U dřevěných pelet se udává výhřevnost 17 až 19 MJ/kg. Černé uhlí s cenou 10,5 Kč/kg má výhřevnost 27 MJ/kg. Topení uhlím je tedy navzdory všem daním a překážkám pořád ještě o něco levnější, navíc na váhu stačí o 1/3 méně materiálu, což ocení zejména obsluha kotle - naložený uhelný automat vydrží déle než kotel s adekvátní násypkou s peletami. Co to dokazuje? Že zbavit se fosilních paliv bude mnohem těžší, než se nám prezentuje, protože jejich energetická hustota je fascinující.
Oba palce nahoru, dětská zvídavost a zájem o techniku skvěle rozvíjí logiku. Za retro vzhled a z toho vycházející jednoduchost... Naprosto skvělé, velmi mi to připomnělo slavný červený slabikář, po otevření jsem celou dobu včetně prvního půl roku podrobně studoval červené Jawy stojící v řadě ve fabrice. Nemohl jsem se vynadívat. Byla spousta podobných knih i z 50 let. Ještě předtím jsem měl tu čest s elektrotechnikou, strýc si s velkou pompou přivezl kotoučový magnetofon, zcela nový B4 za těžce vydřené uspořené peníze. Tak mne to fascinovalo, ty rotující cívky s napínáky, brzdami, motory atd., že jsem to jednoho dne nevydržel a za jedno dopoledne ho rozebral do šroubku, vč. vinutí z motorů a s velkou hrdostí ho rozložil na stole díl vedle dílu. Ještě dnes po padesáti letech živě pamatuji jak jsem skákal s pálícím zadkem od opasku, ale stálo to za to, znalosti byly nabyty😁.
Dneska je příšerný problém studentům techniky vysvětlit nějaké principy, protože většina přístrojů, které znají, spočívá v tom, že se vezme procesor a displej a něco se tam nahraje... Škoda. Já začínal s technikou taky přes řadu B4, konkrétně 444 lux super a to je úplně jiná liga - od jednoduché mechaniky (převody, převíjení, brzdy) přes konstrukci motoru, znalosti materiálů (pryže v převodech, řemínky, B4 má odlévaný rám, mimochodem teplotně mnohem stabilnější než pozdější plechové paskvily znouzectnosti po rudém osvobození v roce 1968). Samotný magnetický záznam je fascinující... Faradayův zákon a na něm postavené magnetofonové hlavy. No a pak komplet elektronika - teplotně nestabilní germaniové tranzistory - stabilizace, linearizace... Nepájet vývody na krátko, nemají rády teplo. Kmitočtové korekce s RLC obvodem s laditelnou cívkou. A hlavně, všechny odchylky od ideálního stavu jsou hned slyšet, takže člověk názorně slyší, jaký je při kolísání rychlosti rozdíl mezi wow a flutter, zkreslení lichýma, sudýma harmonickýma, špatné nastavení geometrie pásku vede k rozšíření efektivní šířky štěrbiny a ono to pak nehraje výšky, protože se do štěrbiny ta krátká vlna "schová". Řada B4 umí rychlosti 2,38, 4,76 a 9,53 cm/s. Ta nejvyšší ještě ujde, ale na těch nižších je mezní frekvence 8 resp. 4 kHz a zase člověk hned slyší, co se stane, když se nahoře sebere jedna nebo dvě oktávy. O tohle všechno dnešní konzumenti mp3 přicházejí a můžu Vám říct, že jim to pak v praxi dost chybí.
Stačí se podívat na jejich luxusní auta. Třeba SUV, to je luxus se vším, všudy. Od výkony aut, luxusních materiálů, max.výbavy na co si vzpomenete i např. ledničky, apod. A cena do 100 000 USD za auto. U nás za to u cenu koupíte holobyt a o luxusu si můžete nechat zdát. . V Číně je daleko větší konkurence automobilek. U toho zmiňovaného ID7 za cenu 700t v Číně si čínští zákazníci stezuji, jakto, ze za takovou cenu, si musí plno věcí doplacet ve vybave. Ani za takovou nízkou cenu, to auto nechteji. Protože tam jsou lepší nabidky. Mrkněte na XPeng, Zeekr, Xiaomi apod. Na jednom fóru psal nákupci firmy, o korejských autech a ceně ND značky Kia v CR, konkrétní model nepsal. Psal světlomety, nárazníky origos 50 až 70 ,000 za kus v českém značkovým servisu, čelní sklo 60 000 Kč. A dodal vše nyni kupují z Jizni Koree přímo od dodavatele a vejdu se do 250 eur za kus.... Jak jsem psal automobilky byly zvyklé si dělat z evropských zákazníků dojne kravy a vydělávat desítky mld eur zisku.. Nikde jinde na světě si tolik neúčtují evr.automobilky za své vozy, jako v EU. Nepočítám státy, které daní automobily stovky % cly apod.
No já už začal iluze ztrácet v roce 2013, kdy jsem byl týden v J. Koreji a týden v USA. Nepamatuji, že bych v USA (okolí Baltimore a Filadelfie) vůbec potkal evropské auto, v Koreji v okolí Busanu jsem potkal 3 Peugeoty a 1 BMW. Zato se to tam doslova hemžilo Ssangyongy Chairman s motorizacemi I6 3.6 nebo V8 5.0. Jo, byly to licenční Mercedesy, jenže Mercedes v tomhle provedení stál v Evropě skoro 3x tolik než ten Ssangyong v Koreji. Na paty jim šlapaly Hyundai Grandeur a Sonaty (ty hojně používali taxikáři, s těmi Chairmany to bylo tak 1:1). Města byla tichá a nesmrděla, na zelenou ty šesti a osmiválce jen zaševelily a provoz se dal plynule do pohybu. Což se třeba nedalo srovnat s Londýnem, kde po preferenci dieselů (s ohledem na CO2) byl smrad jak v Ankaře (shodou okolností jsem ve stejném roce navšívil i tahle města). U nás tehdy korejské automobilky patřily mezi ty vysmívané, když se snažily uchytit na trhu s modely Hyundai i10, i20, Kia Picanto atd. A v Koreji byly třeba Kia K9 s V8 5.0... Vůbec jsem tehdy netušil, co všechno Korejci pro trhy mimo EU vyrábějí. V USA byl zase šok v půjčovně, kdy jsme chtěli nejlevnější kategorii mini a oni trvali na tom, že nic menšího než Chrysler 200C s motorem I4 2.4 nemají. A nechápali co nechápeme, vždyť v tom nebyl ani Pentastar V6. V Evropě si automobilky pěstily svůj vlastní specifický trh, lobbovaly za předpisy, kvůli kterým se mnohá auta zvenčí nevyplatilo dovážet... no a teď to vypadá, že tváří v tvář celosvětovému trhu jim tahle strategie spíš uškodí.
Realita je, ze v Číně je levná elektřina. S tím souhlasím. Důvod drahoty u evropských automobilek je více a vše se shazuje na greendeal. První důvod je, že evropské automobilky zaspaly vývoj. Místo, aby investovaly do podvodnych softwaru, těch automobilek více. Následně např. VW musel zaplatit jen v USA stovky mld korun, aby urovnal spor s vládou za ty podvody. VW v klidu bral dotace od některých vlad vlád na výrobu nízkoemisní aut a zároveň klamal vlády i zakazniky. Času měly hodně, nicméně spoléhaly na fakt že politici cuknou a emisni limity zrusi či alespoň upraví ve prospěch automobilek. Což se nestalo a nestane, samozřejmě. Podivejte se na rozdíl ve výrobě Tesly TM3 auto od prvního šroubku po komplet vyjede z pásu za 13 hodin.U VW za 27 hodin. Gigapres,tlakove lití používá Tesla několik let, stačí vám 6 lisu na roční výrobu 500 000 aut. Náklad je nižší o 30%. Tesla, BYD bez problémů fungují velmi dobře a nestezuji si. Evropští uplakanci brečí a dělají z evropských zákazníků dojne kravy. ID 7 stojí v Číně 700 000 Kč, u nás 1.4. tak ať se jdou bodnout. Za me ať klidne zkrachují. VW Passat nového jsem vlastnil a vetsi krap jsem nemel. BYD nebo jiná aut. společnost si ráda koupi pár továren.
V roce 2019 jsem v Latinské Americe nafasoval v autopůjčovně BYD F0. Působil na mě, jako kdyby okopírovali Peugeot 108 podle nepodařené fotky. Jenže ono to furt jelo, prales neprales, asfalt, šotolina, akorát když na cestě stála voda, tak občas chrstl kýbl vody do interiéru někde z prostoru mezi podběhem a palubkou. Asi špatná oprava po havárce. Trabant moderní doby. Tehdy mi to přišlo legrační, ale dneska už se nesměju. To jejich tempo vývoje je šílené. Nemůžu mluvit za všechny evropské automobilky, ale u těch německých mám dojem, že nasypaly obrovské peníze do marketingu na úkor vývoje a usnuly na vavřínech: Už s nimi nejezdím, ale vlastním ještě dvě staré Lancie. Kamaráda ta italofilie drží doteď, furt přemýšlí, kde se stala chyba, že u nás nejde sehnat ani olej Selenia, ne tak díly na celkem raritní kousky (sám mám Lancii k coupé a čelní sklo jsem sháněl rok a půl). Shodli jsme se, že trh byl doslova zahlcen produkty VW/Škoda, ostatní jako by vyklidili pozice. Kdybych se kohokoliv na vesnici zeptal na radu, co si mám koupit, doporučil by mi VW/Škodu nebo Audi podle rozpočtu. V kontrastu s Lanciemi jsem vždy marně přemýšlel, co jsem nepochopil: vždyť ty nové německé krumply byly skoro ve všem horší než ty starší Lancie (kromě takových "detailů" jako je dostupnost servisu a ND). Tušil jsem, že tahle bublina bude muset jednou prasknout. V práci máme novou Octavii a Golf Variant. No, přežít se to dá, ale optimalizace z toho čiší každým coulem, odezva na plyn (spotřeba, emise) tragická, nástup jak do tanku. A někteří jásají, když s tím musí jet. Marketing? Masochismus? Nevím
Jajajaj, mi při denním svícení svítí i obrysová světla vzadu, a dokonce s větším jasem, než když zapnu potkávačky. I za snížené viditelnosti je zepředu i zezadu tohle denní svícení vidět lépe, než při zapnutých potkávacích světlech, která jsou konstruována tak, aby ve tmě neoslňovala. Už se "těším", jak pojedu zítra ráno do práce a všichni odborníci na bezpečnost, erudovaní na základě tohoto článku a diskuse pod ním, na mě budou zuřivě blikat.
Jo a automobil je značky Ssangyong a diskuse jsou plné odborníků, kteří by si to auto nikdy nekoupili, protože prý strašně žere. Tak teď už víme proč! 😂
To je stějně hloupý argument, jako s nenošením přileb 🤪 Vážně se dost často setkávám s podobným argumentem u různým svátečních cyklistů. A nejlépe jezdí s oblibou ještě celí v černém nebo tmavém 😄 Akorát teda ty klobouky už nebývají tak časté, tahle generace frikulínů s Ukrajinou a starými Favority už je na ústupu 👻😁
No já bych si to teda takhle šmahem brát netroufl. Od 80. let bylo povinné denní svícení pro motocykly a fungovalo to dobře, než začala svítit i auta, protože pak se mezi nimi začaly motorky ztrácet a vrátili jsme se do doby před jejich povinným svícením. Zrovna minulý týden v diskusi pod článkem o autem sraženém motocyklistovi v Přerově psalo několik lidí, kteří se pohybují na skútrech po městě, kolik už mělo kolizí s automobily, jejichž řidiči je prostě neviděli. Sám občas výjimečně na motorce jedu a mohu potvrdit, že pro spoustu řidičů jsem mimo rozlišovací schopnost. Denní svícení tohle prostě zhoršuje, a pokud budeme pokračovat podle stejné filosofie dál, budeme muset motorkám nařídit laserová děla nebo námořní majáky. A zase to bude fungovat, dokud se toho někdo nechytí a neprosadí tak skvělou věc i na auta. A tak pořád dokola. Přitom by nic z toho nebylo potřeba, kdyby lidi používali to, co mají mezi ušima, správně.
Ještě pořád mám doma dvě Lancie. Lancii k coupé s V6 Busso a Lancii Thesis se stejným motorem. Oboje jsou úžasné stroje po technické stránce, ale už tehdy bylo na managementu (podpora prodeje, servisní síť, stanovení cen, nesmyslné detaily, kde se v interiéru kombinovala značková kůže s laciným tvrdým plastem,...) vidět, že celý koncern Fiat se někdy v 90. letech rozhodl spáchat sebevraždu. Akorát se mu to doteď nepovedlo. Ale pan Tavares to jistě už konečně vyřeší.
Umíte číst? Čtyřproudová rychlostní komunikace, kterou přetíná důležitá spojovací komunikace s obcí Lověšice, odkud vedou linky MHD. Jsem místní a mám velký problém tuto křižovatku projet rovně, natož odbočit vlevo. I když je funkční radar a většina lidí jede padesát, nasáčkují se za sebe a nedají díky tomu ani prostor, projet mezeru mezi nimi, kdyby dodrželi odstup. Ta čtyřproudová cesta , je navíc jediná výpadovka z Přerova na Zlín, Břeclav a sjezd z nedokončené D1. To samé kvantum vozidel, jede po ní od dálnice na zpět na Přerov, který je už cca deset let totálně neprůjezdný, díky zeleným odkladům obchvatu D1. Takže není problém, čekat na té vedlejší i pět minut při funkčním radaru. Pokud nechci riskovat, odbočíme raději vpravo, a na 100 m vzdálené odbočce na Horní Moštěnice se dám vlevo a odtud pak zpět na Přerov, po bývalé silnici, souběžné s tou čtyřproudovou, co přejet napříč, nejde. Takže kromě vaší představy, že je zde radar jen jako kasička pro město, má nezastupitelnou funkcí za jistých podmínek umožnit vjezd do křižovatky.
No ale teď přesně ukazujete to, že ten radar v podstatě ničemu nepomáhá a smysluplnější by bylo udělat tam stavební úpravy nebo tam alespoň dát automatický semafor, který by po nějaké době uvolnil cestu autům, která se nashromáždila na vedlejší. Stálo by to snad i méně než ten radar.
Tak jako vám přijde normální, aby tam řidiči jezdili 100 km/h, když je tam 50? Očividně to nezvládají, když je tam teď nonstop nehoda, tak ta značka tam nebude náhodou a radar ne pro příjem obce ale aby dal pravidla bezohledným hovadům.
Nonstop nehoda tam není ani náhodou a do roku 1979 tam dokonce byla povolena neomezená rychlost. Překvapení, že?
2
Sledujících
2
Sleduje
2
Sledujících
2
Sleduje
Ale no tàk, to přece nejdou věci, které rozhodují! Něco si o tom musíte přečíst,ale né na netu,ale ve staré literatuře! Potom pochopíte, proč ty motory potřebují olovo.Oktanové číslo je o vlastnosti !Ano, budou blafat na 80 oktanů,ale i na 100 oktanů.A jelikož je dnes benzín bezolovnatý,je potřeba ho upravit! Proč to neskusíte,olovo je běžně k mání.Určitě mu neublížíte, když nic jiného!
1 odpověď
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Možná jste si o tom "něco" přečetl, ale já s tím původním motorem z roku 1968 objel půl Evropy, tak na mě prosím nepoužívejte vykřičníky. Olovo maže ventily, ale i když jsem do toho nalil OLOVNATÝ benzín 98 (k dostání v Bosně a Hercegovině), abych ušetřil aditivum nahrazující olovo, tak motor nešel do otáček a přehříval se, protože průběh regulace předstihu neodpovídal tomu, jaké časování ten benzín potřebuje. Jo, pomohlo by seřídit rozdělovač (dneska si to ŘJ motoru nastaví sama), ale sahat na to kvůli jedné nádrži nemělo smysl. Další nádrž Natural 95 + aditivum a bylo to v pořádku. Pokud tam to aditivum nedáte, jede to stejně, ale vylágrují se vodítka ventilů. Opakuji ale, že smysl mého původního sdělení byl, že vysokooktanový benzín má smysl jen pro motory, které jsou pro něj navrhované.
1 odpověď