Přijít a tvrdit takovouhle předpověď potřebuje notnou dávku odvahy. Jsou to pořád jen předpovědi, a i když je za tím spousta práce, pořád se nemusí vyplnit. Foukne trochu nenadále z jiné strany a srážky nespadnou v Jeseníkách, ale o pár km jinde a to by si je mnozí namazali na chleba. V 97 se to taky vypočítalo, ale nikdo je neposlouchal, v roce 2002 je taky nikdo neposlouchal (hlavně ne ten blbec s tím metrem u Vltavy, co tvrdil, že situace je víc než příznivá a za 2 hodiny Praha plavala) až letos konečně. A budeme jim muset naslouchat mnohem častěji než by bylo příjemné.
Jako lidi jsme evolučně nastavení v noci maximálně na žluté světlo ohně (a to ještě by to žluté světlo mělo svítit odspod). Bílé a modré světlo je denní světlo a narušuje biorytmus. Naše tělo se neřídí hodinkama, ale světlem. A narušování biorytmu má vážný dopad na lidské zdraví. Zagooglete, informací o tom si můžete najít už sám.
Vypadalo to, že moje odpověď neodešla, tak jsem Vám před chvílí odpovídal ještě jednou. Je tam doplněno ještě několik argumentů.
K průchodu teplot stropem. Proto jsem kombinoval i pojem ochlazování. Izolace pouze zpomaluje průchod působícího tepla, nijak ho neničí, nefunguje jako lednička. Když bude shora šedesát a pod stropem 25, tak nikdy nebude v substrátu 15. Navíc ani lednička nezruší objem tepla - jen ho jinak umístí. Uvnitř mrazí a zezadu na chladiči ohřívá. U střechy je co naprší, ale na rostlé zemině je doplňována vlhkost ještě z podloží. Dělám technika na správě nemovitostí a tak vidím, že nikdo nechce žlutý trávník a že poctivě zalévají a to nejen u trávy. Pokud ještě něco pěstují, tak zalévají o to víc. Nevím o tom, že bych měl za předchozí léta problém jít v létě po zeleném trávníku, takže dost pochybuji o Vámi uváděných teplotách.
Jde o to, co bude nařízeno, jestli zelená střecha nebo svod do nádrží - ne zasakování. Dnes už není důvod, proč by ploché střechy museli být černé, existuje více nátěrů s vysokým odrazem slunečního záření.
Příklad s ledničkou byl jen pro srovnání potřeby toho média ne principu. Jinak je funkce ledničky a evapotranspirace zcela odlišné. Tedy na efekt mikroklimatu prostředí.
Sorry ale nejprve údajně telefonát o ženě uvízlé v troubě s tím že je trouba zapnutá a pak že ji našla na noční směně matka, které nezvedala telefon. Nějak to nehraje. Nebo zavolali SOS a pak jí tam prostě nechali dopéct až ji našla matka? A jak se matka do zázemí obchodu vlastně dostala je taky záhada
Tyto nesrovnalosti jsou obvyklé chyby překladu článku ze zahraničí. Nehledejte v tom nic složitého.
Horní vrstva substrátu má nějakou teplotu a podle toho se z něho vypařuje voda.
Tuto horní odparnou vrstvu ohřívá (nebo s ohledem na okolní teploty chladí) teplo shora a zespod. Shora v obou případech je slunce, zespod teplota pod stropem nebo v terénu prostup chladných vrstev v podloží. Vidím to třeba doma na studni. Celoročně čerpeme vodu mezi 9 - 7 stupni. Když to hodně zjednoduším a zprůměruji, tak u střechy shora 60 zespod 25, tak průměr 42,5. Když vezmu rostlou zeminu, tak ta se nikdy na 60 nezozpálí. Takže shora 40 zespod 15, průměr v odparné vrstvě cca 27,5. Vím, že to je zjednodušené a čísla odborným odhadem, ale snad to pro pochopení, jak to myslím bude stačit.
Celkový objem odpařené vody bude dán objemem vody v odparných vrstvách a jejím přísunem.
Ano, samozřejmě, že z pohledu i celku, ale rozdíl je v tom, že odpar v úrovni terénu vytvoří bohatší zelenou vrstvu, protože je tam větší vrstva substrátu, podporovaná i vlhkostí zespod, což vede k delší době působení v daném místě. Ve velkých vedrech působí déle a není při 60 stupních na střeše "okamžitě" odpařena, ale rozprostě se třeba i do podvečeru, kdy lidé ve vedrech tráví venku více času. A okamžitě při svém "průchudu odparem" zasáhne bydlící v přízemí a až pak je odvanuta i k ostatním. Jinak vítám debatu s Vámi, protože si přitom člověk třídí myšlenky.
Zespod střechy není žádný ohřev. Je tam přece izolace, tedy z interieru neprochází žádné teplo.
Tyto střechy mají specifický substrát. Jedná se o směs hrubších a jemnějších materiálů, a jednou z hlavních složek je keramzit. Když se střecha založí, na povrchu krom rostlin zůstane především ten keramzit a ten jak jistě víte, funguje jako izolace. Což také přispívá k menšímu ohřevu. Ve srovnání s taškou nebo i jinou krytinou je to neskutečný rozdíl. A to nejen v okamžité teplotě, ale i její akumulaci.
Co se týče půdy, tak ta se klidně ohřeje na 60 °C. I s trávníkem, obzvláště sečeným na 2 cm. Přeměřování teplot povrchů termokamerama je plný internet.
Tam, kde je málo vody, vždy se to rozpálí. Protože stejně jako ledničky pro svoje fungování mají nějaké medium, tak stejně tak to medium má i příroda. A tím médiem je voda.
Voda by se neměla kumulovat jen pro zálivku, ale právě i na těch střechách. Ty střechy se do podmínek stavebníků zavádí z toho důvodu, že drtivá většina jich dešťovou vodu v zahradě nevyužívá a svedou ji do zasakovacích objektů někde v rohu. Sice voda neteče do kanálu, ale v podstatě ani tak ji pozemek nijak nevyužije. Nové zástavby jsou velký problém a klasické střechy (a k tomu připočtěte ty černé 2x) obzvlášť. Proto ty střechy zelené.
Logiku mi to nedává. Pokud budu uvažovat selským rozumem, tak čím větší teplota, tak rychlejší odpařování. Vrstva na střeše je zespod "ohřívána" v letních vedrech minimálně takovými 25 oC a to včetně noci. Vrstva na zemi je ohřívána (chlazena) zespod podstatně menší teplotou a neustále i v noci. Předpokládám, že odpařování v úrovni země pro lokalitu má podobný přínos, ale pro bydlící, rozhodně větší než odfouknutý odpar ze střechy..
Tak ono to tak bohužel není. Sice moc nerozumím vaší větě o ohřívání zespod a že vrstva na zemi je ohřívána (chlazená) zespod, ale střecha může mít klidně i 60 °C a to ne jen za těch největších veder, což u zelené střechy nehrozí.
To jak se chladí nebo nechladí je věcí obsahu vody v substrátu. A odpařování má pro lokalitu význam jako celku.
Ten Váš poslední odstavec mi moc logiku nedává. Vody je málo a je drahá a většina lidí si ji snaží zadržet na svém pozemku. Mám pocit, že to je dnes i legislativní požadavek. To neznamená ji rychle nechat vypařit na střeše. To totiž ukazuje ta velká zádrž. Jim pak chybí na užitečnou zádrž - zalévání zahrady. Mj. to ovlivňuje venkovní mikroklima v "přízemí" podstatně více, než "odfounuté" na střeše.Teplota v létě i v zimě je o izolacích a ne o náhodných povětrnostních poměrech.
Ta střecha naopak vodu odpařuje velmi pomalu. Pomáhá to lokalitě ochlazovat a zmenšuje vliv hladickych střech na tvorbu tepelných ostrovů.
Tak to je "excelentní" článek. Že si někde na zelené louce někdo postaví domy, které úplně ničí krajinný ráz i charakter původní zástavby, snižuje kvalitu bydlení starousedlíkům a zabere maximální plochu pozemku zpevněnými plochami a co není zpevněné, tak zasype kamením v zájmu bezúdržbové zahrady, není v pořádku. V tomto jsou odborníci především developeři, kteří místo dokonale vytěží a mizí. Ten, kdo se pak sužuje dopady jejich bezohledného přístupu k lokalitě jsou obce a starousedlíci. A obec proti jejich řádění bohužel nemá mnoho nástrojů.
Ano, lidem stěhujících se z měst se životní standard zlepší, ale starousedlíkům přesně naopak.
Zelené střechy mají jasnou úlohu - alespoň z části nahradit ztrátu původní plochy, která zadržuje vodu, transpiruje a v horkých letních dnech se nepřehřívá na 50 - 60°C, ale mají do 30°C. Jak sami uznávají, překvapilo je, jak velkou zádrž vody taková voda zvládne. Tak by se měli někde zeptat, proč tomu tak je a že všechny ty podmínky vychází z něčeho. Rozhodně to není z toho, že by si někdo honil triko na stavebnících.
Je jasné že za 420 Kč nelze z Číny dopravit ani prázdnou krabici. Tudíž je jasné, že se šetří na mzdách a pracovních podmínkách (sám jsem poznal katastrofální pracovní podmínky ve výrobně šperků v této oblasti - ve sklepě manufaktura, na povrchu šperky v naleštěné výloze), na kvalitě (viz např. zdravotně závadné čínské dudlíky pro kojence!), na zárukách, na životním prostředí (nejznámější špinavý kanál na světě je Žlutá řeka...)..Nakupovat čínské zboží tudíž znamená podporovat tento čínský balast. To ale nikdo nechce slyšet. Jde přece o peníze, jak píšete.
Tím jsem chtěla říct mimo jiné i to, že drtivá většina zboží, které si nakupujete zde je to totožné zboží, které nabízí na Temu. Jsme spotřebitelsky naprosto závislí na asijských zemích.
Uvědomte si, co všechno co nakupujete je reálně vyrobeno jinde než v Asii.
Docela mě překvapuje, že zde nikdo nezmiňuje Ta Thuy Dunk. Taková katastrofa. Tahle žena , která se vetře úplně všude, nezatížená jakoukoliv zodpovědností, studem....na to prostě nemá. Vůbec neřeší, že byla trapná, ošklivá, že to zkazila svému partnerovi, který si s ní jistě dává práci....a stále rozesmátá od ucha k uchu, zřejmě to pro ni byla veliká legrace. Mám tento pořad velmi ráda, mám ráda tanec, hudbu, i si uvědomuji, že to je zábavný pořad, ale co je moc, to je moc. Korunu tomu ovšem nasadila porodkyně Taťána. Já už jsem se nebyla schopna dodívat a odešla jsem. Vrátím se k tomuto pořadu, až se dozvím, že tahle žena, kterou vyhodí dveřmi a vrátí se oknem, vypadla.
Máte nějaké osobnostní problémy?
Šlendrián státní správy. V roce 2022 propadla EIA. Nikdo to neřešil. Než se začne stavět, musí se přeložit silnice. Nikdo to neřeší. Měla už být další protipovodňová opatření nad i pod plánovanou přehradou. Nikdo to neřešil...
Přesně tak, ale to už Výborný neřekne. Stejně tak neřekne, že zástupci obce je několikrát zvali na společnou diskuzi a nikdo se neobtěžoval... Stejně tak neřekne, že v tom třicetiletém období nejvíc prostojů měl stát. Stejně tak neřekne, že EIA nebyla podle zákona. Diví se,cze Děti Země hází do projektu infrastruktur vidle.... ale oni nejsou schopní si uhlídat, aby procesy byly podle zákona.
Teď umí jen argumentovat tím největším argumentační faulem.... běžte se zeptat těch vyplavených obcí.
Takže suma sumárum, obětní beránek nalezen, teď ho popravíme.
"Nechci se ale k tomu vyjadřovat. Je to neštěstí, které obec výrazně zasáhlo. Pro nás citlivá věc." - dodá starosta potom, co vypustí: „Když jsem viděl, jak se všechno ve vodě mlelo, kameny, a to i obrovské, kmeny stromů, auta a další nejrůznější naplaveniny, je jasné, že stát se mohlo cokoliv. Fakt hrůza! Těla to mohlo i rozemlít. " Pan starosta je citlivý člověk s citem pro mluvené slovo.
Tak ještě ale přece neznamená, že když to řekne, že to musí reportéři přetlumočit.
Stát se vždy odmítl bavit s občany a Duhou. zástupci státu odmítli debatovat nad alternativou, která je možná. Padlo rozhodnutí, že bude stát přehrada nic na tom nikdo nezmění. Stát zvolil dokonce protizákonné postupy a spoléhá jako vždy i v případě silnic, dálnic a jiné infrastruktury na to, že čas a příležitosti to vyřeší za něj. A tak se i stalo. Obětní beránek nalezen, teď probíhá poprava.
19
Sledujících
213
Sleduje
19
Sledujících
213
Sleduje
Jenomže ono to kolikrát nejde. Když jsem slyšel ve čtvrtek varování o Jeseníkách na Impulsu, že mohou být srovnatelné povodně jako v roce 1997, byl jsem hodně naštvaný. Ale samozřejmě připravený. Jenomže to bylo mnohem horší než tehdy. Samotní meteorologové byli zaskočeni. Prostě se to nedá přesně trefit, bohužel.
1 odpověď
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
No to nedá, protože to ovlivňuje spousta faktorů a jedním z nich je ten, na který spousta lidí už zapomělo, protože se to stalo už před pár lety.... A to je kůrovcová kalamita. Jakmile došlo k tak velkému odlesnění velkých ploch, dojde k rozkladu hmoty v oné lesní půdě a tak se jí snižuje schopnost udržet stejné množství vody jako před touto změnou. A navíc došlo najednou k velkému pohybu lesní techniky po lesích. A i když se to nezdá, každým přejezdem se ta půda stlačí a i jeden přejezd má na to místo velký vliv. A tak to může mít takové následky. Proto to taky mělo takový průběh - nic nic a najednou velká voda, která byla do pár hodin pryč.