Já bych naše selhání úplně Haškovi za vinu nedával. Hlavní chyba byla podle mě vyhodit Šilhavého po kvalifikaci. Měl zůstat i na turnaj, a podle toho by se pak daly dělat nějaké závěry a případně zvolit jinou koncepci pro kvalifikaci na MS. Po pouhých třech zápasech Haška nikdo nevyhodí a pokud se nestane zázrak, tak ta kvalifikace na MS dopadne stejně blbě jako ME.
Vzpomínám si na to, když se to stalo. Bylo mi 9 let, a v jednom fotbalovém časopise jsem viděl fotku Andrése Escobara s černou páskou. Vůbec jsem tomu tehdy nerozuměl a popravdě, nerozumím tomu dodneška; tím spíš, když jsem později viděl to video s oním vlastním gólem. Byl to úplně běžný vlastní gól, jakých jsou stovky a tisíce - snažil se zabránit gólu a chyběl mu jeden krok. Kdyby ten míč nezasáhl, skončilo by to stejně nejspíš gólem, protože útočící hráč, který byl za ním, by měl ten balon krásně do běhu.
Dneska už samozřejmě vím, že za jeho smrtí byly velké prachy a mafie, ale lidsky se s tím smířit nejde.
No, ,,holubička" byla skvělá, ale já mám před očima i v uších ( přesně si pamatuji dikci a důraz) jinou scénu:
Štrossmajer se snaží vysvětlit Zázvorkové - zelinářce - komplikace při léčení a ona mu sdělí, že bude nemocnici žalovat. A tu Štrosmajer prohlásí :
,,Tak si k těm všem našim hříchům připočtěte ještě urážku na cti . Vy kráááávo nebeskáááá!!!!....
NIkdy to z hlavy nedostanu. Už proto, že jsem bohužel v tlapičkách lékařů více než milo a skoro pokaždé tam někde sedí nějaký zelinář či kdo, kdo je schopen detailně vypočítat všechna opomenutí a hříchy, kterých se na něm lékaři dopustili...V tu chvíli vidím pana Štrossmajera velice detailně a v duchu samozřejmě i slyším....
Měl jsem ho rád a stále jeho role mám rád...a jeho úžasné herectví mám rád...
Já jsem moc rád, že jste zrovna tuhle scénu připomněl, protože ta původně nebyla ve scénáři, šlo o improvizaci pana Kopeckého a paní Zázvorkové. : ) Oba byli skvělí.
Tak ty penalty..., to je asi hodně o psychice, to se asi ani nedá hráčům vyčítat.
To máte určitě pravdu. Já jsem to psal spíš proto, že jsem viděl dost zřetelnou paralelu mezi Slovinci a Japonci - v obou případech šikovní a sympaticky hrající hráči, kteří se nebojí silnějšího soupeře, ale v kritických momentech se sesypou.
Já mám jen faktickou poznámku k úvodní fotografii - podle všeho na ní není zatčený Gavrilo Princip, ale jeho kumpán Nedeljko Čabrinović, který se neúspěšně pokusil arcivévodu Ferdinanda zabít bombou.
A možná ještě zajímavost (protože si netroufám pouštět se do politicko-historických spekulací) - poslední účastník atentátu, Vaso Čubrilović, zemřel teprve v roce 1990 ve věku 93 let a byl univerzitním profesorem historie.
Češi nenaruší vůbec nic. Na současném turnaji hraje mizerně tolik týmů, že ani ta ještě mizernější hra našich nebude stačit na postup v případě uhaluzení jednoho bodu. To by se dnes musel doslova stát fotbalový zázrak nebo by štěstěna musela býti unavená tak, že by na ně sedla, jako onehdá na zdejsiho tipera Boháče. 😉
Remíza by nám byla k ničemu. Už teď mají Holanďani 4 body, Maďaři a Slovinci po třech, a ze skupiny E nebude mít nikdo míň než tři body. Proto už to teď mají Chorvati spočítané.
Ale pokud se naši kousnou, tak Turky porazit můžeme. Oni to taky žádní zázraci nejsou.
Úplně vidím ty myšlenkové pochody Britů, proč z toho udělat trestaneckou kolonii.
1) Prudce jedovatí hadi
2) Jedovatí pavouci
3) Krokodýli
4) Medůzy
5) Dingo
6) Klokani
7) Kasuár
Ideální výběr nebezpečných zvířat ke sdílení prostoru s trestanci. 😄
To jste mi připomněl hezký vtip:
Angličan přicestuje do Austrálie a při letištní kontrole se ho ptají:
"Máte nějaký záznam v rejstříku trestů?"
"Nemám. To se pořád ještě vyžaduje?"
Já bych nebyl s hodnocením tak příkrý. Čekal snad někdo, realisticky, že bychom proti Portugalcům mohli bodovat? A přitom nechybělo mnoho. Jak by to dopadlo, kdybychom hráli proti Portugalsku s otevřeným hledím? Podobně jako dopadla Sparta v Liverpoolu. Na Portugalce prostě v současné době nemáme, smiřme se s tím a držme palce na zbytek skupiny, se kterým můžeme hrát o postup.
Když v roce 1796 aplikoval anglický lékař Edward Jenner první vakcínu, měl samozřejmě celou armádu odpůrců. Tehdejší optikou se to dá pochopit, bylo to něco úplně nového, moderní věda byla ještě v plenkách a lidi tomu nedůvěřovali - tedy aspoň do té doby, než se projevily pozitivní výsledky.
To, že o více než 200 let později, při současné úrovni poznání a s historickými zkušenostmi, používají antivaxeři úplně stejné argumenty proti očkování jako tehdy, už se ale pochopit nedá.
K mizerné úrovni článku už se vyjadřovali jiní, já bych rád dodal ještě jednu skutečnost, která mohla Titanic zachránit. Asi 10 minut před srážkou s ledovcem se stalo toto:
Parník Californian, který byl asi 30 kilometrů od Titanicu (nikoli osm), se dostal do ledového pole. Radista Cyril Evans chtěl Titanic varovat, a tak mu odtelegrafoval zprávu: "Ahoj kamaráde, zastavili jsme a kolem nás je led." (Skoro všichni telegrafisté na transatlantických lodích se navzájem znali, proto to familiérní oslovení). Radista Titanicu Jack Phillips měl ale v tu chvíli nastavenou hlasitost na maximum, protože se pokoušel spojit se vzdálenou kanadskou stanicí Cape Race, a jak byl Californian blízko, tak ho hlasitost jeho signálu málem ohlušila. Za druhé, jakmile Phillips zaslechl neformální oslovení, tak ho napadlo, že si chce kolega telegrafista jen popovídat (což se občas stávalo), a tak Evanse utnul v půli věty se slovy, že mu ruší spojení s Cape Race. Tak se stalo, že se takto důležitá zpráva, která mohla přimět důstojníky Titanicu k nějakým opatřením, k nikomu nedostala.
Radista Evans totiž udělal fatální chybu, protože takovou důležitou zprávu měl podle předpisů odeslat jako tzv. kapitánskou služební depeši, což byla zpráva nejvyšší důležitosti. Pro takové zprávy byl předepsaný signál, a odesilatel ji nesměl odeslat dřív, než mu příjemce potvrdil, že je připraven depeši přijmout. Bylo to sice jen deset minut, ale i to by bývalo mohlo stačit...
Nebylo by lepší si na tohle téma před psaním článku nastudovat nějaké kvalitní materiály než výběr z médií typu Dotyk, jiného blogového článku atp.?
Spousta z věcí uvedených v článku jsou jenom dávno vyvrácené mýty:
1) Californian nebyl blízko Titaniku, to vyplývalo ze souřadnic udaných Titanikem, nález vraku ale potvrdil, že ty souřadnice byly chybné.
2) Ismay nic Smithovi nepřikazoval, Smith jako kapitán lodi byl v té době neomezeným pánem a Ismay byť majitel, stejně mu nic rozkazovat nemohl. Loď navíc zastavila, ale poškození se jevilo jako malé a proto pokračovala v plavbě.
3) Notoricky známou věcí není ani to, že Smith plul zbytečně rychle a ignoroval varování před ledovci, Smith jednal stejně jako jiní kapitáni v té době.
4) Na palubě nebylo dost záchranných člunů proto, že špatné předpisy tenkrát nenařizovaly mít na palubě dost člunů. U Titaniku bylo počítáno s tím, že se udrží na hladině dostatečně dlouho, aby čluny nebyly potřeba - ono spouštět se v člunech do oceánu plného ledu bylo v té době víc nebezpečné než zůstat na pomalu se potápějící lodi a vyčkat záchranných lodí.
5) Těch pár sekund "obráceného kormidla" by nevytrhlo nic. Problém byl hlavně v tom, že měli když už teda na ledovec najet přídí, pak by se prorazila vpředu a zbytek by udržely přepážky. Otočkou podél ledovce došlo k rozpárání trupu a to už vodotěsné přepážky nedokázaly zachránit.
U hodnocení nehody bychom měli vzít v potaz to, že v té době se prostě žádná takováhle velká tragédie neudála, aby se z ní mohl Smith poučit. My už za sebou trauma Titaniku máme a snadno se hledají chyby.
Paní Markéto, chtěl jsem napsat něco podobného, ale předběhla jste mne, a možná jste to napsala ještě líp, než bych to udělal já. Ten článek mě úplně znechutil, a Vy jste mě naopak potěšila.
Jen snad k tomu bodu 5) bych dodal, že žádný rozumně uvažující důstojník by neposlal loď na ledovec čelem, ostatně tomu brání prostý lidský instinkt. Murdoch dělal všechno pro to, aby se ledovci vyhnul, a neměl prostor si spočítat, že na vyhýbací manévr nemá dostatek času. Čelní náraz by sice dával jakous takous teoretickou šanci, ale viděl jsem několik animací a tam by to byla opravdu velká hra detailů, každá desetina uzlu v okamžiku nárazu do ledovce by hrála obrovskou roli.
Na fotogragii leží v potřísněném pyžamu na zádech....pokud by prchal čelem...V knize Černá kniha minulosti - zločiny proti lidskosti na území ČSR po roce 1945 a po únoru 1948 - kruté vzpomínky....i zde se dozvíte dost.
Děkuji za tip, po knize se určitě podívám. Samozřejmě že dneska už to asi nikdo přesně nezjistí a nedělám si nárok na absolutní pravdu, ale pokud by byl Jan Masaryk z okna vyhozen nebo vystrčen, muselo by jít o úder na horní část těla a to by pak ve vzduchu rotovalo; nepadal by ve vzduchu rovně zády k zemi, takhle fyzika nefunguje. Masaryk měl rozdrcené obě paty, což by naopak odpovídalo pádu tak, jak jsem ho popsal. Navíc měl omítku za nehty, jak se snažil zachytit na zdi - pokud by byl vyhozen, tak by nejspíš nemohl na zeď dosáhnout.
Ale o tom bychom mohli diskutovat hodiny a stejně bychom se jednoznačného závěru nedobrali. Ještě víc mě zajímá, kdo u Masaryka té noci byl. Museli to být minimálně tři lidi, z nichž jeden měl cigarety vyrobené v SSSR.
Ještě jednou děkuju za tip na knihu. Jestli se mohu stejným způsobem revanšovat, doporučuji Vám knihu Dr. Karel Steinbach - svědek téměř stoletý. Ať se Vám daří!
Jasně...a utíkal s té římsy pozadu... Proč by se takhle hanebně sebevraždil, když měl v zásuvce nočního stolku revolver? I v současném rusku je takových "sebevražd" dost. Skákání z okna nebo se několikrát střelí do zad....
Já přece vůbec nemluvím o sebevraždě, to je absolutní hloupost. Jasně píšu, že se snažil utéct, ale na úzké římse ztratil rovnováhu a spadl. Podle nálezu je jasné, že se v pádu zoufale pokoušel něčeho zachytit. Jak jste přišla na to, že by musel utíkat z římsy pozadu?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Hodilo by se vzpomenout i na rockového bubeníka Cozyho Powella (který prošel mj. Black Sabbath, Rainbow nebo Whitesnake), jemuž se stala osudnou šílená jízda v jeho Saabu 9000. Za deštivého počasí dostal při vysoké rychlosti smyk a vyletěl ze silnice, bez šance na přežití. Nepřipoutaný, s telefonem v ruce, rychlost přes 150 km/h, na mokré silnici, a ještě pod vlivem. Někdo bohužel nenabere rozum ani ve zralém věku.
Auto pro mě není nic než prostředek, jak se dostat z místa A do místa B. Pokud možno naživu a v jednom kuse.