Kontakt 5 byl reakce právě na široké zavedení 120mm kanonu v rámci NATO, a ne nevychyly šíp ale opravdu ho fyzicky poškozuje, doporučuji si zjistit proč mají nejnovější US střely špičku z oceli...
A ne nezvyšuje jen o 250mm Relikt umí více. Z hlavy n chci hádat z 350-400mm.
Jinak existují fotografie z rychlosti kamery po zkoušce německých střel v NSR po sjednocení a tam je zachyceno ak je šíp rozlámán po výbuchu Kontaktu 5...ale souhlasím že u starších typů jako T55,T62 ani toto nestačí, zbytky penetratoru mají vysokou zbytkovou průbojnost.
O Reliktu si musím info vyhledat, nicméně Kontakt 5 právě podle výsledků Vámi zmiňovaných testů zlepšoval ochranu o ekvivalent 250mm RHA (spíše méně) což v součtu s pancéřem strojů vyjma T-90 a jeho variant proti munici M829A2 vyvinuté právě na základě testů které zmiňujete stále nestačilo (právě tato munice byla vyvinuta k tomu aby překonala Kontakt5 bez destrukce penetrátoru). Druhá věc je jestli pravidelně sledujete info z UA (Oryx atd.) tanků osazených kvalitní EROu je na straně orků málo, přitovnal bych to k pravděpodobnosti spojeneckého tankisty ve WWII a jeho setkání s Tigerem. Všichni o nich mluví, všichni je vidí, ale ve skutečnosti se s ním drtivá většina nesetkala. A na T54/62/72/80 které navíc z části ani dynamickou ochranou vybavené nejsou a pokud ano jedná se o starší verze, stačí i "krátký" německý Rh120/44 se sebemrskačskou DM53.......
No pokud někoho.mysteuji v otázka h tankové techniky je dobré znát rozdíl mezi Kontaktem 1 který tj technologie prvním poloviny 80let a Kontaktem 5 tj. technologie konce 80 kdy je velmi účinné i proti APFSDS munici, jednoduše řečeno, exploze trhaviny rozhýbe dvě desky z tvrdého pancíře ktere střelu tj. sipnz DU nebo wolframu přestřihnou, zbytková průbojnost střely je tak sice pořád vysoká ale je výrazně redukovaná, funguje to tedy jen u čela.pancire.
Dnes používají Rusové vylepšený Kontakt 5 označeny Relikt. US tanky na to reagovali úpravou odolnosti těla střely.
Jeden z nejlepších reaktivních pancíři mají Ukrajinci s oznacenim Niž, je to řada malých kumulativních naloží co šípovou střelu děti na řadu.mensich kousků, problém je váha tohoto pancíře a pak se podle všeho asi moc nevyrábí.
Co vím, resp já zažil jen technologii do 90 let taky na školení nám bylo řečeno že ERA (ano Kontakt 1 v té době) na wolframové ani DU penetrátory nefunguje vůbec a už vůbec ne způsobem který popisujete, to řeší až modernější např. Vámi zmiňovaný Kontakt 5, ale i tam je pravděpodobnost rozdělení/zničení penetrátoru malá, jde spíše o vychýlení a dopad pod horším úhlem). Dnešní Kontakt 5 zvyšuje ochranu proti APDS nicméně je to v rámci cca.250mm RHA což se dá dohledat i na veřejných stránkách, nicméně i kdyby Kontakt 5 byl montovaný na T-54/62/72 a starší verze T80, ERA ochrana v součtu s pancířem tanku byť např. u T-72/80 ve verzi B3/B3M/BV/BVM už to není homogení deska oceli, je stále méně než je průbojnost APFSDS z L7A3, T-90M tam to bude nejspíše něco jiného ale složení jeho pancíře je známé asi tolik jako u M1A2 nebo jiných moderních tanků.
Reaktivní pancíř nesníží kinetickou energii podkaliberní střely?
Ne nesníží ji, existuje určitá šance že deformuje popř. vychýlí penetrátor který pak nedopadne na pancíř pod správným úhlem, nicméně ta šance je velice velice malá. ERA primárně slouží proti kumulativním hlavicím PTŘS a HEAT střelám, popř. proti dnes tak populárním FPV dronům zvlášť pokud nesou kululativní nálož.
tak ono to s těmi zničenými ruskými tanky nebude tak hrozné. Ty průbojné granáty jsou dobré a s pancířem ruských tanků by si poradili, ale má to háček. Moderní tanky a to i ty ruské mají reaktivní pancéřování. Stejně jako ten ukrajinský leopard, kterému ho dodatečně nainstalovali.
Vlastimil Milec, můžete mi prosím objasnit jaký vliv má ERA na podkaliberní protitankové střelivo (APFSDS) používané 105mm kanonem Leo 1? Jaký má vliv na HEAT mi objasňovat nemusíte to vím.
Zcela souhlasím. Měli jsme nyní přikoupit aspoň dalších 12-14 Grilenu, s dodáním do 12/2024.
Máte zcela naprosto pravdu v počtu letadel, s typem s Vámi nesouhlasím, ale to je věc osobního názoru. Gripen D bude zanedlouho na hraně svých možností a jednotková cena nového Gripenu E je vyšší než F-35 (jednoduchá matematika jde o počet vyrobených kusů a rozpočet nákladů mezi ně, informaci lze dohledat na serverech zabývajících se letectvím), pravda cena letové hodiny bude trochu někde jinde v prospěch levnější u Gripenu E, nicméně u něj zatím nelze jednoznačně určit (krátká doba provozu a zatím minimum dodaných letadel. Já osobně bych volil jinou možnost.......bohužel dražší než F-35 a tou je buď francouzská cesta Rafale F.4 (zvolilo ji namátkou v poslední době Chorvatsko ,Srbsko a Řecko......země ekonomicky slabší ohledně DPH na hlavu než ČR), nebo pak cestou ještě dražší a tou je F-15EX (bohužel nikdo v evropě zatím neprovozuje uvažuje o nich pouze Polsko).........zde je vysvětlení jednoduché celá evropa snad s vyjímkou Polska/Německa/Francie/Británie/Švédska/Maďarska bude fungovat na F-35 a její nevýhodou je omezené množství munice nesené interně pokud chcete zachovat stealth, a budou potřebovat 'muly' za frontou, které jim tu munici povezou a jíž budou využívat.......ale obojí je dražší řešení než F-35 a nejsou to letadla 5 generace. Prakticky žádná jiná možnost snad s vyjímkou jihokorejské KF-21(zatím ve vývoji a až druhá vývojová verze má být letadlo 5 generace) nepřináší dramatické zlepšení oproti sedřeným Gripenům CZaF.
Tanky v dnešní době jsou jen historickým ohlédnutím.
Pane Michajlik, můžu se Vás zeptat když je tedy tank historický přežitek, čím chcete podporovat pěchotu v útoku? Jak chcete realizovat palebnou podporu na linii doteku? Pěšáci by vám za tenhle žvást pěkně poděkovali. Válka byl vždy problém čepele a pancíře, jednou byla lepší čepel, ale pancíř vždy využil inovace a získal navrch on, pak se vše opakovalo z druhé strany. Dnes se tanky vybavují aktivními systémy obrany (namátkou Iron Fist, EuroThropy) nebo pasivními (různé rušičky) a po jejich zavedení zase bude mít nějakou dobu navrch pancíř, a zase se bude koumat jak tuhle ochranu překonat, to budete zase konstatovat že všechny ATGM popř. drony budou k ničemu, jen proto že zrovna nebudou na vrcholu v potravním řetězci protitankového boje?
jo jenže za tu dobu za ně zaplatíme mnoho biliónů korun, a to je jaksi při našem rozpočtu mnoho že. Aby vůbec vzlétly ty hi tech nesmysly.
Tak buď můžeme platit za svoji armádu nebo za cizí, je otázka co si člověk vybere jestli bude žít svobodně, nebo bude otročit tomu co zrovna bude mít chuť si z nás udělat svoje rejdiště. Bohužel svět je dneska takový jaký je a ten co překoval meče na pluhy slouží tomu co to neudělal a není žádné ale......... Rozpočet by na to stačil, ale u nás se bohužel jaksi ztrácejí a odklánějí peníze.........
A kecy že nám stačí 14 Gripenů jsou krapet liché. Původně se počítalo s 36 letadly, kvůli povodním se redukovalo na 24 a nakonec se pronajalo 14, ale co lidi neví a jistá strana neříká, tak těch 14 letadel se dře doslova na dřeň aby byly splněny všechny požadavky (výcvik, ochrana vzdušného prostoru, popř. mise pro spojence). Takže jakékoliv hemzy že nám stačí 14 Gripenů jsou jen lži do vlastní kapsy a pro voliče.
Kverulat, opět snůška hloupostí týkající se vyzbrojování armády, má autor vůbec nějaké vojenské vzdělání pokud možno v oboru letectví? Ne nemá, protože by takovou hloupost nenapsal.....milý autore když píšeš o křišťálové kouli tak ji zajisté vlastníš jelikož stejně jako píšeš že ministerstvo dělá hloupé predikce tak stejně hloupé je děláš Ty. Stejně jako může systém zastarat nějakým přelomovým objevem, tak také může těch 50+ let přetrvat. Stačí si vzít letoun B-52 popř. Tu-95, tyto stroje měly dávno končit, ale vzhledem k možnostem nové výzbroje a systémů tu s námi budou troufám si říct ještě několik desítek let (zkus si třeba najít kdy poprvé vzlétl B-52 a USAF s ním počítá dalších 20 let,budeš překvapen tím věkem letadla).....jen kobercové bombardování tunami hloupé munice zaměnily za střely s plochou dráhou letu s dosahem 1000+km a obrannou kanonovou a kulometnou výzbroj za elektronické systémy ochrany, tenhle vývoj se dá očekávat i u F-35, budou zavedené nové druhy výzbroje a vybavení a ono to letadlo tu opravdu s námu bude 50+ let minimálně. Jinak i ty Vámi vyzvedávané drony nebo UI budou patřit do výbavy F-35 zkuste něco nastudovat o programu UCAV (Loyal wingman).
Autore, autore, co tak si to přečíst před tím, než tu ptákovinu uveřejníte: 'je schopen nést pod trupem výzbroj o celkové hmotnosti téměř 8 t při rychlosti 12 uzlů'. Ty uzly jsou mi fakt záhadou. To by i na fregatu z 18. století byla rychlost tak akorát.
Je to copy paste translátor onen autor není se čemu divit, už jednou jsem mu doporučoval psát články o vaření, bohužel reakce asi nečte...... máte pravdu těch 12 uzlů odpovídá tak parníku nebo plachetní fregatě při dobrém větru......😄 Bohužel autor absolutně opět netuší o čem píše ani si nedokáže ověřit hodnotu námořního uzlu......
Autor článku nebo jen "hloupý" copypaster? Zná vůbec autor, resp viděl někdy BMP-3? Zajímalo by mě jaký že to má boční vstup......boční vstupy mají kolové BTR a je to řešení poněkud nešťastné, BMP-3 má vstup/výstup převáženého výsadku poněkud jinde, takže šmudlo autore hledej, nebo se raději dej na psaní článků o vaření, aspoň kdyby jsi znal výrazy jako střelba horní skupinou úhlů apod......ty copy paste translátore střelby podél trajektorie s vysokým obloukem........a záchod v BVP? Za jízdy by exkrementy byly všude (viděl někdy autor jak se chodá BVP za jízdy?), taky super komfort kdy na jednoho kadícího čumí zbytek družstva a když mašina stojí tak je lepší se přece jít vykadit do křoví mimo vozidlo. Opravdu doporučuju dát se spíše na psaní článků o vaření, nebo něčem ještě jednodušším.
F-16s se pro UA připravují zhruba rok, tak se necháme překvapit s čím příjdou.
Tomu bych rád věřil, ale pokud vidíte liknavost s dodávkami mnohem levnějších a méně komplexnějších zbraňových systému, tak jsem bohužel hodně velký skeptik.........integrace je finančně a časově náročná, Vzhledem k tomu že státy užívající tyhle střely nedisponují F-16, tak si spíše myslím že dojde jen k úpravě ve stylu Su-24. Jistou možností by byly Gripeny.......
Takže je podle vás snazší upravit starou sovětskou techniku na zbranove systémy západu než
starou západní techniku na západní zbranive systémy?
Trošku uvažujte, pokud alespoň malinko rozumíte problematice, Su-24M byly upraveny pouze pro nesení a shoz, s největší pravděpodobností nejsou vybaveny obousměrným datalinkem který umožňuje komunikaci s nesenou municí během letu a vkládání nových informací či změnu cíle apod. Su-24 prostě donese předem naprogramovanou střelu do bodu odpalu a odhodí ji, ta pak pokračuje po předem naprogramované trase bez možnosti provést jakoukoliv korekci trasy, změnu cíle apod. tohle není plná integrace a nevyužívá se plně schopností nesené munice.
Pouze plané kecy sloužící pro získávání hlasů v budoucích volbách. Chtěl bych slyšet jeho kňučení až se opravdu, nedej Bože, něco opravdu podělá a hordy orků budou překračovat hranice spojenců v EU/NATO, buď bude kvičet "proč naše armáda není připravená?" nebo pokud má koule tak si lehne pod bagančata prvního batalionu orků s mírovým symbolem na hrudi a bude řvát že nechce válku ale mír. Tohle bohužel ve světě kde má ten druhej vůli válčit a prostředky jak tu válku vést, nepomůže.
A-10 nejde ničím nahradit... sny o tom, že jakýkoli jiný superletoun zastane podobné výkony je iluze. Předností F35 je stealth, ale to je nízko na frontě úplně k ničemu, takže ho můžou na vizuál sundat úplně stejně jako každé Sučko.
On je spíš A-10 v konfliktech vysoké intenzity už přežitek........viz. UA a obrovské ztráty Su-25 na obou stranách, zde doporučuju přečíst článek na Czechairforce.com "Havrani s trojzubcem". Ale o to tu nejde, CAS bude v podobě F-35 řešená standoff municí shazovanou z dostatečné vzdálenosti, takže článek pana Vojáčka o porovnávání těchto dvou absolutně neporovnatelných platforem a pláč nad kanonem je mezi americkými senátory a kongresmany spíše jen ukázkou politického boje o zachování základen a pracovních míst. Článek páně Vojáčka je pak spíš jen výkřik pro probuzení zdejších internetových rádobyodborníků na všechno. Jinak jen na vaši reakci i u A-10 byla už vypracována strategie nasazení na dnešním bojišti přesyceném vícevrstvou PVO a světe div se z platformy se skvělým kanonem a odolností se stala jen další platforma odpalující munici na velké vzdálenosti (což umí díky vybavení ostatní letadla F-16 počínaje a F-35 konče) lépe. Bohužel A-10 stejně jako tank má jednu věc kterou F-35 nikdy umět nebude a to je psychologická podpora pěchoty jen když tyhle věci vidí nad svými pozicemi jak valchují ty zlé na druhé straně........tohle raketa nebo bomba shozená ze vzdálenosti několika kilometrů neumí.
Že jsem článek pana rádoby analytika Vojáčka vůbec četl. Předně v USA vrcholí souboj dvou frakcí z nichž jedna je zastáncem zachování letadel A-10 a druhá volá po jejich vyřazení, proto vznikají tyhle analýzy a končí dle "zadání" strany která ji požaduje. Letadlo je to skvělé (A-10), nicméně v podmínkách možného konfliktu vysoké intenzity který může vypuknout v Evropě je životnost A-10 prakticky nulová, operovat s tím že při CAS misích bude A-10 létat nízko a využívat kanon a široké spektrum výzbroje je zcestná to si netroufne ani F-35 dokud nebude potlačena PVO a získána nadvláda ve vzduchu a to právě bude řešit ona F-35. GAU-22A byl testován už v letech 2015/16 a nemluvilo se o problémech, přesnost byla problematická u externě nesené zbraně verzí B/C a ty AČR kupovat nebude, add. nemožnost nesení munice externě a interně souběžně......pokud strana užívající F-35 nezíská v konfliktu absolutní vzdušnou nadvládu tak je nesení externích závěsníků se zbraněmi irelevantní, nicméně před pár lety jsem si na twitteru všiml fotky F-35A nesoucí pod křídly AIM-9 a v trupových pumovnicích 4x AIM-120, stroj měl instalované i Luneburgovy čočky tak se nejspíš jednalo o stroj určený na airpolicing,,,,,proč by proboha nesl kombinaci externě a interně nesených zbrraní pokud by nemohl jedny využít?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Škoda že vláda Babiše objednala francouzské houfnice u kterých musí posádka ven z vozidla a ládovat. Navíc musí být alespoň tři nebo čtyři.
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Bohužel v době kdy se objednával frantík Morana ještě nebyla a Dita byla snad jen v podobě demonstrátoru.......armáda navíc požadovala osvědčenou zbraň prověřenou bojem což Caesar v té době byl. Nicméně je to škoda. Dita i Morana jsou papírově v mnoha ohledech lepší a Dita bude mít nejspíše časem i reference z bojů.