V 94 letech zemřel na umytí? Možná samonaplňující se proroctví? U nás v rodině se vypráví příběh o vzdáleném strýci, kterému cikánka za 1. světové války předpověděla, že válku sice přežije, ale po ní bude stavět dům a až ho dostaví, tak zemře.
Strýc uvěřil. A tak po válce, když skutečně začal dům stavět, tak nikdy nebyl hotový. Celý život dostavoval, přestavoval, renovoval. Skončil o víc než 50 let později v požehnaném věku, když už fyzicky nestačil a... zemřel. Cikánka měla pravdu.
Vzhledem k tomu, že i z SPD Tomiovi pravidelně kolem každých voleb odcházejí lidé, kteří náhle s překvapením zjišťují, že je to nedemokratická strana, kde si předseda např. svévolně upravuje místní kandidátky, může se snad i SPD časem rozpadnout.
Pokud/až se tak stane, navrhuju zavést veličinu poločas rozpadu politické strany. Její jednotkou by pak samozřejmě byl 1 Okamura.
Lotyšsko (spolu s dalšími) bylo nejprve okupováno roku 1940 Sov. svazem v souladu s rozparcelováním východní Evropy podle smlouvy Ribbentrop - Molotov, pak po 1941 ze strany nacistického Německa, a je z jejich pohledu víc než pochopitelné, že konec 2. světové války vnímají jen jako návrat z nacistické okupace zpět do té sovětské.
Vůbec nechápu, že to někteří nechápou.
Především na ruských smluvních zárukách zahrnujícím i garanci územní celistvosti stála ukrajinská bezpečnost v minulosti, konkrétně mezi lety 1991 až 2014. A právě Rusko svými akcemi tohle uspořádání zcela rozmetalo na kusy.
Medveděv snad ani nemůže myslet vážně, že by se k tomu šlo vrátit a brát nadále jakékoliv záruky podobného druhu ze strany Ruska byť i jen částečně vážně.
I když volíte click-baitový titulek, neměl by aspoň odpovídat tomu, co je v článku?
Je to trapné a jeden pak neví, jestli si vymýšlíte, když říkáte "Marihuanu užívá každý desátý obyvatel Česka" (titulek), nebo "zkušenosti s ní (marihunou) má každý desátý Čech" (perex).
První mluví o opakovaném užívání, která stále trvá; to druhé zahrnuje i ty, co jednou kdysi na střední škole zkusili. Ta čísla nemohou být stejná. Výsledkem je článek na dvě věci.
Mně jen fascinuje, jak se teď rojí (bývalí) politici Západu s tím, jak už před patnácti lety Putina prokoukli, a jak Západ selhal, když s tím nic nedělal. Jakokdyby v té době nepatřil mezi nejdůležitější představitele onoho Západu.
Kdyby měl pan britský expremiér alespoň koule říct: Stejně jako ostatní v podobné pozici v dalších státech, ani já s tím nic nedělal.
> Za druhé je zároveň s řáděním sovětských vojáků popsáno i to, že velení toto chování netrpělo.
Pokud se pamatuji, pak spíš velice záleželo na tom kterém velícím důstojníkovi. Rokossovskij to netoleroval, tvrdě postihoval a vyžadoval to i po svých podřízených. Jiní (Žukov, Koněv) to víceméně přehlíželi, maximálně do určité míry rozlišovali, na kterém území k tomu dochází. Nějaký systémový přístup jako v západních armádách, kde patřilo k povinnosti důstojníka nad disciplínou mužstva dohlížet v tomto ohledu i na nepřátelském území a kde konala vojenská policie, to v Rudé armádě zakořeněno nebylo. Vojenská policie jako taková v Rudé armádě myslím vůbec neexistovala a politruci i NKVD měli jiné priority.
(Abych si to nepřisvojoval, pokud se pamatuji, tak nedávno o tom mluvili historici Stehlík a Groman v Přepiště dějiny, ale možná se pletu a je to z jiného zdroje.)
> Jsem divná, když mi přijde okamžité sypání peněz do vojenské techniky a zbraní ve své podstatě nesmyslné, protože a priori nechci financovat zabíjení lidí?
Pokud slovo "divná" chápeme jako "být příslušníkem názorové menšiny", pak asi ano. Za sebe tedy alespoň doufám, že lidé, kteří jsou ohroženi agresorem s klackem a nastavují mu druhou tvář místo obrany nebo pokusu o únik, tvoří menšinu. Byť takový postoj nepovažuju primárně za amorální (pokud je dotyčným aplikován vždy a konzistentně), já to považuju za životní strategii, která vede k porobě a otroctví.
V současnosti jsme bohužel v situaci, kdy se díváme, jak silnější agresor tluče klackem slabšího, nám vyhrožuje, že na nás přijde řada a ještě huláká, že na nás půjde s nukleárním armagedonem hned, pokud bychom snad pomáhali moc.
Naše výdaje na obranu musí reflektovat bezpečnostní situaci v regionu. Být připraven na obranu je nejlevnější cesta, jak snížit riziko, že ji budeme muset použít, a že se na nás vykašlou spojenci, pokud dojde na nejhorší.
Stejné argumenty platí pro Ukrajinu: I když pominu etickou stránku, čistě pragmaticky je v našem bezpečnostním zájmu, aby se v tomto geopolitickém prostoru nepřepisovaly hranice a rovněž i to, aby Slovensko na své východní hranici nesousedilo s "Maloruskem" v zajetí ruského medvěda. Stačí si vzpomenout na to, jak Lukašenko vozil migranty ze Sýrie na hranici s Polskem, Litvou a Lotyšskem.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Glosa zajímavá, ale ta "cnost" strašně bije do očí. Správně je to "ctnost", od slovesa "ctít".