Aha. Tak já jsem si spletl platformy. Nejste doplantaný tak akorát vy? Jsem zvědavý na vaše další fantas výplody k tomuto tématu.
Zkuste si přečíst ten článek, než se tu budete hloupě ztrapňovat. Kdyžtak někoho poproste, aby vám i přeložil slova pozůstalé. Zjevně máte trochu problém chápat psaný text.
To, že mamě ztrátu milovaného dítěte nikdo žádným vlídným slovem (a mám za to, že ani ničím jiným) nikdo nenahradí tady nemusíme vypisovat. Ale když vidí jak se k tomuto neskutečným způsobem zpackaných zásahem na FF Praha staví stát a odpovědné orgány, tak o to větší bolest jí to způsobuje.
Nezlobte se na mě, ale mě z rozhovoru v článku vylývá něco trochu jiného. Chápu, že se to každého dotkne jinak, ale vaše paušalizace je trochu mimo tento článek.
Stát hlavně nemá vůbec dotovat svazy organizující profesionální sporty. Profesionální sport si na sebe prostě musí vydělat sám. Stát má dotovat dětský a podporovat amatérský sport. Od dětství se tu při podpoře státu tlačí, že sport buď profesionálně nebo prakticky vůbec (čest výjimkám). Veškerý sport, na který přispívá stát, má být organizován přes školy, nikoli profesionální kluby. Hokej je zářným příkladem toho, jak svaz naprosto likviduje svou hamižností celý tento sport u nás.
Mě dojímá jak za všechno můžou Pasta se Zachou. Swayman kterej trucoval, aby dostal miliony, v přípravě nechytal a teď je marnej, Korpisalo chytá lépe, Lindholm (útočník) další milionář je taky k ničemu a ani další hvězdy v čele s Marchandem opět také nic. Takže bída celý mančaft v čele s Montym. Takže by měli páni pisálci a všichni kolem včetně diváků (kteří odcházeli, místo aby pomohli v krizi) kritizovat celý tým a ne jednotlivce!!!
Nehaní jen Čechy, haní celý tým, nejvíce to schytávají Marchand s Lindholmem. Pastovi to nelepí a je hodně na zemi, to si nemá cenu nalhávat opak. Zacha si svoje odjezdí, ale oproti loňsku je také matnější. Prostě se nedaří týmu jako celku a nechat si trucovat hlavního golmana Swaymanovým způsobem je prostě na výměnu vedení týmu.
Jak vidno, svět se obrací na diktátory a zatím se raduje. Doufám, že radost vydrží, i když historie nám opakovaně ukázala, že tato radost nikdy dlouho nevydržela. Co je paradoxní, že nejvíc to zpravidla odnášejí právě ti, kteří se k těmto lidem obracejí s nadějí a o to víc nenávidí ty, kteří proti tomu vystupují od začátku. Chceme být jako lidstvo klamáni a budeme v tom pokračovat. Ukrajina je každopádně v kopru a jsem zvědavý na Tchaj-wan a další geopolitické konflikty.
A co tedy říká Fialova anlýza k té digitalizaci stavebního řízení? Pokud měla být podkladem k ukončení Bartoše, pak předpokládám, že tato data musela obsahovat. Mně to zní od Kulhánka spíše jako výmluva dopředu. Digitalizace v českém právním prostředí není ve skutečnosti vůbec vítána. A krom toho, že se jí vrcholní přestavitelé a jejich loutkaři usilovně brání, ani legaslitava jí moc nepomáhá. Tím se nezastávám Bartoše, ale jakákoli digitalizace naráží na uměle vybudovanou neprostupnou bariéru.
> resp. schopnosti a možnosti dopředu uceleně definovat funkční celek (či jeho části)
Tohle je právě tak klíčová a problematická část - dobrá analýza, pochopení problémů, jejich definice a rozpadnutí na podzakázky. V tomto imho selhala i digitalizace stavebního řízení.
Souhlasím s Vámi, ale osobně se domnívám, že ani přední odborníci s výraznými manažerskými dovednostmi nejsou chopni ani sami, ani prostřednictvím jiného, zajistit právě tuto část. Když se podíváte na postup digitalizace státní správy obecně, uvidíte jasnou stopu opakujícího se jednání, které vede vždy stejným směrem. A já se domnívám, že tady zkrátka selhává právě zákon víc, než lidé, resp. je napsán tak, že ho nelze dodržet a zároveň (zásadně) nechybovat ve faktické části. Jinou věcí je, když máte masu vlastních zdrojových dat, kterou doplňujete o služby poptané zvenku. Tam už je situace jiná. Ale pokud samotný základ skládáte z různých zdrojů, dosáhnout výsledku je, nechci říci nemožné, ale hodně složité a nedomnívám se, že je na pracovním trhu dost odborníků na to, aby to touhle cestou mohlo opravdu fungovat. Proto vidím cestu právě v té centralizaci základního objemu zdrojových dat v jedné instituci.
Od toho byla vytvořena DIA, která by právě měla zaštiťovat ty společné věci - ověření uživatelů, designové pravdila, domény `<ministerstvo/urad>.gov.cz`, různé registry s daty obyvatel, ...
Za mě je hloupost, aby vláda vytvářela nějaký útvar, kde by něco programovali - tohle by prostě nezaplatili. Na jednotlivých ministerstvech by určitě měli být lidi, co si drží knowhow, ale samotný vývoj je lepší (v tomto případě) outsourcovat po malých částech / modulech.
Děkuji za Váš názor. Z mého pohledu problém outsourcingu, zejména pak po malých částech, vězí právě v zákoně o zadávání veřejných zakázek, resp. schopnosti a možnosti dopředu uceleně definovat funkční celek (či jeho části), požadovaného SW pro účely veřejné zakázky. Právě na tom, co jste popsal, ztroskotávají téměř všechny velké SW implementace tam, kam dosahuje ZZVZ. V konečném důsledku všechny pokusy stojí ukrutné peníze a v poměru s konečným výsledkem je to de facto katastrofa. A navíc neřešíte to, že každý správní celek si takovou implementaci řeší po vlastní ose. Mnou nastíněné řešení je velmi drahé na vstupu při začátku, protože nemůžete najímat kdejakého šmatlu, který umí o práci jen hezky povídat, ale když se podaří takovou centralizaci dobře rozjet, je její celkový výsledek v poměru k investovaným prostředkům nesrovnatelně efektivnější ve všech myslitelných ohledech.
Tady je ale problém celé státní správy. Zásadní zdrojová data jsou téměř výhradně v režimu uživatelské licence (programu). Zopakuji to, co tvrdím při elektronizaci stavebního řízení. Stát musí zřídit vlastní specializované (kvazi)ministerstvo, jehož jediným úkolem bude vývoj vlastního robustního programu, který bude interně modulovatelný pro jednotlivé úseky státní správy. Jiná cesta i díky zákonu o zadávání veřejných zakázek, častým změnám ve vedení jednotlivých ministerstev apod. podle mého názoru není, resp. u složitějších řízení to bude dopadat jako za Dostálové, resp. Bartoše a jejich pokračovatelů. I když se to rozběhá a sečteme reálně vynaložené náklady za celou dobu od prvního zahájení do skutečného provedení, dostaneme hrozný výsledek za úplně nesmyslné peníze a to se jedná o elektronizaci jedné části jedné složky.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Celé to odpovídá průměrnému faktickému vzdělání bězných policistů. Oni přece také nějaké domácí úkoly nebo nedej bože sebevzdělání nepěstovali a terazky hej.