Můj sen, trhnout se od Moravy od té doby, co nám zde vládnou. Čechy zradil už Karel starší ze Žerotína. Škoda, že je to pouze teorie. Jak by bylo krásné zbavit se mnoha Moravanů ve vedení našeho státu! Škodili by na Slovensku.
Skvělé! Rozpad republiky 2.0 jen více takových uvědomělých Čechů. Morava si určitě zaslouží samostatnost. V rámci EU, není potřeba tenhle stát s ufňukanými Čechy 😉 Jinak Karel st. ze Žerotína měl jeden z nejlepších přehledů co se v Evropě děje a když České stavy varoval tak ho ignorovali a ještě to zbabrali. Karel st. ze Žerotína dělal to co bylo dobré pro Moravu, která není a nebyla, žádný vazal, ale měl a své stavy a zákony. Ale nakonec stejně moravští stavové tahali z průseru ty České a s tím českým lajdáctvím a neschopností to dopadlo jak to dopadlo. Každopádně až se rozdělíme budete muset oželet "své" mýty jako "českou" operaci antropoid (protože z Čech byl jenom Čurda, Gabčík Slovák jinak Moravané), "českého" Mendela, Masaryka, Kryla, Palackého, Komenského a mnohé další. Třeba samostatná vláda Moravy konečně po 35 letech slibů vlády ČR dokončí tu dálnici z Brna do Vídně co je evropskou ostudou. No budu se těšit. (pro jistotu je to psáno ironicky a nastavuji panu Slezákovi zrcadélko)
Mám takový pocit, že se nám diskuze nad dobou pobělohorskou změnila v frašku. Tenhle příspěvek pana Ziglera tomu dal docela slušnou sebestřednou a arogantní korunu. Máme svoje vidění světa a snaha dokázat, že máme pravdu je silná. Každý se tu zaklíná zdroji, ale citují se zde jen kompiláty a nikde jsem neviděl sáhnout do pramenů. Což je pochopitelné, když autor není historik, ale novinář. Možná proto bych ubral plyn s tou vizí "faktů". Ani já nejsem novověkář a tedy jen přicmrndávám. Asi nejvíc mě v tomto článku pobavilo, "Nechápu, proč autor neuvede příklady oné bohaté předbělohorské protestantské literatury." žák základní školy zná Komenského a jeho osud. Alespoň uvádí Karla staršího ze Žerotína a jeho aktivity. Osobně bych mohl pokračovat dále, Jiří Strejc a hudba a jeho syn Daniel a Islandia první cestopis z Islandu, Bratrská gymnázia a mnohé další. Také píše o netoleranci evangelíků ve Švédsku, ale hodí se zmínit Královnu Kristýnu a její konverzi, Augusta Silného ze Saska, život Dismase Zelenky v Sasku, Sedmihradsky Tordský edikt, život katolíků v Nizozemí a Švýcarsku a hlavně tu naši Moravu. Prostor, kde žili spolu, kalvinisté, Bratři, novokřtěnci, katolíci a další. Až do té doby, kterou autor považuje za rozkvět. V době jeho rozkvětu tyhle kultury zmizely - pane Zigler tohle skutečně vnímáte jako pozitivum?. Je nutno zmínit kardinála Ditrichštejna, který uchránil Moravu před tím nejhorším a byl tolerantním. Čest mu. Jenže nakonec vše zmizelo. Souhlasím s viděním této doby jako "normalizace" a ztrátou možnosti profilovat se třeba jako Nizozemí i s všemi konfesemi.
Dodatek: Pan Zigler má asi pravdu v tom, že pro katolíky to bylo opravdu fajn období a rozkvět. Získaly majetky po nekatolické šlechtě, která odešla třeba Žerotínové (krom Bludovské větve). Nikdo je neprudil s konfrontací názorů a debatách o pohledu na církev, vše bylo pěkně pevně dané a komu se to nelíbilo toho prostě vyhostili nebo zavřeli, aby nečeřili vodu. Sice po čase opět nastal úpadek kněží, ostatně stačí si přečíst pár pramenů, kde byly výslechy s tajnými evangelíky, proč jsou evangelíci. Zde doporučuji třeba mikroregionální historickou studii Reformace a protireformace na Kloboucku a Nosislavsku od Ilji Buriana. Takže když jste byly povolní a loajální asi vám bylo i fajn. (tedy pokud jste zrovna nemuseli robotovat 16h denně tři dny v týdnu, to taky před touhle érou rozkvětu nebylo). Tedy celkově vzato, pro katolíky to byla éra rozkvětu stejně jako byla érou rozkvětu pro loajální komunisty a estébáky doba "normalizace". Měl by o tom nějaký bývalý komunista, nebo estébák napsat, aby otevřel oči všem těm co v té době trpěly. No pro evangelické "kulaky" to byly obě dvě období kupodivu pěkně naprd. Ale věřím, že tu nějaký další nostalgický (třeba komunista) Zigler napíše další pojednání "Normalizace rozkvět Československa." Kde bude dokazovat na zvyšující se úrovni života, počtu aut v domácnostech, či hudby Karla Gotta jak to bylo skvělé. Vždyť přece bylo postavena přehrada Gabčíkovo, jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice a Dukovany, dálnice D1 z Prahy do Bratislavy a tvrdý režim přece fungoval i v jiných středoevropských státech tak pohoda ne?
Autor vlastně ani neobhajuje rekatolizaci, ale dívá se na věc v širším pohledu. Opravdu by bylo vítězství Fridrich nějakou velkou výhrou? Navíc objektivně asi stavové neměli od začátku "povstání" žádnou velkou reálnou šanci vyhrát, jak ukázala jediná prohraná bitva.
Problém mezi protestanty a katolíky ať si vyřeší příslušníci těchto náboženství, ale život naprosté většiny "prostého" obyvatelstva byl asi v té době všude stejný.
Problémy habsburského konzervatismu se projevily spíše mnohem později.
Samozřejmě vnímám, že autor se snaží předestřít barokní kulturu. K tomu jsem se spíš nevyjadřoval, protože to tu v diskuzi udělali přede mnou jiní a velmi pěkně. Základní pohled na to muže být, opravdu je třeba vynášet barokní kulturu a tvrdit tohle je rozkvět země, když vlastně katolické baroko vytlačilo jinou protestantskou kulturu? Pokládáte dobrou otázku bylo by vítězství krále Fridricha výhrou? Je to ono teoretické kdyby. Ale zahrajme si na na to. Fridrich byl kalvinista a volený král, pravděpodobně by se Země koruny české navázali na jižní Německo, Švýcarsko a Nizozemí a komunikace by probíhala též z francouzskými hugenoty a odsud by se k nám dostávala barokní kultura. Mě osobně se nizozemské baroko velmi líbí a vůbec bych nebyl proti. Mohla by u nás také vzniknou stavovská republika s voleným králem podle nizozemského vzoru. Zde to mohlo jít nizozemskou cestou a nebo hůř cestou Polskolivevské unie a jejich sejmů toho bych se asi obával. Tak jak tak by zde vznikla úplně jiná barokní kultura. Tím, že u nás bylo i dost katolíků a speciálně u nás na Moravě i novokřtěnci a další, by toho mohl byt zajímavý mix. Třeba zrovna by bylo zajímavé školství, Bratrská lycea i jezuitská, která spolu soupeří v kvalitě výuky. Neodešlo by množství intelektuálů, ale přišli by další z Heidelberku, nebo Nizozemí. Je to samo sebou jen kdyby, ale je to varianta odpovědi na otázku jestli by to mohla být výhra. Nemusela ale mohla to už se nedozvíme. Jen bych prostě nenatíral dobu náboženského útlaku na růžovo, protože nějaký jezuita u nás byl fajn básník. Byly by jiní.
Ale noták, hošo, sami jste se chovali jako dobytek, viz ,,očista" katedrály, natahali jste sem kalvínské fanatiky, amatérsky jste vedli válku proti králi. Ještě že s vámi včas zametli.
😄 To je pravda s tou očistou, ale srovnávat obrazoborectví a vyhánění ze země, popravy či nucení k církvi je trochu jako srovnávat bolševické gulagy a vymlácení kanceláře Aerofotu. Co se týče amatérismu krále Fridricha a stavů v tom máte pravdu, holt se neuměli chovat jako katolíci 😉.
Přiznám se, že moc nechápu snahu o obhajování rekatolizace. A dokazování jak to bylo super. Možná právě proto, že já i moje rodina jsou tradiční evangelíci. Ty zbytky co tu zbyly z většinové společnosti. Vzdělání nekatolíci uprchli do zahraničí třeba Hernhut. Šikana tajných evangelíků a nucení k líbání kříže na Valašsku akce k zabavování Bible kralické. A ani potom nebyl klid po tolerančním patentu (který mimochodem povoloval pouze tři další konfese) Byla šikana těch co se k nekatolíkům přihlásili. Jednotlivé zvaní na sídlo panství a další šikana. Tolerační modlitebny měli velká omezení o rovnoprávnosti se nedá mluvit ani ve snu. Zajímavé je, že autor píše o tom jak obě strany jen vyčkávali, ale realita je taková, že tam, kde převážily katolíci a Habsburci zvláště, probíhala tvrdá rekatolizace, ale kde byli protestanti tam katolíky tolerovali. Nizozemsko, Švédsko i třeba Švýcarsko (i když tam je to půl na půl) a vznikl tam sloupový model. Je pravda, že se z této doby dělá doba temna a byly i světlé chvilky a děly se i pěkné věci. Třeba Dismas Zelenka a jeho hudba (mimo jiné hrál a skládal jako katolík na Drážďanském dvoře). Každopádně pro české, moravské a slezské evangelíky to byla doba sviňská a lakovat ji na růžovo, mi přijde stejné, jako když nostalgičtí stáří komunisti se rozplývají nad tím co bylo dobré ve starém režimu a vyjmenovávají kolik školek postavili v akci Z. A šikana a popravy oponentů jako by nebyly. Co mě, ale úplně irituje, to že pod dojmem této nostalgie se pak obnovují Mariánské sloupy (staromák) navzdory ekumenické rady s výjevy ponížených evangelíků.
Je doufám, že pod podobnou zvrácenou nostalgií, nezačnou komunisté obnovovat svoje památníky, ta analogie je docela děsivá. Obě tyhle fanatické party doufám skončili už na vždy v propadlišti dějin. A prosím nenatírejme je na růžovo i když se udělali ty školky v akci Z a Briedel byl excelentní básník a Santini Aichel parádní architekt. Ale je pravda, že ty dějiny po 30 leté válce máme stále problém uchopit, docela se mi líbilo jak to dělal Vít Vlnas. A věřím tomu, že hlavním cílem autora je zamyslet se nad tímto obdobím a jeho historiografií. To oceňuji.
Nějak se nám roztrhl pytel s sebemrskačskými články. Nevím jestli pan Josip a jeho žena je reálná postava, ale pokud ano je to trochu xenofob a vůl. Lidé jsou všude stejní. Jedni slušně vychování, jiní zakomplexovaní a chovají se jak čuňata, Němci, Američané, Danové, Nizozemci, Rusové. V zahraničí se chovám s respektem a úsměvem a i když nejsem Čech, ale Moravan, rád se i v zahraničí pozdravím i z Čechy a víte co z 90% to nejsou kreténi jak se nám tu Jožka snaží podsunout. Jožka a jeho žena nechtějí lidí z ČR ve své zemi v Barceloně nechtějí Brity, v Krkonoších nechtějí Poláky. Článek spíše vypovídá o jednom Josipovi a jeho ženě a jejich xenofobii. Jestli však přispěje k většímu respektu k cizí kultuře od našich turistů tím lépe, ale generalizovat národy je hloupé a Josip tím u mě body nezískal svému národu čest neudělal, ale naštěstí víme, že on není jediný Chorvat a 90% jich asi nebudu kreténi ;-)
Beneš neměl jinou možnost, než to podepsat. Je pravda, že exilová vláda nebyla připravena na Stalinův komplot s Fierlingrem a Gottwaldem.
Tak v tom se zjevně neshodneme. A rozhodně není pravda, že neměl jinou možnost, měl tehdy jako prezident velmi silnou pozici a k tomu přibyli i dekrety. Beneš aktivně vyvíjel snahy o svoji politiku, ten jeho "most mezi východem a západem", ale svoji naivitou a zbabělostí šel na ruku komunistům. Každopádně děkuji za slušnou a příjemnou diskuzi.
Obsah vládního programu a složení vlády prosadili především komunisté, kteří se už od počátku února 1945 na jednání připravovali. Navíc měli zjednodušenou pozici kvůli rozdílnosti zájmů na poválečné uspořádání republiky v řadách představitelů ostatních politických stran a jejich nejednotě.
Při jednáních o složení vlády považovali komunisté za jeden z důležitých úkolů zajistit si vliv v mocenských složkách nového státu. Resort vnitra proto obsadil komunista Václav Nosek a resort obrany nestraník, ale příznivec KSČ, generál Ludvík Svoboda.
V průběhu jednání se projevil rozdílný přístup KSČ a nekomunistických stran k vlivu politiky v armádních a bezpečnostních složkách. Představitelé nekomunistických stran prosazovali tradiční přístup z předmnichovské republiky. Tehdy patřila armáda, četnictvo a policie ke složkám, jejichž příslušníci nesměli být členy politických stran. Komunisté prosazovali opak.
KSČ dále ve vládě obsadila pozice náměstků předsedy vlády Klementem Gottwaldem a Viliamem Širokým, pozice ministrů informací Václavem Kopeckým, zemědělství Juliem Ďurišem, školství Zdeňkem Nejedlým, státního tajemníka na Ministerstvu zahraničních věcí Vladimírem Clementisem. Blízkým spolupracovníkem komunistů byl předseda vlády Fierlinger, který s KSČ spolupracoval již v průběhu války jako čs. velvyslanec v SSSR. Již bezprostředně po jmenování nové vlády a po přijetí vládního programu se projevily důsledky moskevských jednání. Vedení KSČ plně využívalo svých pozic ve vládě a ostatních institucích k naplnění svých politických cílů.
Ano, je to tak proti tomu nemůžu říci ani popel. Je to zkopírováno z Odkaz Nějak, ale nevím co tím chcete říci. Ještě klidně můžu dodat, že zástupci vládního exilu v Británii přijeli na jednání opět nepřipraveni a neměli nic v ruce. Tuším, že jediný, kdo měl něco v ruce byl Fierlinger což byl taky tajný komunista. A Beneš všechno tohle podepsal. Tak mi není jasné o čem se bavíme.
Díky Československo-sovětské smlouvě a talku E. Beneše odešla sovětská armáda už v roce 1945, tak jako z Jugoslávie a Norska. V roce 1946 odešla z Číny, Iránu a Dánska. V roce 1947 z Bulharska. V roce 1955 z Rakouska a v roce 1956 z Finska. V roce 1958 z Rumunska a Mongolska. Z Polska a Maďarska odešel poslední sovětský voják až 19. června 1991.
V důsledku to znamenalo, že kromě Bavorska a části Rakouska bylo Československo obklíčeno Rudou armádou.
Zdroj: Odkaz 1 Na jednáních byli přítomni za sociální demokracii Zdeněk Fierlinger, Václav Majer a V. Patzak. Za KSČ Klement Gottwald, Václav Kopecký, Rudolf Slánský, Václav Nosek a Bohuslav Laštovička. Za národně socialistickou stranu Jaroslav Stránský, Josef David, Prokop Drtina a František Uhlíř. Za lidovou stranu byli přizváni na jednání Msgre. Jan Šrámek a Msgre. František Hála (jednání se účastnil pouze on). Slovensko zastupovali představitelé Slovenské národní rady Gustáv Husák, Ladislav Novomeský, Vavro Šrobár, Jozef Styk, Jozef Šoltész a Ján Ursíny. Prezident Beneš se rozhovorů neúčastnil, ani do nich aktivně nezasahoval.
Jako exilový prezident tzv. tahal za nitky (tak většinou pracoval i 48 se ničeho "neúčastnil" a jen přijímal "návštěvy"), byl celou dobu jednání v Moskvě jeho kliku zastupovali národní socialisté. Pak to celé 2. dubna posvětil dekretem a 5. dubna jej schválila, možná lepší slovo vyhlásila, vláda 5. dubna na zasedání v Košicích. Nic z toho neumenšuje Benešovu vinu. On byl ten kdo to v konečném důsledku posvětil. O Benešovi si samo sebou můžeme psát dále, ale tím bychom se dále vzdalovali původnímu tématu a myšlence, že za to na které straně železné opony jsme skončili nemůžou vojáci rudé armády, ale naši milí, pokřivení politici. Také to, že jsme si do toho rudého autobusu nastoupili samy a přihlouplým jásotem. Na jednu stranu naivitu tehdejších lidí těžko odsoudit byla to těžká doba, po bitvě je každý generál, ale dle mě, je lepší přijmout za to zodpovědnost a poučit se z vlastních chyb než to jednoduše hodit na někoho jiného. Což se u většiny záplavy článků "Sověti nás okupovali už v roce 45" děje. Je to smutné.
Košický program spunktoval Gottwald v Moskvě 29.3.1945. Beneš u toho nebyl.
Ano jednání probíhala v Moskvě a byly u toho zástupci "demokratických stran" lidové, národně socialistické, sociálně demokratické a slovenské Demokratické strany a samozřejmě KSČ. A byl tak i Beneš 21. 3. jednaly se sovětskou vládou, jestli vyhnat i Maďary a jak legalizovat krádež Zakarpatské Ukrajiny. Není to tak, že si to Gottwald vycucal z prstu a předložil to s tím, že to je hotová věc. Tady muže vzpomenout našeho milého Jidáše Fierlinger, který byl formálně v ČSSD ale kopal za komunisty. Každopádně Beneš svým dekretem z 2. dubna 1945 vyhlásil rozhodnutí o změně struktury vlády. Je taky nutno říci, že zástupci demokratických stran z Londýna přijeli na jednání nepřipraveni a opět předvedli frašku, které se chytli právě Fierlinger a Gottwald. Neměli jsme štěstí na schopné politiky s páteří. A toho Berana a Agrárníky Benešovi nikdo neodpáře. Dle mě je to jedna z velkých historických křivd a bohužel i když jsou pokusy Berana rehabilitovat nikdo (nebo o tom nevím) nenapsal k tomu tématu poctivou monografii.
Napsal jste spoustu slov, ale nevím jestli historii opravdu neznáte nebo záměrně fabulujete. Nemám chuť se s vámi přít o každou nepravdu co máte v textu. Jen u těch "svobodných voleb" se zastavím. Ony totiž vůbec nebyly svobodné, vícero stran se jich nesmělo zúčastnit. Pokud mi budete chtít něco odpovědět tak si prosím nastudujte jak to tehdy bylo.
Předem upozorňuji že já již reagovat nebudu.
Jasně, jsem vystudovaný historik se zaměřením na 19. a 20. století východ a Balkán. Svoji profesi dělám cca 18 let, posledních 10 dělám odboj a druhou půli 20. Stol. ale díky rád se nechám poučit od vetších odborníků 😉 K těm svobodným volbám napíšu jen Košický program a kdo ho schválil. Kdo zrušil Agrárníky a poslal do vězení Berana? Sověti ne a ne naši politici. Ostatně na toto téma je tu málo místa, ale rozklikněte si moje další příspěvky na toto téma zde. Diky
Proč jim lzete?
Do náruče nás vehnal Beneš svým rozhodnutím...
Bohužel nejen Beneš tragédie pánů z demokratických stran co si nedokázali spočítat, že jim na složení vlády někdo chybí je skutečné utrpení. Sám Gottwald se o demisi vyjádřil slovy: „Já se přiznám, že jsem se ráno před schůzí vlády modlil, aby je ta blbost neopustila a oni nepřišli. Pánbůh mě vyslyšel a oni nepřišli.“ Odstupující ministři si nezajistili podporu sociálních demokratů a bezpartijního ministra zahraničí Jana Masaryka a vláda tak nemohla být rozpuštěna, protože většina ministrů zůstala. No hodně smutná kapitola našich dějin. Ale z toho by jsme se měli poučit, jen slaboch svoje chyby hází na někoho jiného. Proto jsem tak alergický na podobné články.
Děkuji za tento článek. Přesně něco takového se snažím vysvětlit svým dětem, že nás rudoši nepřišli osvobodit, ale byla to jen další invaze tentokrát z východu. Nešlo o žádné osvobození, ale regulérní obsazení území, za které platíme prakticky dodnes . Však můžeme vidět jak si Rusko představuje osvobozování dnes a denně sledujeme na Ukrajině
Tak jim to ale vysvětlete správě prosím. viz můj komentář výše. Taky přidejte to jak Směrš sice skutečně řádila po republice a odvlekla generála a hrdinu Sergeje Vojcechovského, ale to si dovolila jen proto, že Beneš ani naše vláda proti tomu vůbec nijak neprotestovala. Zbabělost a vyčuranost našich politiků byla neuvěřitelná. Ostatně Košický program jim také nikdo nediktoval se zbraní u hlavy a tyhle politické hyeny v čele s Benešem se rozhodli zaříznout a odsoudit Agrárníky a Berana s tím, že se jim hodilo, že si rozporcují majetek strany a i voliče. Bohužel pro ně jich nejvíc vysbírali v prvních svobodných volbách komouši. A pak už to všichni známe cesta k roku 48 a další neschopnost našich politických špiček. Ne Sověti mohli za to, že jsme se ocitly ve východním bloku, ale my samy. Nesvádějme naši blbost a neschopnost na ostatní je to ubohé.
Opět a znovu, téma populár. Okupace jedna byla nahrazena okupací druhou. Bohužel je to blábol. Vůbec se nepřu o zobrazení chovajících se rudoarmějců, ano autor má v tom pravdu, naprostá hovada v některých případech. Jinde, například v Sudetech byly kupodivu Němci přijímání lépe než navrátivší se Češi a Moravané. RG se totiž chovali mnohdy ještě hůře. To byla doba tzv. vymknutá z kloubů. Doba kdy se z lidí stává zvěř jako v každé válce. Důležitá, ale je jedna věc která celou tu debatu "Oni nás neosvobodili, ale dobyli - okupovali" Vojska Sovětského svazu opustila republiku v září 45. Vlastně jsme byly jediná středoevropská země z které se Sověti stáhli. V Rakousku byly do roku 1955. Polsko, Maďarsko, Rumunsko tam všude zůstali. Měli jsme možnost vyklouznout z vlivu SSSR, ale my jsme to neudělali. Je trapné a uboze "čecháčkovské" házet vinu na někoho jiného. "To né my, ale ti Sověti nás okupovali, dobyly, my za nic nemůžeme." Nevím jestli to mělo být vyznění toho článku, ale tak to prostě není. V 46 ve svobodných volbách jsme si tohle bolševické zlo samy svolili a v toce 1948 naši demokratičtí politici a Beneš předvedli tak strašnou ukázku neschopnosti a zbabělosti, že z toho byl překvapen i Kléma Gottwald jak mu to všechno vyšlo. Takže už si přestaňme bečet do kapsy a přijměme zodpovědnost, že budoucnost ČSR po válce dokázali parádně podělat naši předci a ne nějací zhovadilí Ivani. Ale chápu proč se tu podobné téma objevuje co pár měsíců. Prostě někdo má tu přirozenost svádět to co se podělá na někoho jiného ideálně na někoho na koho se to dobře hodí.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tak manipulativní článek jsem dlouho nečetl, něco jako spisovatelská, nebo "novinářská" etika jde mimo obzor bijce zrůdných zombie myslivců. Už jen podání toho jak se ta liška systematicky vraždí mysliveckými zrůdami. HU! Podsouvání viz. " S tímto přístupem vznikala v Československu lidová myslivost, která vstoupila do krajiny s jasným pravidlem, že dobrá „škodná“ je mrtvá „škodná“ a tak došlo k likvidaci velmi důležitých predátorů v přírodě a destabilizaci rovnováhy v ekosystémech." rád bych upozornil, že rovnováha ekosystému byl jedním ze základů vnímání péče o honitbu resp. krajinu. Když už použijeme zastaralé pojmy škodná tak ta se dle myslivosti ani nehubí, ani dle poučky mrtvá/dobrá co se tu autor snaží podsunout, ale tzv. tlumí. t.j. snižuje její stav z důvodu nedostatku vyšších predátorů. To je základ mysliveckého myšlení. Pán píše o tom jak lišky mohou lovit orel a výr no to je bájo! Kolik jich tu ale je? Taky ji dokáže určitě ulovit, vlk, medvěd, šakal a je to vyřešeno. Bohužel, ale pokud se pohne rovnováha na jednu nebo druhou stranu je to špatně, lišky společně s toulavými kočkami domácími jsou u nás největší predátoři drobné zvěře tj zajíci, králíci (tam kde jsou) a zvěř pernatá.. A jak to bylo v minulosti? Před vznikem ČMMJ v roce 1923 byly používány na lišky soukromníky opravdu odporné způsoby, železa, trávení či nejodpornější tzv kapkan tj hák co se zasekl lišce či jezevci do tlamky. Ostatně zajděte si do muzea Ohrada v Hluboké. Že tu není vzteklina a prašivina, no ano právě proto, že myslivci lišky očkují (to jsou ty sklopce v lese) a tlumí.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Dodatek který se mi nevlezl: To, že jsou mezi myslivci jedinci občas kreténští, o tom není sporu, stejně tak jsou i mezi fotbalisty, katolíky, hasiči či ekology. Myslivecká sdružení se je snaží odhalit (když to funguje jak má) a vykopnout. Ale tenhle článek nemá za cíl objektivně se dívat na problém menších dravců v krajině, ale házet hnůj na "přátelé zeleného údolí" je to hloupé, protože myslivci krom ochrany zvěře třeba před senosečí, ochranou před pytláky, očkování proti vzteklině, mají své "zákony" a pravidla. Tohle je první z mysliveckého desatera: "Co stvořil Bůh to cti a opatruj, to první buď myslivče zákon tvůj." A abych nebyl podezírán, ze zaujatosti nejsem členem žádného mysliveckého spolku či něčeho podobného. Jen se o téma zajímám.