V "plném provozu", tak tak bych to nenazýval. Odjezdy z konečných jsou dostupné na sociálních sítích PMDP a z nich jde usoudit, že vůz testují na dosti zkrácených směnách (nevyjíždí ve čtyři a nezatahuje v jedenáct večer, ale o pracovním dnu vyjede kolem osmé a zatáhne někdy po osmé večer), navíc obvykle dělá vlečňák autobusu na pořadí před ním s rozdílem cca 5 až 10 minut, takže to je spíš hračka, než nějaké relevantní testování.
Koukám, že je Češi už nesmí vyrábět, co... Na kolejích Vectrony, na silnicích medvědi, Setry... Hezky potichu jste zlikvidovali co šlo...
Češi vyrábí SOR, který není bůhvíjak špatný, ale na "meďáka" nebo Solaris zdaleka nemá. A kolejová vozidla dělá stále Škoda v Plísni, akorát, že je vždy dodá draho, pozdě a jejich spolehlivost je tristní. Apropó, tohle je jen testovací provoz, jehož účelem je zjistit charakteristiky vozu v tomto provozu, přičemž porovnávat se bude mezi více vozy (tento Mercedes, pak má snad přijít i SOR a Solaris, velmi krátce se tu mihl i MAN), takže o žádnou výrobu, kterou "češi nesmí" vůbec nejde.
V podstatě souhlas, mluvil jsem o koncepci a nikoliv o elektrické výzbroji. A také jsem zmiňoval, že Varia postavené na koncepci T3 jsou oblíbené a povedené vozy. Porsche sice ten oblouk projede také co T3, ale zvuky vydává přímo strašidelné a o stavu kolejí a nákolků se rozepisovat raději nebudu. A ty zmiňované "oblíbené" Astry, to jsou ty tramvaje, které stály v brněnské vozovně hromadu let nové nepojízdné a dopravní podnik se tahal s výrobcem, jestli vrátí peníze nebo je milostivě někdy rozhýbe?
Tak koncepce je dosti široký pojem, někteří říkají, že tato koncepce (PCC, ve své podstatě dva dvounápravové podvozky a zrychlovač) zmizela už s příchodem tyristoru, někteří, že až T5 a T6 nejsou PCC, někteří do této koncepce nepočítají právě Varia, ačkoliv ta tomu, pravda, mají nejblíž. Nějaká jejich povedenost, mno, je to rozumná dávka muziky za rozumné peníze, a to je OK, design už je na tom dnešní, výzbroj taky, u nás v Plzni to akorát kazí ty výklopné dveře, které jsou hezké, ale je přes ně v zrcátku vidět kulový a když si dveře sednou (na některých vozech už jsou některý křídla fakt fest sesednutý) a vůz má jetý okolky, tak se chytá za dveře u vyšších obrubníků. Zezačátku taky nebyly bůhvíjak spolehlivý, i když větší problémy postihovaly spíše novostavby LF plus, "klasický" LFR.S s podvozky z T3 jezdí celkem OK.
V Brně mají už Anitry (je to stejný, jen se předpokládám Opel čertil, že se tramvaj jmenuje stejně, jako ten jejich vehikl) a o tom, jak spolehlivé či ne tam jsou nemám zdání, avšak v jejich domácí Plzni šlo prvních cca 12 let provozu o velmi nespolehlivé vozy (byť designově pěkné, moderní a nízkopodlažní), kdy jezdila tak polovina a z druhé se braly díly, a až poté, co podnik pohrozil, že se jich zbaví, se k tomu schadewerke postavila skoro i čelem a zajistila nějakej servis, pročež to dalších 10 let jezdilo OK a pak už končily na stáří.
Tak třeba poměrně malý rádius oblouku, který zvládnou projet díky koncepci podvozků. Mimochodem tato koncepce má vliv i na malé opotřebení kolejí a nákolků. To, že elektrická výzbroj a třeba i design je úsměvný z dnešního pohledu, je tak nějak dáno dobou jejího zrodu a vývoje a dostupným technologiím v této době, to srovnávat prostě nejde. Během let docházelo k menším nebo i větším modernizacím a zajímavý typ je tramvaj Vario, která je sice z pohledu designu a elektrické výzbroje zcela novým
a velmi oblíbeným vozem, ale stále vycházejícím koncepčně z typu T3. Ale vy jste evidentně také odborník, tak tu zkuste rozvést, proč je to krám RVHP a v čem ho moderní vozy překonali. Jen doufám, že tu nebudete vytahovat na srovnání třeba Porsche, které se třepe jak drahý ratlík na mraze a duní jen když na kolejích přejede větvičku. A v oblouku vydává zvuky, jak když středověkou čarodějnici natahují na skřipec.
Malý rádius oblouku zvládne projet i nenáviděné "Porsche" či stejně oblíbená Astra, nebo obecně jiné článkové vozy (snad kromě KT8, která až absurdně vybočuje). Design bych určitě neoznačil jako úsměvný, naopak, ve své době byl velmi povedený, ale ve své době, to, že Praha stále kupuje "wany" s tímto designem už je spíše pro ostudu. Elektrická výzbroj se zrychlovačem opravdu byla na konci sedmdesátek pozadu oproti tramvajím jiných výrobců.
Moderní vozy mají bezeztrátové či jen málo ztrátové výzbroje s rekuperací, které mají potenciál udělat tramvaj tišší (to pětipísmenný milý výrobce z Plzně neumí a tak tichost výzbroje bohužel letí z okna, když i 15T či 40T se čtyřmi otočnými podvozky skřípou, skáčou, vibrují), klimatizaci v salonu (...když si ji podnik objedná, ale alespoň je tu ta možnost), řízení ručním řadičem, řidič má víc místa v kabině, kde má k dispozici více komfortních funkcí, lepší životnost karoserie a design se taky posunul.
T3 si prostě nadčasovost udržela max deset let a dál už to byl jen zvyk a snaha neměnit zažité, v zemích bývalého SSSR taky pořád chtěli zrychlovač a ne třeba tyristor, protože to neuměli opravit, a vzhledem k objemům výroby na nějaký technický pokrok nebyl prostor (podobné to bylo s Karosou a její řadou Š a později 700, které též oproti západním ekvivalentům byly zoufale zastaralé, ale odbyt to mělo).
V době svého vzniku byla tato tramvaj skutečně špičková. Bohužel, postihnul ji obvyklý socialistický neduh, že dlouho přesluhovala a během doby morálně i technicky zastarala. Přesto jich v repasovaných provedeních dodnes řada slouží. V Plzni jezdí také, dnes už jsou nízkopodlažní alespoň v prostředních dveřích.
Vzpomínám, jak jsme dříve tahali dětské kočárky po schodech do vozu. A také na to, že do jednoho vozu směl pouze jeden kočárek. To byla na sídlišti plném mladých rodin s dětmi opravdu "radost".
Ano, v době jejího vzniku, tedy na konci padesátých let. Na počátku sedmdesátek to byl beznadějně zastaralý krám, což si i v tom ČKD uvědomovali a vzniklo nemálo prototypů (namátkou T5A5, T5B6), které byly technicky pokročilejší a z nichž měla vzniknout unifikovaná modelová řada včetně kloubáků, ale z mně neznámých důvodů k tomu nedošlo a jediné vývoje těchto řad byly T5C5 (Budapešť), T6B5 (obvykle do SSSR pod tétrojkovým značením, aby to nebudilo dojem, že to není jen překopaná T3) a beznadějně zastaralá T6A5..
Repasovaná provedení znamená, že pokud se nevyměnily celé karoserie (kromě Vámi zmíněných nízkopodlah SLF/PLF to jsou mnohdy i vysokopodlažky PV či Varia LF/LFR), tak v tom voze zůstalo původního velmi málo, mnohdy nějaký skelet karoserie a podvozky, zbytek je komplet vyměněný, takže ačkoliv má tramvaj v papírech rok výroby třeba 1970, tak z toho roku 1970 budou možná tak ty rámy podvozků a rám karoserie. Ta dlouhověkost tétrojek je prostě dělaná tím, že se milionkrát zflikovalo, jinak je to šrot.
Neocenitelná je jejich schopnost přejet tiše výhybky nebo křížení kolejí - po nákolkách bez drncání. Moderní tramky mají sice mnoho vymožeností, ale na výhybkách je to děs, který ještě zesilují "rezonátory" = boční krycí plechy na podvozkách.
Mno, tiše... já bych spíš řekl, že od nových tramvají všichni čekali větší ticho a ony hlučí stejně, jako tyhle starý vraky 😄 když v Plzni v Sadech 35 projíždí dvě soupravy tétrosek přes všechna zdejší křížení, je to taky rachot.
Doteď jsem nepochopil proč smichovska tatrovka zkrachovala je to myslím škoda
Protože po pádu opony všem podnikům došlo, že Tatra jim třicet let cpala ten samý zastaralý krám, zatímco na západě dávno dělají nízkopodlažní, vícečlánkové, klimatizované... a Tatra tohle nabídnout neuměla, vrchol jejího vývoje byla KT8D5N do Brna, tragicky nespolehlivé RT6 a technicky zastaralé T6ky.
Tramvaj s velmi nadčasovou koncepci, kterou se v mnoha aspektech nepodařilo překonat ani dnešním napudrovaným bídám .
Prosím Vás, vyjmenujte ty aspekty, které se dodnes nepodařilo překonat, já totiž nevidím nic tak nepřekonatelného na krámu, který zastaral po desíti letech produkce a jehož odbyt zajištěn jen díky RVHP.
Nikdo si nevšiml jak pražští "řidiči" tramvají postupují když se objeví překážka? Těch chodců se úplně nezastávám,skoro jistě udělali chybu a krutě za ni platí,ale tramvaják skoro jistě zuřivě cinkal a zpomalit ho ani nenapadlo,asi je na to tak cvičí...
Víte, ona taková tramvaj může mít - pokud je důsledně naplněná cestujícími - třeba i padesát tun (například modely Tatra KT8 či Škoda ForCity), a vzhledem k tomu, že tramvaj principielně jezdí po kovových kolejích a má kovová kola, tak opravdu nemá takové adhezní vlastnosti, jako autobus, neřku-li osobní auto, takže brzdí o dost hůř, obzvlášť, pokud je mokro, listí na kolejích... proto tramvaják při brždění i zuřivě zvoní, protože by to nemusel ubrzdit a zvonku by si s trochou štěstí překážka všimla a uhnula. Navíc, i kdyby to mohl ubrzdit, už jste někdy seděl v tramvaji, kde fíra stáhnul řadič úplně dozadu? Jakmile padnou všechny magnetické brzdy, tak tramvaj sice dokáže účinně zpomalit, ale kdo neseděl zády proti směru jízdy, z toho je na podlaze sekaná a tak nám z toho stejně vyjdou zranění.
Zajímavé, řidič nesmí ani omezit chodce, a pak mezi chodci jezdí něco co nemá povinnost brzdit když mu tam chodec vejde, dokonce má právo se rozjet i když je chodec před tím, podchody nejsou všude, třeba v Brně jen na jedné zastávce. Tahle přednost šalin a autobusů je k ničemu. Když to chce jezdit po městě tak by měli být ohleduplnější. Bylo by třeba v pořádku aby vám tramvaj zabila babičku, která spadla bohužel na koleje, když vám jede zrovna umýt okna a nádobí? Nebo děcko zakopne a kvůli tomu ho zajede šalina? Nebo se může vysypat nákup nebo něco, nebo se může rozbít kočár s děckem a něco spadne do kolejí a šalina to ohleduplně rozjede. Známého babička kdysi spadla, naštěstí na chodník tak ji šalina nerozjela, rozbitý kočár s děckem jsem taky viděla, vysypaný nákup taky, není to nic co se nemůže stát, ale jak je i toho šalina tak je konec. Tohle se platí z daní, platí to i co to nevyužívají.
Proboha, co to plácáte? Nic jako "nemá povinnost brzdit, když mu tam někdo vleze" nebo "má právo se rozjet do chodců" neexistuje, jen jsou předpisy upravené tak, aby se nikdo mermomocí necpal pod čtyřicet tun těžký stroj, tudíž před tramvají nemáte přednost, ale vážně to není tak, že tramvajácký fíra si v zastávce zavře dveře, na přechodu uvidí babičku s chodítkem, řekne si "paráda, to je aspoň za tři čárky" a "dá plnej", na to právo nemá, stejně jako každé jiné vozidlo.
Trať u hlavní města až poslední?
No, když se staví dálnice po Česku a není okruh Prahy, tak čemu se vlastně divím.
Vy taháte věci, které jsem neřekl. Já jsem napsal, že musí být funkční až od prvního 2025 (a teď si nejsem jist, zda na všech koridorech, všech tratích krom těch provozovaných dle SŽDC D3 či kompletně na všech), ne to, že trať kolem hlavního města bude tímto systémem vybavena až jako poslední.
Pane boze to čo v tých Čechách robia s tými vlakmi? Šak každú chvíľu nejaká zrážka
Každou chvíli nějaká srážka je příšerný kec, takže si to prosím nechte někam jinam. Poslední srážka byla snad ta u Pardubic, což byla nešťastná událost, ale tato obyčejná projetí návěstidel a zastavení vlaků xyz metrů od sebe patří k folkloru, je to relativně běžná mimořádka, kterých se rok co rok stane habaděj.
No ono jedna jednotka ř. 471 (CityElefant) má na délku takřka 80 metrů, pokud jely ve dvojité trakci, tak to už nějakých 160 metrů je, a zkuste si couvat, když máte zadek "auta" sto šedesát metrů za sebou 🙂
Ve vší vážnosti, vážně si myslíte, že je možné, že by si jeden fíra řekl "sakra, sorry, moje chyba", mávnul omluvně rukou do protivlaku, přehodil směr na opačný a prostě zacouval?
Děkuji za názor pane Sponner. Mě ale hlavně šlo o to, zdůraznit, že se za státní peníze kupují řádně neodzkoušené jak Vy říkáte napůl bateriové vozy, často od pochybných prodejců, kteří negarantují řádný záruční či pozáruční servis, které jsou navíc velmi často poruchové a pak jsou staré nafťáky dobré...Někdy je dobré s tím eletrošílenstvím nespěchat...
Ano, to, že se za státní peníze kupují takovéto v uvozovkách šmejdy není úplně fajn, jenže Cegelec ani SOR bych nebral jako pochybné výrobce, jako bych spíše bral Tram for Envi jako pochybného dodavatele, který víceméně odstavil oba výrobce od této dodávky (Cegelec mezitím zanikl, resp. jeho část zabývající se trakčními komponenty odkoupil pětipísmenný výrobce z Plzně), tudíž ti tak nemohou reagovat adekvátně na nějaké problémy, když ty se musí řešit přes onoho prostředníka.
Trochu si nyní dovolím Vás chytit za slovíčko, pokud prominete, napůl bateriové ještě zatím níkdo neumí, dojezd na baterii je cca 15 až 20 km (což v pořádku vystačí, např. u nás v Plzni se jezdí i se starými osmiletými "bateráky" do vsi, kam kolo od drátů k drátům dělá cca 11 a krásně to vystačí), tedy jen na ten kousek dojezdu.
Já nejsem žádný zastánce, jak říkáte, elektrošílenství, naopak, nejsem ani zastánce všech euronorem omezujících spalovací motory, sám bych nejraději stále jezdil ve svém pětadvacetiletém osobáku, kdyby nebyl tak "sežraný", ale takhle ve městě mi to oproti předchozím trolejbusům s naftovým generátorem elektřiny (který "žere sto na sto", je krajně nespolehlivý a vůz se i po rovině plazí, obzvlášť kloubák) přijde povedené, samozřejmě pokud to funguje.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Plzeň hlavně dodává do zahraničí :)
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Do zahraničí dodává tramvaje, které se ale mnohdy vyrábí ve Finsku (ex Transtech) nebo v O(s)travě. Tramvaje koneckonců dodává i do domácích provozů, a to za šílené peníze, mnohdy s odchylkami proti zadání/projektu a opět mizivou spolehlivostí. O velké dráze ani nemluvě, poslední lokomotivy od šmejdewerke stály dráhy majlant a teď se budou vyřazovat, Němci koupili ty samé i s dvojpatrovými vagony a taky se na jejich adresu nevyjadřují nejuctivěji 😄