Jak přes kopírák se současností, jen v jiném oboru.Na jedné straně jako vždy Amíci a na druhé straně 3 hackerské útoky jen to pořadí se mění Čína, Rusko a Severní Korea. Hacker je ten, co se pokouší nabourat pc, server atd, ale bez reálné hrozby, jde mu jen si to dokázat. Cracker je ten, co chce prolomit bezpečnost za účelem poškození systému, zcizení (dat), atd. Teoreticky je to totéž, prakticky nikoli.
Od toho máte přeci projektanty, kteří Vám navrhnou a spočítají tu nejlepší variantu. Ti na rozdíl od topenářů a rádoby odborníků Vám poradí a hlavně spočítají co Vám vyjde nejlépe. Nesetkal jsem se s tím, že by dávalá věci na pocit, jako topenáři. Ale lidi rádi šetří a pak vznikají tyto problémy.
To je ideální stav, když to svěříte odborníkům. Před rekonstrukcí jsem si nechal udělat energetický posudek a až potom zvolil topný zdroj. U mně TČ Fujitsu High Power 11,2kw při tepelných ztrátách kolem 8,5-9kw (při -15st). TČ při mrazech topí i nahřívá TUV. A žádný vítr za energie se nekoná, jak mnoho lidí pomlouvají TČ. Jenže málo kdo dá několik tisíc za papír (energetický průkaz) a kupují nebo si nechají odborníkem/prodejcem doporučit jen to nejlepší 😃.
U kondenz. kotlů platí to samé co u TČ. Ideální nízkoteplotní okruh vody do podlahového topení. Otopná voda kolem 30-35 stupňů. Když začnete zvyšovat teplotu vody, kondenzační efekt se snižuje, neboť teplejší spaliny rychleji unikají a nestačí předat dostatek energie pro tzv. kondenzační efekt. Mnoho topenářu jsou podvodníci, kdy jednomu důchodci namontovali kondenzák na litinové radiátory. Výsledný efekt se rovná nule, kotel má účinnost jako klasický atmosférák. K tomu jsem v článku neviděl (možná přehlídl) také nutnost vyvložkování komínu. Většinou tu jsou dost nesmyslné články, asi placené.
Možná až baterie přežije nebo dodá víc energie, než bylo použito na její výrobu. Až, a o tom se nemluví, budou elektro auta mít větší životnost než klasická auta. Na netu si můžete dohledat skandinávce, který raději po 7 letech zapálil Teslu než by koupil baterku za půl mega. Jezdím se Suzuki Swift r.v.2010, tj. 14 let bez poruchy. Jestli je -20C nebo +30C, spotřeba kolísá o deci na 100km. Baterie v mrazu má menší výdrž = menší dojezd. Jiný borec ujel s Teslou 1 000 000km. Super. Ale měnil myslím 12 elektromotorů a několik baterek. Což také není za hubičku. Jiný maník srovnal pravidelné cestování. Nafťákem dojel do cíle o několik hodin dřív a s polovičními náklady oproti dieselu. Atd atd atd
Jenže k vytápění domu použijete přece kondenzační kotel, který má sání i výfuk z venku. Ventilace ani být nemusí. Náklady na spotřebu mi u plynu i TČ vyjdou skoro na stejno, ale pořizovací náklady na technologie jsou naprosto odlišné. TČ+FVE+baterie? Nebýt dotací, tak se to vůbec nevyplatí. I tak je návratnost dost diskutabilní. A prostorové nároky na umístění technologie jsou taky velké. Hluk čerpadla, také není nezanedbatelný.
Spíš je otázka, co se bude zdražovat více? Plyn, nebo elektřina? Spíš to druhé. Poptávka elektřiny stoupá a u plynu klesá. Ceny na to budou reagovat také. Pak by se nůžky cen rozevřely ve prospěch plynu.
Když mám přípojku plynu, tak koupím kotel za 50T a mám na 15-20 let pokoj.
Za vytápění a teplou vodu plynem jsem loni platil 34T a letos se vejdu pod 30T. Ceny plynu jdou a půjdou dál dolů. Za mě je to v pohodě.
Náklady na TČ+FVE+baterie budou o dost vyšší i s dotacemi. Cena spotřeby v zimě vystřelí, protože FVE nedá nic.
Porovnávám se sousedy, kteří to tak mají a za elektřinu platí o dost víc, než já za plyn. Tak kde je ta výhoda?
Já jsem prvotně investoval do střechy, nadkrokevní PIR 18cm, fasáda Baumit open 16cm šedý, sokl až do země. TČ ještě před dotacemi, takže plná cena, tj. kotelna na klíč s aku nádrží + Fujitsu high power 11,2kw cca 198 000kč. Spotřeba za rok od 6-7MWh. Před rekonstrukcí 20 tisíc elektřina + 50 000 kč plyn. Po rekonstrukci roční vyúčtování 20 000kč elektřina + 3 000 kč plyn na vaření. Teď komplet bez plynu s indukcí na vaření. Vždycky se bude platit, otázka je kolik. Po 5letech jsem si nechal udělat servis. Okruh absolutně ok, bez úniku chladiva, TČ jak nové.
TČ je jen výkonná lednička s reverzních chodem, nevím, proč pomlouváte TČ. Navíc TČ má i chod chlazení. Ať už má TČ pracovní plyn jakýkoliv. Nebo jinak - ledničku má v bytě každý, ale TČ někteří amatéři pomlouvají, kudy chodí.
Amatéři pomlouvají 😃. Děkuji. Jako laik se zajímám o energetiku (v rámci času, kterého moc nemám), takže trochu v tom mám přehled. Navíc i montuji FVE panely, takže taky něco vím i o tom 😃.
Prosím, který z plynů, kterými se běžně topí, není výbušný? Propanem topím už několik let přímo v provozu s ventilací s rekuperací. Pro jistotu před únikem plynu stačí nainstalovat vhodná čidla, která včas varují, ale ještě se mi to nestalo.
S propanem nejraději lepím asfaltové pásy, protože lépe hoří a i při snížení tlaku v láhvi stále drží hezký plamen. Ano, plyny používané doma jsou výbušné, proto jsem přešel na TČ a plyn odstřihnul. Také jsem zadělal ventilační otvory, aby mi neunikalo teplo, což se výrazně projevilo na teple v podsklepení. Bych měl TČ s propanem, tak se vsadím, že bych musel znova udělat větračky. To ale nechci. Záleží, jakou legislativu kolem toho zavedou. Jestli musí být celý okruh TČ venku nebo za jakých podmínek může okruh s propanem dovnitř domu.
TČ je jen výkonná lednička s reverzních chodem, nevím, proč pomlouváte TČ. Navíc TČ má i chod chlazení. Ať už má TČ pracovní plyn jakýkoliv. Nebo jinak - ledničku má v bytě každý, ale TČ někteří amatéři pomlouvají, kudy chodí.
nepomlouvám TČ, sám mám Fujitsu a nedám na něho dopustit. Jak říkám měl jsem debatu s pánem co mi servisuje TČ a debata byla výživná. Je to borec co si sám např. vyrábí měniče na fve, vylepšuje TČ apod. Fakt borec. Takže argumenty pro budoucí TČ na propan mají mouchy, o kterých se mluvit nebude v rámci prodejnosti 😃.
Prezentace o využití propanu jsou taky hezké, mají ale také svou stinnou stránku, která v médiích nebude prezentována, protože by lidé dostali strach. Propan je výbušný a všechno by mělo být venku a dovnitř by měla putovat jen teplá voda. Otázka je co v zimě. Okruh by musel neustále točit teplou vodu, aby trubky nezamrzly nebo bude muset být druhý okruh, aby ta voda také kolovala. Prý existují i vnitřní jednotky s bezpeč. ventily, ale jako u plyn. kotlů byste měli mít zajištěné větrání (tepelné ztráty) a i tak v krajním selhání těsnosti a úniku hrozí výbuch. Mluvil jsem o tom se servisákem TČ a koukal jsem jak je TČ s propanem problematické. No však uvidíme.
Není se důvod obávat na špinavou práci se najdou lidé z ciziny kde je nízká životní úroveň a budou pracovat za nižší plat než se řemeslo naučí stačí zajít na jakoukoliv stavbu a budete překvapení kolik cizinců v ČR na stavbě pracuje a Češi jsou v kanceláři a dělají jim stavbyvedoucí cizinci se vždycky najdou na špinavou práci
To máte pravdu, ale o kvalitě práce, natož o nějakých normách (např. stavařina) nemůže být ani řeč. Dělat práci a rozumět tomu co vlastně dělám jsou rozdílné věci. Bohužel článek má pravdu. A bude hůř.
Nebudu platit obch. řetězcům X% marži. Asi se zbláznili. Cena za kterou to řetězce kupují od dodavatelů je cca kolem 120-180kč za kilo (losos) a prodávají to v akci za 350kč? Zlodějina. Měl jsem možnost po známosti odebrat ryby přímo od dodavatele/zpracovatele ryb. Je to sice už nějaký pátek, ale 1kg lososa 120kč (podkovy), 180kč za celé filety a filé kostky lososa po 120kč/kg, treska filé 90kč/kg (kostky), tuňák steak 170kč/kg atd, to jsme jedli ryby pravidelně, ale když vidím ty ceny v obchodech, nemám na ně chuť, ale chce se mi zvracet.
Vysvětlím. Pokud v zimě potřebujete 2x větší výkon (více energie), tak to funguje takto:
U elektrokotle 2x větší spotřeba
U dřeva druhé poleno do ohniště
U plynu místo kubíku potřebujete dva kubíky
U tepelného čerpadla vzduch voda spotřebujete né 2x víc elektřiny ale 4x více elektřiny!
Jinak sám mám zemáka a Tč chválím. Jen jsem chtěl vysvětlit váš omyl v uvažování
známý má 8KWp FVE, dřevosplyňující kotel za 60 tisíc, kotel na plyn a TČ, většinou se snaží jet na TČ, když hodně mrzne tak i topí, výsledná cena za energie je víceméně stejná, roční rozdíl 5-6 tisíc v rámci jeho investice do FVE neberu v potaz. Taky díky zateplení máme na podzim o měsíc později topnou sezónu a na jaře dřív vypínám otopnou soustavu (oproti špatně zatepl. domu nebo bez zateplení). Každý dům je originál. Před zateplením a přístavbou patra 20 tisíc za el. a 50 tisíc za plyn. Po rekonstrukci a TČ to spadlo na 20 tisíc za el. a 3,5 tisíce plyn na vaření. Teď už bez plynu jen el. To bylo 4 roky zpátky.
6 MWh celkem nebo něj pro TC? Já mám nízkoenergetický (PENB "B") a 2,2 MWh v elektřině a 6,6 MWh v peletkach 100 m2 + obytné podkroví.
jo a plocha domu kde je topení cca 280m2? musel bych se kuknout do projekt. papírů, ale bez garáže, kde topím občas a pivnici na zavařeniny, dejme tomu kolem 230? metrů čtverečních.
6 MWh celkem nebo něj pro TC? Já mám nízkoenergetický (PENB "B") a 2,2 MWh v elektřině a 6,6 MWh v peletkach 100 m2 + obytné podkroví.
6MWh komplet za rok za celý dům. Nemám FVE. Vařím na indukci, topím TČ, svítím LEDkama, nemáme a nechci sušičku na prádlo (1cyklus máte 5-6-7KWh jak u kterého výrobce),větší stroje 220V (hoblovka,bourací kl., pokosovka, bruska 150mm), menší stroje jedu aku 18V Makita. Jo a sekačku na trávu,křoviňák a nůžky na živý plot taky aku.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
A kdyby byla nadúroda, stejně by zvedli ceny s tím, že všechno zdražuje. Ale není a stejně jim stát pokryje ztráty a ceny půjdou nahoru. Ať jdou do zadku ovocnáři, stejně jako vinaři (Ti ještě víc a hlouběji). Víno nepiju, ovoce v obchodě nekupuji (jsme soběstační), tak nevidím důvod, aby stát z mých daní hradil nějaké kompenzace. Jako řemeslník také můžu žádat kompenzace v případě nenadálých situací? Zkazí se mi nářadí, 1-2 týdny bude pršet (jsem střechař), příjde zima a sníh, nebude skladem materiál atd. Je to celé výsměch a jako u vlády běžné ZLODĚJINA V PŘÍMÉM PŘENOSU.