Je smutné pozorovoat, jak média o této věci informují tendenčně a kolik lidí na tu rozdmýchávanou nenávist bez rozmyšlení naskakuje. Přitom by stačilo, aby Novinky v článku napsaly pravdu o podstatě tohoto problému.
Nikdo si nic nezvedá, jedná se o pokračování platového automatu, tak, jak byl nastaven v roce 2015 a snížen o 6% během této vlády, tj. výpočet poslaneckého platu jako 2.35x (původně 2.5x) předloňská průměrná mzda. Pro rok 2025 se tedy jedná o navýšení, které odpovídá růstu mezd v roce 2023.
Opozice, za jejíž vlastní vlády byl platový automat zaveden, a to právě proto, aby poslanci přestali rozhodovat o svém platu (a zbytečně tím neustále ztrácet čas ve sněmovně), je nyní v rámci své permanentní kampaně největším zastáncem neustálého zasahování do něj.
K čemu povede zmrazení na 5 let? Že za 5 let platy při rozmrazení vyskočí třeba o 25%, tj. každý, kdo v době příštích předvolebních bojů bude chtít návrat k zákonem danému automatickému výpočtu, bude označen za chamtivce a tato nekonečná debata a vášně budou pokračovat znovu a znovu.
Připomeňme si rok 2019:
Se zvyšováním důchodového věku souhlasí ministryně financí. Současná situace je podle ní neudržitelná. "Zpráva ministerstva práce o stavu důchodového systému mluví o zvýšení důchodového věku u čtyřicátníků a mladších. I toto jednoduché opatření by mělo zásadní pozitivní vliv na udržitelnost systému," prohlásila Alena Schillerová (za ANO) v rozhovoru pro MF DNES.
Zdroj: Odkaz 1
Valorizace odečtů dává smysl. Dobrý krok by bylo rovněž potlačení švarcsystému. Některé firmy díky němu jinak než "na IČO" ani nezaměstnávají. A jestli někdo křičí, že bez EET někteří nedaní řádně tržby v hotovosti a získávají tím nekalou výhodu proti těm poctivým, co jiného je pak švarcsystém, který zaměstnavateli výrazně snižuje náklady, tj. dává mu významnou konkurenční výhodu proti poctivým zaměstnavatelům?
V neposlední řadě stojí za pozorné shlédnutí graf v článku, který bez dalšího komentáře ukazuje, jak dramaticky rostlo relativní zdanění pracujících, zejména těch nejchudších, za vlády ANO+ČSSD, a že zrušení superhrubé mzdy vrátilo tu výši de facto pouze k tomu, co bylo na začátku jejich vlády.
Zajímavé, jak málo komentujících si všimlo, že je článek zavádějící, jelikož se nejedná o parkovací místo, jak ten pojem chápe většina populace v ČR, nýbrž o parkoviště o kapacitě nad 4 automobily.
"Záměr chce Vossová prosadit mj. tím, že úřady budou schvalovat stavbu nových vjezdů na parkovací pozemky jen v případě, že umožní takové nařízení dodržovat. Totéž by platilo pro starší areály, které by si majitelé chtěli upravovat či přestavovat. Výjimku z pravidla by měly pouze menší pozemky s parkovacími místy pro maximálně čtyři osobní auta."
Já na protest budu jezdit podle předpisů. Kdo se přidá? 🙂
Ale vážně, bylo by užitečné, kdyby nám policisté také vysvětlili, jak svou práci stíhají policisté ve většině ostatních evropských zemí, kde je policistů na 100 tis. obyvatel často i výrazně méně. Jestli je zádrhel v přemíře byrokracie, tak dává smysl to řešit a byrokracii snížit. Atd. Není vždy jediným možným řešením "nasypat víc peněz".
V jeho popisu může být celkem dost pravdy:
Řekla bych, že většině čtenářů článek nepřinesl žádnou informaci, kterou by už dávno nevěděli. Na co je ale vhodné si u privátních značek dávat pozor, je právě možnost obchodníků pod stejným obalem prodávat výrobky různých výrobců. A když dva dělají totéž, není to totéž - může to chutnat jinak, i když parametry na obalu vypadají stejně.
Tato diskuse tu probíhá každý rok 2x a opakuje se v ní stále to samé. Zkusím proto dát pohled trochu z jiné strany. Většina lidí přirozeně reaguje na světlo - v létě máme tendenci vstávat dřív, protože už je světlo. V zimě se nám vstávat do tmy prozměnu příliš nechce. Ale je to dostatečný argument pro pravidelné změny času? Podle mě ne. Ten posun je totiž silně individuální. Někomu vyhovuje už v březnu/říjnu, někdo by čas raději měnil blíž k létu (což jsme tu v minulosti také měli). A především, řadě lidí vadí ten náhlý skok o celou hodinu, kdy některým trvá řadu dní, než se organismus s takovou změnou vyrovná.
Z tohoto pohledu považuji za správnější řešení ponechat SEČ bez střídání času, a ať si každý přizpůsobí svůj režim v průběhu roku tak, jak mu to osobně vyhovuje. Chcete využít v létě dobu světla? Stačí ráno vstát dřív a zařadit některé činnosti před práci/školu. Nebo se pokusit domluvit se svým zaměstnavatelem na větší flexibilitě začátku pracovní doby, kde je to možné. Podle mě je lepší jít spíše cestou domluvy a vzájemné tolerance než cestou direktiv, kde se posune čas povinně i těm, kteří o to nikdy nestáli.
PS: A ještě jeden pozitivní dopad by zrušení letního času mělo - skončily by tyto každoroční diskuse 🙂
Pro porovnání: "Máslo se stává luxusním zbožím. Odpovídají tomu alespoň ceny. Za čtvrtkilové balení zaplatí zákazníci v současnosti i 60 korun. Podle mlékárenského svazu je totiž na trhu nedostatek mléčného tuku, ze kterého se máslo vyrábí. Vysoké ceny se udrží ještě několik měsíců."
Ne, tento text není z letoška, nýbrž z článku z roku 2017: Odkaz
Bohužel, obchodníci nejspíš zlevní až po Vánocích.
Pokud se ve výuce LGTB tematiky děti seznámí s tím, co ty pojmy znamenají, a dozví se, že lidé z této skupiny jsou úplně stejní lidé jako všichni ostatní, jenom některé privátní záležitosti mají trochu jinak, tak na tom není nic špatného.
Obecně - pokud by rodiče věřili v plochou zemi, bylo by správné dítě vyloučit z výuky přírodovědy nebo zeměpisu jenom proto, že se tam mluví o tom, že Země je kulatá?
Opět to článek uvádí zavádějícím způsobem. Platy poslanců se počítají automatickým výpočtem z předloňské mzdy. Tj. uvedené zvýšení o 6.9% by mělo odpovídat zvýšení průměrné mzdy za rok 2023. Není to o tom, že _si_ něco zvyšují. Už 10. rok se má jejich plat počítat automaticky právě proto, aby politici o svém platu nerozhodovali sami.
Toto téma je pořád dokola naprosto překrucované. Od 2015 platí na výpočet platů politiků výpočet přes platový automat, který se počítá jako 2,5xprůměrná mzda předminulého roku. Tj. politici _si_ od té doby nic nezvyšují, protože výše jejich platu se už těch 10 let počítá automaticky.
Několikrát došlo k tzv. zmražení, kdy se platy zafixovaly na dočasnou dobu na aktuální hodnotě, a potom vždy nastalo velké "haló" ve chvíli, kdy se plat vrátil na počítanou hodnotu, protože čím delší zmražení, tím větší skok to pak udělalo.
Byla to tato vláda, kdo poprvé za těch 10 let reálně snížil platy politiků, a to o 6% snížením výpočetního koeficientu na 2,35.
To, co se nyní stalo, je, že ÚS toto snížení zrušil, a jelikož platy politiků byly doposud svázané s platy soudců, přímým aplikováním tohoto rozsudku by došlo k vrácení koeficientu 2,5, což udělá popisované zvýšení cca o 14% v roce 2025 (z čehož část je růst mezd za rok 2023 a zbytek je těch 6%, o které to bylo původně snížené).
Existují de facto pouze 3 varianty:
1) platy politiků a soudců zůstanou svázané, pak se výpočet platů politiků vrátí na koeficient 2.5
2) politici platy oddělí s tím, že platy soudců se vrátí na původní koeficient a platy politiků zůstanou snížené
3) dojde k dalšímu zmražení a debata o tom, o kolik to skočí po rozmražení, se přesune do dalšího volebního období - problém to jenom odsune, ale nevyřeší
32
Sledujících
0
Sleduje
32
Sledujících
0
Sleduje
Nevím, na mě to působí nahraně, aby v našich hlavách dosáhli správného efektu. Jaký jiný důvod by byl, aby vzala telefon v dosahu mikrofonu a umožnila všem slyšet, co volající říká?
2 odpovědi