Znám spoustu lékařů, kteří vystudovali Biomedicínu bez problémů ři práci. Ale opačně neznám ani jedineho BM ing so uďelal medicinu. Včil mudruj
Tak alespoň vidíte, že ta medicína opravdu nebude tak strašně náročná, když se při ní dá studovat další obor. Kdo udělá biomedicínu, tak má takové uplatnění, že se většinou nemá důvod z nudy honit za dalším titulem. Na sbírání titulů tady jsou politici, ti čeští v tom prý patří mezi elitu... Ale ta vaše spousta známých, kterou jste vytáhl jako argumentační faul, by mě opravdu zajímala. Čekal bych, že nejvíc lidí, co mají Ing. a MUDr. bude např. na Fakultě BMI ČVUT a i tam se dají spočítat sotva na prstech jedné ruky... Takže můžete začít sypat tu spoustu jmen, ať si to můžeme ověřit... Dají se dohledat magisterské práce a rok jejich obhajoby a podívat se, která byla obhajována dříve.
To akorát za komunismu se udělaly z medicíny a práv privilegované obory, které si strana hýčkala a kam pustila pouze osoby s těmi nejlepšími kádrovými posudky. A i když už tahle uměle vytvořená aura dávno padla, tak v hlavách některých lidí nadále zůstává až posvátná úcta k lékařům, zatímco na prodavačku nebo zedníka si plivnou, i když může vydělávat víc, než ten lékař. I ve své rodině jsem se setkal s tím, že jako stavař jsem nula, ale kdybych byl lékař, tak jsem prý nejvíc...
Studium medicíny je nejtěžší vysoká škola. Kdo má hlavu na vystudování medicíny, ten se stejně dobře může uživit i nějakým snadnějším způsobem.
.
Takže bych si dával velký pozor na nápady typu umístěnky, protože už teď je doktorů nedostatek a pokud jim jejich povolání chcete ještě dál znechutit, tak oni se uživí buď jinde, nebo jinak. Pro vás možná doktoři (zatím) jsou postradatelní, ale pro spoustu pacientů postradatelní nejsou.
.
Jinými slovy, pokud chcete mít doktora i v té Zlamané Lhotě, tak ho musíte zaplatit tak dobře, aby mu stálo tu těžkou medicínu vystudovat a i v té Zlámané Lhotě ordinovat. Jinak se vám může stát, že ty umístěnky nebudete mít komu přidělovat.
Opravdu bych si netroufal říct, že to je nejtěžší škola. Je tam hodně memorování, ale to je třeba i na právech... Troufám si říct, že takové biomedicínské inženýrství je mnohem těžší, protože musíte do hloubky rozumět chemii, biologii, medicíně i strojírenství zároveň, a do toho třeba i ještě umět programovat... A vůbec nejnáročnější je asi MatFyz. Tam nestačí jen tupé memorování, ale musí Vám to i pálit, a to na úplně jiné úrovni, než jaká stačí pro porovnání našprtaných příznaků a stanovení diagnózy.
Mohli by, ale proč by to dělali? Mohli by také nakrmit své souvěrce v Palestině, Sýrii, Afghánistánu a dalších zemích. Mohli by přijímat uprchlíky a zadarmo je živit jako Evropa. Mohli by dodržovat lidská práva. Ctít a podporovat rovnoprávnost žen a lgbt komunity. Mohli by vytvořit vlastní green deal nebo sázet stromy v deštných pralesích. A další a další jistě velice záslužné věci. Ale to oni nedělají. Oni stavějí lyžařská střediska na poušti kupují fotbalové kluby a hvězdy, vyrábějí zlatá prkénka na WC, stavějí mrakodrapy až do nebe a klimatizované fotbalové stadiony. A nějaký Putin nebo Ukrajina jdou jim úplně ukradené.
A právě aby ta zlatá WC prkénka a lyžařská střediska na poušti mohli mít, potřebují i v té Saúdské Arábii peníze. Peníze se dají vydělat buď tak, že toho s nízkou marží prodáte hodně, nebo že toho prodáte málo a s vysokou marží. Zaplavení trhu ropou nezpůsobí ze dne na den masivní růst její spotřeby, ozvlášť když cílem mnoha zemí je dekarbonizace, takže ropa se bude hromadit a její cena padat. Navíc ropa taky jednou dojde, takže chcete, aby vám vaše ložiska vydržela co nejdéle. Z mnoha důvodů je proto zájmem Saúdské Arábie prodávat raději méně s vyšší marží. Aby to fungovalo, nesmí však nikdo omezenou těžbu Saúdské Arábie využít pro růst svého tržního podílu. A proto funguje OPEC+, kdy se všechny těžící státy vzájemně dohodnou na tom, kdo kolik maximálně vytěží, aby se držela její cena.
Zájmy Ruska jsou stejné, jako zájmy Saúdské Arábie, jenže jim rostou válečné výdaje a kvůli sankcím moc nemají kde jinde vydělat něčím jiným, než těžbou. Proto jim nezbývá než prodávat nerostné suroviny a to v maximálním možném množství i za cenu překračování těžebních limitů dohodnutých v rámci OPEC+.
Ostatní členové OPEC+ jsou potom v dilematu - buď nechají těžbu stejnou a bude jim kvůli nadbytku ruské ropy postupně klesat zisk, nebo těžbu sníží, aby cena nepadala, ale to i tak sníží příjem z prodeje ropy v absolutních číslech a Rusům neklesající cena nahraje v tom, aby těžili ještě víc... Členové OPEC+ tak pro ochranu svých příjmů mají jedinou možnost - těžbu dočasně prudce zvýšit, aby Rusům klesl zisk třeba až pod výrobní náklady, což je donutí raději znovu dodržovat dohodnuté limity.
Informační management staveb (Building Information Management = BIM) je moje specializace. Pracuji pro Správu železnic a podílím se na přípravě skutečné digitalizace stavebních projektů, i kdyby na to státní správa nebyla připravena nikdy. Digitální model stavby má totiž přínos primárně pro investora. Vznik a správné využívání digitálního modelu stavby přináší dle průzkumů na západě potenciální úspory až 30% nákladů na celý životní cyklus stavby. To jsou obrovské peníze když si uvědomíte, že příprava a realizace stavby stojí většinou jen kolem 25% celkových životních nákladů (většinu vždy stojí provoz a údržba). Kdyby se podařilo ušetřit 30%, tak to je jako bychom stavbu postavili zadarmo. A protože nejdražší jsou veřejné infrastrukturní stavby, je ve veřejném zájmu začít zavádět skutečnou digitalizaci právě u nich.
Kdyby Vás téma zajímalo více, můžete se podívat na materiály, na jejichž tvorbě jsem se podílel: Odkaz
Co jste napsal je tak tak trochu scifi. Kéž by to někdy tak fungovalo jak jste popsal. Ve své podstatě programátoři umí udělat jakýkoliv program, když zadavatel umí popsat co chce. Bohužel tam je ten zakopaný pes. Jestli to Jureckovi lidí rozhýbají tak se v plné nahotě ukáže zbytečnost jednoho ministerstva
Není to sci-fi, ale realita třeba ve Skandinávii, Velké Británii, USA nebo brzy i v Pobaltí... Informační management staveb (Building Information Management = BIM) je moje specializace. Pracuji pro Správu železnic a podílím se na přípravě této skutečné digitalizace stavebních projektů, které Správa železnic připravuje. Stavební úřady na to sice s dnešním tempem té tzv. "digitalizace" nebudou připravené asi ani za dalších 20 let, ale někde se začít musí. Digitální model stavby má totiž přínos primárně pro investora. Kromě lepšího posouzení návrhu stavby pro jeho optimalizaci a lepší prostorovou koordinace může sloužit i při realizaci stavby (navádění strojů, digitální stavební deník, kontrola stavby oproti modelu ve smíšené realitě), při jejím provozu a údržbě (nese informace o pravidelných kontrolách a revizích, opravách, výměnách, zárukách, reklamacích atd.), ale také může sloužit jako podklad při nové rekonstrukci (nikdo pak nemusí lítat s měřičem po stavbě a znovu ji zaměřovat, nebo dělat sondy do různých stěn a stropů, aby zjistil jejich skladbu). Vznik a správné využívání digitálního modelu stavby přináší dle průzkumů na západě potenciální úspory až 30% nákladů na celý životní cyklus stavby. To jsou obrovské peníze když si uvědomíte, že příprava a realizace stavby stojí většinou kolem 25% celkových životních nákladů (většinu vždy stojí provoz a údržba). Kdyby se podařilo ušetřit 30%, tak to je jako bychom stavbu postavili zadarmo. A protože nejdražší jsou veřejné infrastrukturní stavby, je ve veřejném zájmu začít zavádět skutečnou digitalizaci právě u nich.
Nepopisujete náhodou už automatizaci? Digitalizace je právě jen to hloupé převedení analogových procesů.
Současná tzv. digitalizace v podání MMR nemá s digitalizací nic společného, snad kromě vedení digitálních záznamů o tom, kdo podal žádost, kdy ji podal, kdo ji má řešit, atd. Tyto záznamy se ale už dávno evidovaly v informačním systému, kde si stavební úřady záznamy vedly. Starší systém pouze nebyl přístupný zvenku pro klienty. Místo toho, aby se systém rozšířil a zpřístupnil, tak se vyhodila miliarda za systém úplně nový, který je nefunkční... Samotné stavební řízení ale ani s novým systémem digitální nebude bez digitálních modelů staveb.
Čáry v PDF jsou pořád jen čáry, na které se musí někdo podívat a interpretovat jejich význam. V principu jsou stále analogové. To znamená že když budu kontrovat např. šířku a směr otevírání vstupních dveří, tak si musím na výkrese najít skupinu čar, které společně dohromady vytvářejí něco, co vypadá jako symbol pro zakreslování dveří, pak musím vyhodnotit, které dveře jsou hlavní a které asi budou jen boční vstup, poté musím najít správnou kótu (pokud tam vůbec je) a přečíst její hodnotu. A teprve pak to můžu porovnávat s minimálními požadavky stavebních předpisů.
Kdybych však měl digitální model stavby, tak si najdu prvek, který má v parametru "typ prvku" hodnotu "dveře - vstupní" a u tohoto prvku se podívám na jeho parametry "šířka průchozí" a "směr otevírání". To jde stále dělat manuálně, ale když mám na to připravené funkce, tak se mi tyto údaje zobrazí jediným kliknutím v přehledné tabulce a nemusím nic ručně hledat. Automatizace je potom další level, kdy se vše rovnou i samo vyhodnotí oproti minimálním požadavkům.
Nepopisujete náhodou už automatizaci? Digitalizace je právě jen to hloupé převedení analogových procesů.
Digitalizace je proces, kdy z analogových informací dělám strukturované, strojově čitelné informace. To znamená, že předmět zájmu je objektově popsán pomocí nějakého "značkovacího jazyka". Tady je pro představu digitální zápis receptu na pečení chleba: Odkaz Digitalizace je v tomto případě převod babiččiných rukopisných receptů a novinových výstřižků do této formy. Když mám recepty zapsané v této formě, tak je pak jsem schopný hromadně zpracovávat a analyzovat. Například díky tomu, že mám digitálně definovaný parametr "čas přípravy", tak si můžu tento parametr vyhledat u všech svých receptů a na pár kliknutí zjistit, jaký je nejdelší, nejkratší nebo třeba průměrný čas přípravy a taky si vyfiltrovat jen recepty, kde je čas přípravy do 5 minut. Nebo si můžu vyfiltrovat v nějakém filtru všechny recepty, kde se vyskytuje nebo naopak nevyskytuje "ingredience" s hodnotou "brambory", atd. Uživatelsky přívětivější bude digitální formulář, kde budu mít příslušná políčka k vyplnění, ale data se mi budou ukládat takto strukturovaně. Díky tomu s nimi pak můžu udělat cokoliv. Můžu udělat webové stránky s recepty, ale taky můžu třeba vydat kuchařku babiččiných receptů, aniž bych to dva měsíce sázel třeba ve Wordu. Pouze si připravím vizuální rozložení vzorové stránky a na základě něj nechám automaticky vygenerovat 200 stránek receptů i s fotkami...
Dovolil bych si upozornit, že tohle navíc není žádná digitalizace, ale pouhá hloupá elektronizace analogových procesů, která tady měla být už před 20 rokama...
Skutečná digitalizace bude to, až do portálu stavebníka nebudu nahrávat výkresy v PDF, ale nahraju tam digitální model stavby, Odkaz ten se osadí do digitální mapy vystavěného prostředí a automatizovanými nástroji se vyhodnotí jeho technické parametry, splnění požadavků územního plánu, odstupové vzdálenosti, požární bezpečnost, požadavky na tepelnou ochranu budov atd., tak aby lidé museli vyhodnocovat jen to, co zautomatizovat nejde... Stavební řízení včetně případných oprav by pak mohlo u malé stavby trvat v ideálním případě klidně jen týden, když by všechno šlo dobře...
Nerozumím . Myslíte že učitel neměl zasahovat ? Takže nechat kluky ať se do krve dobijí a potom co ? Někoho zavolat ? To je přesně ten přístup kdy spousta lidí čumí když někomu ubližují třeba jako nedávno ukazovali video těhotné ženy na zastávce kterou grázl fackoval a zastal se ji až údajně nějaký Ukrajinec .Učitel se podle mně zachoval velice správně .Kdyby se zachoval jinak - jeho autorita i autorita školy je v háji .
Nikdo neříká, že neměl zasahovat, ale že měl jít po tom agresivnějším, jinak je to k ničemu...
Dobrý den, pane Buchto. Máte asi špatné informace. Pro česko existují rovnou dva oficiální eshopy, a to jak pro Moravu, tak Čechy a to samé platí pro kamenné pobočky.
Eshopy tedy existují. 😉 Pěkný den
Dobrý den, děkuji za informace, asi jdu rychle nakupovat, dokud ještě jsou skladové zásoby... Asi 5 roků zpátky jsem na žádný e-shop nenarazil, pouze pár prodejců s malým výběrem na Aukru a Bazoši. Oficiální český web nabízel katalog výrobků bez cen a možnost nechat tam na sebe konktakt pro uspořádání domácí předváděčky... A to mě odradilo. Škoda že změna business modelu přišla tak pozdě. Potenciální zájemci to nestačili ani zaregistrovat...
tak pod tohle bych se podepsal. Ne jednou se mi rozlila omáčka do batohu kvůli špatně těsnícímu víčku u nádob Tesco, Ikea, Tescoma a podobné. Navíc se některé z nich po ohřevu v mikrovlnce zkroutily, přestože byly "dělané" pro mikrovlnky. I když jsem si připlatil za Tesco "těsnící" nádobu, časem únavou materiálu se mechanismus ulomil a mohl jsem ho vyhodit i s dózou, protože druhý rok udělali novou sérii, která na ty staré nepasuje. A to ignoruji černou plíseň mezi těsnící gumou a krytem, který prostě je třeba čas od času rozebrat a vydrhnout.
I moji rodiče TW nakoupili v 90. letech, stále funguje a něco máme doma my díky mamce. Naší blbostí jsme nechali víko na slabě hořícím (špatně viditelném) hořáku, takže v něm máme jen malou díru. Konkurence na rozdíl od TW začala téměř ihned hořet a zkroutila se - na vyhození.
Kdybych za 10 let měl spočítat, kolik jsme dali za TW a kolik dohromady za všechny ostatní "šmejdy", dostali bychom se určitě na podobnou, né-li nižší cifru u TW. Stejné jako hrnce a pánve u značky Silit - nezničitelné v kuchyni a nesehnatelné.
Google nabídl pár eshopů, byť vypadají jako affiliate partneři. Třeba budete mít větší štěstí:
Tak to díky za upozornění a odkazy... To bude asi relativně novinka, protože ještě asi 4-5 let zpátky tohle nebylo. Byl jenom oficiální český web s katalogy a možností nechat kontakt. Pár prodejců to prodávalo také přes Aukro nebo Bazoš, ale tam byl dost malý výběr.
Problém je v tom, že navzdory kvalitě používá Tupperware i v době nástupu internetu pouze prodej formou multi-level-marketingových řetězců a výhybá se zavést eshopy. A právě na to dojeli... Business model, který fungoval v 90. letech dnes nefunguje, protože ho začali využívat i podvodníci - tzv. šmejdi. Dneska si nechcete zvát domů někoho, kdo Vám přijede udělat předváděčku, když seženete dalších 5 lidí... Navíc je dneska instantní doba, takže když se zákazník rozhodne něco si koupit, zapne internet a když to nenajde na e-shopu do pár minut a ani nikde nesežene kontakt na prodejce, tak si koupí nádobí od konkurence... Když chci nádobí, tak si ho chci vybrat sám bez nátlaku na koupi dalších produktů a chci, aby mi do týdne přišlo. Zatímco na předváděčce si nádobí vyberete a objednáte, ale přijde Vám až za měsíc, než to tím MLM stromem propadne...
Jinak Tupperware je opravdu nejkvalitnější nádobí, jaké jsem poznal. Je to nezničitelné. Rodiče to nakoupili v 90. letech, když jsem byl malý, a dodnes jim to slouží. To je druhá věc, na čem Tupperware taky dojelo... Příliš kvalitní výrobek si za dva roky nemusíte koupit znovu, ale slouží Vám celý život. Plastové nádobí z IKEA nebo odjinud tak dobře netěsní a za pár let ten plast degraduje a zkřehne, uštípne se roh nebo to praskne a můžete to vyhodit. U Tupperware sežene i za 30 let stejné víčko na stejnou nádobu. Tak dlouho ani IKEA nedrží jeden model nějakého výrobku. Díky zkušenostem jsem proto sám měl o Tupperware zájem a chtěl si tím vybavit domácnost. Několikrát jsem se to někde snažil sehnat, ale neúspěšně...
taky vám chodí denně desítky mailů od kauf.l.and a podobných, že jste vyhráli tupperware? 😂
To je hromadný spam mail, který těží ze známých jmen různých značek, aby Vám podstrčil zavirovaný odkaz. Tupperware se neprodává v Kauflandu ani na eshopech, ale pouze formou multi-level-marketingových řetězců... A právě na to dojeli...
co kdyby se tezilo u vas? dejme tomu 20 let by kolem vaseho domu jezdily tatrovky plne hliny vsude prach otresy hluk, no a kdyz budete po 20 letech spokojen ze je to uplne v klidu tak by se mohlo tezit i u nich....
Bydlím v nádražním bytě na koridoru. Protihluková skla dobře odhluční, ale otřesy neutlumí a v létě ani ta protihluková skla nejsou k ničemu, protože je potřeba větrat. Někdy začnou ve tři ráno seřaďovat nákladní vlaky a vzbudí mě to, ale už jsem si zvykl. Kromě toho někteří cestující mají potřebu testovat akustiku v podchodě, nebo v nádražní hale. Za kolejištěm je tepelná elektrárna a z chladicích věží je pořád slyšet zvuk vody. A aby toho nebylo málo, tak vedle elektrárny máme štěrkovnu a betonárnu, takže o náklaďáky a domíchávače není nouze. Žijeme si spokojeně a jsem rád, že jsme vypadli z paneláku. Takže myslím si, že opravdu mám právo poukazovat na pokrytectví jiných.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
O tom že je medicína o memorování si myslí ten kdo ji nedělá. Je to krásnej logickej obor!A není jenom o hlavě- krom té musí mít lékař i odvahu se rozhodnout a říznout ,žaludek se u toho nepoblít a ruce aby to nezmrvil.A k tomu navíc styk s pacienty kteří často ví všechno nejlíp!
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Nemám nic proti lékařům, jenom mi vadí ta skoro až posvátná úcta, kterou někteří lidé k lékařům mají. I ve své rodině jsem se setkal s tím, že jako stavař jsem nula, ale kdybych byl lékař, tak jsem prý nejvíc... To akorát za komunismu se udělaly z medicíny a práv privilegované obory, které si strana hýčkala a kam pustila pouze osoby s těmi nejlepšími kádrovými posudky. A tak se vytvořila kolem lékařů aura, každý dobrý student byl tlačen, aby šel dělat medicínu nebo práva, a lidi začali lékařům nosit výslužky a úplatky v nejrůznější podobě... A i když už tahle uměle vytvořená aura dávno padla a lékař je povolání jako každé jiné, tak v hlavách některých lidí nadále zůstává až posvátná úcta k lékařům, zatímco na prodavačku nebo zedníka si plivnou, i když může vydělávat víc, než ten lékař, a jeden bez druhého nemůžeme fungovat... Poukazoval jsme na to, že i ten lékař je jenom uživatel přístrojů, které ale musel vymyslet a vyvinout někdo, kdo musí být v některých ohledech mnohem dál, než ten lékař, který je pak jen používá. A někdo další zase tomu lékaři musí postavit funkční nemocnici se spoustou technologických systémů, kde ani jeden nesmí při operaci selhat, a to taky vůbec není snadné.
Nechápu, to, že když chtějí pořád víc a víc přidávat lékaři, třeba i na dluh, tak si můžou vzít jako rukojmí pacienty a lidi je ještě obhajují a nadávají jaký je Fico diktátor, když se nechce nechat vydírat (Fica ani Babiše fakt nemusím), ale když chtějí přidat učitelé (kteří mimochodem jako jediní nedostatek lékařů a jejich přepracovanost můžou do budoucna vyřešit), tak jsou za nenažrance...