A to mě pobavilo.
Myslím si ,že pisatel toho článku se ještě neprobral ze silvestrovské kocoviny .
Já bych to nazval zbožná přáni ,nebo přání je otcem myšlenky ,nebo Pražské vidění světa ,které nám prezentují ,nebo spíše sugerují Pražská media.
Je třeba si uvědomit ,že u minulých voleb propadlo milion hlasů ,které ani náhodou nebyly zelené ,natož Fialové.....
Ku příkladu stačilo 17 000 hlasů pro ČSSD, nebo 19 000 hlasů pro Přísahu policajta R. Šlachty a Fiala by nebyl premiér.
Jenomže tohle se úplně klidně může stát znovu. A na kdyby se v politice fakt nehraje...
Je to sice hodně optimistické, ale koneckonců proč ne. Ty vyjmenované důvody jsou celkem logické (přidal bych další: poprvé se bude volit korespondenčně ze zahraničí, což by mohlo alespoň trochu pomoci současné vládnoucí koalici. počítat se bude každý hlas...) Mě by se to takhle líbilo. Nepovažuji to sice za nejpravděpodobnější výsledek, ale kdo ví, do voleb se toho ještě stane hodně.
"..deseti bitevních křižníků (resp. tzv. pre-dreadnoughtů)..." - co je tohle za nesmysl !! pre-dreadnought a bitevní křižník je něco úplně jiného ! - a Francie ani bitevní křižníky neměla ...
Ta terminologie je ošemetná. Pre-dreadnought byla sice bitevní loď, ale s příchodem klasických bitevních lodí se tohle označení stávalo matoucím. Pokud nechcete používat čistě slovo pre-dreadnought, který moc lidí nezná, tak se jako nejpodobnější nabízí právě battlecruiser jako něco mezi křižníkem a battleshipem. Máte samozřejmě pravdu, že z puristického hlediska to neodpovídá a rozdíly zde jsou (typicky v rychlosti), ale je to prostě zjednodušení
Sehnal jsem v Ostmarce v antikvariátu knižku Seemacht Oesterreich,příběh křižníku Zenta je tam prezentován téže jako hrdinský čin.Sebeobětování se ve prospěch menší, ale modernější, Ulan je tak drobet báchorka,Ulan byl prostě rychlejší.Zenta se 20 uzly rychlosti zřejmě mohla predrednaughtům s max 18 uzly ... a teď najít to správné slovo protože "ujet" z boje zjevně kapitán Paul Pachner nechtěl.
Za hrdinství zaplatilo 173 mužů životy, nejen kvůli silným proudům ale i proto,že Francouzi přeživší námořníky prostě nezachraňovali.
A snad by nebylo od věci napsat, že Zenta byla spuštěna na moře v r.1897.
Francouzský admirál dal údajně pokyn k zahraňování trosečníků, ale byl podřízenými "přeslechnut".
Popravčí vrch byl poněkud výše, pod Klostermannovým náměstím. A poslední veřejná poprava v Praze nebyl Frank, toho popravili v areálu věznice a na vstupenky, stejně jako v té době spoustu jiných odsouzených v retribuci. Veřejnou popravou lze nazvat pouze popravu náměstka primátora Pfitznera a dvou dalších odsouzených v roce 1945.
S tou poslední veřejnou popravou je to do jisté míry relevantní připomínka, ale záleží na úhlu pohledu. Pro označení popravy K. H. Franka jako "poslední veřejné" hovoří dvě věci: 1) bylo to sice na vstupenky, ale přišlo 5000 lidí, to nebyla žádná "komorní akce" pro deset vyvolených. 2) Již soud v rozsudku to označuje za veřejnou popravu: "...počet jeho zločinů i jeho postavení mluví pro veřejný výkon trestu.“
Ta zmínka o gestapu a SS není pravdivá, po válce bylo v cizinecké legii velké množství příslušníků ss a wehrmachtu...
Rozlišujme SS a Wermacht, o Wermachtu není v článku ani slovo. A to, že Legie byla plná bývalých SS-manů je trochu urban legend. Samozřejmě, že tou sítí někdo proklouzl (a třeba i Legie občas zamhouřila oko). To ale neznamená, že ta podmínka tam nebyla. Byla a Legie si dokonce často vyžadovala screening dané osoby u Interpolu. Obecná představa je jedna věc, seriózní data druhá. Jistě, že tam byli, ale ne v nějakých extra velkých počtech. A mimochodem, v roce 1950 byl průměrný věk legionáře 22-23 let. Jinými slovy, většina Němců, co tam byla, za války sloužila maximálně v Hitlerjugend.
Technická ke lvovi. Ten tu nebyl poprvé. Dočetl jsem se, že párek lvů své ženě nechal přivézt už Přemysl Otakar II.
Velmi dobrá připomínka. Zrovna lvi na Pražském hradě byli už předtím. S Přemyslem Otakarem II. je to velmi pravděpodobné, ale ne prokázané. U jeho syna Václava II. už ano (dostal totiž upomínku, ať ráčí zaplatit za lvy, kteří byli do Prahy dodáni). U toho lva je to spíš o tom, že byl poprvé k vidění v ulicích, lva v nějakém královském zvěřinci na Hradě Pražané neměli asi moc šanci spatřit. Ale připomínka samozřejmě naprosto správná.
Autor měl na mysli balon s plynovým hořákem, který ohřívá vzduchj uvnitř . balonu. Horký vzduch stoupá vzhůru, protože je lehčí než vzduch vně balonu. A z důvodu velkého otvoru ve spodní části nedojde k nežádoucímu přretlaku. Tzv. plynový balon, naplněný plynem, např svítiplynem, vodíkem nebo heliem nesmí být u země zcela naplněn a je nutné počítat s roztažností použitého plynu vzhledem ke klesajícímu atmosférickému tlaku při stoupání. A také je důležité vědět, do jaké výšky je bezpečné balon nechat vystoupat.
Ale v roce 1891 právě provozovatel žádné odhady maximální výšky nedělal a plnění neřešil. Exploze balonu byla způsobena kombinací dvou faktorů: špatná látka a nemožnost odpouštění plynu v jeho spodní části, která byla až na zmíněnou hadičku uzavřená, zcela chyběla možnost prostřednictvím ventilů spodní část otevřít v dostatečné míře. Díky souběhu těchto dvou faktorů došlo k explozi, které by nezabránilo ani menší naplnění. Jasně to říká i dobový rozsudek: "...ježto vypustil 16. června letošního roku z balonové arény v zemské výstavě jubilejní volný balon, zrobený ze špatné látky, bez řádných ventilů..." a také a odborný posudek: "...a nepředešla by ji ani A. Wolffem zmiňovaná správná funkce výpustných ventilů (v podobě zmíněné hadičky), ani naplnění balonu plynem jen do dvou třetin..."
Která dva uvízlé astronauty má autor na mysli?
Jde o Suni Williams a Barry Wilmora z NASA. Ti 5. června dorazili na ISS v lodi Starliner, která ale měla problémy a vracet se s ní dolů by bylo neúnosným rizikem. Z původně devítidenní mise (vracet se měli 14.6.) tak bude +- 8-9 měsíční, protože dřív než v únoru se domů nedostanou. Zatím je plán takový, že se vrátí lodí SpaceX, ve které poletí nahoru místo plánovaných čtyř astronautů NASA jen dva a dvě místa připadnou Williamsové a Wilmorovi.
Vážený pane autore, nějak Vám nepasuje vysílání ČT ze dne 7.11.1985...zde Odkaz
Něco jste vynechal, něco si domyslel, ale tak to bývá se všemi kdo překrucují historii, jak ve Vašem případě.
Další pořad 8 vteřina a dost NENÍ z roku 1970, ale z r.1967...zde...Odkaz
Neříkám, že máte všechno špatně, ale určité věci jsou překroucené.Takže než něco začnete psát, ověřte si to a nešiřte dezinformace.Je ještě hromada pamětníků, kteří Vám nebudou věřit ani nos mezi očima.
A když šly v televizi takovéto pořady,( o VŘSR) byli jsme rádi, že v televizi je blbost, která nás nezajímá a měli jsme svůj program.
Je to přesně jako dnes, i když máme x programů.Než se dívat na stupidní programy přerušové reklamami, tak je lépe se na televizi nedívat.
Nechápu. Vždyť ten rozpis prvního programu přesně odpovídá. Co se Vám na něm nelíbí?
Nechápu, jak mohl být člověk "uzavřen" do pranyre !!! Pranyr byl téměř vždy dřevěný nebo kamenný sloup, ke kterému byl odsouzený připoutan řetězem a ocelovými okovy a často měl na obličeji kovovou směsnou masku. Kamennych pranyru se dochovalo dost. Podle závažnosti přestupku mohl být u sloupu ještě bicovan. Můžete mi pane redaktore poskytnou obrázek nějakého pranyre, do kterého se dá člověk zavřít? Děkuji.
Pranýřů byla celá řada, ale takový ten nejtypičtější má přece podobu jakési klády, člověk u ní stál v předklonu a má do ní uzavřenou hlavu a ruce. Takhle to bylo nepochybně myšleno.
Pohled to musel být otřesný. Příroda se ale prostě dostává do konfliktu s lidmi pořád víc a víc. A inteligence šimpanzů s tím nemá co dělat, podívejte se na lidi, taky jim inteligence nebrání páchat ty nejhorší svinstva
Simpanzi jsou jedinym druhem krome cloveka, ktery je schopny vest dlouhodobou a planovanou vlaku. Proste pribuzni...
Vy ty informace na každém produktu přečtete?Na mnoha produktech je třeba mít lupu a to mi oční lékař žádnou vadu zraku nenašel
Tak tohle už je trochu přehnané kverulování a točení se na maličkostech. Pravda je taková, že každý z nás má na dvě kliknutí dostupných nespočet výsledků nejrůznějších testů a informací o tom, co je u které potraviny důležité a proč. Je fakt na každém z nás, jak tyhle možnosti využije. JE samozřejmě také OK, že za kvalitu je oproti standardu potřeba připlatit, na tom není nic špatného.
ZDE stát dohlíží na to, aby sem řetězce mohly hrnout pod tlakem cokoli, kvalita se nesleduje. Zrušení našich osvědčených ČSN je toho důkazem.
Normy jsou pořád, je jedno jak se jmenují. Obávám se ale, že jde spíš o jejich kontrolu a vymáhání. I když si nemyslím, že jsme na tom až tak špatně. Je na zákaznících, co jsou ochotní kupovat. Informací mají ke každému výrobku a produktu dost.
Jaký trest by asi zvolili pro současné výrobce hlásící se všema deseti k dnes tak módní ekologii a přitom zabudovávají do některých svých výrobků prvky, které jim sofistikovaně zkracují životnost na dobu blízkou záruční lhůtě?
Tak tohle by mělo být postiženo v plánovaném "právu na opravu", resp. logicky by to z něj plynulo. Ale souhlasím, že to trvá nějak moc dlouho.
Kdo se ptá, zdali je osud, či ne, bych odpověděl, všichni máme ve vínku dobro i zlo a je na nás, jak se sami se sebou popereme. Ovšem výchova, prostředí a okolnosti to značně ovlivňují. Pokud jedince od mala učíte, že zabíjet je běžné a nutné, bude zabíjet, ale mohl skončit také jako záchranář či dirigent.
Výchova určitě hraje významnou roli. Ale právě tyhle válečné konflikty jsou o něčem jiném. Zvláště druhá světová válka se týkala opravdu všech, lidí, kteří žili naprosto obyčejné životy a mrtvolu pravděpodobně v životě neviděli. Možná nějakou prababičku při pohřbu. S tou větou všichni máme ve vínku dobro i zlo naprosto souhlasím. Je to tak. A dodal bych, že jedna nebo druhá část nikdy zcela nezmizí, jen je tou druhou překryta. Nikde ale není psáno, že nemůže v ten pravý okamžik vystoupit na povrch.
Co je to proti desítkám milionů mrtvých občanů-obětí války,kterou Němci rozpoutali.A co třeba obyvatelé vesnice ve Francii,kde byli obyvatelé jednotkami SS doslova zmasakrováni-upáleni.
To všichni víme. Tenhle text ale není o Oradour-sur-Glane, ani o Lidicích, je o Rovensku. Co znamená to, co píšete? Že to máme vymazat z učebnic a paměti, aby nás to náhodou nenutilo o válce přemýšlet i jinak, než v tom jasně nalajnovaném režimu? Tohle dělali komunisté, za nich se o tom mluvit prakticky nemohlo. Máme to dělat stejně?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ctrl + C, Ctrl + P. Jinak, co si třeba uvědomit, že měl svůj věk(v přírodě by byl 15 - 20 let pod drnem) a mohlo ho to klepnout kdykoliv. Ty rachejtle byly i před rokem a předtím aaaaaaa dávno předtím také. Až si nějakej děda, zase zlomí ruku nebo nohu na ledovce, tak budu chtít zakázat led? Když se potopí loď, tak zakážu lodě?
3 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
To je podivná analogie. Mimochodem: ten led vlastně "zakázaný" je. Když je cesta vaše, máte povinnost zajistit, aby tam nebyl. A když se na to vykašlete, tak vás trest nemine.