Důchod bude mít v porovnání se zaměstnancem spíše vyšší. Pokud má např. oficiálně lehce nad minimální mzdu vypočítává se důchod ze 100% vyměřovacího základu. Oproti tomu zaměstnanec s např. průměrnou mzdou má výpočet nad I. redukční hranici z pouhých 26%. Následnou valorizaci mají pak téměř totožnou nebo hodně podobnou. Kdo z nich potom dosáhne na příspěvek, co myslíte?
Ano, za mě v pořádku, výpočet důchodu má přesně podle výše svých odvodů stejný jako jakýkoliv zaměstnanec s minimální mzdou. Výpočtům důchodů a nárokům na příspěvky/dávky nerozumím, je mi to jedno, nikdy jsem žádné nepotřeboval. Jak už jsem psal, jestli máte pocit, že to je nespravedlivé, tak navrhněte úpravu v podobě pojištění proti riziku, které ten příspěvek pokrývá. OSVČ dobrovolně, zaměstnanec povinně. Upravte podle toho odvody.
Jakože OSVČ tu almužnu, kterou odvádí následně nechá státu a o důchod si nezažádá myslíte? Krom toho, že důchod bude patrně podprůměrný , tak na příspěvek dosáhne určitě také. Totéž dohodář. Jen nevím jestli pořád bude dostatek těch, co budou ochotni svou prací toto vše pokrývat.
O důchod si zažádá, ale bude ho mít úměrný svým odvodům, tj. nízký. Zbytek "důchodu" pokryje ze svých úspor, které přirozeně ve svém ekonomicky aktivním období tvoří, jelikož má menší odvody. Jestli máte pocit, že ještě bude žádat o nějaký příspěvek nebo co, tak si třeba vymyslete zákon, kterým se zaměstnancům nařizuje a OSVČ umožňuje pojistit se pro případ rizika, které ten příspěvek pokrývá. Zaměstnanec díky tomu samozřejmě bude mít opět vyšší odvody.
Ono ani tak nejde o dovolenou dohodářů, jako spíš o to, že dohodáři často neplatí soc. poj. a pak mají velmi nízké důchody nebo na důchod vůbec nedosáhnou a v důchodovém věku se pak plně přisají na státní sociální systém. Stejně tak chudák OSVČ, kterému vnucuji státní jistoty si v důchodu také rád požádá o příspěvek na bydlení.
Proč tak negativně? Co když to je tak, že ten neřád OSVČ a dohodář si díky menším odvodům více našetří, zhodnotí své úspory investicemi a stát o nich pak v důchodu ani neví?
Obávám se, že jste mě vůbec nepochopil nebo dost možná pochopit nechtěl. Zaměstnavatel svému zaměstnanci dává každý měsíc o příslušnou částku nižší mzdu a tím si odkládá prostředky na jeho následnou dovolenou, svátky i nemocenskou. Dohodáři dovolenou pokud vím po novu mít budou, ale možná stejně jako zaměstnanci jí budou muset pokrýt svou prací. OSVČ je sám sobě zaměstnavatelem takže rovněž by si sám sobě měl dělat rezervu na dny, kdy nepracuje.
Představte si situaci, kdy by zaměstnanci neměli garantovanou dovolenou 4 týdny, ale mohli si zvolit třeba 2 týdny, jako mám obvykle já podnikatel/OSVČ. Zaměstnavatel jim tedy může dát vyšší mzdu, stát vybere více na odvodech/daních, takže pro získání stejné absolutní sumy na daních musí stačit menší relativní zdanění práce. Z toho zkrátka dovozuji, že všechny zmíněné jistoty zaměstnanců vedou k jejich relativně vyššímu zdanění práce.
Nevím co má společného dovolená se soc. jistotami zaměstnanců a jejich daněmi. Každý přece dobře ví, že dovolenou musí pokrýt svou prací a o to má měsíčně menší mzdu. Zaměstnavatel skutečně není dovolenková charita. Totéž nemocenská prvních 14 dní.
Nemá menší mzdu, neexistuje způsob, jak mzdu kompenzovat zrušením dovolené. I během dovolené dostává mzdu zdaněnou 40 %, tj. přispívá vám to k celkově vyššímu zdanění. Dohodáři a OSVČ jistotu v podobě dovolené nemají, tak jim dopřejte aspoň ty nižší daně, které díky tomu mohou platit.
No, samozřejmě pro nějaký větší zisk z krypta je lepší teď koupit nějaký noname začínající projekt (altcoin), který se sveze na vlně popularity krypta a udělá třeba z 1 dolaru 20 dolarů (tedy z české tisícovky budete mít 20.000,- Kč).
Ale o tomhle už dnes BTC není.
Šance, že ten tvůj super úžasný 20x altcoin projekt trefíš je zhruba 1:20, takže mi pořád vychází lépe investice do BTC. A to vůbec nemluvím o úplných začátečnících, ti při investici do čehokoliv jiného než BTC jen prodělají kalhoty. Ale kdo chce gamblit, ať gamblí.
Nejtěžší věc na světě je přesvědčovat člověka,který už si udělal názor. A proto se do toho nepouštím a ani ty se do toho nepoustej. Prostě tuto diskusi ukončíme s tím, že máme jiný názor. Já jsem s tím happy 😀
A víš co je nejhorší? Nepokusit se přijmout jiný názor a trvat si zarytě na svém, i když argumenty docela jasně naznačují něco jiného. Zkus se vyjádřit k mému argumentu ohledně kapitalizace zlata, která jen malým dílem vyjadřuje průmyslové využití tohoto kovu, což byl tvůj argument pro zlato/proti bitcoinu.
Zlato má užitek např na šperky nebo v elektrotechnice. Krypto ne. Ale kupte si kupte, klidně víc
Takže mi chceš říct, že současná kapitalizace zlata (někde pod 20 biliony USD) vyjadřuje výhradně užitek tohoto kovu při výrobě šperků, v elektrotechnice, atd.? Tak tomu asi úplně nevěříš že? Nějaký užitek z průmyslového využití lze určitě uvažovat, ale bude to jen malý zlomek. Většina je jen a pouze víra a dohoda lidí, že ten kov má hodnotu. Úplně stejně je to u bitcoinu.
Vy jste fakt natvrdlý nebo co? Když budeš courat po netu a někde narazíš na super úžasnou nabídku investování do zlata a pak tě ojebou, tak je to úplně ten stejný případ, jako absolvoval pán ze článku, akorát tam místo zlata figuruje bitcoin. A úplně stejně to je opačně - pokud budeš investovat do bitcoinu tak, jak se má, přes oficiální ověřené burzy (alias to tvoje zlatnictví) apod a pak si bitcoin uložíš do trezoru, tak se ti vůbec nic nestane. Už chápeš?
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Životní pojištění, nebo i proti riziku je myslím dobrovolné pro všechny a s odvody na důchod nemá společné vůbec nic. Bez ohledu na to jestli jsem zaměstnanec , OSVČ nebo kdokoli další. A hlavně nevím proč by měli být pro někoho povinné, pro jiného dobrovolné.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Znovu: Psala jste o nějakém příspěvku, na které by měl OSVČ, podle vás nezaslouženě, nárok, tak jsem na to reagoval tím návrhem výše. Promiňte, asi se pomalu odporoučím, už jsem dnes strávil po diskuzích až mnoho času. Pěkný večer.
1 odpověď