Ohledně stromku jsem četl jinou interpretaci. Protože křesťanské Vánoce jsou oslavou narození Spasitele, resp. Vykupitele dědičného hříchu, tak jehličí připomíná trnovou korunu, čili jeden ze symbolů vykoupení a jablka (později skleněné koule) symbolizují prvotní hřích. který Ježíš svou mučednickou smrtí přemohl. S ohledem na křesťanský koncept věčnosti, resp. trvalé přítomnosti u Boha, mi příjde spojení oslavy narození Spasitele s připomínkou toho, proč na svět přišel logická.
Do ankety jsem nepřispěl, protože nelze zatrhnout obě možnosti. Sice souhlasím, že se stalo tradicí českých rádií hrát o adventu Ledeckého, ale zároveň mě ten ukňouraný sebelítostivý song nikdy neoslovil.a vlastně nevím, čím je to vánoční, kromě toho slova, které se tam dokola opakuje v refrénu, ale mohlo by se za něj dosadit, cokoliv na čtyři slabiky (to kvůli rytmu), protože sliby se mají plnit pořád, nejen o Vánocích, ale i na Nový rok, o prádninách, každičký den...
V tom je zásadní rozdíl mezi republikány a členy hnutí ANO, jehož lídr si bere za vzor Trumpa. Republikáni mají tolik osobní integrity, že dokáží hlasovat dle svého rozumu, a nikoliv dle příkazů vůdce a jeho našeptávačů. O poslancích ANO nevím, že by se kdy svému zakladateli vzepřeli. Přitom poslanci přísahají, že svůj mandát budou vykonávat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
Správná hymna má být řízný pochod anébrž marsch jako je hymna Polska, Německa nebo Španělska a dalších zemí. Dílem proto, aby ji mohli zpívat i normální lidi a dílem proto, aby se při jejím zpěvu pýchou dmula hruď a brada se hrdě vystrčila vzhůru. Takovýto cajdák ani nejde zazpívat, aby nezněl falešně, ani nevede k hrdosti, toliko k jakési sentimentální, lítostivé uplakanosti. Snad by se ten hudební kousek dobře uplatnil při smutečním obřadu na rozptylové loučce v úzkém rodinném kruhu. A nebo v kostele, jak trefně poznamenal pan radní.
Jinak při poslechu posledního tónu, který zní v dlouhém vibratu se mi vybavila scénka z Básniků, kdy zdravotní sestra, v podobě Jany Hlaváčové, poslouchá v rádiu Gotta a zaníceně ho na dálku povzbuzuje: „Musíš, Kájo, musíš!“. Poté jsem si uvědomil, že hudební aranžmá té „hymny“ zní jako český pop v 80. letech.
Myslíte, že ta oranžová barva na palubě potápějící se lodi je rez? Jestli ano, tak doufám, že takhle nevypadá celá flotila ruských tankerů, protože jsou další potenciální ekologickou hrozbou pro celý svět.
(Taky mě v této souvislosti napadá, v jakém stavu je asi po třech letech jejich letecká flotila.)
Protože vím, jak jsme s manželkou museli při cestování zvažovat každou korunu, když byly děti malé a žili jsme z jednoho platu, tak chápu, že zaplacení místenky je pro rodinu zbytný výdaj. Osobně bych nabídl holčičce kompromisní řešení, že si můžeme na nějaký čas sedadla vyměnit, aby si mohla pohled z okna taky užít. Ale podmínil bych to tím, že už nesmí křičet, a že budu rád, když mě o tu laskavost hezky poprosí. Ono by ji hledět z okna víc než pět minut stejně nebavilo, pokud se neletí zrovna přes Himaláje, tak ani není na co koukat. Věřím, že by na takové řešení přistoupili všichni.
Já už v tom Rusku nevěřím vůbec ničemu. Podle mne by si tu kritiku bankéřky Putinovi poslanci veřejně nedovolili, kdyby jim to Putin prostřednictvím svých pohůnků nenameldoval, aby to vypadalo, jakože ona dělá něco proti jeho vůli, takže za propad hospodářství může ona a ne on svou šílenou vojenskou mašinérií.. Přitom je jasné, že bez báťuškova požehnání se nikdo v ruské veřejné správě oficiálně ani neupšoukne. Jinak myslím, že Putin ve skrytu líbá Nabiullině ruce, protože, to jak dokáže v tom ruském hospodářském marastu rubl stále udržet jako relativně funkční měnu, aby inflace neletěla nahoru jako v Argentině poslední roky, tak to je skoro na nobelovku z ekonomie.
Skončil jsem číst u úvodního odstavce.
,,....překlopení osmiletých gymnázií na šestileté."
Chtěl autor tímto pominutím pravidla o shodě mezi přídavným a podstatným jménem skrytě naznačit, že ve skutečnosti o žádné vzdělání nejde?
Jsem jistě hnidopich, ale novinařina je řemeslo, jehož nástrojem je jazyk, a jazyk podléhá gramatickým pravidlům, abychom si dobře rozuměli.. Proto by měl novinář, který se jazykem živí, gramatiku dobře ovládat. Kdyby mi např. lakýrník namíchal na blatník jiný odstín barvy, než má zbytek auta ,taky bych zapochyboval o jeho odbornosti a řekl bych si, že tohle řemeslo může dělat každý.
(Gymnázium je rodu středního, proto mohou být gymnázia jedině šestiletá. Nikoliv šestileté.)
Snad se neztrapním dotazem, v čem spočívá onen „fenomenální úspěch“, když soutěž měla „tristní sledovanost“? (Tedy přiznávám, že jsem se o soutěži dozvěděl až z tohoto článku, a proto mi možný unikla nějaká vzrušená veřejná debata nedšených diváků v průběhu vysílání.)
Jinak k debatě o morálnosti soutěže, která tu v diskuzi probíhá bych dodal, že na „četníky a zloděje“ jsme si hráli už jako malé děti, a že takové hry učí obezřetnosti před lidskou lstivostí, která se může zahalit rouškou naivní nevinnosti nebo předstírané hlouposti. Kolik lidí už naletělo na dojemné historky různých vykuků a vykukyň, kterým naivní lidé převedly na účet své životné úspory.
Těžko soudit z krátkého záběru při rozcvičování, ale přišel mi celkem nešikovný. Jenom výška nestačí. Je to kolektivní sport a hraje se na dva koše. Nemůže zápas odehrát tak, že celou dobu bude stát pod košem a čekat na přihrávky. Jestli se opravdu hýbe tak, jako na těch záběrech, tak ho kariéra v NBA jistě nečeká.
11.159.539
To je počet obyvatel na uzemí České republiky v roce 1940.
Více než 11 milionů obyvatel zde žilo v letech 1939 až 1944.
Odkaz =
Ke dni 27. 09. 2024 žilo v ČR 10.879.069 obyvatel, což je podobný počet jako před 2. sv. válkou.
Problém není v malém počtu bytů, ale v nárocích současného člověka na osobním pohodlí.
Rozumím recesi, jen mi příjde neoriginální a tím laciné to celé zasadit do barokních kulis a parodovat tisíce let užívanou liturgii.
Když už to má být originální recesistický ,,kult", tak se vším všudy. Kdyby si ve vedlejší čtvrti jiný komik oblékl bílé roucho a falešné vousy jako imám a místo kachničky by bosí ,,věřící" uctívali houpacího koníka, k němuž by sborově řehtali, taky by to někomu přišlo zábavné? Myslím, že ne.
V tomto směru měl vtipné a hlavně osobité nápady Terry Pratchett nebo také v trochu šílenější formě (v dobrém slova smyslu) Douglas Adams, na něhož jsou níže v diskuzi teké narážky. 🙂
2
Sledujících
1
Sleduje
2
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Já tedy, kdykoliv můžu, dávám přednost originálním hlasům a titulkům. Nicméně je pár filmů, které rád zhlédnu namluvené česky, protože mám pocit, že jim čeští herci dodali jakousi přidanou hodnotu. Je to v rozhovoru zminěná komedie The Addams Family z roku 1991, sci-fi parodie Galaxy Quest, kde hraje také zmiňovaná Sigourney Weaver a samozřejmě komedie s Louis de Funèsem, které by mi bez hlasu Františka Filipovského vlastně ani nepřišly vtipné. Jinak mě většinou ta česká zvuková stopa, pokud ji má člověk možnost srovnat s originálem, trhá za uši. A je úplně jedno, v jakém je to jazyce. Ono přeci jen ti světoví herci jsou světoví nejen svou mimikou, ale i hlasovým projevem, který naimitovat v češtině prostě nelze.