Autor měl na mysli balon s plynovým hořákem, který ohřívá vzduchj uvnitř . balonu. Horký vzduch stoupá vzhůru, protože je lehčí než vzduch vně balonu. A z důvodu velkého otvoru ve spodní části nedojde k nežádoucímu přretlaku. Tzv. plynový balon, naplněný plynem, např svítiplynem, vodíkem nebo heliem nesmí být u země zcela naplněn a je nutné počítat s roztažností použitého plynu vzhledem ke klesajícímu atmosférickému tlaku při stoupání. A také je důležité vědět, do jaké výšky je bezpečné balon nechat vystoupat.
Ale v roce 1891 právě provozovatel žádné odhady maximální výšky nedělal a plnění neřešil. Exploze balonu byla způsobena kombinací dvou faktorů: špatná látka a nemožnost odpouštění plynu v jeho spodní části, která byla až na zmíněnou hadičku uzavřená, zcela chyběla možnost prostřednictvím ventilů spodní část otevřít v dostatečné míře. Díky souběhu těchto dvou faktorů došlo k explozi, které by nezabránilo ani menší naplnění. Jasně to říká i dobový rozsudek: "...ježto vypustil 16. června letošního roku z balonové arény v zemské výstavě jubilejní volný balon, zrobený ze špatné látky, bez řádných ventilů..." a také a odborný posudek: "...a nepředešla by ji ani A. Wolffem zmiňovaná správná funkce výpustných ventilů (v podobě zmíněné hadičky), ani naplnění balonu plynem jen do dvou třetin..."
Která dva uvízlé astronauty má autor na mysli?
Jde o Suni Williams a Barry Wilmora z NASA. Ti 5. června dorazili na ISS v lodi Starliner, která ale měla problémy a vracet se s ní dolů by bylo neúnosným rizikem. Z původně devítidenní mise (vracet se měli 14.6.) tak bude +- 8-9 měsíční, protože dřív než v únoru se domů nedostanou. Zatím je plán takový, že se vrátí lodí SpaceX, ve které poletí nahoru místo plánovaných čtyř astronautů NASA jen dva a dvě místa připadnou Williamsové a Wilmorovi.
Vážený pane autore, nějak Vám nepasuje vysílání ČT ze dne 7.11.1985...zde Odkaz
Něco jste vynechal, něco si domyslel, ale tak to bývá se všemi kdo překrucují historii, jak ve Vašem případě.
Další pořad 8 vteřina a dost NENÍ z roku 1970, ale z r.1967...zde...Odkaz
Neříkám, že máte všechno špatně, ale určité věci jsou překroucené.Takže než něco začnete psát, ověřte si to a nešiřte dezinformace.Je ještě hromada pamětníků, kteří Vám nebudou věřit ani nos mezi očima.
A když šly v televizi takovéto pořady,( o VŘSR) byli jsme rádi, že v televizi je blbost, která nás nezajímá a měli jsme svůj program.
Je to přesně jako dnes, i když máme x programů.Než se dívat na stupidní programy přerušové reklamami, tak je lépe se na televizi nedívat.
Nechápu. Vždyť ten rozpis prvního programu přesně odpovídá. Co se Vám na něm nelíbí?
Nechápu, jak mohl být člověk "uzavřen" do pranyre !!! Pranyr byl téměř vždy dřevěný nebo kamenný sloup, ke kterému byl odsouzený připoutan řetězem a ocelovými okovy a často měl na obličeji kovovou směsnou masku. Kamennych pranyru se dochovalo dost. Podle závažnosti přestupku mohl být u sloupu ještě bicovan. Můžete mi pane redaktore poskytnou obrázek nějakého pranyre, do kterého se dá člověk zavřít? Děkuji.
Pranýřů byla celá řada, ale takový ten nejtypičtější má přece podobu jakési klády, člověk u ní stál v předklonu a má do ní uzavřenou hlavu a ruce. Takhle to bylo nepochybně myšleno.
Pohled to musel být otřesný. Příroda se ale prostě dostává do konfliktu s lidmi pořád víc a víc. A inteligence šimpanzů s tím nemá co dělat, podívejte se na lidi, taky jim inteligence nebrání páchat ty nejhorší svinstva
Simpanzi jsou jedinym druhem krome cloveka, ktery je schopny vest dlouhodobou a planovanou vlaku. Proste pribuzni...
Vy ty informace na každém produktu přečtete?Na mnoha produktech je třeba mít lupu a to mi oční lékař žádnou vadu zraku nenašel
Tak tohle už je trochu přehnané kverulování a točení se na maličkostech. Pravda je taková, že každý z nás má na dvě kliknutí dostupných nespočet výsledků nejrůznějších testů a informací o tom, co je u které potraviny důležité a proč. Je fakt na každém z nás, jak tyhle možnosti využije. JE samozřejmě také OK, že za kvalitu je oproti standardu potřeba připlatit, na tom není nic špatného.
ZDE stát dohlíží na to, aby sem řetězce mohly hrnout pod tlakem cokoli, kvalita se nesleduje. Zrušení našich osvědčených ČSN je toho důkazem.
Normy jsou pořád, je jedno jak se jmenují. Obávám se ale, že jde spíš o jejich kontrolu a vymáhání. I když si nemyslím, že jsme na tom až tak špatně. Je na zákaznících, co jsou ochotní kupovat. Informací mají ke každému výrobku a produktu dost.
Jaký trest by asi zvolili pro současné výrobce hlásící se všema deseti k dnes tak módní ekologii a přitom zabudovávají do některých svých výrobků prvky, které jim sofistikovaně zkracují životnost na dobu blízkou záruční lhůtě?
Tak tohle by mělo být postiženo v plánovaném "právu na opravu", resp. logicky by to z něj plynulo. Ale souhlasím, že to trvá nějak moc dlouho.
Kdo se ptá, zdali je osud, či ne, bych odpověděl, všichni máme ve vínku dobro i zlo a je na nás, jak se sami se sebou popereme. Ovšem výchova, prostředí a okolnosti to značně ovlivňují. Pokud jedince od mala učíte, že zabíjet je běžné a nutné, bude zabíjet, ale mohl skončit také jako záchranář či dirigent.
Výchova určitě hraje významnou roli. Ale právě tyhle válečné konflikty jsou o něčem jiném. Zvláště druhá světová válka se týkala opravdu všech, lidí, kteří žili naprosto obyčejné životy a mrtvolu pravděpodobně v životě neviděli. Možná nějakou prababičku při pohřbu. S tou větou všichni máme ve vínku dobro i zlo naprosto souhlasím. Je to tak. A dodal bych, že jedna nebo druhá část nikdy zcela nezmizí, jen je tou druhou překryta. Nikde ale není psáno, že nemůže v ten pravý okamžik vystoupit na povrch.
Co je to proti desítkám milionů mrtvých občanů-obětí války,kterou Němci rozpoutali.A co třeba obyvatelé vesnice ve Francii,kde byli obyvatelé jednotkami SS doslova zmasakrováni-upáleni.
To všichni víme. Tenhle text ale není o Oradour-sur-Glane, ani o Lidicích, je o Rovensku. Co znamená to, co píšete? Že to máme vymazat z učebnic a paměti, aby nás to náhodou nenutilo o válce přemýšlet i jinak, než v tom jasně nalajnovaném režimu? Tohle dělali komunisté, za nich se o tom mluvit prakticky nemohlo. Máme to dělat stejně?
A co ty stovky tisíc Čechů, které povraždili Němci?
Už 17. listopadu 1939 Němci postříleli část studentů, přes tisícovku jich zavřeli do koncentráků, odkud se nemalá část nevrátila, zavřeli české vysoké školy.
Pak vraždění pokračovalo, včetně maličkých dětí.
---
Kdo začal zabíjet - už před okupací?
To přece všichni ví, otázka je, co to znamená? Je v pořádku zastřelit někomu dítě, pokud někdo stejné národnosti předtím zastřelil dítě člověku mé národnosti? Je to v takovém případě omluvitelné? Dnes od konce války uběhlo skoro 80 let, přímí účastníci už nežijí a ti poslední co zbývají odejdou do několika málo let. Teď už přece nejde o hledání viny, spíš o zamyšlení nad tím, čeho je člověk schopen a také pochopení toho, co nás jako národ formovalo a - to asi především - co se může stát znovu. Nebo myslíte, že je v pořádku na to zapomenout? Dělat, že se to nestalo? Raději o tom vůbec nepsat, protože by to mohlo nějakým způsobem narušovat naše vidění historie, kterou máme krásně nalajnovanou a přemýšlení o takových věcech je nám nepříjemné?
Neustále opakovaný omyl. První hra prodávaná celostátně Vochozkou byla "Světák Bob". Oslí ostrov vyšel až o rok později.
Pozor, Světák Bob nebyl v široké celostátní distribuci a klasické podobě, tedy s krabicí, manuálem apod. To byl skutečně až TOO. V textu je psáno "první v celostátní distribuci". Takový polo-pokus byl dokonce ještě před Bobem. Jmenovalo se to Poklad Zlatých Sluncí na Amigu, taky od Vochozky. Ale to jsou skutečně spíš kuriozity.
A zcela jste zapomněli, že i dnes si katolická církev nárokuje pravidlo na svých ovečkách ,,před svatbou ne". Zda má toto pravidlo kořeny také ve středověku, nevím. Ale příliš bych se nedivil, kdyby tomu tak bylo.
To pravidlo mají, ale myslím, že reálně to vypadá tak, že v době, kdy věřící praktikují předmanželský sex, nemohou akorát ke svátostem do doby, než se vyzpovídají. Určitě to není nepřekonatelný problém, to by ani těch církevních svateb dneska moc nebylo 🙂 Co se toho středověku týká, tak to samozřejmě platilo také. Ale nějaké testy panenství, to byla jen věc šlechty. A myslím, že tam se to kontrolovalo spíš proto, aby náhodou nebyla dotyčná už těhotná a do rodokmenu by "nezanesla nějakou kukačku"
Fajn ukrást temu z rádia a postnout za vlastní 🙂
Ráno jsem to poslouchal v radiu
Tak tohle téma se každý rok na přece začátku září objevuje ve stovkách verzí. Odkud to vzalo to rádio? To byl v rádiu jako první příspěvek o historii českého školství v dějinách českých médií? Pokud si chcete číst o historii bez toho, aby šlo o "převzaté" informace, musíte do primárních historických pramenů, takže do archívů.
autorovi/autorce bych doporučoval podívat se na mapu, kde se nachází Taba a kde Ras Mohammed NP. Je to asi tak, jako kdybychom tvrdili, že Železná Ruda je ideálním výchozím bodem k návstěvě Krkonošského národního parku.
Tak on Egypt je trochu větší země než Česko. Srovnáváte nesrovnatelné. Výlety v Egyptě jsou velmi často ještě podstatně delší, a to jde často jen o to vyfotit se před pyramidami. Do RM nejezdí obyčejní "koupáci", kterým to nabídne delegát, ale lidé, kteří dobře ví, proč tam jedou. Těm těch pár hodin opravdu nevadí. Je to zkrátka jedna z možností, protože na egyptské poměry to je "co by kamenem dohodil". A to není jen o Egyptě, je třeba odhodit tu českou perspektivu. Mě taky zpočátku fascinovalo, když mi kolega ze Států říkal, že jednou týdně jezdí s rodinou do kina 3 hoďky tam a tři zpátky (jako by jel do kina z Železné rudy do Špindlu, že?).
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Technická ke lvovi. Ten tu nebyl poprvé. Dočetl jsem se, že párek lvů své ženě nechal přivézt už Přemysl Otakar II.
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Velmi dobrá připomínka. Zrovna lvi na Pražském hradě byli už předtím. S Přemyslem Otakarem II. je to velmi pravděpodobné, ale ne prokázané. U jeho syna Václava II. už ano (dostal totiž upomínku, ať ráčí zaplatit za lvy, kteří byli do Prahy dodáni). U toho lva je to spíš o tom, že byl poprvé k vidění v ulicích, lva v nějakém královském zvěřinci na Hradě Pražané neměli asi moc šanci spatřit. Ale připomínka samozřejmě naprosto správná.