A ještě: "Ty bych já preferoval oproti Vanguard FTSE All-World ... (ticklery SPYI a PRAW). Další výhoda Amundi Prime Global je nižší jednotková cena, takže při absenci frakcí pravděbodobně zůstane menší nezainvestovaná částka.
SPDR MSCI ACWI IMI má naopak jednotkovou cenu ještě vyšší než Vanguard FTSE All-World.
Případně pro sledování stejného indexu, jako má VWCE je i Invesco FTSE All-World UCITS ETF"
Já teda vidlák nejsem, ale jsem hrozně línej vynakládat čas a energii na věci, které mohou běžet automaticky. Takže rok 2024 ještě z větší části uplatním odpočty z penzijka a pro příští roky budu pokračovat s DIP v Patrii, kde mi ty 4000 měsíčně + něco od zaměstnavatele do ETF nakupují automaticky. A těch 0,4 vstup + 0,12 správa mi nepřijde zas tak moc.
Myslím, že postupujete naprosto racionálně, lepší DIP pro pravidelné investování tisícových částek měsíčně není. Fio klientské výhody Patrie a jejich ETF investování vidí a na semináři říkali, že příští rok už konečně něco podobného připraví.
Fakt jsi tak naivní a myslíš si,že ty obr firmy a investoři by vkládali tolik miliard do něčeho,co nevydělává?
To se děje pořád, pamatujete na DOT COM bublinu? Tady to vypada, ze velcí už do toho nechtějí dávat peníze, tak se prachy vyberou od menších přes dluhopisy a fond. Masivnímu výběru peněz od lidi předcházela série článku o tom, jak to v Německu při spolupráci s Amazonem poletí nahoru. Ten samy scénář jako když před vydáním dluhopisů a fondu PŘ poskytl rozhovory, jak do x let VIGO zdvojnásobí obrat. Jako přes kopírák, nemyslíte?
Vstupní poplatek 2 % jsem uvedl jako nějakou "průměrnou" hodnotu, protože záleží na zprostředkovateli a pak jsou také bonusy za roky využívání služby. V tomto případě mám na mysli už zmíněný Fidelity MSCI World u České spořitelny.
Parametry u ČS jsou: vstupní poplatek 4 %, při nákupu přes IB 3,6 %. Minimální investice je 5 000 Kč u Fidelity.... Tedy bylo by možné spočítat investici 12 000 Kč jako u Fio jednou ročně. Škoda, že ČS nesnížila 5 000 na např. 1 000 Kč. U vlastních fondů má cca od 500 Kč a tak se lidé dostanou i na slevu za pravidelnou investici. To u Fidelity bohužel v tomto scénáři nejde. Za mne stále platí, že indexové fondy nejsou v Česku stejně dostupné jako ETF. Je to škoda.
"Fio DIP: Sporoindex počítá i s nákladovostí daného ETF (je to vyladěný na maximum:) Použité ETF má nákladovost myslím 0,2 % Takže i při inveestici do Fio máte průběžný poplatek na straně podkladového aktiva, platíte iShares v ceně ETF."
<= Jak lze potom vysvětlit, že nejnižší "nákladovost roční" má (opticky) Fondee, které krom poplatku správci ETF (kterému se nejde vyhnout) má i poplatek za správu, který Fio v případě nákupu ETF a akcií nemá?
Vstupní poplatek v případě pasivního fondu v řádu kolem 2 % nemusí být při dlouhodobém pravidelném investování žádná tragédie, "tragédie" je poplatek za správu, resp. jeho výše.
Fondee použila ve strategii Odvážný investor ETF Invesco S&P 500 EUR Hedged, které má vysoký podíl 34 % a nákladovost 0,05 %. Společně s ostatními je vážená nákladovost 0,134 %. Proto primární TER je nižší než Fio (0,2%). K tomu je pak účtováno dalších 0,5 %. Proto celkově je Fondee dražší než Fio pro standardizované hodnoty (20 let, 1000 měsíčně atd.)
Který DIP nabízí pasivní indexový fond se vstupním poplatkem 2 %? Nevím o něm, koho jsem přehlédl?
Patria Finance DIP: Uvedené platí jen pro případ pravidelné investice do ETF, v případě jiné strategie jsou náklady pochopitelně odlišné.
Fio DIP: Co znamená v tabulce nákladovost roční? Protože poplatek za nákup a za směnu CZK do cizí měny jsou v jiné kategorii. Podle mého toto může platit jen v případě nákupu Fio podílových fondů, kde však pro změnu nejsou poplatky za nákup a směnu, resp. jsou již zahrnuty v roční nákladovosti (za správu), ne ... ?
"Žádný z nejlepších DIPů logicky nemá předplacený poplatek, naopak vstupní poplatek je často i nulový (Fondee, Portu, Cyrrrus on-line, Prosperita)."
<= V dlouhodobém horizontu nejvíc stojí průběžný roční poplatek (za správu), který má v tuto chvíli nejnižší Fio (nulový, navzdory té tabulce).
Na konci je zmíno povzdechnutí nad nízkonákladovými fondy, které jsou pasivní a kopírují index, ale reálně tu máme Fidelity MSCI World, který nabízí ČSAS s poplatkem kolem 0,3 % p.a. ročně a dále Amundi MSCI North America, nevidím důvod proč je zde neuvádět.
Patria: ano, sama Patria říká, že pro DIP je nejlepší použít ETF, protože tam mají frakce a nemají fixní minimální poplatek za nákup. U akcií by to vyšlo jinak.
Fio DIP: Sporoindex počítá i s nákladovostí daného ETF (je to vyladěný na maximum:) Použité ETF má nákladovost myslím 0,2 % Takže i při inveestici do Fio máte průběžný poplatek na straně podkladového aktiva, platíte iShares v ceně ETF.
Pasivní fondy: námět na samostatný článek. Blbě se k nim dostává, Spořka má minimálně 5 000 investici a vstupák, Amundi platforma někdy i předplacený poplatek a distribuci jen přes poradce, on-line nelze. Pak to prostě musí vycházet hůř než DIPy s ETF v článku, to je prostě matematika. Samostatný článek by to vše hezky popsal, tip pro Vidláka na příště.
Je to tak....jsou dvě špatné možnosti. Trump sice představuje rozumnější politiku, ale je to naprostý magor, navíc už mu hrabe čím dál tím víc.
Není přesnější, ze pro Vás “republikáni představují rozumnější politiku”? Už dlouho bych nespojoval Trumpa s republikánskými principy a je bohužel ostuda, ze strana plna moudrých lidi nechala v primárkách vyhrát Trumpa.
Díky za článek. V tabulce služeb ti chybí Indigo od ČSOB, vedle té služby Patria, které je přímým konkurentem Portu a Fondee, tedy roboadvisory platforma. Dále nově existuje i Max Invest od Maxbanky, kterou koupila a bude zahrnuta do banky Creditas.
Nedává mi smysl, že by Investování Plus od ČSAS v nějaké formě nebylo dostupné i v rámci DIPu, když ČSAS DIP má ... Nebo jak je to "oddělené" ? V George normálně vidím dostupné ETF SPDR MSCI World ACWI IMI, které není v tabulce v článku, tak co to tam tedy vidím ... ? Poněkud se tedy ztrácím v tom, co že to má ČSAS za platformy v George-i, která slouží k čemu a za jakých podmínek ...
PS: No, sluší se napsat, že za těchto podmínek s ČSAS zcela jistě investovat nebudu, používám brokera XTB a zajímalo mě to právě v kontextu DIPu ... Čím dál víc inklinuju k tomu, že asi půjdu do pravidelného investování do ETF u Patria.
Dobré komentáře, reakce následující:
Je na čase aby stát a novodobí inkvizitori druhu pana redaktora přestali strkat své nenasytne rypaky lidem do soukromí. Čeho je moc toho je příliš. Opravdu už stačilo, máme toho plné zuby.
Jako ze by si kuřáci léčbu rakoviny a dalších nemoci platili soukromne a ne z peněz nekuřáků? To opravdu chcete?
Správně. Zakažme kouření. 3kodí. Zakažme alkohol. Škodí. Zakažme tuky. Škodí. Zakažme nevěru. Škodí. Zakažme lži. Škodí. Zakažme zírání v metru. Škodí. Zakažme autorce psát. Škodí.
Typická manipulativní technika. Místo protiargumentů píšete o věcech, které nikdo nepožaduje. Beru to tedy tak, ze s článkem souhlasíte a nemáte žádný racionální protinazor.
Když někdo v rádoby odborném článku srovnává investici do akcií (coca cola) a do měny (krypto), je to fakt fake jako blázen. Měna samozřejmě nebude sama o sobě nic vyrábět, ale je podložená aktivitou v té měně. Takže investice do kryptoměn je srovnatelná s jakoukoli investicí do měn, tím spíš, že aktivita v krypto z logických důvodů velmi stoupá (ale to se samozřejmě mnohým lidem nezamlouvá).
Jinak - každá investice samozřejmě obsahuje dávku spekulace a dávku podpory té hodnoty.
Obchody s měnou také nejsou investice, ale spekulace na krátkodobý růst nebo pokles. Bývalý kolega říkal, ze snaha není koksovatelná 😀 Myslím, ze ani aktivita za kryptem, spočívající v pálení elektrické energie v grafických kartách, také není koksovatelná 😉
Začínalo to Silanem, který jediný správně silanizoval, pak MMS, speciální živou vodou a teď tohle!
Ovšem nemůže to fungovat, protože pracují s nejnebezpečnější chemikálií (dihydrogen monoxidem), který kdo užíval, umřel.
Podvodníci s vodikovou vodou začínali jako prodejci alkalické vody. A teprve pak se vrhli na vodikovou, když se provalil podvod s alkalickým. Je to popsáno zde:
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Krejčíř, Dalík, Nagyová resp. Páleník, sbormistr Kulínský
Mohl by autor více rozepsat tyto kauzy? Je to něco podobného jako když Masaryk obhajoval nevinného Hilsnera? Také to jsou nevinní lidé, co nic nespáchali a pan advokát u soudu prokázal falešnost obvinění?
1 odpověď