale jde o jejich přesvědčení a pochopení proč také mají.
Oni nikomu nevěří, hledají pravdu.
Ale kdo těm lidem vysvětlí, že ne vše co si přečtou na internetu je pravda. Nebo co z toho je? A kdo má patent na pravdu?
Míchat do jedné fantasmagorie jinou je velmy hloupé. Nebo snad má něco společného přidávání těžkých kovů do paliva za účelem navýšení srážek, s tím jak vnímáme svět?
Ovládání počasí zní jako fantasmagorie, ale bohužel důležité je slovo zisk. Když nezaprší tak to uschne. Nebude zisk. Pokud existuje metoda jak donutit mraky vypršet se v dané oblasti, tak proč toho nevyužít.
Existuje dokumentární série, popisující vznik mraků, typy mraků, a jak je lze ovlivnit.
Nějak nemám ekonomické vysvětlení pro placku.
Ekonomické vysvětlení článeku je -téma co zaručí vysoký proklik = vysoký zisk.
Obsahově v celku o ničem. Urážky. Výsměch a pletení nesouvisející věcí do sebe.
Už jsem čekal spojitost, že nenaočkovaní věří na placku. A odůvodnění takové teorie stejně itelektualním tokem nesmyslů, jako obhajoba placky.
Všimněte si, že ať už má člověk názor jaký chce, když mu dojdou argumenty řekne o tom druhém, že je hloupí.
Pokud někdo věří v Boha budeme mu to rozmlouvat, že nejsou vědecké důkazy jeho existence? To není názor ale přesvědčení.
Dítě s přesvědčením, že má pod postelí bubáka je hloupé?
Átrej bojoval i sám se sebou, pochyboval jako každý z nás. Všichni ale nejsou tak odvážní a uvědomělí, aby nicotu porazili.
Hmmmm, jen drobnost- ty akvarijní ryby tyhle vlastnosti nemají. Nemají totiž druhou signální soustavu. Oni mají jen pudy a to je zásadní rozdíl vůči člověku. Ten se tím totiž odlišuje od všech zvířat pokud je mi známo. S tímhle srovnáním jste tedy úplně mimo mísu.
Stejně tak s těmi "technologiemi". Je nutno rozlišovat. Předně celá AI není nic jiného než obrovská databáze vědomostí a nějaký složitý algorytmus který tyto informace zpracovává. Počítač nemá šanci cítit pocity, myslet jako takový. Tohle všechno pomocí těch algorytmů tvoří programátoři. Jak mi chcete zaručit že všichni co na tom makají mají čisté svědomí? Dnes už masivně digitální svět ovlivňuje ten reálný kolem nás. Ovlivňuje na mnoha úrovních (nejen pomocí AI) veřejné mínění, školství, veřejnou správu, média a mnoho dalšího. Tahle slepá víra může být , ale nemusí, právě tím zásadním malérem té společnosti. To je přesně to čeho jsem se chtěl dotknout a to je nové náboženství - věda a technika. Mít to jako služebníka je v pořádku ale rozhodně to není v pořádku právě v té úloze toho moderního "náboženství". A málokdo si to uvědomuje.
A nebojte se, kdyby tyhle krámy někdo vypnul tak se sice nejspíš civilizace sesype (to by se týkalo i vypnutí el. energie) ale rychle by se začala vyvíjet jiným směrem. Dokud lidstvo bude dostatečně schopné samo přemýšlet a bude "tvárné", nehrozí zánik. Ten spíš hrozí právě tehdy, pokud se většina společnosti spolehne bezmezně na ty technologie.
Místo saho dlouhého vypisovani myšlenek by nástroj zpracoval obsah a postatu odeslal k posluchači tak aby byl srozumitelný.
Na to. S teď pracuje. AI se učí s námi komunikovat.
Pokud jste si někde vyzkoušel je to sice děsivé ale nezkutečně efektivní.
Když by taková funkce šla aplikovat na úrovni státu. Mohlo by se demokratický na základě vzroku celé populace ne jen těch co zrovna přišli k volbám rozhodovat o všem.
Navíc a to je podstatně by tento nástroj i tupanovy vysvětlil k čemu je to dobré a jaké to má nevýhody.
Tohle není na implementaci v řádu let ale desetiletí.
Ale věřte tomu že se zapojí i jiní živočichové než jen lidé.
Když vám budou předávat informace další bytosti schopné lepšího Čechu sluchu a schopnosti přežívat v různém prostredí. Najednou budeme mít informace které nám složí skladanku pravdy.
Zmizí konspirace. Korupce. A lidí budou moci žít po svém.
Neříkám že to bude utopie ale informovaný věk.
Hmmmm, jen drobnost- ty akvarijní ryby tyhle vlastnosti nemají. Nemají totiž druhou signální soustavu. Oni mají jen pudy a to je zásadní rozdíl vůči člověku. Ten se tím totiž odlišuje od všech zvířat pokud je mi známo. S tímhle srovnáním jste tedy úplně mimo mísu.
Stejně tak s těmi "technologiemi". Je nutno rozlišovat. Předně celá AI není nic jiného než obrovská databáze vědomostí a nějaký složitý algorytmus který tyto informace zpracovává. Počítač nemá šanci cítit pocity, myslet jako takový. Tohle všechno pomocí těch algorytmů tvoří programátoři. Jak mi chcete zaručit že všichni co na tom makají mají čisté svědomí? Dnes už masivně digitální svět ovlivňuje ten reálný kolem nás. Ovlivňuje na mnoha úrovních (nejen pomocí AI) veřejné mínění, školství, veřejnou správu, média a mnoho dalšího. Tahle slepá víra může být , ale nemusí, právě tím zásadním malérem té společnosti. To je přesně to čeho jsem se chtěl dotknout a to je nové náboženství - věda a technika. Mít to jako služebníka je v pořádku ale rozhodně to není v pořádku právě v té úloze toho moderního "náboženství". A málokdo si to uvědomuje.
A nebojte se, kdyby tyhle krámy někdo vypnul tak se sice nejspíš civilizace sesype (to by se týkalo i vypnutí el. energie) ale rychle by se začala vyvíjet jiným směrem. Dokud lidstvo bude dostatečně schopné samo přemýšlet a bude "tvárné", nehrozí zánik. Ten spíš hrozí právě tehdy, pokud se většina společnosti spolehne bezmezně na ty technologie.
A bůh řekl teď vytvořím něco lepšího a stvořil člověka. Tolik odlišného od pudy ovládaného zvířete.
Kdyby jste aspoň tušil co je to nervová soustava tak by jste věděl že tělo živočicha není ovládáno pudy. Ale podměty do nervové soustavy.
Vaše náboženství předpokládám římsko katolické je dravé jako řešeto.
Pokud člověk má nervovou soustavu stejnou jako ostatní tvorové tak i ostatní tvorové mají emoce.
Pokud dokážeme vytvořit neuronovou síť u stroje. Můžeme dosáhnout emocí.
Ale to není cílem u nástroje.
My nepotřebujeme emocemi ovládaný nástroj na to aby nám pomáhal a radil v důležitých otázkách.
Pokud to má být nástroj musí to být pořád a pouze program. Ale obohacený o komunikační složku která dokáže pochopit naše potřeby.
Pokud bude mít emoce a potřeby sama... těžko bude pomáhat nám.
Takže v tomhle si rozumíme. Jen jste si myslel že chci od umělé inteligence něco víc. Já o ní ale mluvil stále jako o nástroji.
Nástroji pro nahrazení disfučního zákonodárného orgánu.
Který má teď funkci plnění potřeb majetným mocným a " důležitým".
Vaše uvažování je předpokládám takové, že na místa kde sedí politici doladíme nějaký stroj. Nebo CML.
Ale ono je to přesně naopak. Musíme se zbavit potřeby centralizovat.
Aby jste si to dokázal představit tak jako teď má prakticky každý "chytrý" telefon.
měl by každý po ruce nebo přímo implatovaný komunikační nástroj nějakou formu umělé inteligence. Která by byla schopná člověku okamžitě poradit. Pomáhat na denní bázi. A pokud by vyvstává problém týkající se většího počtu lidí proběhlo by referendum lidí kterých se to týká.
Jako manipulátor? Ale kdež. Mimochodem když už jsme u těch technologií tak byste se možná s nějakou měl domluvit na korektuře slovosledu a pravopisu. Některá slovní spojení se tu dost špatně čtou. Skloňování je tu evidentně problém. Ale nic ve zlém.
Možná že jsem se poněkud zasekl někde dál v minulosti. Některým věcem v dnešní společnosti nerozumím a některé se mi dokonce příčí. To je ale lidské a přirozené. Stejně tak je zcela přirozené, že člověk jako jediný tvor na světě má vlastnosti jako je závist, touha po moci, iracionalita, mstvivost. Přesně kvůli těmto a dalším negativním vlastnostem jsem si jistý, že se Vaše vize nikdy nesplní. Stejně jako se nesplnila soudruhům kteří chtěli beztřídní a uvědomělou společnost. Nakonec vybudovali pravý opak.
Nyní to spíš vypadá díky technologiím a právě těm výše uvedeným vlastnostem na defakto "digitální gulag" ze kterého běžnému člověku nebude úniku. Nejsem naivní v tom, že jako první vždy nový objev poslouží k tomu horšímu. Při objevu štěpení atomu taky jako první lidstvo sestavilo jadernou bombu a né elektrárnu. V tomhle jsem prostě konzerva a vedou mě k tomu zkušenosti z minulosti a uvědomění si podstaty lidské povahy.
Čeština mi dělá problémy...
Nejsme jediný tvor s těmito vlastnostmi asi nemáte kolem sebe jiné tvory. 🙂 To co píšete mají i akvarijní ryby s mozkem jako špendlíková hlavička.
A přesně proto je nutné technologie začlenit aby měli právo i jiní tvorové na vyjádření názoru. To je teprve scifi že? Ale díky AI dokážeme jejich pocity překládat do naší řeči. Pro ty co nechápou jejich nonverbálni komunikaci a jejich pocity necítí.
Pokud je AI schopna cítit za druhé... je schopna rozpoznat i zle úmysly.
Pak nás bude moci chránit před tím, aby jsme šli destruktivní cestou.
Jak píšete vše bylo použito napřed špatně.
Ale proč.
Jaderná energie by se bez potřeby ukončit konflikt vůbec nefinancovala.
A i když nebylo potřeba ji použít ke zlu byla použita, aby se dokázal potenciál. Proč ne jen jednou? Důkaz a potvrzení že to mohou zopakovat?
Máte strach že vás technologie zotročí?
Odmítáte léčbu? To je technologie.
Odmítate si uvařit? To je technologie.
Odmítate se někam dopravit? To je technologie.
Dává nám možbosti jako třeba tuto. Psát svobodně názor. S kýmkoli kdekoli.
Přijde vám to jako nesvoboda? Přesto některé omezuje ba dokonce zotročuje.
Ale stejně tak některé omezuje nebo zotročuje náboženství. Je to nástroj a můžeme se ho bát.
Nebo se můžeme spolupodílet na jeho vyvoji. Být jeho součástí. To co se tento nástroj naučí nám bude sloužit. Je to jako ovladnout oheň.
S respektem, omezením, pravidli a ve správných rukou. Jinak naše civilizace shoří. Bez ohně by jsme se nikam nedostali. Stejně tak bez vody a dalších živlů. Vytváříme nehmotný živel.
Tyhle představy jsou zajímavé ale poněkud mi přijde, že jsou spíš námětem zkoumání pro psychiatra. Člověk jako takový k tomuhle nikdy nedojde.
Mimochodem kde jsem napsal že když se v USA poperou tak potom to bude stejné? Nemáte nějaký problém s představami?
K tomu protiřečení - na jedné straně píšete, že hranice, náboženství a tak dále jsou k ovládání lidí, že jsou špatné a k ničemu. Na straně druhé ale píšete že slouží k ochraně proti vnějším vlivům. Tak jsou špatné nebo nejsou? Stejně tak ta představa, že za hranicemi jsou ti kteří se musí zabít aby se hranice posunula. To je úplný nesmysl. Jen tady u nás to můžu demonstrovat na Polsku. Polsko bylo kdysi rozděleno mezi hromadu států. Od ca roku 1000 přes pozdní středověk až do našich časů. Polsko jak ho známe vzniklo v roce 1918 i dokonce i přes německou okupaci nebyli všichni vyvraždění. Tedy hranice téhle oblasti se měnily velmi silně prakticky po tisíc let a i přesto se nestalo aby ten národ byl vyvražděn. Konec konců i tehdejší Československo bylo po první světové také v jiných hranicích než předtím protože předtím neexistovalo. A taky se nikdo nevraždil a žilo tu mraky Němců a jiných etnik. Nota bene v EU sice existují hranice ale nikdo nikoho opět nevraždí. Je to prostě nesmysl.
Hranice mají svůj smysl a tu "uvědomělou" společnost o které se zmiňujete nikdy nikdo nevytvoří, je to chiméra odporující podstatě člověka. Obdobně je to s náboženstvím. To neslouží jen k ovládání ale taky třeba ke vštěpování morálních zásad a k duchovnímu životu který je důležitý možná víc jak ten materiální.
Začínáte reagovat jako manipulátor.
Hranice slouží diktaturám k ochraně jejich zájmů. Jsou diktatury to co chceme? Jsou pak hranice to co chceme? Přemýšlejte trochu.
Já jsem se nezasekl v 90tých letech minulého století a vidím jakým tempem jde technologie dopředu.
Nebabrám se v minulosti.
A nemluvil jsem o Polsku.
Psal jsem o Teokraciích a fundamentalních státech kde je možná jen ta pravá víra. Co je to džihád asi víte. Já vás prece nenabám zabíjet lidi za hranicí. To jako nevíte o čem mluvím? Genocidy na etnikum či náboženské skupině aby se uvolnilo místo pro ty spravné občany. Křižácké války byli jen o tomto cíli.
Seznámil jsem vás se svojí vizí a podle očekávání mě máte za blázna.
Nevadí, to měli lidé i ty co si mysleli že každý bude mít doma počítač. Nebo ti co tvrdili že budeme nosit telefon všude. S tím spjatá konspirace že nás budou všechny sledovat.
Každý náš krok je sledovaný.
Vše co napíši čte strojová korektura a pokud najde nevhodné slovní spojení nahlásí to.
To si za socialismu ani nepredstavovali že takto se bude hlídat demokracie.
Ale je to nutné aby se nedával prostor těm co chtějí totalitní zřízení.
Hranice v evropě jsou jen čára na mapě.
Pro demokratickou společnost je to pouhá formalita. Jeďte do Polska po různých menších silnicích které spojují malé obce.
Hranice tam není ani duchovní.
Závěr se všepovaním mě přivádí jako ateistu do varu. Studoval jsem školu s teologickými předměty.
Víra je potřeba. Ale náboženství je jen nástroj. Tušíte vůbec co to je duchodvní svět? A k čemu slouží?
Neprotiřečíte si? Na jedné straně bouráte hranice, vládce a státy a na druhé straně je vlastně obhajujete. S tou Indií bych to moc nepřeháněl. Jejich kastovní systém funguje defakto do jisté míry dodnes a žít v něm byste určitě nechtěl. Teda to asi nikdo normální.
No a že lidstvo potřebuje vůdce (lídry) je zcela jasné. Jestli nejste úplné jelito na mezilidské vztahy tak víte, že na 100 běžných lidí připadá asi tak 5 vůdčích osobností. Podobně jako stádo ovcí má vždy svého baču a hlavně psy, kteří stádo hlídají. Těch je obyčejně několik. Takhle se to dá připodobnit. Navíc více než 80% lidí se řídí nikoliv logikou ale pocity. Takže ani s logickým uvažováním nelze u lidí pochodit.
Stejně tak je pro člověka přirozené toužit ovládat jiné, závidět, mít moc a mít se líp než ostatní. Jedni se to pokoušeli změnit a to byli komunisté. Vyrobili z toho nakonec dost hroznou totalitu která to celé obrátila naruby. Nejlíp se měli právě zas ti "komunisté". A čím větší komunista, tím líp se měl.
Až se v USA poperou tak silnější vyhraje, pár let budou nahrazovat škody, nenávidět se a pak se to zas na další nějaká staletí "znormalizuje" a svět se bude točit dál. Rusáci už skoro sto let slibují ekonomický zázrak a USA na kolenou. Zatím stihli oni cca dvakrát se rozpadnout a žádná velká krize se v USA nestala. Tak co ... Asi bych to tak moc "nežral".
Právě to to co jste napsal a Právě proto jak to vše nefunguje by bylo lepši kdyby nám nezvládnul člověk. Kdyby jsme hranice neutvářeli ale přirozeně by vyplývali.
Rusko jako takové zanikne. Stane součástí jiného bloku asi tušíte jakého.
USA přestane plnit funkci leadra a štafetu převezme jiná země. Tak jak se to stává.
Že se poperou a vše se vrátí tam kde bylo? Je asi stejně najivní jako jít si na pár let sednout do vězení a čekat že svět bez vás dál nebude pokračovat.
Já to moc žeru? Já jen kostatuji. Jen nevím kde podle vás si protiřečím? Já jsem neobhajoval hranici žádného státu. Já řekl že pro ty věřící fanatiky je hranice tam kde začínají neznabozi. A taková hranice se může posunout až ve chvíli kdy za tou hranicí nikdo nežije.
Indie a to jak je teď vedená je problém který přehlížíme. Kastovní systém je jejich věc. Je to hodně na pikaču. Ale víra, tradice a hlavně udržení moci a majetku.
Lidé z toho mají strach ale představte si svět kde by jsme místo lidí volili program.
Kde by součástí naší mysli byla další inteligence schopna nám vysvětlit problematiku a co to pro nás bude znamenat.
Že by lidé nebyli omezení jazykem vírou nebo čímkoli dalším a mohli by žít kdekoli kde by jim víc vyhovoval aktuálně nastavený program.
Ten by místo novel zákona dostával aktualizace.
Nikdo by v takovém systému nebyl vůdcem.
Ani strana ani jednotlivec.
Vláda lidí pomocí technologie. Nikoli vláda technologie a uzorpovaní lidí zlým robotem.
K tomu se pomalu posouváme. Lidé si nakonec sami zvolí kde chtějí žít za jakých podmínek a nikdo jim v tom nebude bránit.
Nojo jenže z těch států , hranic a vládců (dějin) se skládá národní identita. A to je moc důležitá. Bez té zas není motivace. Nemyslím, že by tedy tohle byl přežitek. Stejně jako osobní vlastnictví. Bez toho taky vzniká nezájem o věci i existenci většího, společného, celku.
K těm sankcím - ty tanky skutečně zastavit můžou. Pokud ten režim nebude mít prostředky pro vedení válek, tak nikam nepojede. Minimálně musí být jeho ztráty tak velké, aby ho takové dobrodružství ani nenapadlo provozovat. Takže jo, skutečně se to může stát. Nakonec i "hitlerovské" Německo na nedostatek surovin dost tvrdě dojelo. Byl to výsledek sankcí. Zpomalovalo to vývoj, prodlužovalo termíny a tak už leccos nestihli. Včetně jaderného výzkumu. Nebyl to jistě jediný důvod prohry ve válce ale byl podstatný. Bezesporu taky tohle znamenalo pomalejší výrobu konvenčních zbraní.
No a k té Číně - ta si dobře uvědomuje "dvojakost" své pozice. Soupeří s USA o vedoucí pozici ve světě a současně je ideově i obchodně blízká Rusku. Ovšem ohledně toho obchodu to tak přece je . Západ je řádově lepší zákazník než zaostalé Rusko. Dnes tuším asi 55% obchodu Číny probíhá právě se "Západem". Rusko je proti tomuhle trpaslík. Vždyť má vůči Číně asi jen jedenáctinovou ekonomiku. Tam nemůže být o lukrativnosti v obchodu ani řeč. Jenže je tu ten problém touhy po vystřídání USA ve světě. A jsme opět u toho .... ego, touha po moci. A tu Čína má jako jiní ji mají. Zvlášť totalitní zřízení ji mají.
Národní identita. Právě ta v lidech vytváří jakési vlastenectví. Motivace k tomu být se za národ je dobrá na olympiádu ale jinak?
Podívejte například do Indie. Je pro ně důležitá národní identita nebo náboženské vyznání? Náboženské vyznání je mimochodem také přežitek a další nástroj k ovládání mas.
Ale v Indii je větší Ind ten kdo je Hinduista.
Teokracie říznutá diktaturu jedné náboženské skupiny.
To stejné Izrael, Írán, Irák, Pákistán atd.
I v Rusku jde o militantní diktaturu kde moc má armáda.
Každý takový celek má jasná pravidla. A věřte nebo ne hranice státu pro ně jsou často daná a za jejich hranicemi jsou ti kdo musí zemřít. Taková hranice je bariéra proti vnějším vlivům.
Mají evropské státy hranice za tímto účelem? Potřebujeme vůbec hranice?
Neměli by jsme se už konečně spojit jako svobodné národy do jednoho celku a společně tvořit takový svět aby se ostatní chtěli přidat?
V USA příměli spojit státy do jednoho. Všichni mají stejnou řeč ale názory mají diametrálně jiné. Jak dlouho to bude fungovat? Co se stane pokud tam vypukne konflikt podobný občanské válce?
Kde bude ten ideál že můžeme na jednom území žít dlouhodobě v míru.
Lidi ještě nevyzraly a nejsou schopni společně něco budovat. Potřebují silné vůdce kteří jim budou linkovat život.
Takže ano potřebujeme hranice státy a vládce. Tak jako potřebujeme rodiče. Do jaké doby je to potřeba kdy už je nepotřebujeme a kdy zase oni budou potřebovat nás?
Nepřijde vám že už jsme jako lidstvo došli do fáze kdy stát potřebuje lidi a ne naopak?
Že to lidé tvoří hranice? Že to lidé tvoří dějiny? Je čas na změnu?
Vezmeme to popořádku
TČ je nejefektivnější když se může co nejvíce "ohřát". Verze vzduch/XY tedy právě v relativně teplém období. Jaro/podzim, v případě ohřevu TUV samozřejmě i léto. V tomto období má efektivitu i přes 5 (dodá 5x tolik energie, kolik spotřebuje). Regulace běžných TČ samozřejmě umožňuje natápět na libovolnou teplotu v obvyklém rozmezí CCA 20-65°C + TUV. U vysokoteplotních čerpadel až do 90°C. Ekviterm je samozřejmostí. Údržbové náklady jsou pouze v rámci čištění (které zvládne každý kdo není handicapován), případně kontrola funkce (dle výrobce a podmínek záruk) za jednotky tis. TČ mne stálo cca 130tis. - dotace. A posouzení nákladů na topení bez znalosti alespoň velikosti vytápěného prostoru, teploty těchto prostor a regionu je nemožné. Vytápím řádově 250m2 (2 byty+sklep) na 18/22-23°C v mírném pásmu Středočeského kraje. Jinak i já mám v systému zařazené krbovky na dřevo s výměníkem. Používám je však opravdu sporadicky. Obecně konkurovat zdrojům tepla na pevná paliva samozřejmě cenou nelze. To ani nebyl cíl mého příspěvku. Pouze mne zaujala kategoričnost Vašeho odmítání a proto jsem se ptal na důvody.
Tepelné čerpadlo nemá účinnost 500%. Spíš využívá rozdílu teplot a tím si navyšuje účinnost. Tudíš při minimálním rozdílu teplot se dostává na účinnost do 100% což je téměř účinnost elektrokotle.
Ale co ztráty. Energie se předává do vody z vody do topného tělesa z toho do vzduchu a vzduchem se nahřívají objekty.
Pokud zatopím v krbu nahřívám výměník a zároveň stěnu což je sice vedlejší efekt ale získávám tak další topné médium, které není na konci toho procesu ale samo podporuje tento proces.
Proto mě zajímaly infra panely, které také nahřívají objekty. Ale co ten studený vzduch? Dosah. A plocha kterou zvládnou. Kolik bych jich musel mít a hlavní otázkou je co věci které izolují?
Musel bych mít jiné povrchy v celém domě. ( moc moc dřeva)
Na tepelném čerpadlu mě vadí hluk. Jinak nejsem veskrze proti. Vadí mi i hučení nové lednice od Samsungu. Naše dědina by mohla posloužit pro pokračování filmu tiché místo.
Jsem tak nastavený proto mě nikdo o tepelném čerpadle nepřesvědčí dokud nebude úplně odhlučněné.
Ubližují ale mnohem víc by jí ublížily ruské tanky. Ona pro středí Evropu stačí jen obsazená Ukrajina blízká přítomnost ruských mužiků. My si to ale nevybrali. To jdědě plakat do Moskvy. Nicméně nemůžeme dělat, že se nás to netýká.
Jak ty sankce zastaví ruské tanky? My jsme se rozhodli pro ekonomickou válku tak jaké pak nevybrali?
Nás se to sakra týká! A jediné co děláme že pasivně nastavujeme sankce. Zabavuje se majetek to je super! Ale pořád je to málo.
Chápu že mluvit s Čínou je pro spoustu lidí kolaborace. Ale bez číny rusák nevyrobí ani pružinu do pera.
Tohle je to zásadní. Sankce musí dát i Čína. Jasné ultimátum. Evropa a USA musí být pro Čínu lukrativnější spojenec než Rusko. Aby jim bodli nůž do zad. Ale bylo by to jako za druhé světové, uzavřít dohodu s komoušem aby se porazil diktátor.
Povede to pak k další studené válce?
Poučí se někdy lidstvo?
Musíme jako lidstvo hledat cesty jak i přez rozdíly mezi sebou vycházet. Protože v opačném případě to znamená autodestrukci.
Pokud se někdo rozhodne že je něco víc, chce víc a chce toho dosáhnout násilím, musí mu ostatní dát co proto, aby ho to zavčas přešlo.
Každý kdo šikanoval přestal ve chvíli kdy dostal do držky.
Za mě jsou státy, hranice a vládci přežitek. Žádný člověk by neměl mít moc nad životem někoho jiného.
Ubližují, nechtěli jsme je.
Zeptáteli se vraha, proč vraždí, smyslplnou odpověď nedostanete. Zeptáteli se vraha putina proč vraždí, odpověď je také SPO. Všechni vrazi napříč planetou jsou stejní, někteří jsou navíc i ruSSáci.
Ptal jsem se proto, protože děláme jako by sankce řešili situaci a škodili jen rusku. Děje se to? EU je bezzubá nato připosraný. Chápu sedí na jaderném arzenálu. Nikdo nechce 3. světovou. Ale on stále postupuje. Sankce obchází. Tak co to řeší?
Mluvíte o vrahovi. Což rus vždy byl. Jedno který. Ale ptal jste se opravdu vraha? Nebo jste to viděl v TV?
Všichni nejsou stejní. Někdo to má jako práci. Někdo jako svatou povinnost. Někdo je prostě psychopat. A Někdo se jen bránil.
Putin je sebestředny nenasytný skřet. A pokud člověk pošle na smrt desetitisíce lidí není pouhým vrahem. Ani bestií nebo zrůdou. Je neomezeným vládcem hrající si na boha. A není pro něj označení.
Víte kolik takových lídrů v historii bylo? Kolik miliard lidí umřelo kvůli rozměrům jedinců?
Přesto nebyli souzeni. Jaký trest by měli dostat? A nesou celou zodpovědnost?
Naneseme vinu také? Když jsme připustili že takoví lidé mají takovou moc?
Je v pořádku říct udělali jsme maximum dali jsme jim sankce které jsou dvousečné a částečně jsme dali sankce sami sobě?
Jen mě to přijde málo a tak trochu jako blbost.
Asi 30is. Jak to s tím souvisí?
Na jakou teplotu topíte? Dá se topit na 24 stupňů když je venku nad nulou ale sychravo? Jaká je pak účinnost tepelného čerpadla když je malý rozdíl mezi venku a doma. Třeba venku 12 stupňů a doma by jste chtěl mít aspoň 22. Není to pak jako elektrokotel? Jen se ptám. Viděl jsem co dokáže tepelné čerpadlo vzduch vzduch. Vlastně se jedná o klimatizací. Ale neviděl jsem čísla jak je to efektivní. Pořád ale jde takto zatopit celkem slušně a rychle.
Výhoda tepelného čerpadla je že stabilně udržuje teplotu a proto je úsporné. Ale myslím si že na podzim a na jaře je jeho provoz dost nevýhodný.
Za 30 tisíc si mohu nakoupit štípané tvrdé dřevo i s dopravou na celou zimu. Zatopím si kdy chci jak chci na kolik chci.
Je z toho bordel je to práce ale jen s nošením dřeva. Nebo si za tuto částku mohu koupit klády. Na několik sezón.
Pohodlnost otočit knoflíky je lákavá ale...
I tepelné čerpadlo potřebuje údržbu je to stroj i když není náročný na údržbu zatím tyto položky nezapočítáváte do chodu že?
Mě také něco stojí nechat si odborně vyčistit komín.
Jsou to částky o kterých nikdo nemluví jako by neexistovaly stejně tak kontrola ČOV. Taky není zadarmo její provoz.
Po pořízení FVE jsem si zjistil kdy co budu měnit a co to cca bude stát.
Když člověk na pořízení dostane dotací tak mu neřeknou že už v záruce bude muset sem tam něco vyměnit a po záruce ho to bude stát nemalý peníz. Pokud si dám do domu elektrokotel dám za něj do 30 tisíc. A budu ho muset znova koupit cca za 20 let. Toho se já dožiji dvakrát. Tepelné čerpaddlo stojí kokatinásobek?
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Před 8 lety jsem podřízeným zvedal platy.
Lidi to neocení. Makat víc nebudou. Ale... majitele to zas tak nebolí. Dokonce jsem se dozvěděl, že klidně zaplatí 3 lidi za 20 než jednomu dát 30.
Pak se dělá práce pro práci. Lidi dělají max třetinu svojí pracovní doby a hledají cesty jak firmu odrbat.
Aby jsme mohli mít platy jako v německu musela by tady být i taková doktrýna. Tlak na výkon. A pokud je práce hotová tak šupej domů. Žádný přesčasy, kdy půlka toho je pokec s chábrem.
Pokud by se plošně zvedali platy pravidelně o 5-10% ročně stálým zaměstnancům. Tak by si firmy udržely zaškolené lidi, kteří by se postupem času dostali na pěkný plat.
Ale realita je taková, že firmy vynakladají nemalé výdaje na zaškolovaní nových pracovních sil, přičemž náborem jednoho snížíte výkon druhého, nebo platíte člověka, co jen školí a ten, musí být profík, tudíš nadstandardně placený, ale negenerující momentální zisk.
Dokud se firmy budou plácat v kolečku fluktuace a bude jich většina, tak platy neporostou.
Jen taková vsuvka.
Pokud nemovitosti za 5 let prošli zhodnocením 100% a víc není možné brát stejné peníze co před 5 lety.
Řekněte mi prosím kdo po kovidu a inflaci, je pořad ve stejné firmě a bere o 50% větší plat?
Padla superhrubá mzda. Zavedli se stravenkové paušály. Ale základní hrubá mzda se málo kde pohla.
Mělo by být uzákoněno že člověk co přechází na neurčito bude mít zaručeno každoroční navýšení hrubé mzdy o 10%. Firma si bude víc rozmýšlet komu dát na neurčito. A lidi se budou hold muset víc snažit.
Poctivej člověk se v tom najde. Firma jen získá.