Přečtěte si velice podrobnou a fundovanou monografii Petra Čorneje Jan Žižka. Čornej je jeden z našich nejuznávanějších medievalistů a studiu pramenů a husitství a Žižkovi se věnuje soustavně řadu desetiletí. Autor tohoto článku je opravdu nedovzdělaný a rádoby kritický hlupák. Každá mince má dvě strany a ani hrdinové nejsou nikdy černobílí. Ale na jejich činy je nutno dívat se optikou doby v níž žili. A Žižka nevybočoval ze společenských dobových statusů. A jak Čornej dokládá, vzal za své nekompromisní prosazování čtyř artikulů pražských. A třeba i ohněm a mečem. Byl tvrdý a drsný, ale doba byla taková. A svému přesvědčení se nikdy nezpronevěřil /měl na to jen 5 posledních let/. A jeho lapkovské období? Kolik známých a jinak ušlechtilých šlechticů /nebo jejich vazalů/ se dopouštělo stejných činů? Dnes je moderní kácet z piedestalů sochy hrdinů a nahrazovat je pazkřivenou ideologií.
Napoleon nikdy nebyl zloděj a vrah. Byl to francouzský císař, který bojoval zásadně s armádou proti státním armádám jiných zemí. Žižka byl vrah a hlavně žhář, což bylo ve středověku to nejhorší, čeho se mohl zločinec dopustit. V kronikách mu říkají "ohnivý Jan". Napoleon zavedl mnoho velmi moderních reforem, které přetrvávají dodnes. Institut stáních úřadů, pozemkové knihy, standardizoval míry a váhy (m, kg aj.), zavedl maturitu atd. Žižka nic pozitivního neudělal. Bojoval jen s malými houfci a proti malým počtům nepřátel (řádově stovky). Vypaloval kostely a kláštery a upaloval nevinné (mimochodem pracovité) mnichy. On a Želivský byli krvaví katani. Ani ti nejhorší vrahouni v katolické církvi (např. travič papež Alexandr VI.) se s nimi nemohou srovnávat. Dovzdělejte se.
Pane Krejčí, dovzdělejte se Vy. Přečtěte si nejlépe velice podrobnou a fundovanou monografii Petra Čorneje Jan Žižka. Čornej je jeden z našich nejuznávanějších medievalistů a studiu pramenů a husitství a Žižkovi se věnuje soustavně řadu desetiletí. A pochopíte, že autor tohoto článku je opravdu nedovzdělaný a rádoby kritický hlupák. Každá mince má dvě strany a ani hrdinové nejsou nikdy černobílí. Ale na jejich činy je nutno dívat se optikou doby v níž žili. A Žižka nevybočoval ze společenských statusů své doby. A jak Čornej dokládá, vzal za své nekompromisní prosazování čtyř artikulů pražských. A třeba i ohněm a mečem. Byl tvrdý a drsný, ale doba byla taková. A svému přesvědčenáí se nikdy nezpronevěřil /měl na to jen 5 posledních let/. A jeho lapkovské období? Víte kolik známých šlechticů /nebo jejich podřízených a vazalů/ se dopouštělo stejných činů? Dnes je moderní kácet z piedestalů sochy hrdinů a nahrazovat je pazkřivenou ideologií.
Kristepane to je zase moudro. Měla autorka malé děti??, Nebo už od roka kdy měla své roční dítko na vozíku vědělo, že musí počkat až ten rohlík zaplatí???Neskutečné. Nejsem rozhodně příznivcem rozmazlování, ale dá se to vyřešit i jinak. Osobně jsem rohlík odlomila a odlomenou část vložila do sáčku a u pokladny vysvětlila. Tím jsem rozhodně nikoho neokrádala a byl klid. Ale bavíme se samozřejmě o batolatech. Větším dětem už se to dá snadno vysvětlit. Takže vaše polemika je k ničemu, vážená autorko.
Milá paní. Autorka článku má pravdu. Já vychoval dva syny, chodil s nimi na nákup a nikdy by mne nenapadlo dát jim v obchodě sníst cokoliv, co nebylo zaplaceno. Protože v tom nezaplaceném případě je to krádež, ať už to vysvětlujete nebo omlouváte čímkoliv. Já tak byl vychován a mí synové také. A jsou z nich dnes slušní mladí muži, kteří mají na věc stejný názor. Být majitel obchodu, tak s vašimi názory bych vás tam viděl velice nerad.
K začátku Velké francouzské revoluce se traduje nepodložená, ale charakteristická historka o královně Marii Antoinettě:
Antoinetta: Proč se ti lidé v ulicích bouří?
Dvořan: Nemají chleba, výsosti.
Antoinetta: Nemají chleba? Tak proč si nedají koláče?
A historie, která se pravidelně opakuje, ví, jak to v Paříži a s Marií Antoinettou odtrženou od reality dopadlo..
Lukáše jsem učil na zakladce a par let ho měl v dramaťáku. Než vyměnil divadelní koníček za kolo. Vždy byl svéráz a tvrdá hlava,který ví co chce. A hodnej přímej kluk. Tenhle příběh o Izraeli mi vyprávěl asi před měsícem, když se vratil a plánoval přednásku o svých cestách. Zíral jsem. A podobných zážitků má mnoho.. Opravdu před ním smekám. A příští sobotu 11.11. má v Kouřimi onu přednášku. Tak kdo by ho chtěl slyšet a vidět,má možnost..
..přiznám se, že mi to nic neříká. Major Košina byl na Nepomuku nejvyšší šarže, nad ním byl už jen velitel útvaru, plukovník, jehož příjmení mi vypadlo... jen si pamatuju, že normálně nemluvil, jen řval..i když jste stáli vedle něj. A z důstojníků byl ještě bizár podpraporčík Szabopál, zvaný Sapík, který vele kuchyňské četě a byl to maďar jak poleno.. zbytek byli standardní lampasáci zašíváci..na koho si ještě vzpomenete?
Cha, cha, chááá - jak je ten svět malej...
Já jsem sloužil 83/84 u SSV (dříve PTP) v Jincích, posléze na Klondajku (raketová základna Brdy), a tehdy nadporučík Košina dělal u nás zástupce náčelníka štábu... 😄
Říkalo se, že u praporu je taková funkce jaksi nadbytečná, ale že ji u útvaru zřídili specielně kvůli jmenovanému - protože byl tak blbej, že nevěděli, co s ním... 😮 😄
Jojo, svět je malej. V Nepomuku se tradovalo, že Košina dělal stavební vysokou 7 let místo 5 a nakonec mu to radši ze stranických důvodů dali, aby se ho zbavili. Podle toho vypadaly jeho rozkazy /viz betonování uprostřed mrazu/. A když jsem narukoval, tak byl po degradaci z majora na kapitána, protože doma šikanoval manželku /po vojensku/ - tak se to alespoň po Nepomuku povídalo. Ale za měsíc už byl zase zpátky majorom...🙂..ale byl to neskutečnej vůl..a když jsem viděl Landovského, říkal jsem si, že ho museli maskovat podle Košiny...:-)
Já jsem na Zelené hoře vojákoval v letech 89/90. U silničního stavebního vojska /novodobí pétépáci, tedy kluci, kteří nesměli dostat do ruky zbraň - z různých důvodů/ jako "špagát" /tedy vysokoškolák- poddůstojník/. A poměry tam byly jak vystouplé z románu. I s naším velitelem majorem Košinou, který vypadal jak Landovského Terazky a mluvil stejnou čehoslovenčinou. Sklady stavebního materiálu byly na zámku, roty pod kopcem. Kostel plný drenážních trubek, pytlů cementu a písku. K tomu luxování buzerplacu a natírání skalisek pod zámkem na bílo, když měla přijet kontrola shora.. Jídelna z konírny. Betonování za mrazu a roztloukání popraskaného betonu za téhož mrazu. A tisíce dalších neuvěřitelných příhod. Jen ten Žižka s guľometom tam chyběl. Toho si museli filmaři domalovat. Byl jsem tam loni znovu. Vše je v dezolátním stavu, jak to po revoluci vojsko opustilo. Čas si vybral své. Svým synům jsem vyprávěl na konkrétních místech pro ně nepochopitelné historky. A byl jsem rád, že nic takového nemuseli zažít. Ale za návštěvu ten areál fakt stojí.
Ale přeci mají ti "nebozí a ukřivdění" šanci vzít teď do ruky jakoukoli zbraň a zajmout všechny vrahy, kterým svět říká pomýleně "radikálové", vydat je izraelskému soudu a nikdo je nebude ničím omezovat. Jenže to by asi museli zajímat často členy vlastních rodin a to je pak problém...jejich problém...
Pokud chcete vidět Figara z něhož srší nejen Mozart, ale i doba vzniku, doporučuji inscenaci divadla v Příbrami "Figaro", kde kde opera sice prokrácena a upravena do mozartovského "singspielu" /tedy hry se zpěvy/, ale je to rokokově hravé jak v kostýmech tak i režijním pojetí a všichni herci dobře zpívají a diváky baví...
Velikonoce neslavíme. Vymrskají mě jen moji chlapi doma a nikomu neotevírám. Je to křesťanský svátek a my věřící nejsme. Neznám žádnou ženu, která by měla tento svátek ráda.
Jen tak mimochodem, křesťané být nemusíte, protože vyplácení spletenými vrbovými proutky je předkřesťanský zvyk, který tu zůstal po našich dávných předcích a symbolizoval nejen to, že přežili zimu, ale i to, že život a přírodní cyklus se s jarem opět obnovuje. ..
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Státním zaměstnancům se přidá hned příští rok. Je to nemalé číslo voličů. A nebudou náhodou volby do sněmovny?